Forum OSKKO - wątek

TEMAT: rekrutacja
strony: [ 1 ]
bogna09-04-2002 19:37:05   [#01]

Oto nowość, którą znalazłam przed chwilą w aktualnościach MENiSu:

Warszawa, 8 kwietnia 2002 r.

Szanowni Państwo

Kuratorzy Oświaty

wszyscy

W związku z pytaniami, czy w świetle rozporządzenia z dnia 27 sierpnia 2001 r. w sprawie warunków i trybu przyjmowania uczniów do publicznych przedszkoli i szkół oraz przechodzenia z jednych typów szkół do innych (Dz. U. Nr 97, poz. 1054 oraz z 2002 r. Nr 14, poz. 131) w postępowaniu rekrutacyjnym do szkół ponadgimnazjalnych konieczne jest posługiwanie się wyłącznie oryginałem świadectwa Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu informuje:

Wyżej wymienione rozporządzenie w zakresie dotyczącym przedstawionego problemu nie uległo zmianie w stosunku do dotychczasowego stanu prawnego.

Zasadą jest posługiwanie się w postępowaniu rekrutacyjnym oryginałem świadectwa. Z ogólnych zasad postępowania administracyjnego wynika także możliwość posługiwania się urzędowo uwierzytelnionymi odpisami dokumentów, o ile przepis szczególny tego nie wyklucza. Przepisy prawa oświatowego nie wykluczają takiej możliwości. A zatem w postępowaniu rekrutacyjnym możliwe jest posługiwanie się także odpisami świadectw potwierdzonymi urzędowo (np. przez macierzystą szkołę ucznia, szkołę prowadzącą rekrutację, jednostkę samorządu terytorialnego ...). Przepisy prawa nie wymagają, by odpisy świadectw były poświadczone notarialnie.

W takim razie w szkołach ponadgimnazjalnych dopiero 1 września będdziemy wiedzieli ilu mamy uczniów!?

A może nawet wtedy jeszcze nie - bo będą tacy, którzy rozpoczną "na wszelki wypadek" naukę w 2 szkołach?

Mariola09-04-2002 20:03:27   [#02]

to jest ten właśnie ból

o którym kiedyś z Zolą rozmawiałam :-(

u nas dzisiaj cały czas tylko o tym

nikt nic nie wie

czeski film

uczeń musi w lipcu potwierdzić słownie chęć nauki w danej szkole
i na tym koniec

bedzie śmieszniej
tylko ciekawe co zrobią dyrektorzy jak we wrześniu okaze się , że nie ma 8 lecz 6 klas ?

Gaba09-04-2002 20:41:34   [#03]

Grzech śmiertelny - głupota permamentna.

Mariola, koledzy - bardzo przepraszam za to, co powiem - ale ONI są głupi, głupi naprawdę w imię pseudemokracji pozwalają na bezhołowie. Przerabiali to 4 lata temu, kiedy studenci byli na pierwszym roku na 3 kierunkach - słynny skandal. Ale wniosków brak
gordon09-04-2002 21:03:56   [#04]
Drogie koleżanki (jeśli mogę w ten sposób zwrócić się do Gaby, Marioli i Bogny) - patrzycie na sprawę trochę jednostronnie. Dostrzegacie trudności w przeprowadzeniu rekrutacji z punktu widzenia szkoły. Ja staram się (o ile to jeszcze możliwe) spojrzeć oczyma ucznia. Każdy z tych młodych ludzi chciałby wybrać możliwie najlepiej i to nie jego wina, że system rekrutacji jest anachroniczny.
Jeśli chodzi o rekrutację na studia problem miał być w znacznej mierze rozwiązany dzięki nowej maturze. Wiemy jak się to skończyło. Jeśli chodzi o szkoły średnie jest znacznie lepiej. W moim województwie uczeń pisze test kompetencji, szkoły wyznaczają (trafniej lub mniej trafnie) limity i każdy bez kombinowania już wie na co może sobie pozwolić. Mam nadzieję, że w przyszłości problem ten będzie lepiej rozwiązany.
Pozdrawiam :-)
gordon
stan09-04-2002 21:05:48   [#05]

?!!!!!!!!!!!!!!

