Forum OSKKO - wątek

TEMAT: a teraz poważniej
strony: [ 1 ]
Zola09-04-2002 09:01:10   [#01]

rzeczywiscie przerabiamy różne rzeczy,teraz na tapecie sex,statuty,programy profilatyczne i ścieżki

w LO do tej pory nie robiliśmy ścieżek i ja tylko toszkę wiem teoretycznie ale chciałabym wiedzeić,czy dościeżek sa jakieś programy menowskie(znaczy zatwierdzone) czy to nauczyciele w szkole wybierając hasła z przedmiotu

nigdy nie widziałam takiego programu,chodzi mi o budowę ,jak go tworzyc - parę uwag praktycznyc,żebym wiedziała jak zadać zadanie niekoniecznie domowe nauczycielom

a moze macie jakąś ścieżkę humanistyczną-coś z czytelnictwa czy wiedzy o Europie chętnie zobaczyłabym jaki jest układ takiego programu ,treści i tak musimy sami ale byłoby to dla mnie pomocne

Ewa z Rz09-04-2002 09:39:31   [#02]

Zolu, do ścieżek ma fajne materiały i opracowania wyd. Dialog (na pewno do sp i gim, czy do lo to nie wiem). Jeszcze bardzo dobre rzeczy robi jedno wydaw. z Torunia, no i oczywiście Raabe (Poradnik nauczyciela)

Ja robię ścieżki całkowicie metodą projektu, choć to sp, więc w lo powinno się tym bardziej udać! Tylko, ta metoda jest dość pracochłonna dla n-li, zwłaszcza na początku... więc uważaj :))

beera09-04-2002 09:54:32   [#03]

ktoś tu polecał...

wydawnictwo Empi 2

Marian Pietraszewski

61-759 Poznań

Stawna 8/6

tel. 0-61- 851- 76-61

 

wiem, że coś tam wydali na ten temat- poszukaj

Mariola09-04-2002 12:55:58   [#04]
Zolu, specjalinie poszłam na rozmowę do mojego dyrka (bo on pośrednio też korzysta z naszego forum :-)))
twierdzi , źe zrezygnowano ze ścieżek przedmiotowych w LO.
Woron09-04-2002 13:13:29   [#05]

A podstawy programowe?

Przecież są wpisane w podstawy programowe, w kształeceniu w zakresie podstawowym (liceum, liceum profilowane i technikum)

nie ma ich natomiast w liceum rozszerzonym - dlaczego???

Mariola09-04-2002 13:35:20   [#06]
Woron w którym miejscu są?
Dyrektor twierdzi. źe był ale z tego się wycofano .
Ogladałam programy z matematyki i tam faktycznie nie ma.
Woron09-04-2002 17:03:10   [#07]

Tutaj:

W podstawach ściezki nie są ujęte w poszczególnych przedmiotach - są podane oddzielne podstawy programowe na każdą ściezkę, to nauczyciele przedmiotowi mają treści ścieżek dopasować sobie do swoich zajęć - jak sądzę.

http://www.men.waw.pl/aktual/oswiata/podstawa/zal_4.htm

Mariola09-04-2002 17:26:14   [#08]

matko

faktycznie

są :-(

a miało ich nie być  ???

HenrykB09-04-2002 17:29:56   [#09]

Przeszukajcie witryny wydawnictw

Przejrzałem witrynę WSiP, ale ścieżek dla ponadgimnazjalnych nie spotkałem. Może w innych wydawnictwach. Dla podstawówek i gimnazjów są programy realizacji ścieżek, podręczniki, poradniki. Niektóre nawet dobre.

Zola09-04-2002 20:18:32   [#10]

dzięki za informacje i namiary

cieszę się ,że są do tego programy,może do LO też się trafią

myślałam właśnie o metodzie projektów,ale na jakimś kursie robiliśmy malutki fragment takiego projektu,żeby poznać technikę pracy i mam świadomość ogromu pracy

bena09-04-2002 22:15:36   [#11]

Wydawnictwa są na razie zajęte drukowaniem podręczników do LO. Pewnie w następnym roku ruszą ze ścieżkami. Wiele ciekawych ścieżek do gimnazjum powiązanych z geografią wydało Stowarzyszenie Oświatowców Polskich - www.sop.torun.pl

Zola09-04-2002 22:23:42   [#12]
bena dzięki
Marek z Rzeszowa10-04-2002 14:46:30   [#13]

Nasze archiwum

Już rozmawialiśmy na temat ścieżek.
Może warto przypomnieć tę dyskusję.
Grudzień 2001:

Forum dyrektorów

 

 

 ZADANIE DOMOWE

Autor: JOOLKA (---.walbrzych.cvx.ppp.tpnet.pl)
Data:   08.12 20:03

Co kryje się za szkolnym programem realizacji ścieżek międzyprzedmiotowych ?

