Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Co może doradca metodyczny?
strony: [ 1 ]
RomanG13-01-2004 16:58:31   [#01]
Rozp. w sprawie placówek doskonalenia nauczycieli:
§ 20. 2. Do zadań doradcy metodycznego należy w szczególności wspomaganie nauczycieli oraz rad pedagogicznych w:
1) planowaniu, organizowaniu i badaniu efektów procesu dydaktyczno-wychowawczego

Powołując się na ten zapis organ prowadzący sugeruje doradcy metodycznemu, którego zatrudnia na stanowisku gminnego koordynatora szkoleń (czy jakoś podobnie się to nazywa) wzmożenie działań w tym zakresie, wymaga, żeby przejawił wyraźną inicjatywę. Doradca miałby na przykład przeprowadzić test badający czytanie ze zrozumieniem wśród dziesięciolatków, aby pomóc potem w podniesieniu jakości nauczania.

Doradca ma opory, nie wie, jak to będzie przyjęte, jak dalece może posunąć się w naciskach, aby test taki w szkołach przeprowadzić, obawia się, żeby nie zostało to odebrane jako chęć sprawowania nadzoru pedagogicznego przez doradcę i organ prowadzący.

Co o tym myślicie? Jak interpretujecie cytowany zapis rozporządzenia?
Wspomaganie nauczycieli w badaniu efektów polega chyba na doradztwie w tym zakresie, podsunięciu odpowiednich narzędzi, pomocy w ich samodzielnym opracowaniu itp. Nie sądzicie?
Czy u Was organy prowadzące też takie gorliwe są?
Wioleta D13-01-2004 17:47:46   [#02]
Moja koleżanka jest doradcą i zawsze podkreśla, że jej rolą jest pomoc nauczycielom. Nigdy nie słyszałam , by dostała podobne zadanie od organu prowadzącego. Wydaje mi się , ze w tym przypadku w czasie konferencji powinno się przedstawić nauczycielom sposób opracowania i przeprowadzenia takiego testu i ewentualnie wyrazić gotowość do bezpośredniej pomocy w danej szkole na wyraźne zaproszenie przez nauczyciela. Tak przynajmniej zrobiłby nasz doradca. Nigdy nie pojawia się w szkole nieoczekiwanie , zawsze po uprzednim zaproszeniu przez nauczycieli lub dyrektora.
Leszek13-01-2004 19:18:14   [#03]

Zacytowałeś Romanie rozporz., a z niego wywodzą się pewne określenia,

"doradca",

"wspomaga",

niewątpliwie można tęsknić za dawnymi wizytatorami - metodykami, wchodzącymi chmarami na niegdysiejsze wizytacje wraz z wizytatorem prowadzącym...

ale to nie ta rola doradcy...

niech wspomaga...nie jest od kontroli...,

nie on ma ten test organizować,

zachęcam tu do przeczytania ostatnio wydanej książki Stefana o zmodyfikowanym nadzorze pedagogicznym... właśnie doczytuje do końca...

Pozdrawiam

RomanG14-01-2004 09:34:48   [#04]
Ja też tak to właśnie rozumiem.

Problem z rozumieniem przez organ, który daje pieniądze na etat doradcy i - pewnie w jak najlepszej wierze - chciałby, żeby wszystkiego doradca dopilnował osobiście.
HenrykB14-01-2004 16:59:57   [#05]

Niech ten doradca nie pakuje się w kłopoty. Nie ma takich uprawnień. Przecież ustawa o systemie oświaty wyraźnie precyzuje kompetencje dla poszczególnych organów nadzoru. I nie ma tam doradcy.

Niech sobie organ poczyta ustawę,szzególnie art. 5 ust. 7 i weźmie się do roboty.

7. Organ prowadzący szkołę lub placówkę odpowiada za jej działalność. Do zadań organu prowadzącego szkołę lub placówkę należy w szczególności:

1) zapewnienie warunków działania szkoły lub placówki, w tym bezpiecznych i higienicznych warunków nauki, wychowania i opieki,

2) wykonywanie remontów obiektów szkolnych oraz zadań inwestycyjnych w tym zakresie,

3) zapewnienie obsługi administracyjnej, finansowej i organizacyjnej szkoły lub placówki,

4) wyposażenie szkoły lub placówki w pomoce dydaktyczne i sprzęt niezbędny do pełnej realizacji programów nauczania, programów wychowawczych, przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów oraz wykonywania innych zadań statutowych.

Jeśli organowi cóś się nie podoba w jego placówkach, do którego to cósia nie ma kompetancji, może znioskować do organu nadzoru w tej sprawie. Ma takie prawo.

AnJa14-01-2004 17:04:41   [#06]
Kurczę, niby urzednik organowy, a ludzkim ( no, prawie - bo dyrektorskim) głosem gada:-)
HenrykB14-01-2004 17:08:27   [#07]

Sam się dziwię.

Tylko głośno nie mówcie, bo mnie zwolnią.

;-)

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]