Forum OSKKO - wątek

TEMAT: BIBLIOTEKA W ZREFORMOWANEJ SZKOLE
strony: [ 1 ][ 2 ]
Maja15-04-2002 22:16:56   [#51]

oj!

spadam na koniec listy , a tu czas nagli. obiecuję ,że proszę ostatni raz o biblioteczne dywagacje
M
Becia118-04-2002 13:43:07   [#52]

witajcie

Witam wszystkich,

miałam Was tylko służbowo "podglądać", ale chyba na tym się nie skończy- myslę, że można z Wami  bardzo pożytecznie spędzić czas, raz jeszcze witajcie nauczyciele internauci

beera18-04-2002 13:47:47   [#53]

:-))

cześc Becia :-))

Śluzbowa inwigalacja?

jesteś z tajnych służb oświatowych?;-)))

 

Fajnie, że jestes :-))

Janusz Pawłowski18-04-2002 13:56:09   [#54]

No ... teraz jesteś "wtyczką"? ;-)))

Witaj. :-))

Becia118-04-2002 17:47:26   [#55]

wtyczka...

"wtyczką"? no... może nie do końca, przygotowuję informację dla mojego "ciała pedagogicznego" o miejscach edukacyjnych w wielkiej Sieci... realizuję w ten sposób funkcję informacyjną nauczyciela-bibliotekarza - bo takim też mnie zwą. Chciałam również powiedzieć, że istnieją super dyrektorzy, którzy widzą i doceniają pracę biblioteki szkolnej lub jak kto woli centrum informacyjne szkoły !
Gaba18-04-2002 20:13:24   [#56]

do przodu

Dostanę rzutnik do nowej czytelni! zaczyna się odbywać generalne sprzątanie w bibliotece. Hurra! rusza wszystko dalej...teraz każdy przedmiot dostał "uczciwą trochę" grosza i ma kupić pod kątem pracy z uczniem zdolnym książki.
Becia119-04-2002 07:53:54   [#57]
Gaba, to super tylko Ci pozazdrościć, mając rzutnik będziesz bardziej "atrakcyjna" ...bibliotecznie oczywiście
Maja24-04-2002 19:55:25   [#58]

nie jest tak super

jestem po konferencjach
obrez
-jeden etat biblioteczny dzielony na czworo
-lekcje na zastępstwach (np.4 dziennie- czyli etat nauczycielski)
-skromny księgozbiór- chciaz tu jestem optymistką
-edukacja czytelnicza i medialna traktowana po macoszemu
-skromne warunki lokalowe- piwnice
-brak komputerów i programów bibliotecznych ( patrz podtawa programowa0

ale...
-duży zapał
-mnóstwo chęci do pracy
-młoda kadra ( czasami np. po biologii)
-sprzyjająca dyrekcja i grono
Becia125-04-2002 09:37:44   [#59]

nie wszędzie jest tak źle...

duży zapał, chęci do pracy, młoda kadra i sprzyjające "ciało pedagogiczne" to bardzo dużo, wszystko rozbija się o pieniądze niestety.

Ja pracuję w warunkach niemal komfortowych :
pracuję z MOL-em, mam samodzielny komputer z katalogiem MOL dla uczniów + 9 stanowisk z dostępem do internetu

dwa etaty nauczyciele-bibliotekarze - wyższe pedagogiczne bibliotekoznawstwo informacja naukowa

podyplomowe : Systemy Informacyjne w zakresie baz danych - UW

podyplomowe : Informatyka w szkole, na których zdobyłyśmy całkiem niezłą "ogładę informatyczną"

Komputery, które posiadamy nie do końca są multimedialne (otrzymałyśmy je w spadku po modernizacji pracowni informatycznych) ale internet "chodzi" i to jest całą atrakcją dla uczniów. Mamy również dwie drukarki też z odzysku, ale  uczniowie z nich korzystają. Nie każdy jeszcze ma komputer w domu więc informacje na dyskietce niewiele by im pomogły. Drukują i zabierają do domu do dalszego opracowania.

