Forum OSKKO - wątek

TEMAT: czy po powrocie z urlopu należy mi się....
strony: [ 1 ]
Marek Pleśniar27-01-2004 16:15:08   [#01]

wklejam mail od czytelnika forum - jak mniemam

wiecie co tam i jak?

Od maja 2003r. do kwietnia2004r. przebywam na urlopie dla poratowania zdrowia, czy po powrocie z urlopu należy mi się urlop wypoczynkowy za rok szkolny 2002/03. Zaznaczam, że pracuję w przedszkolu Czy są jakieś ustawy prawne mówiące o tym temacie.

ewa27-01-2004 16:50:04   [#02]
moim zdaniem za rok 2002 nie, bo został  wykorzystany w 2002r., a za 2003 tak proporcjonalnie za 4 miesiące.
Małgorzata Piontek27-01-2004 17:56:08   [#03]

Pytanie: Czy za urlop zdrowotny przysługuje uzupełniający urlop wypoczynkowy?

Odpowiedź: Nauczycielowi korzystającemu na podstawie art. 73 Karty nauczyciela (przez cały rok kalendarzowy) z płatnego urlopu dla poratowania zdrowia nie przysługuje prawo ubiegania się o udzielenie zaległego urlopu wypoczynkowego. W wyroku z dnia 10.02.1988r. (IPR 7/88) Sąd Najwyższy stwierdził, iż urlop zdrowotny i wypoczynkowy mają w rzeczywistości zbierzne cele: regenerację sił praconika. Nie można z dwóch urlopów korzystać w tym samym czasie. Jeżeli pracownik przez cały rok korzysta z urlopu dla poratowania zdrowia, to nie może za ten rok domagać się urlopu wypoczynkowego. Prawo do tego urlopu zostało bowiem skonsumowane przez wykorzystanie urlopu zdrowotnego .Znalazłam to w Poznański Serwis Oświatowy

ewa27-01-2004 18:50:20   [#04]

tyle że ...

tu nie cały rok kalendarzowy :-(
Małgorzata Piontek27-01-2004 19:36:26   [#05]
Urlop zdrowotny

Niektórzy mogliby sądzić, że urlop zdrowotny jest tym samym, czym nieobecność pracownika w pracy z powodu choroby. Nic bardziej błędnego. Jest to szczególny rodzaj urlopu, który przysługuje tylko określonym grupom pracowników. Nie mogą zatem korzystać z niego wszyscy chętni, a tylko ustawowo wskazane grupy zawodowe. Celem urlopu zdrowotnego jest poratowanie zdrowia pracownika, tak aby po zakończeniu urlopu mógł w dalszym ciągu wykonywać pracę zawodową. Warto przy tym pamiętać, że w czasie korzystania z urlopu zdrowotnego pracownik nie nabywa prawa do urlopu wypoczynkowego, co oznacza, że po powrocie do pracy urlop wypoczynkowy przysługuje takiemu pracownikowi w wymiarze proporcjonalnym od momentu zakończenia urlopu zdrowotnego do końca roku kalendarzowego lub – w przypadku umowy terminowej – do upływu okresu, na jaki umowa została zawarta.

Prawo do urlopu zdrowotnego przysługuje m.in. nauczycielom, pracownikom akademickim, pracownikom służby cywilnej, sędziom, prokuratorom, pracownikom NIK, a także pracownikom Służby Więziennej i żołnierzom Straży Granicznej. 
znalezione na VORTAL BHP  http://bhp.xtd.pl/article.php?sid=580
Ewa z Rz28-01-2004 06:04:19   [#06]

a więc tak...

W placówce feryjnej prawo do urlopu przysługuje o ile zaczną się ferie... I to bez względu na to co n-l robił przez cały rok szkolny (oczywiście o ile ma w tym czasie umowę o pracę.)

Jeśli w czasie ferii ma L4 to nie może wykorzystać przysługującego mu urlopu i należy mu sie urlop uzupełniający.

Jeśli jest wtedy na "urlopie zdrowotnym" to zgodnie z przytoczonym tu orzeczeniem, swój urlop wykorzystuje więc nie należy mu się urlop uzupełniający.

N-l z postu Marka będzie mial prawo do urlopu wypoczynkowego w czasie ferii zgodnie z art 64 ust 1 KN

Ewa z Rz28-01-2004 06:07:16   [#07]

precyzuję -

N-l z postu #01:

1. nie ma prawa do urlopu uzupełniającego za wakacje w 2003 roku

2. ma prawo do urlopu w czasie wakacji 2004 roku w pełnym wymiarze.

Marek Pleśniar28-01-2004 06:19:11   [#08]

no to wysyłam nadawcy link do tego wątku.

