Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Czy dotyczy maturzystów?
strony: [ 1 ]
Majka16-12-2003 15:59:53   [#01]

-wydłużenie czasu pisania pracy egzaminacyjnej, jeśli uczeń ma w orzeczeniu takie zalecenie (dysleksja, dysgrafia)

-możliwość pisania pracy egzaminacyjnej na komputerze (dysgrafia)

Nie mogę  znaleźć jednoznacznego zapisu, czy matury (szczególnie nowej) to dotyczy :((

Mam grupę dysgrafików, którzy piszą tak nieczytelnie, że ludzkie pojęcie przechodzi.... żaden obcy egzaminator ich nie odczyta (i na klawiaturze piszą  o wiele szybciej )

Mam też dzieweczkę (bardzo mądrą), która czyta w żółwim tempie i nie ma szans, by w 170 minut przeczytała tekst do czytania ze zrozumieniem, polecenia (+napisała zadanie), a potem jeszcze tekst literacki do interpretacji i napisała wypracowanie.

MaDem16-12-2003 19:28:46   [#02]

Wszelkie informacje na temat dostosowania egzaminu maturalnego dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi znajdziesz na stronie OKE, np.

http://www.cke.edu.pl/podstrony/egzaminy/egzdos.html

Majka16-12-2003 19:50:47   [#03]

dziękuję :)

Z CKE:    Nie wszyscy uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi potrzebują specjalnego wsparcia podczas sprawdzianu czy egzaminu. Dla tych, którzy go potrzebują okręgowe komisje egzaminacyjne we współpracy z Centralną Komisją Egzaminacyjną opracowały zbiór procedur do przeprowadzenia sprawdzianu w szóstej klasie szkoły podstawowej i egzaminu gimnazjalnego. Procedury dostępne są na stronach internetowych okręgowych komisji egzaminacyjnych.

A w biuletynie CKE jako osoby o specjalnych potrzebach wymienieni są uczniowie niewidomi i niesłyszący.

I dalej nie jestem pewna :(( Pewnie procedury dla matury są w przygotowaniu ;)

MaDem16-12-2003 20:11:42   [#04]
Zapytaj swoich uczniów z tymi dysfunkcjami, jak pisali egzamin w gimnazjum. Bo przecież dysgrafii nie nabawili się w liceum. Chyba mieli troszkę inny arkusz egzaminacyjny. Na pewno jednak Ci, ktorzy mają dysgrafię nie mogą pisać na komputerze. W klasie, w której uczę (pierwsza technikum) aż 10 osób przyniosło mi zaświadczenia o dysgrafii i dyslekcji... Wyobrażasz sobie maturę, gdzie 30% osób ma prawo pisać ją na komputerze??? Jest to niemozliwe ze względów organizacyjnych.... Pozdrawiam.
Karolina16-12-2003 20:19:54   [#05]

myslę, że względy organizacyjne to jedno  (faktycznie może być probem)

a zalecenia i czy uczeń może czy nie to drugie

Zola16-12-2003 22:57:49   [#06]
organizacyjnie pewnie trudne, nie sledziłam jak sie to ma do przepisów, bo nie miałam takiego wypadku, ale mój syn jest dysgrafikiem, po opieka poradni od 6 roku życia i przed maturą pani prowadząca i badająca w poradni zapytała czy chce pisać mature na komputerze, powidziała ,że tak zaleci w opinii i będzie mógł tak pisać, syn wono pisze na kompie więc się nie zgodził, ale słyszałam, ze w jednej z naszych szkół ktos pisał na kompku
mysle ,ze to kwestia mądrości poradni, zeby nie wystawiać każdemu obligatoryjnie takiego papieru, młody człowiek  piszący totalnie nieczytelnie w wyniku dysgrafii to nie każdy bazgrzący , bo sie nie stara
Majka16-12-2003 23:11:29   [#07]

Ja mam autentycznych dysgrafów :((

Na pewno - w ciągu roku okulary mi skoczyły o całą dioptrię :(

A męczy mnie ten przepis, bo gdzieś i kiedyś widziałam ten zapis o komputerach... w jakowyś dokumentach menu.

Zola16-12-2003 23:18:15   [#08]
Majka już nie dziś ale spróbuje się doszukać, jakby mnie wywiało z pamieci, to zmobilizuj mnie, okres przedswiąteczny nie sprzyja takim poszukiwaniom
Majka16-12-2003 23:40:36   [#09]

:)

Jeszcze czas :))

Dzięki :)

krystyna17-12-2003 00:13:05   [#10]

w gimnazjum jest tak...

poradnie PPP w swoich zaleceniach piszą i o wydłużonym czasie pisania i o osobnnej sali i o innych "specyficznych warunkach", ale to uczeń i jego rodzice decydują o tym, z których zaleceń skorzystają, a z których nie.

Przeważnie osobno nie chcą, ale dłużej tak - i pisze wtedy rodzic do dyra, że "w oparciu o zalecenia PPP prosi o dostosowanie warunków egzaminacyjnych w zakresie dotyczącym np. wydłużenia czasu pracy Kasi Kowalskiej" ..... - i taki wniosek musiał złożyć (o ile pamiętam) do 30 XI, a egzamin jest w lutym.

O tych wszystkich szczególnych przypadkach musi być poinformowana OKE itp...itd..., dlatego pewne terminy są tu ważne, zwłaszcza, gdy chodzi o maturę !!!

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]