Organizowałyśmy seminarium w naszej szkole dla nauczycieli-bibliotekarzy z powiatu "Komputery w bibliotekach" na którym prezentowałyśmy przygotowane w prezentacje multimedialne z wykorzystaniem rzutnika, ale rzutnik porzyczałyśmy od zaprzyjaźnionej firmy, po prostu trzeba sobie radzić.

Tak więc my osobiście nie narzekamy, a Dyrektor docenia nasze wysiłki!

Becia125-04-2002 10:23:50   [#60]

ach, te błędy

pożyczałyśmy... oczywiście, ale mi wstyd
Maja29-04-2002 12:04:13   [#61]

Becia!

Dziękuję Becia za wiadomości. Muszę przyznać, że widziałam Waszą (Twoją?) prezentację w Internecie. korzystałam z niej (zachowując prawa autorskie na szkoleniu) - to wielka zachęta dla bibliotekarzy szkolnych.
a teraz mniej poważnie_ czy Becia to skrót od Beata?
Maja
Becia129-04-2002 13:13:31   [#62]
Tak Majeczko, ...skrót od Beata, miło mi, że moja praca przydała się komuś. Jednak to prawda, że informacje podane w takiej formie są efektywniejsze w odbiorze, nasi goście byli zachwyceni.
Maja29-04-2002 20:48:21   [#63]

Becia

mam Beatę w rodzinie, ale mówimy na nią Bedzia ))
a co do prezentacji - moi słuchacze też zainteresowali się tematem
napisz proszę coś więcej o studiach (może program w skrócie, koszt, prowadzący, dni zajęć itp.)) :Systemy Informacyjne w zakresie baz danych
Becia101-05-2002 20:04:00   [#64]

ach, ta Ameryka...

Prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki chce przeznaczyć 10 milionów dolarów z budżetu państwa na program kształcenia bibliotekarzy  na miarę XXI wieku. Bush uważa,że bibliotekarze odgrywają ogromną rolę w dystrybucji informacji i wspieraniu rozwoju społeczeństwa informacyjnego, które jest podstawą demokracji.
Jak najbardziej zgadam się z panem Bushem, jestem za a nawet za!
Może i nasz prezydent wkrótce nas dostrzeże... albo Ameryka rzuci granty
Gaba01-05-2002 20:23:52   [#65]
Ale to tylko Bush, czyli krzak, więc gdzie mu tam do Maryjana K.

Miało być bez nazwisk!!!

:)
Becia101-05-2002 20:40:50   [#66]

obiecuję - bez nazwisk :)

Pewnie masz rację, ale demokrację podobno w Polsce mamy, społeczństwo informacyjne też by się przydało.
Gaba02-05-2002 05:17:25   [#67]
Bardzo by się przydało, ale wielu my ślicielom taki Bush nie zaimponuje, nie potrafią inwestować w przyszłość, tylko jęczeć przeraźliwie na temat przeszłości.

I tyle.
Maja06-05-2002 12:38:37   [#68]
dlatego bez problemów wiem na kogo głosować w USA , w Polsce większy dylemat, ale odchodząc od polityki- bardzo mocno w naukę zainwestował Kościan -nie tak duże znów miasto. Duże uczelnie mocno inwestują w biblioteki (przynajmniej starają się)- przy odbiorze legitymacji na pierwszym roku obowiązkowo 10,00 PLN na bibliotekę i nikt się nie pyta czy to konieczne.
Konto zapomniane08-05-2002 21:37:32   [#69]

Normy zatrudnienia dla nauczycieli bibliotekarzy

Jeżeli możecie - pomóżcie - poszukuję odpowiedzi na pytania :
1) jak w Waszej gminie określone zostały normy zatrudnienia dla nauczycieli bibliotekarzy ( w przeliczeniu na ilość oddziałów, ilość uczniów ?)- w Gdańsku ( skąd pochodzę - do 400 uczniów 0,5 etatu, nie uwzględnia się w ogóle pracowników
2) kto , z kim ustalał te zasady?
bogna09-05-2002 14:28:07   [#70]

w Koninie

wydział oświaty określił to tak:

Pracę biblioteki organizuje się w oparciu o zarządzenie MEN z dnia 04.06.1997r. w sprawie liczby uczniów, na których przysługuje etat nauczyciela bibliotekarza (M.P. nr 36, poz. 348)

Godziny w bibliotekach szkolnych należy przydzielać nauczycielom posiadajacym wymagane kwalifikacje do pracy w bibliotece. Liczbę etatów uzgodnić z organem prowadzacym.

bogna09-05-2002 14:33:27   [#71]

ZARZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ

z dnia 4 czerwca 1997 r.

w sprawie liczby uczniów, na których przysługuje etat nauczyciela-bibliotekarza.

