Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Skierowanie nauczyciela na badania
strony: [ 1 ]
Fefanka29-04-2011 21:38:33   [#01]

KN art 23 p. 5 Dyrektor szkoły może skierować nauczyciela mianowanego na badanie okresowe lub kontrolne z własnej inicjatywy w każdym czasie. W przypadku dwukrotnego nieusprawiedliwionego niezgłoszenia się nauczyciela na badanie ust. 4 pkt 2 stosuje się odpowiednio.

Powinnam skierować nauczyciela  na badania kontrolne. Posiada on zaświadczenie o zdolności do pracy, ale niestety zauważam duże problemy emocjonalne przekładajace sie na jakosc pracy i kontaktów nauczyciel - uczeń nauczyciel - rodzic. Czy mogę go skierować na badania psychiatryczne lub psychologiczne?

dyrlo30-04-2011 13:16:39   [#02]
Niestety nie, tylko do medycyny pracy
ankate02-05-2011 13:02:40   [#03]
Mam pytanko, czy można w takim razie skierować do medycyny pracy ze wskazaniem na psychiatrę? Muszę mieć "podkładkę", że z n-lem jest wszystko pod tym względem w porządku, że dzieciom krzywdy nie zrobi... muszę to mieć ze względu na liczne skargi rodziców. Nie wiem, czy rodzice coś wymyślają, bo n-l im się nie podoba, czy coś jednak jest na rzeczy....zależy od dnia są lepsze i gorsze...
dyrlo02-05-2011 17:47:48   [#04]
Tylko telefon do lekarza medycyny pracy z delikatną sugestią... moim zdaniem :-(
DYREK03-05-2011 06:45:11   [#05]

w skierowaniu należy zaznaczyć powód skierowania

lekarz medycyny pracy zadecyduje lub nie o konieczności przeprowadzenia dodatkowych badań np. psychiatrycznych

nieuzasadnione skierowanie na badania może zostać potraktowane, jako szykana ze strony pracodawcy

 


i może sie przyda:

http://www.monitorprawapracy.pl/index.php?mod=m_artykuly&cid=120&id=686

Fefanka03-05-2011 19:24:22   [#06]

Dziekuję wszystkim za wypowiedzi a DYRKOWI za link. Pozostaje mi medycyna pracy - ale z jakiego powodu dać to skierowanie?

Jacek03-05-2011 19:34:34   [#07]

sama napisałaś art. 20 ust. 5 KN

rzewa03-05-2011 23:20:42   [#08]
art. 23 ust. 5 KN
ankate12-05-2011 17:17:51   [#09]

Tyle art. 23.

 Dyrektor szkoły może skierować nauczyciela mianowanego na badanie okresowe lub kontrolne z własnej inicjatywy w każdym czasie. W przypadku dwukrotnego nieusprawiedliwionego niezgłoszenia się nauczyciela na badanie ust. 4 pkt 2 stosuje się odpowiednio.

Skierowałam, lekarz stwierdził, że mogę skierować tylko po zwolnieniu lekarskim trwającym ponad 30 dni na badanie kontrolne  albo gdy przyjmuję do pracy czyli przed zatrudnieniem - badanie wstępne. 

 Czy miał rację? Nauczycielka nie przyszła do pracy, bo poszła na badania, nie otrzymała żadnego dokumentu ...i co dalej?

dota c12-05-2011 17:26:21   [#10]
Cytujesz odpowiedni artykuł, który jasno mówi, że lekarz nie ma racji...
hako212-05-2011 17:49:00   [#11]


Z uzasadnienia wyroku Sądu Najwyższego z dnia 26 stycznia 2005 r.II PK 179/04 :

"....Strona pozwana chciała również, aby powódka przeprowadziła badanie psychofizyczne z uwzględnieniem zdolności do wykonywania zawodu pedagoga specjalisty, gdyż z powodu licznych uwag rodziców oraz kadry nauczycielskiej do pracy powódki pozwana uważała, że być może powódka straciła zdolność do pracy jako nauczyciel. ....     Zachowanie powódki świadczyło "o niewydolności w zakresie funkcjonowania w systemie stosunków międzyludzkich".

.....Dyrektor szkoły ma pełne prawo a nawet obowiązek jako kierownik placówki zażądać, aby nauczycielka  została przebadana pod kątem psychofizycznym.......

Bardzo ciekawe uzasadnienie, ale długie, więc nie mogę go tu wkleić. 

joljol12-05-2011 21:23:15   [#12]
a dyplomowanego już nie może?
rzewa13-05-2011 00:10:39   [#13]
joljol może - w tym przepisie chodzi o nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania :-) czyli takiego, który ma akt mianowania, o jakim mówi art 14 KN
ankate14-05-2011 16:23:23   [#14]
Lekarz upiera się przy swoim, że on posępuje zgodnie z kp, a przepisy kn go nie interesują, bo jest lekarzem medycyny pracy. Czy warto kopać się z koniem? Jaka jest wyższa instancja nad lekarzem medycyny pracy do której można by się odwołać?
ulabbr14-05-2011 21:12:41   [#15]
Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy (chyba w skrócie WOMP) działa w kazdym mieście wojewódzkim. Tam możesz spróbować.
DYREK15-05-2011 15:16:48   [#16]

Lekarz medycyny pracy wykonuje badania (usługa medyczna) odpłatnie (płaci pracodawca). 

