Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Proszę o pomoc
strony: [ 1 ]
ReniaB18-11-2003 08:34:32   [#01]
Potrzebuję kryteria oceny pracy nauczyciela, ale podzielone w zależności od stopnia awansu. Właśnie się dowiedziałam, że Pani Wizytator to zleciła. Czy na taki podział istnieją odgórne przepisy. W swojej naiwności sądziłam, że większość jeżeli nie wszystkie kryteria są wspólne dla wszystkich nauczycieli, chociaż może taki podział ma sens. LIczę na waszą życzliwość, jestem nowa i mam niewielkie doświadczenie.
Gaba18-11-2003 08:40:31   [#02]
Nie ma potrzeby tworzenia czegos takiego, nie ma najmniejszej podstawy prawnej, by zlecić dyrektrowi taką pracę.
Jolanta Szuchta18-11-2003 15:42:54   [#03]

Czego te Kuratoria jeszcze nie wymyśla?

Zadnych innych kryteriów niż te którymi jesteśmy zobligowani przez rozporządzenie o ocenie pracy nauczyciela nie ma.

W kazdej szkole kryteria są zapewne inaczej sformułowane nie mniej jednak oparte na przepisach oświatowych.

Skoro juz ktos poruszyl sprawe oceny pracy nauczyciela,to nie uważacie ze trzystopniowa to trochę za mało?Mnie brakuje jeszcze jednej pomiędzy dobra a negatywna.

Co o tym sadzicie?

AnJa18-11-2003 16:01:42   [#04]

Ile stopni

 A jakie to ma znaczenie?   Uważam, że wystarczyłyby 2, jak przy ocenie dorobku za okres stażu dla awansu.

Co do kuratorium: różnie z tymi instytucjami bywało, różnie też jest, sądze jednak, że trochę za często,(zwłaszcza Ci bardziej  wrażliwi z nas) bierzemy za zalecenie czy polecenie propozycję, radę, sugestię, uwagę czy nawet spostrzeżenie.

Małgoś18-11-2003 16:09:08   [#05]
mam cos takiego, ale "niewklepane" w komp.
cos mi chodzi po głowie, że w jednej z książek S. Wlazło spotkałam się z tymi kryteriami - jest tego sporo (kilka stron)
AnJa18-11-2003 16:46:14   [#06]

Co do kryteriów: jeśli przyjmiemy, że taka ocena ma faktycznie jakąś wartość i jest potrzeba jej dokonywania, to zróżnicowanie jej kryteriów w zależności od stopnia awansu jest logiczne.

Tyle, że pojawia się problem zależności oceny pracy nauczyciela i oceny dorobku za staż: do osiągniecia stopnia mianowanego nauczyciel i tak podlega permamentnej wręcz ocenie, a jej sformalizowanie następuje dosyć szybko (stażysta po roku, kontraktowy po 3) - czy w ich przypadku potrzebna jest jeszcze ta klasyczna ocena pracy? Moim zdaniem nie.

Zostają więc mianowani, z których większość jakoś się do awansu przymierza i dyplomowani, mający już ścieżkę za sobą. Mam wrażenie, że jakość pracy nauczyciela mianowanego w trakcie stażu i nauczyciela dyplomowanego są porównywalne (no, troche przesadziłem, ale dyplomowanym rozpędu na jakieś 2 lata starcza) - może więc oceniać tylko mianowanych, którzy zrezygnowali z ubiegania się o awans i dyplomowanych ? 

Wtedy wystarczyłyby kryteria dla nich tylko. Znów jednak pytanie: a co oceniać?

HenrykB18-11-2003 19:24:59   [#07]

Myślę, że pomijając merytoryczne aspekty zróżnicowania kryteriów jest to dobra propozycja dla dyrektora.

Oceniani nauczyciele często porównują swoją pracę do kolegów, co nie zawsze jest uzasadnione. Różne kryteria dla poszczególnych stopni dają dyrektorowi większą swobodę w ustalaniu oceny i likwidują problem porównań oraz ewentualnych nieoficjalnych roszczeń.

Gaba18-11-2003 21:39:56   [#08]
Ja wystąpiłam nie przeciwko - idei kilku modeli ocen, ale zaleceniu - to jest naruszenie autonomiczności dyrektora.
HenrykB18-11-2003 21:47:02   [#09]

Pewnie, że wizytator nie ma żadnego uprawnienia w tej sprawie.

Tylko kto mu się sprzeciwi?

Próbujcie.

ReniaB18-11-2003 22:51:39   [#10]

dzięki,

za wsparcie duchowe i w ogóle. Mój Boże, przecież muszę jeszcze opracować milion innychy spraw. Wczoraj miałam kontrolę ppoż i dla nieuświadomionych podam, że oprócz corocznego sprawdzania gaśnic teraz trzeba raz na rok sprawdzić hydranty i raz na 5 lat ciśnienie w wężach. Aha, Małgoś byłabym bardzo wdzięczna za tytuł tej książki Pana Wlazło, chociaż znając zasoby mojej biblioteki jest jeden egzemplarz w czytelni. Jeszcze raz dziękuję.
Jolanta Szuchta19-11-2003 18:37:56   [#11]
Nie wiem ,ale o ile dobrze pamietam chodzi o pozycje "Jakościowy rozwoj szkoły"

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]