(Mon. Pol. Nr 36, poz. 348)

Na podstawie art. 42 ust. 4 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. z 1997 r. Nr 56, poz. 357) zarządza się, co następuje:

§ 1. 1. Ustala się następujące liczby uczniów, na których przysługuje etat nauczyciela-bibliotekarza:

1) w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych wszystkich typów (w tym w szkołach dla dorosłych), z wyjątkiem wymienionych w pkt 4, oraz w zakładach kształcenia nauczycieli, liczących powyżej 300 uczniów, przysługuje 1 etat nauczyciela-bibliotekarza, przy czym norma ta wzrasta o 0,5 etatu na każdych następnych 250 uczniów,

2) w szkołach podstawowych (filiach) liczących od 146 do 300 uczniów oraz w zakładach kształcenia nauczycieli i w szkołach ponadpodstawowych wszystkich typów, z wyjątkiem wymienionych w pkt 4, liczących do 300 uczniów przysługuje 0,5 etatu nauczyciela-bibliotekarza,

3) w szkołach podstawowych (filiach) liczących do 145 uczniów wymiar godzin zajęć nauczyciela-bibliotekarza ustala się biorąc pod uwagę 1 godzinę zajęć tygodniowo na każdych 10 uczniów,

4) w szkołach specjalnych oraz w placówkach opiekuńczo-wychowawczych i resocjalizacyjnych, liczących:

a) do 80 uczniów (wychowanków) przysługuje 0,5 etatu,

b) od 81 do 150 uczniów (wychowanków) przysługuje 1 etat; norma ta wzrasta o 0,5 etatu na każdych następnych 150 uczniów (wychowanków),

5) w zakładach rehabilitacji zawodowej inwalidów normy zatrudnienia nauczycieli-bibliotekarzy ustala się według zasad określonych w pkt 1-3,

6) w bibliotekach prowadzonych w placówkach wychowania pozaszkolnego liczących:

a) od 150 do 300 użytkowników biblioteki przysługuje 0,5 etatu,

b) powyżej 300 użytkowników biblioteki przysługuje 1 etat; norma ta wzrasta o 0,5 etatu na każdych następnych 250 użytkowników.

2. Norma, o której mowa w ust. 1, może być w zależności od potrzeb wynikających z organizacji pracy zwiększona o:

1) 1/4 etatu w zespołach szkół (placówek), w których skład wchodzą szkoły dla dorosłych, i centrach kształcenia ustawicznego,

2) 1 etat w zakładach kształcenia nauczycieli.

3. Organ prowadzący szkołę (placówkę) może wyrazić zgodę na zwiększenie norm zatrudnienia nauczycieli-bibliotekarzy szkolnych określonych w ust. 1 i 2 o:

1) 0,5 etatu w szkołach, w których biblioteki szkolne posiadają księgozbiory liczące 10 000-30 000 jednostek bibliotecznych i prowadzą czytelnie wydzielone w odrębnych pomieszczeniach,

2) 1 etat w szkołach, w których biblioteki szkolne posiadają księgozbiory liczące ponad 30 000 jednostek bibliotecznych i prowadzą czytelnie wydzielone w odrębnych pomieszczeniach,

3) 0,5 etatu w szkołach, w których bibliotekach występują szczególne warunki pracy - w ramach posiadanych środków.

§ 2. 1. Za podstawę ustalenia normy zatrudnienia nauczycieli-bibliotekarzy szkolnych przyjmuje się:

1) w zespołach szkół - łączną liczbę uczniów we wszystkich szkołach wchodzących w skład zespołu,

2) w zespołach placówek, specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych i zakładach rehabilitacji zawodowej inwalidów - łączną liczbę wychowanków objętych działalnością tych placówek.