 

 

 Re: ZADANIE DOMOWE

Autor: Gaba (---.krakow.sdi.tpnet.pl)
Data:   08.12 20:09

Nic. Nie ma czegoś takiego formalnie. Nieformalnie to jest opisanie, w jaki sposób są realizowane ścieżki międzyprzedmiotowe.

Chiałaby, bardzo, by były u mnie takie porgramu nauczania, które mają wkomponowane ścieżki.
Jestem przeciwko osobnym przedmiotowm zwanych - edukacja regionalna, edukacja ...
to sprzeczne z ideami ściezki.

Ale może sie zdarzyc, że bierze się jakiś dobry porgram sciezki i rodziela do róznych przedmiotów.
Gaba

 

 

 Re: ZADANIE DOMOWE

Autor: marek z Olsztyna (---.olsztyn.sdi.tpnet.pl)
Data:   08.12 20:17

mi to kazali wetknąć sobie w szkolny zestaw programów nauczania i uprzedzili, że będą kontrolować jak toto razem z podstawą programową jest ulokowane, gdzie, co i kto realizuje

no i belfry włąśnie piszą książkę
gruuubą

 

 

 Re: ZADANIE DOMOWE

Autor: Ewa_S (---.radom.sdi.tpnet.pl)
Data:   09.12 10:20

Najlepszą formą realizacji ścieżek międzyprzedmiotowych jest metoda projektu, ale wymaga ona ogromnego nakładu pracy i ścisłej współpracy nauczycieli.
Na dzień dzisiejszy w mojej szkole (podstwowej) opracowałam z nauczycielami ścieżki włączone w programy nauczania poszczególnych przedmiotów - są umieszczone na stronie HenrykaB.
Lada dzień znajdą się tam też ścieżki gimnazjum.
Spwdźcie, może coś Wam się przyda.
Pozdrawiam - Ewa_S.

 

 

 Re: ZADANIE DOMOWE

Autor: marek z Olsztyna (---.olsztyn.sdi.tpnet.pl)
Data:   09.12 10:59

zajrzę zaraz!

 

 

 Re: ZADANIE DOMOWE

Autor: JOOLKA (---.walbrzych.cvx.ppp.tpnet.pl)
Data:   09.12 16:25

Jak dobrze mieć przyjaciół o podobnych zainteresowaniach.
Pozdrawiam.

 

 

 Re: ZADANIE DOMOWE

Autor: Gaba (---.krakow.sdi.tpnet.pl)
Data:   09.12 16:36

Ewa, poplątane to coś... pytanie było nie jak je robimy (o metodę), a co to jest i czy istnieje program scieżek.

A ja bardzo lubię jedną z naciekawszych metod - tęczowanie albo wykład aktywizujący z lukami... I co? Fajnie zabrzmiało, nie?

Przestrzegam przed zrzynaniem bezrefleksyjnym - korzystamy z różnych podręczników i np. mieszkamy w różnych okolicach Polski (więc np. edukacja regionalna wyznacza nam totalnie inne treści).

:) Gaba

 

 

 Re: ZADANIE DOMOWE

Autor: Ewa_S (---.radom.sdi.tpnet.pl)
Data:   09.12 19:00

Gabo, jak sama słusznie zauważyłaś nie jest możliwe opracowanie programu ścieżek dopasowanego do wszystkich regionów naszego kraju, jak i do wszystkich podręczników z których korzystamy, część jednak napewno da się zastosować.
Metodę projektu podałam zaś tylko w formie usprawiedliwienia, że mój program nie jest do niej dostosowany. Mam nadzieję, że kiedyś się na to zdobędę - przynajmniej do ścieżki ekologicznej.
Pozdrawiam - Ewa.

 

 

 Re: ZADANIE DOMOWE

Autor: Gaba (---.krakow.sdi.tpnet.pl)
Data:   09.12 19:20

Chyba trzeba podać jeszcze precyzyjniej - ścieżki musimy opisać (jeżeli mamy dobre podręczniki) lub wpisać w konkretnie zastosowane podręczniki.

Wg mnie - (i nie tylko) podręczniki pod względem ścieżek są kompletnie źle zrobione - tak jakby trzeba było wyszstko uzupełniać.

Opowiadam sie zdecydowanie z podręcznikiem, który ma wpisane ścieżki i są one integralną częścią podręcznika. Nie można robić ze ścieżki odrębnego przedmiotu, nie trzeba też zaznaczać - uwaga, halo, tutaj w dzienniku robię sciężkę - ścieżka, to wspólny fragment treści mojego przedmiotu z tym szczególnym nachyleniem, ścieżka małączyć, integrować... ma być spoiwem. Np. robiąc regulaminy na polaku robię prawa obywatelskie, dotykam filozofii, a nawet jeżeli taka mię fantazja natchnie i integracje UE, albo też opisują instrukcję obsługi gaz-maski czy kuchenki mikrofalowej wpływam na poziom bezpieczeństwa bhp (a więc OC i to najprawdziwsze...).