:-)

ewa28-01-2004 08:31:36   [#09]

:-)

jakoś tak nie wiem dlaczego, ale ostatnio lubię polemizować z wypowiedziami Ewy :-)))
Za jakie wakacje Ewa? Ten nauczyciel nie ma urlopu w czasie wakacji, ma urlop zgodnie z  art. 64.3

I moim zdaniem ma prawo:
w roku 2003 do urlopu proporcjonalnie za 4 miesiące, 
w roku 2004 proporcjonalnie za 8 miesięcy.
Czyli w sumie po powrocie ze zdrowotnego ma prawo do urlopu w pełnym wymiarze ( tu się obie zgadzamy), ale moja interpretacja trochę się od Twojej różni. Jeżeli byłaby to palcówka feryjna to zgadzam się z Twoją interpretacją, ale tak to mam swoją ;-)))

Gaba28-01-2004 08:49:14   [#10]

a ja się nie zgdzam z takim tokiem rozumowania zawartym w wykładni, w przepisie - jak człowiek, który ratował swoje zdrowie, jeszcze musi po tym ratowaniu wypocząć... wypoczywa się po pracy! Regneneruje siły!

a ten je na mocy specjalnych przepisów regenerował często bardzo długo.

 

Nie mam nic do urlopu dla poratowania zdrowia, wręcz uważam, że co 5-7lat nauczyciel pownien odstąpić od wykonywania czynności i odpocząć, ale nie urlop wypoczynkowy po urlopie zdrowotnym.

 

co słysze te wykładnie (jedyne i oficjalne, i słusznie), to się śmieję.

emeryt28-01-2004 09:32:29   [#11]

najlepiej......

...najpierw nic nie robić - a potem odpocząć.
romuald bobrowicz28-01-2004 10:16:19   [#12]
Urlop zdrowotny "konsumuje" urlop wypoczynkowy.nawet zbieżność nazewnictwa
jest celowa
Małgorzata Piontek28-01-2004 15:05:20   [#13]

Urlop wypoczynkowy po zdrowotnym

Dorota K., woj. lubuskie: Jestem nauczycielką w przedszkolu publicznym. Od września 2001 r. do końca sierpnia 2002 r. przebywałam na urlopie dla poratowania zdrowia. Czy po urlopie zdrowotnym przysługuje mi urlop wypoczynkowy i – jeżeli przysługuje – to w jakim wymiarze?

 

Zagadnienie wymiaru urlopu wypoczynkowego po urlopie zdrowotnym wraca w listach kierowanych do naszej redakcji, zwłaszcza w odniesieniu do nauczycieli zatrudnionych w szkołach i placówkach nieferyjnych.

Jak wyjaśnialiśmy w 13 numerze “Przeglądu Oświatowego” z 1 września 2002 r., nauczycielowi zatrudnionemu w szkole lub placówce nieferyjnej po powrocie z urlopu zdrowotnego przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze proporcjonalnym do okresu pozostałego do końca roku kalendarzowego.

Zatem, jeżeli po urlopie zdrowotnym powróciła Pani do pracy 1 września 2002 r., to za rok 2002 przysługiwał Pani urlop za 4 miesiące tego roku. Skoro za cały rok kalendarzowy przysługiwał Pani urlop wypoczynkowy w wymiarze 35 dni roboczych, to za okres czterech miesięcy wymiar urlopu wynosi w zaokrągleniu 12 dni roboczych. http://www.solidarnosc.org.pl/edukacja/przeg_oswiat/prawnik/prawn_nr_1_04.htm

Małgorzata Piontek28-01-2004 15:53:04   [#14]
To chyba wszystko wyjaśnia. Gośka
Macia28-01-2004 17:31:12   [#15]

I jest zbieżne

z wypowiedzią ewy
Ewa z Rz29-01-2004 06:43:02   [#16]

oczywiście!

macie absolutną rację! Zwłaszcza eh...

Ja wczoraj jakoś nie bardzo widziałam (38,7) na oczy (a marek to jeszcze na szaro napisał) i przeczytałam, że chodzi o szkołę - ale zaczełam swój post od zastrzezrenia nt feryjnosci placówki...

Marek Pleśniar29-01-2004 13:31:17   [#17]
co szaro co szaro;-) To był efekt artystyczny - że taki cytat wam wklejam:-)
Konto zapomniane29-01-2004 19:25:35   [#18]
bardzo dziękuję za wyczerpujące odpowiedzi
Małgorzata Piontek30-01-2004 00:53:50   [#19]
Nie ma za co Misiu.Cieszę się, że mogłam ci trochę pomóc.Na własnym przykładzie widzę . że nieznajomość przepisów może się na człowieku zemścić(partrz temat URLOP UZUPEŁNIAJĄCY A DNI ŚWIĄTECZNE- w eduinfo ,to właśnie ja). Dobrze, że jest to forum, człowiek może się czegoś więcej nauczyć(mówię to o sobie).Praktyka czyni mistrza. Pozdrawiam i nie daj się.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]