Powiem więcej.
Mając 99 nauczycieli i bazę na 1500 uczniów zaproponowałem możliwość kształcenia w 7 profilach liceum, 6 technikach i 3 zawodówkach. Z mojego doświadczenia wynika, że będzie max 11 oddziałów klas pierwszych  ... ale Których ?
Arkusz organizacyjny do końca kwietnia.
Wziąść pod uwagę 16 oddziałów czy 11. A jeśli wyjdzie 12 ?
:-(
Pozdrawiam
stan
Ze względu na to, że musiałbym użyć słów dawniej uważanych za nieparlamentarne  ... nie będę tego komentował.

Zola09-04-2002 21:21:50   [#06]
Masz racje ,bez komentarza.Przy założeniu marnego naboru ,a to wyjdzie bardzo późno ,mogę miec paru nauczycieli bez pełnego etatu.Teraz krezusi finasowi maja po 1-2 nadgodzin.
Mariola09-04-2002 21:31:09   [#07]

Zolu

nie szalej z nadliczbówkami :-)
co oni z ta kasą zrobią? ;-))))

a swoją droga tego sie nie da skomentować

Gordonie to nie są trudności w rekrutacji
to jest strach o odpowiedzialne zachowanie uczniów i ich rodziców
no i może jeszcze całą masę innych spraw
ale to jak wyżej :-((

Leszek09-04-2002 22:33:52   [#08]

Cześć !

Nie da się ukryć, że na początku będzie masę zamieszania. Choć moje dzieciaki bardzo są z tego rozwiązania zadowolone.

W Wielkopolsce, aby skrócić czas bałaganu po ogłoszeniu list przyjęć 28 czerwca, kandydat przyjęty, ma czas do 3 lipca na potwierdzenie woli podjęcia nauki w danej szkole - musi wówczas zostawić w tej szkole oryginał świadectwa.

To pozwoli dość szybko poukładać listy uczniów.

Pozdrawiam

Leszek

blutka09-04-2002 22:40:56   [#09]

No to teraz od strony matki

Moje dziecko ma wybrać szkołę, a w podkarpackim może złożyć tylko jedno podanie do średniej szkoły (prikaz KO), a tu czytamy w ofercie:

Szkolna Komisja ustaliła wstępny (orientacyjny) próg punktowy uprawniający do przyjęcia kandydata do LO na poziomie 100 punktów.

Podany limit punktów nie daje gwarancji przyjęcia do Szkoły, a ostateczny próg przyjęć zostanie ustalony w dniu 26 czerwca.

Dziecko jest takim sobie uczniem, może wysypać się na testach, punktów może być niezawiele i szukaj wtedy innej szkoły bo ta którą wybrało podniesie pułap. Niby nie problem, ale jednak.

gordon09-04-2002 22:41:53   [#10]
Mariolu, jeśli chodzi o zachowanie uczniów i ich rodziców, to możesz w ciemno założyć, że będzie skrajnie nieodpowiedzialne, bo tylko takie jest rozsądne. ;-)
gordon
stan09-04-2002 22:45:38   [#11]

...

... blutka
zapraszam do mnie ...
przyjmę każdego kandydata  ...
...razem zastanowimy się do której klasy ...tak aby było to dla niego najkorzystniej !
Pozdrawiam
stan
:-)

blutka09-04-2002 22:46:21   [#12]

I tu się gordon z tobą zgadzam

:-))))))))))
gordon09-04-2002 22:47:57   [#13]
Blutka, to o czym piszesz, to jest duży problem i przypomina grę w rosyjską ruletkę. Jak się uda, to będę w najlepszym w okolicy LO, a jak nie, to zostanie mi już tyko zawodówka z wrześniowego naboru.
Pozdrawiam,
gordon
blutka09-04-2002 22:53:31   [#14]

Żeby to było takie proste

Ale ja się naprawdę martwię o moją córkę, nie mówiąc już o niej. Przecież to młody człowiek, a ja mu nie potrafię za bardzo pomóc i tak jak piszesz gordon będę z obłędem w oczach latać po szkołach i szukać co się da ( to oczywiści żart)