2. Przez liczbę uczniów należy rozumieć planowaną liczbę uczniów (wychowanków) na początku roku szkolnego.

3. W przypadku gdy biblioteka prowadzi dział pedagogiczny, liczbę uczniów (wychowanków) na których przysługuje etat nauczyciela-bibliotekarza, powiększa się o liczbę nauczycieli korzystających z biblioteki.

4. Zmniejszenie liczby uczniów w ciągu roku szkolnego w granicach jednego oddziału lub grupy (do 35 uczniów - wychowanków) nie powoduje zmian w obsadzie etatowej biblioteki.

§ 3. W przypadku braku możliwości zatrudnienia nauczyciela-bibliotekarza w szkołach (filiach) i placówkach wymienionych w § 1 ust. 1, czynności związane z prowadzeniem biblioteki mogą być powierzone nauczycielom-dydaktykom danej szkoły (placówki) i opłacane według zasad jak za godziny ponadwymiarowe. Za podstawę ustalenia stawki wynagrodzenia za godzinę ponadwymiarową należy przyjmować wymiar zajęć obowiązujący nauczyciela-bibliotekarza szkolnego.

§ 4. Dyrektor szkoły może przydzielić nauczycielowi-bibliotekarzowi godziny ponadwymiarowe w tej samej bibliotece w przypadkach:

1) gdy liczba uczniów w szkole uzasadnia zatrudnienie dwóch lub więcej nauczycieli-bibliotekarzy (w łącznym wymiarze co najmniej 1,5 etatu), a ze względu na braki kadrowe nie ma możliwości zatrudnienia nauczycieli-bibliotekarzy zgodnie z obowiązującymi normami, albo

2) gdy jeden z zatrudnionych nauczycieli-bibliotekarzy nie wykonuje swoich obowiązków przez okres dłuższy niż 1 miesiąc.

§ 5. Traci moc zarządzenie Ministra Oświaty i Wychowania z dnia 30 czerwca 1982 r. w sprawie norm zatrudnienia nauczycieli-bibliotekarzy szkolnych (Dz. Urz. MOiW Nr 8, poz. 69 i z 1984 r. Nr 11, poz. 68).

§ 6. Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Minister Edukacji Narodowej: J. J. Wiatr

Konto zapomniane10-05-2002 15:59:13   [#72]
Jestem ciekawa jak godzisz obowiązki bibliotekarza - nauczyciela - matki/żony?
Małgorzata10-05-2002 20:54:40   [#73]

kwalifikacje do pracy w bibliotece

Bogna, pisałaś o kwalifikacjach do pracy w bibliotece. Możesz mi powiedzieć, kto ma kwalifikacje do pracy w bibliotece- inzynier rolnictwa po kursie robionym w WOM 10 lat temu, czy też mgr bibliotekoznawstwa ?Bedę wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam Małgorzata
Ewa z Rz10-05-2002 22:03:16   [#74]

Znowu te kwalifikacje...

Teraz nie da rady odpowiedziec na takie pytanie... Nie ma madrego, bo brak podstawy prawnej do jakichkolwiek stwierdzeń!

Sama rozważ jak będzie lepiej - o wszystkim teraz decyduje dyrektor.

Janusz Pawłowski10-05-2002 22:21:42   [#75]

A dlaczego nikt nie jest ciekaw

jak godzę obowiązki pracownika nie będącego nauczycielem (a tym bardziej bibliotekarzem), ojca, męża, domowego ekipa remontowego, zaopatrzeniowca (hipermarket->dom), ...?

To proste - trzeba bardzo szybko spać - jakieś 3h/1h (3 godziny snu wyrobić w ciągu jednej godziny doby). ;-)))

Majka10-05-2002 22:55:37   [#76]
Póki nie robisz klasówek mężowi a dziecka nie wpychasz na półkę - godzisz. Jak zaczniesz tak działać, to i tak już zmartwienie innych :)))
Marek Pleśniar10-05-2002 23:47:58   [#77]

w imieniu mężczyzn polskich

stanowcze NIE - robieniu nam klasówek!

jadę do chałupy szybko spać:-)))
Maja13-05-2002 11:52:07   [#78]
też chcę szybko spać, muszę jednak 8-9 godzin. i na co to komu?

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ][ 2 ]