Forum OSKKO - wątek

TEMAT: zasiłek chorobowy dla nauczycieli i pracowników
strony: [ 1 ]
Konto zapomniane10-04-2002 19:48:50   [#01]

szukam podstawy prawnej do obliczania zasilków chorobowych. W mojej szkole wszystkim placi sie wg 80 % stawki ( pensja ,dodatki i wysluga - tak liczy zakupiony program komputerowy) . Szukajac odpowiedzi odsylany jestem do zakladowych regulaminów placowych. Nie mamy takiego regulaminu!!-Ci którzy wiedza lepiej twierdza ,ze wysluga nie powinna byc przeliczana,tylko wyplacana w 100% - jak z tego wyjsc?

Janusz Pawłowski10-04-2002 20:32:59   [#02]

To istotnie zależy od regulaminu wynagradzania

ustalanego przez organ prowadzący.

Jeśli jest w takim regulamienie, że wysługa przysługuje w pełnej wysokości poczas choroby - to przysługuje i ma być wypłacana.

Jeśli takiego zapisu nie ma, to jest to zwykły składnik wynagrodzenia - tak samo traktowany jak pozostałe.
Warto nadmienić, że w wielu gminach (organach prowadzących) pomimo tego, że takiego zapisu nie ma - traktuje sie go po staremu - czyli tak jakby ów zapis był.
To taka nasza Polska właściwość - jak przepisu nie ma, lub nie jest aktualny, to stosuje się dowolny inny przepis - dotyczący innej dziedziny, innego grupy zawodowej, albo wyciagnięty z lamusa.

A jeśli w ogóle nie ma regulaminu, to ... do wróżki ... - ja bym się cieszył, że w ogóle płacą jakieś pieniądze ... bo niby na jakiej podstawie? ;-)))

Zauważ, że to o czym piszesz nie jest kwestią tego, jak się liczy zasiłek chorobowy, ale jakie są zasady wynagradzania.
Bo to, czy wysługa przysługuje podczas choroby, czy nie - jest kwestią tego jakie sa ustalenia dotyczące wypłaty tego składnika wynagrodzenia, a nie tego jak się wyznacza podstawę zasiłku chorobowego.

Wiem, że to może brzmieć niejasno i skomplikowanie, ale ... taka jest prawda.

A program? Nie wierzę, że jest taki, który nie uwzględniałby w tym zakresie ustawień użytkownika - czyli w tych gminach, gdzie płaci się w całości płacił, a w tych, w których traktuje jako zwykły składnik własnie tak traktował.
Zapewne osoba obsługująca ów program nie potrafi go właściwie obsłużyć.
Jeśli jednak taki program istotnie jest ... no cóż ... mnie nie wypada nic więcej powiedzieć.

Marek z Rzeszowa10-04-2002 20:47:53   [#03]

A jak dyro pójdzie na dłuższe L-4 i po miesiącu mu organ odbierze dodatek funkcyjny to dostanie 80% samej podstawy, bez funkcyjnego.

Marek

Janusz Pawłowski10-04-2002 21:17:14   [#04]

Nie do końca

Muszą zajść pewne okoliczności - trudno tu je szczegółowo wyjaśniać - ale mniej więcej tak jest.

Oba te wypadki reguluje m.in.

USTAWA
z dnia 25 czerwca 1999 r.
o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa
(Dz. U. Nr 60, poz. 636 i Nr 110, poz. 1256, z 2000 r. Nr 53, poz. 633 oraz z 2001 r. Nr 99, poz. 1075 i Nr 154, poz. 1791)

Art. 41. 1. Przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego nie uwzględnia się składników wynagrodzenia, jeżeli postanowienia układów zbiorowych pracy lub przepisy o wynagradzaniu nie przewidują zmniejszania ich za okres pobierania zasiłku.

2. Składników wynagrodzenia przysługujących w myśl umowy o pracę lub innego aktu, na podstawie którego powstał stosunek pracy, tylko do określonego terminu nie uwzględnia się przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego należnego za okres po tym terminie.

3. Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio do składników wynagrodzenia, których wypłaty zaprzestano na podstawie układu zbiorowego pracy lub przepisów o wynagradzaniu.

Janusz z W10-04-2002 21:47:28   [#05]

W uzupełnieniu

Regulaminy wynagradzania nauczycieli w zakresie delegacji ustawowej (KN) powinny być ustalone przez organ prowadzący i wdrożone w placówkach oświatowch (od 1 września 2000). Tam powinien znaleźć się zapis o tym czy dodatek za wysługę jest wypłacany w pełnej wysokości w czasie choroby czy nie. Przed wejściem w życie nowelizacji KN w 2000 r. faktycznie był obligatoryjnie wypłacany w pełnej wysokości. Natomiast wynagrodzenie obsługi reguluje ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 26 lipca 2000 r. (Nr 61 z 2000 r., poz. 708) w sprawie zasad wynagradzania i wymagań kwalifikacyjnych pracowników samorządowych zatrudnionych w jednostek organizacyjnych jednostek samorządu terytorialnego [ze zmianami wprowadzonymi Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 10 kwietnia 2001 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zasad wynagradzania i wymagań kwalifikacyjnych pracowników samorządowych zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych jednostek samorządu terytorialnego (Dz. U. z dnia 20 kwietnia 2001 r.)]. Zgodnie z nim "§ 8 ust. 1 pkt 3. Dodatek [za wysługę] przysługuje pracownikowi za dni, za które otrzymuje wynagrodzenie, oraz za dni nieobecności w pracy z powodu niezdolności do pracy wskutek choroby bądź konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem lub chorym członkiem rodziny, za które pracownik otrzymuje z tego tytułu wynagrodzenie lub zasiłek z ubezpieczenia społecznego."
Janusz z W10-04-2002 21:50:35   [#06]

Oddając królowi co królewskie (czytaj: mojemu imiennikowi :=)

Program płacowy Vulcana radzi sobie z tym zagadnieniem bez problemu.
Janusz Pawłowski10-04-2002 21:53:52   [#07]

Tak

Obsługa i administracja ma to zagwarantowane mocą rozporządzenia Rady Ministrów.

Nauczyciele już muszą błagalnie patrzeć w oczy ogranowi prowadzącemu.

Chyba, że są nauczycielami w szkołach prowadzonych przez organy administracji rządowej - dla nich MENiS też to gwarantuje.

Konto zapomniane15-12-2006 19:42:44   [#08]
A co z motywacyjnym wchodzi do podstawy czy nie. Słyszałam już tyle różnych wariantów, że boję się go uwzględniać. Dzięki za informację.
BogdanKa19-12-2006 11:39:38   [#09]
A bo to zależy od sformułowania w regulaminie ;)
Ja mam, że nauczycielowi należy się dodatek motywacyjny do 15%, a czy go w danym momencie ma czy nie to jest inna sprawa i regulują to odrębne zapisy :)
Powyższe pozwala mi wliczać go do podstawy w kwocie faktycznie wypłaconej (zgodnie ze stwierdzeniem ZUS). Podobnie jest z premią u obsługi.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]