W/g mnie należy wysłać pismo do Kierownika przychodni, do wiadomości Dyrektora WOMP.  W piśmie należy odmówić zapłaty i  zasugerować, że dalsze takie postępowanie będzie podstawą do rozwiązania umowy (jeżeli była zawarta).

Jeżeli jest to prywatna praktyka, to za badania nie należy zapłacić (nie wykonano usługi medycznej).

Należy rozwiązać umowę (jeżeli była zawarta) z tym lekarzem i popisać z innym (kompetentnym).

Nauczyciela należy skierować do innego lekarza medycyny pracy.

joszka16-05-2011 06:11:07   [#17]

A co z kandydatem do pracy przenoszonym przez organ prowadzący?

Wszyscy wiedzą że pije..... 

DYREK16-05-2011 09:30:18   [#18]

przenoszonym na podstawie art.18 KN (przenosi dyrektor przyjmujący nauczyciela), czy art.19 (przenosi OP) ?

jaki ma to związek z badaniami ?

zemi16-05-2011 13:24:36   [#19]

podoba mi się co napisał Dyrek, moje stanowisko jest takie samo

czasem lekarze wymyślają, sami nie wiedzą co i po co

ot choćby przykład: jakiś uraz podczas zajęć w-f

ortopeda domaga się zaświadczenia ze szkoły z opisem całego zdarzenia, z podpisem n-l, który prowadził zajęcia

do czego mu to potrzebne? chyba tylko po to aby poganiać trochę  rodziców

on ma zająć się urazem

a opisy to już sprawa między dyrektorem, rodzicem i ubezpieczycielem


mjzg17-05-2011 19:17:20   [#20]
Ja w tym samym temacie. Proszę o radę. Dostałam skierowanie na badania sanitarno-epidemiologiczne. Poprzednie mam ważne do 2009r. (podobno terminowe). Od 2006r. jest zmienione prawo odnośnie tych badań i wg niego nie powinnam już ich robić (tylko podczas przyjęcia do pracy i po chorobie, a zdolności do pracy nie można dać terminowo, tylko niezdolność). Pracuję w tej szkole od 12 lat, nigdy nie chorowałam na choroby wymienione w rozporządzeniu. CHodzi mi o samą zasadę - czy można mnie kierować na takie badania? Uczę w gimnazjum. Być moża chodzi o datę poprzedniego badania - jest z lutego 2006r.
joljol17-05-2011 21:13:05   [#21]
tak, teraz lekarz da ci bezterminowo, tamte straciły moc - miały termin
KaPi24-06-2024 20:03:24   [#22]

odświeżam trochę wątek...

nauczyciel wychowania fizycznego

przepracował właśnie rok po rocznym urlopie zdrowotnym ze względu na problemy z kręgosłupem - po uropie zdolny do pracy

pod koniec tego roku zaczęły pojawiać się zwolnienia ze wględu na podobne problemy, dostarczył ostatnio nawet zaświadczenie lekarskie, że jest po zwolnieniu i w trakcie rehabilitacji i nie może dźwigać (dwa dni przed końcem roku, kiedy było pakowanie sal, bo w szkole ogranizowane są kolonie) 

obawiam się, że po wakacjach nie będzie lepiej, a jak wuefista ma prowadzić prawidłowo zajęcia mając problemy z kręgosłupem - będzie wyświetał filmy, jak zrobić przewrót czy skok w dal???

chyba jest mocno cierpiący, bo zauważamy wyraźną zmianę w zachowaniu...

czy może dostać skierowanie do lekarza medycyny pracy ze wskazaniem jak wygląda jego praca i czy może ją wykonywać? - nie chcemy też, aby doszło do jakiegoś urazu w czasie wykonywania obowiązków nauczycielskich wynikających ze specyfiki przedmiotu...

izael25-06-2024 21:47:21   [#23]

KaPi, może, a nawet powinien być skierowany na badania

KN 5. Dyrektor szkoły może skierować nauczyciela mianowanego na badanie okresowe lub kontrolne z własnej inicjatywy w każdym czasie. W przypadku dwukrotnego nieusprawiedliwionego niezgłoszenia się nauczyciela na badanie ust. 4 pkt 2 stosuje się odpowiednio.

najlepiej powiedz mu dlaczego, by nie było niedomówień:)

tak sobie tylko dopisałam:)

KaPi26-06-2024 07:35:50   [#24]

nie zrozumie...

tak sobie dopisałam ;)

lkk27-06-2024 11:48:21   [#25]

Nauczyciel po otrzymaniu decyzji o stwierdzeniu choroby zawodowej korzysta ze zwolnienia lekarskiego do 30 czerwca 2024 r. Czy po zakończeniu zwolnienia lekarskiego musi wykonać badania lekarskie czy może korzystać z urlopu wypoczynkowego i badania wykonać po jego zakończeniu?

rzewa27-06-2024 12:48:58   [#26]

jeśli to jednostka feryjna, to może "zdolność" przynieść dopiero 1 wreśnia

n-lowi jednostki feryjnej nie można nie udzielić urlopu wypoczynkowego w ferie oraz w wakacje

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]