Forum OSKKO - wątek

TEMAT: dodatek wiejski
strony: [ 1 ]
Wioleta D09-12-2003 19:54:05   [#01]
Dzięki za dotychczasową pomoc. Jak dobrze wiedzieć, że człowiek nie jest sam z kłopotami. Mam jeszcze wiele pytań , ale nie chcę Was zniechęcać. Byłam kiedyś na kursie BHP i prawnik, który miał z nami zajęcia powiedział, że nauczyciele są najgorzej poinformowaną prawnie grupą społeczną. Wprost niewydolną!!
Moja ciekawość dotyczy dodatku wiejskiego. Przed odejściem na urlop miałam zabrany dodatek wiejski ( stosownym pismem) ponieważ uczyłam niezgodnie z kwalifikacjami. Czy jest prawdą , że aby otrzymać dodatek wiejski trzeba uczyć przynajmniej na połowie etatu zgodnie ze swoimi kwalifikacjami? Załóżmy, że ktoś kto uczy sztuki (ma kwalifikacje)  i jest w trakcie robienia drugich (  ma : 6 godzin sztuki a 12 przrody )  nie dostanie dodatku wiejskiego??
Leszek09-12-2003 20:30:30   [#02]

KN na temat dodatku wiejskiego:

KN - Art. 54. 5. Nauczycielowi posiadającemu kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela, zatrudnionemu na terenie wsi lub w mieście liczącym do 5 000 mieszkańców, przysługuje odrębny dodatek w wysokości 10% wynagrodzenia zasadniczego. Organ prowadzący szkołę może podwyższyć dodatek nauczycielowi zatrudnionemu na terenie wiejskim, na którym występuje deficyt kadr.
KN - Art. 91b. 1. Do nauczyciela zatrudnionego w wymiarze niższym niż połowa obowiązującego wymiaru zajęć nie stosuje się przepisów art. 54-(...) .

Symulacja

Załóżmy, że masz dyplom ukończenia studiów - mgr historii (z pp). Uczysz 6 h historii, 6 h wos, 6 h geografii.

Spełniasz warunek posiadania kwalifikacji do zajmowania stanowiska nauczyciela.

Pozdrawiam

Wioleta D10-12-2003 00:00:27   [#03]

Dodatek cdn..

Dzięki. A co jeśli nie uczysz wcale z kierunkiem ? Mam SN , uczyłam w nauczaniu początkowym. Nie było godzin więc uczyłam w klasach starszych i otrzymałam pismo :
" Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z  10 października 1991 roku w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenie szkół i wypadków , w których można zatrudniać nauczycieli nie mających wyższego wykształcenia ( Dz.U.Nr 96p.433 ze zmianami) na podstawie art.10 ust.26 KN wypowiadam Pani dodatek wiejski w wysokości 10 % miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego z dniem .... . To było w 1997 roku. Nie wiem co będzie teraz. Czy to zależy od interpretacji organu ,dyrektora czy kuratorium? Czy w mojej sytuacji się nie należy.
Basik10-12-2003 09:57:10   [#04]
Kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela to ukończone studia pedagogiczne itd. - określa to art.9 KN. To, że uczysz niezgodnie z przygotowaniem do nauczania okreslonego przedmiotu nie ma nic do rzeczy
Wioleta D10-12-2003 13:41:42   [#05]
Też tak myślałam, ale jak przekonać naszą dyr., która powołuje się na konkretne rozporządzenie . Szczerze mówiąc nie znam go więc nie mogę się do niego ustosunkować. A może to jakieś wewnętrzne ustalenia organu prowadzącego? ?
Boję się , że po powrocie do pracy ( ponieważ znowu będę uczyła niezgodnie z kwalifikacjami przez trzy lata) nie dostanę dodatku. Co robić? Wiem, że być może zawracam Wam głowę , ale strasznie zależy mi na pracy ...
Basik10-12-2003 16:09:00   [#06]

5. Nauczycielowi posiadającemu kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela, zatrudnionemu na terenie wsi lub w mieście liczącym do 5 000 mieszkańców, przysługuje odrębny dodatek w wysokości 10% wynagrodzenia zasadniczego. Organ prowadzący szkołę może podwyższyć dodatek nauczycielowi zatrudnionemu na terenie wiejskim, na którym występuje deficyt kadr.

jest to art.54 KN- jedyny przepis w tym względzie. Nie ma zadnej wykładni do niego. Organ prowadzący reguluje sprawę dodatków mieszkaniowych, do wiejskiego nic nie ma. Porozmawiaj z dyrekcją, a jesli ci mimo to odmówi - poproś ją o podstawę prawną.

Najlepiej byłoby, gdybyś wystąpiła z wnioskiem na piśmie. W ciągu 30 dni musi na piśmie dać Ci odpowiedź z przywołaniem podstawy prawnej.

Wioleta D10-12-2003 16:44:47   [#07]

dalej dodatek

, które do mnie Podała mi podstawę prawną ( jak wyżej ) w piśmie wypowiadającym mi dodatek wiejski. Podałam go , ale powtórzę Dz.U.nr 96 p.433 ze zmianami, na podstawie art.10 ust.26 KN. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 10 października 1991 roku. Jak już pisałam nie znam tego rozporządzenia , więc nie wiem czy może faktycznie czegoś się doszukała. Zresztą u nas w szkole obowiązuje taki zwyczaj. Nauczyciel musi mieć co najmniej 1/2 etatu w swoim kierunku aby dostać wiejski. Mnie zależy na tym szczególnie bo będę miała tylko pół etatu i każda złotówka będzie się liczyć.
Basik10-12-2003 17:31:05   [#08]
Nic tu nie ma do rzeczy art.10KN, a rozporządzenie przez nią podane nie ma już mocy prawnej.
Wioleta D10-12-2003 19:20:09   [#09]

Podziękowanie

Dzięki bardzo , ale tak z ciekawości - o czym mówi to rozporządzenie? Z tego co się orientuję to zostało to chyba narzucone z góry. Nie wiem jak się bronić. Sytuacja jest nieciekawa. Pracujemy w małej szkole , znamy się wszyscy jak łyse konie i takie sytuacje są bardzo nieprzyjemne. Próbowałam wejść do internetowego prawa oświatowego i coś poszukać , ale jestem świeżym użytkownikiem i jeszcze sobie nie radzę. No nic, będę próbowała tą sprawę załatwić normalnie może mi się uda. W każdym razie bardzo dziękuję za pomoc.
Basik11-12-2003 08:44:45   [#10]
W tamtym rozporządzeniu była mowa, że kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela posiada osoba, która ukończyła studia na kierunku zgodnym lub zblizonym z nauczanym przedmiotem
Basik11-12-2003 08:45:56   [#11]
oczywiście SN w podstawowych też się łapie na to rozporządzenie.
Wioleta D11-12-2003 13:38:17   [#12]
Przepraszam, że zawracam Ci głowę, ale czy mogłabyś napisać kiedy to rozporządzenie straciło moc prawną?( jak napisałaś wyżej) Chciałabym się na to powołać w rozmowie. Byłabym bardzo wdzięczna.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]