Bawię się natomiast takimi oto ujeciami: zbiór zadań matematyki - realizacja ścieżki regionalnej.

zad. 7 kwiaciarek krakowskich sprzedawało na Krakowskim rynku przykrakowskich pomnikach krakowskie wiązanki w krakowskich strojach...

Ścieżka nie może też być wtykaniem do jakiegoś pojemnego przedmiotu wszystkiego - sotrzegam kolegów polonistów, by se nie dali wetknąć na zasadzie: naści niebożę, co mnie w przedmiot wleźć nie może... do realizacji ścieżek jesteśmy wszytscy zobligowani.

trzeba ustalić hierarchię ścieżek ze względu na
specyfikę swojej szkoły.
ze względu na poziom kadry
misję (która jak to ktoś pieknie powiedział - leży na ulicach Twojej miejscowosci)
mozliwości medialne (i standardy akredytacji)
zastosowane programy i podręczniki (w więszkości niestety nie bardzo dostosowane do wymogów podstawy programowej)

A że mam rację co do ostatniego - to dowodzą tego ściezki. Znam bodajże jeden program do chemii, który się przyzwoicie ze scieżek wywiązuje. A reszta?

O języku polskim nie wspomnę, bo tu czarna magia i tragedia.

Gaba

 

 

 Re: ZADANIE DOMOWE

Autor: Ewa (---.radom.sdi.tpnet.pl)
Data:   09.12 19:31

Historia też wywiązuje się ze przyzwoicie!
Ewa M.

 

 

 Re: ZADANIE DOMOWE

Autor: Majka (---.walbrzych.sdi.tpnet.pl)
Data:   09.12 19:51

Oj, chyba wydrukuję ten wątek i dam do poczytania pewnemu szefowi... :-)

 

 

 Re: ZADANIE DOMOWE

Autor: HenrykB (---.radom.cvx.ppp.tpnet.pl)
Data:   09.12 22:18

Już niedługo nowe materiały na temat ścieżek w Edukatorze.
Tym razem PG1 w Szydłowcu. Zapraszam.

 

 

Zola10-04-2002 19:34:28   [#14]
Poczytałam i do roboty (nauczycieli) i mnie
Mariola10-04-2002 19:37:01   [#15]

Zola

a mój dyr był w błogiej nieświadomości :-))
a teraz to tak jak u ciebie :-(((
Zola10-04-2002 20:32:06   [#16]
Ja miałam świadomośc ,ze tak może się zdarzyć ale miałam nadzieje ,ze w Lo będzie nam odpuszczone.No ale w postawach programowych jest i trzeba zrobić.A nie wiadomo jak.Mam tylko troje troche podszkolonych nauczycieli.
Mariola11-04-2002 08:19:34   [#17]

uff...

hm...
Zola, mój dyrektor przemyślał sprawę (właśnie mi to powiedział)
stwierdził ,żeby dać sobie z tym spokój
że takie ścieżki zawsze były i nazywało się to koleracja międzyprzedmiotowa
czyli my mamy na razie sokój :-))

Woron11-04-2002 08:28:07   [#18]

Fajnie macie

Ja też bym chciał mieć spokój...
Wizytator, który do nas w tym roku przychodził od sprawdzenia rozpisek ścieżek zaczął... kilka poszło do poprawy ;-).
Skoro należy rozpisać nowe na szkoły ponadgimnazjalne - czeka mnie dodatkowa robota na wakacjach :-(

Mariola11-04-2002 08:38:23   [#19]

fajnie :-))

ale jakoś do końca nie jestem przekonana , że tak fajnie będzie cały czas
trochę sie boję, że w pewnym momencie trzeba będzie to robić
a może nie?

właściwie to mój dyrektor nigdy nie panikował z nowościami
zawsze na spokojnie podchodzi do sprawy
ale martwię się że może zasiałam w nim trochę ziarnka niepokoju( tymi sowimi pytaniami o ścieżki)
oby tak trwał przy swoim jak najdłużej :-)))

Zola11-04-2002 21:53:59   [#20]
Ja w takich sprawach tez aż tak bardzo się nie palę. No ale chociaz chcę mieć materiały i jakieś widzenie sprawy.
Mariola11-04-2002 22:02:39   [#21]

no pewnie
jak Ty będzie szmiała to może i ja?

a co mi szkodzi mieć :-)))))

Mariola12-04-2002 07:53:53   [#22]

szczęści trwało krótko :-(

mówiłam , że zasiałam ziarnko niepokoju

no to mam za swoje :-((
przed chwilką dyrektor kazał mi wydukować to o ścieżkach przedmiotowych

a to już źle rokuje
może czasami lepiej nie pytac?

:-))

hm...

Marek Pleśniar12-04-2002 11:15:39   [#23]

ja zawsze daję siejącym ziarno

jakieś prace domowe

działa bez pudła:-=))))

Mariola12-04-2002 11:34:17   [#24]
ale to nie jest praca domowa
to jest na teraz
w szkole
zż bojęsięco będzie jak dyr to przeczyta :-)

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]