Forum OSKKO - wątek

TEMAT: związki zawodowe
strony: [ 1 ]
Basik28-11-2003 17:11:34   [#01]
Czy ktoś z Was wie, jak wygląda sprawa udziału członka związku zawodowego w komisjach konkursowych na dyrektora szkoły. Czy w rzeczy samej jeśli w danej placówce jest mniej niz 10 członków jednego związku, to nie ma tenże związek swojego przedstawiciela w komisji?
Elusia28-11-2003 19:27:40   [#02]
U mnie nie ma ani jednego związkowca, a na konkursie (czerwiec br.) miałam przedstawicieli obu związków.
violka28-11-2003 19:54:16   [#03]

i tak dokładnie zapisano w UoSO:

5. W celu przeprowadzenia konkursu organ prowadzący szkołę lub placówkę powołuje komisję konkursową w składzie:

1) po trzech przedstawicieli:

a) organu prowadzącego szkołę lub placówkę,

b) organu sprawującego nadzór pedagogiczny,

2) po dwóch przedstawicieli:

a) rady pedagogicznej,

b) rodziców,

3) po jednym przedstawicielu zakładowych organizacji związkowych, przy czym przedstawiciel związku zawodowego nie może być zatrudniony w szkole lub placówce, której konkurs dotyczy.

jak widać nie jest wymagane, by w danej szkole byli jacyś związkowcy - mamy 2 ZZ-ty nauczycielskie i oba delegują swych przedstawicieli

ReniaB28-11-2003 20:00:01   [#04]

więcej

np w Lublinie jest chyba 5 zz nauczycieli, a przedstawicieli zz może byc w komisji konkursowej mniej więc proszą ich o dogadanie się który odpadnie. Bycie na konkursie to sprawa prestiżowa, dla zz.
Ela28-11-2003 20:19:11   [#05]

Jakie związki?

Mam zapytanie jakie związki zawodowe działają w oświacie?. Czy tylko dwa? Sa jakieś inne? Jakie?
Pytam z czystej ciekawości ,tak przy okazji .
violka28-11-2003 20:26:40   [#06]
pewnie deleguje się przedstawicieli tych ZZ, które działają na terenie danego organu prowadzącego
Basik29-11-2003 09:08:16   [#07]
Ten wymóg 10 związkowców jest podobno nowy, z tego lub ubiegłego roku. Chodzi tu o pojęcie reprezentatywnosci czy coś w tym stylu.
dorota02-12-2003 09:36:16   [#08]
Ja znam trzy: ZNP, Solidarność, Solidarność 80"
Marek Pleśniar02-12-2003 12:00:56   [#09]
ZZ kadry kierowniczej w Olsztynie:-) prezesem jest nasz Wojtek Tański z OSKKO a należą dyrektory szkół i placówek.
Ela02-12-2003 12:42:54   [#10]

jednak bronią dyrektorów

Nie wiedziałam że taki związek istnieje ? No a jak Wojtek jest prezesem to ochrona zapewniona  . Jakie jeszcze  związki działają   w szkołach ?
Osobiście słyszałam o związku logopedów ,ale to chyba w poradniach.
Rycho02-12-2003 13:24:10   [#11]
NZZN (Niezależny Związek Zawodowy Nauczycieli) pełniących funkcje kierownicze z centralą w Krakowie
Marek Pleśniar02-12-2003 13:46:14   [#12]
i Rycho - też nasz;-)
Basik04-12-2003 09:49:31   [#13]

Upewniłam się po raz kolejny- od październik(może od września) ubiegłego roku zmiany w ustawie o zz wprowadziły zapis o reprezentatywności ZZ. Jeśli w danym zakładzie pracy organizacja związkowa nie ma 10 członków - nie ma ona uprawnień do uzgadniania, opiniowania i uczestniczenia w konkursie na dyrektora. powiedziano mi nawet, że udział związkowca wbrwe temu zapisowi dla kandydata, który przegrał śmialo może być powodem do zaskarżenia do wojewody przeprowadzenia tego konkursu

Art. 251. 1. Uprawnienia zakładowej organizacji związkowej przysługują organizacji zrzeszającej co najmniej 10 członków będących:

1) pracownikami lub osobami wykonującymi pracę na podstawie umowy o pracę nakładczą u pracodawcy objętego działaniem tej organizacji albo

2) funkcjonariuszami, o których mowa w art. 2 ust. 6, pełniącymi służbę w jednostce objętej działaniem tej organizacji.

2. Organizacja, o której mowa w ust. 1, przedstawia co kwartał - według stanu na ostatni dzień kwartału - w terminie do 10 dnia miesiąca następującego po tym kwartale, pracodawcy albo dowódcy jednostki, o której mowa w ust. 1 pkt 2, informację o łącznej liczbie członków tej organizacji, w tym o liczbie członków, o których mowa w ust. 1.

bogna10-12-2003 17:29:57   [#14]

a propos reprezentatywności

W wyjaśnieniach NSZZ"S" do zmian w ustawie o ZZtach wyczytałam:

W odniesieniu do zakładów pracy, jakimi są szkoly i placówki oświatowe o tym, czy w danej szkole lub placówce działa organizacja związkowa, nie decyduje liczba zatrudnionych tam członków koła (wynosząca np. 7 osób), lecz ilość członków międzyzakladowej organizacji związkowej, tj. w NSZZ"S" - komisji międzyzakładoej, obejmującej swoim działaniem poszczególne szkoły lub placowki, w której zrzeszone jest koło. Wymóg 10 członków zatrudnionych w danej szkole lub placówce dotyczy tylko samodzielnych komisji zakładowych, niezrzeszonych w komisji międzyzakładowej.

Basik10-12-2003 17:34:22   [#15]
tak, ale zwiazki wyjasniaja to inaczej niż prawnicy. Też się z taka interpretacją spotkalam. Dlaczego akurat do szkół i placówek oświatowych inaczej? Wyjaśnienia NSZZ 'S" to chyba nie wszystko. przepis niczego nie wyjasnia, furtki nie daje.
bogna10-12-2003 17:43:02   [#16]

NSZZ"S" tlumaczy to art.34 ustawy:

art.34

1. Przepisy art.25 - 33' stosuje się do miedzyzakładowej organizacji związkowej obejmującej swoim działaniem pracodawcę....

art.25'

1. Uprawnienia zakładowej organizacji związkowej przysługują organizacji zrzeszającej co najmniej 10 członków...

zgredek10-12-2003 22:06:23   [#17]
ZNP tak samo interpretuje ilość członków - oddziału, nie ogniska.

I dlatego, jeśli jest choćby jeden członek oddziału ZNP lub komisji międzyzakładowej NSZZ w danej placówce, to jest ona objęta ich działaniem.

I wystarczy jeden członek oddziału ZNP lub komisji międzyzakładowej NSZZ "Solidarność", aby związek miał uprawnienia zakładowej organizacji związkowej.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]