Stan chętnie bym dała dziecko do twojej szkoły bo mi sie bardzo podoba (piękny obiekt) nie mówiąc o dyrektorze, ale czy masz internat? (nie mylić internetem) :-))))))))))))

Mariola09-04-2002 23:01:30   [#15]

gordon

myślę , że zachowanie faktycznie takie będzie i wcale się nie dziwie mocno rodzicom i dzieciom

blutka, ale do tej pory dzieci zdawały egzaminy i też nie miały pewności ,że będą w danej szkole

wszystkie egzaminy były jednego dnia

nie martw się , bedzie dobrze

stan09-04-2002 23:01:55   [#16]

!

blutka
Mam internat. Dziennie 9,- za wyzywienie + 20,-/miesiąc dopłata do kosztów zakwaterowania. Pływalnia bezpłatnie, internet do dyspozycji ...
Z dyrektorem można się dogadać ...
... częstuje kawą lub zieloną herbatą ...
... czarna też może być ...
Pozdrawiam
stan
:-)
blutka09-04-2002 23:03:07   [#17]

Dzięki

za słowa otuchy, może jakoś to przeżyję, w końcu na szkole świat się nie kończy - na szczęście :-)))))))
Mariola09-04-2002 23:03:11   [#18]

stan, kurka

ty tu jakieś agitacje....
blutka09-04-2002 23:06:18   [#19]

Super stan

Przeprowadzę konsultacje z córką, pokażę jej szkołę w internecie i przyjeżdżamy :-))))
Mariola09-04-2002 23:10:05   [#20]

matko

blutka to ty chcesz dziecko tak daleko wywieć?

MIC!!!

a co ci dziecko winne?

do stana od ciebie przez całą Polske trzeba ;-))))

blutka09-04-2002 23:15:40   [#21]

Mariola

dziecko ma ciągotki plastyczne, więc nie wiem czy u stana by coś znalazła dla siebie, chyba nic z tego nie będzie - nie będę wyrodną matką i na siłę nie będę wlokła tak daleko, a szkoda, bo ten basen mi się spodobał
Mariola09-04-2002 23:27:05   [#22]

no właśnie

przekupna jesteś :-)
a u was bliżej gdzieś basenu nie ma?

;-)))))

bogna10-04-2002 11:10:07   [#23]

blutka - a może dziecko do mojej szkoły?

Polecam dla twojego dziecka zawód "technik budownictwa", albo profil "kształtowanie środowiska" w mojej szkole i później wykorzystując uzdolnienia plastyczne - studia na architekturze. Zapraszam!

Leszku z Leszna - też jestem w Wielkopolsce, ale nie wiem skąd masz ten przepis,że po ogłoszeniu listy przyjętych należy w ciągu 3 dni przedstawić oryginał świadectwa. Wiadomo tylko, że w ciagu 3 dni należy potwierdzić wolę nauki w danej szkole.

Ale chyba rzeczywiście najlepszą formą potwierdzenia woli nauki będzie dostarczenie oryginału świadectwa. I dla dzieci będzie to jakieś rozwiązanie i nam da możliwie jasny obraz naboru. 

pozdrawiam wszystkich - bogna

Leszek10-04-2002 17:21:09   [#24]

Cześć!

Dla Ciebie Bogno ze strony KO:"Serwis informacyjny"

"Stanowisko Kuratorium Oświaty w Poznaniu w sprawie rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych na rok szkolny 2002/2003

Zgodnie z interpretacją dokonaną przez Departament Prawny MENiS (pismo DP-0150-4/02/ASw) dopuszcza się możliwość posługiwania się w postępowaniu rekrutacyjnym uwierzytelnionym odpisem dokumentu.

Na wniosek rodziców (prawnych opiekunów) wydaje się dokument (kopię świadectwa), uwierzytelniony przez Dyrektora szkoły, który wydał oryginał świadectwa. Dokument ten powinien być w postępowaniu rekrutacyjnym traktowany na równi z oryginałem.

Do dnia 3 lipca 2002 r. zgodnie z Decyzją nr 12/2002 Wielkopolskiego Kuratora Oświaty uczniowie potwierdzają wolę podjęcia nauki w danej, tylko jednej szkole ponadgimnazjalnej. Razem z oświadczeniem woli należy złożyć oryginał świadectwa, jeżeli wcześniej znajdował się w innej szkole."

Pozdrawiam

Leszek

Jersz10-04-2002 17:58:25   [#25]
Wielkopolski Kurator Oświaty przedstawił kolejne stanowisko w sprawie rekrutacji (na kurtoryjnej stronie w dziale "Rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych


"Stanowisko Kuratorium Oświaty w Poznaniu w sprawie rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych na rok szkolny 2002/2003


Zgodnie z interpretacją dokonaną przez Departament Kształcenia Ogólnego Specjalnego i Profilaktyki Społecznej /pismo DKOS-0741-18/02/MO/ dopuszcza się możliwość posługiwania się w postępowaniu rekrutacyjnym uwierzytelnioną kserokopią dokumentu.
Na wniosek rodziców ( prawnych opiekunów ) wydaje się kserokopię świadectwa uwierzytelnioną przez Dyrektora szkoły, który wydał oryginał świadectwa.
Dokument ten powinien być w postępowaniu rekrutacyjnym traktowany na równi z oryginałem.
Do dnia 3 lipca 2002r. zgodnie z Decyzją nr 12/2002 Wielkopolskiego Kuratora Oświaty uczniowie potwierdzają wolę podjęcia nauki w danej szkole ponadgimnazjalnej. Razem z oświadczeniem woli należy złożyć oryginał świadectwa, jeżeli wcześniej znajdował się w innej szkole."
blutka10-04-2002 19:10:37   [#26]

Teraz znowu nadmiar szczęścia

Dzięki za zaproszenia do waszych szkół, ale teraz jestem jak taki osiołek co to mu w żłobie dano.............................:-))))))))))
HenrykB10-04-2002 19:16:30   [#27]

Teraz pytanie:

co to odpis.

MENiS mówi: "urzędowo uwierzytelnionymi odpisami dokumentów".

Definicja odpisu. Potrzebna.

Leszek10-04-2002 21:41:00   [#28]

Cześć !

Znalazłem dwa wyjaśnienia

I. z Kodeksu Postępowania Administracyjnego - "Rozdział 3

Udostępnianie akt.

Art. 73. § 1. (86) W każdym stadium postępowania organ administracji publicznej obowiązany jest umożliwić stronie przeglądanie akt sprawy oraz sporządzanie z nich notatek i odpisów.

§ 2. Strona może żądać uwierzytelnienia sporządzonych przez siebie odpisów z akt sprawy lub wydania jej z akt sprawy uwierzytelnionych odpisów, o ile jest to uzasadnione ważnym interesem strony."

II. z  "Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 24 stycznia 2000 r. w sprawie zasad wydawania oraz wzorów świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych, sposobu dokonywania ich sprostowań i wydawania duplikatów, a także zasad legalizacji dokumentów przeznaczonych do obrotu prawnego z zagranicą oraz zasad odpłatności za wykonywanie tych czynności: § 11.

  1. Dyrektor szkoły może poświadczyć zgodność odpisu z oryginałem świadectwa lub dyplomu tylko w przypadku, gdy jest to niezbędne dla złożenia odpisu w aktach szkoły. Na odpisie należy umieścić adnotację "Stwierdzam zgodność z oryginałem", datę, pieczęć urzędową szkoły oraz podpis i pieczęć imienną dyrektora szkoły lub upoważnionej przez niego osoby.
  2. Przepis ust. 1 nie dotyczy odpisu świadectwa dojrzałości, o którym mowa w § 7 ust.1. "

Z tego MENiS -owego wynika, że ten odpis nie ma wzoru wynikającego ze wzoru dotyczącego świadectwa dojrzałości a bardziej należy go wzorować na tym co wynika z KPA rozdz. 3 (tu nawet odręczny odpis do uwierzytelnienia).

W takim razie dlaczego nie uwierzytelniać ksero świadectwa...

Trzeba by chyba spytać jakiegoś prawnika...

Pozdrawiam

Leszek

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]