Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Napisałam plan nadzoru pedagogicznego :-)
strony: [ 1 ][ 2 ][ 3 ][ 4 ][ 5 ][ 6 ][ 7 ]
AnJa06-11-2009 10:49:03   [#51]

nigdy nie było

nigdy nie miał prawa zakwestionowac

owszem- czasami sie wizytator przyp...


post został zmieniony: 06-11-2009 10:49:35
bosia06-11-2009 10:57:04   [#52]

wzór planu nadzoru jest taki jak powinien być dla danej szkoły, bo jej ma być potrzebny

i tak samo-nigdy nie było jakiegos konkretnego

nawet jak ostatnio się wizytatorka czepiała różnych rzeczy, to plan nadzoru i sprawozdanie tylko przeczytała

dyrlo09-11-2009 12:55:41   [#53]

od 7.30 pisałam i chyba napisałam.

Teraz muszę "dopieścić" - dziękuję wszystkim stąd i z innych wątków za wskazówki.

Wiem, ze jest pewnikiem słaby ale cóż, co będzie nie tak spowoduje, że za rok będzie tak.

kossa09-11-2009 14:48:19   [#54]

Może będzie śmiesznie, chcę jednak napisać plan nadzoru zgodnie z rozporządzeniem, więc muszę:

1)określić cel ewaluacji wewnętrznej - to można znaleźć w rozporządzeniu,

2) określić przedmiot ewaluacji wewnętrznej - i utknęłam.  Kto określi? 

AnJa09-11-2009 15:37:26   [#55]

przedmiotem może być dowolna liczba wymagań z załacznika

może być tez problem uznany w szkole za ważny

albo za nieważny, ale możliwy do zbadania;-)


aha- paniał

cel to określenie , dlaczego to badasz, jak zamierzasz wykorzystać- czyli odpowiedź: po co?

przedmiot to pytanie: co?


post został zmieniony: 09-11-2009 15:38:47
bosia09-11-2009 15:46:01   [#56]

kto okresla?

najlepiej demokratycznie czyli ustalić wspólnie z radą pedagogiczną

wg mnie można też ustalić samemu, tzn. ja ustalam sama i trochę narzucę (bo ze względów technicznych nie zdążę demokratycznie)

ale zespół mam nadzieję wyłoni się sam i nie będzie stały, korpus będzie stały

AsiaJ09-11-2009 19:48:55   [#57]
korpus czyli ty szefowo;-)
Power409-11-2009 19:51:23   [#58]

:-)))))))

i tym optymistycznym akcentem.....

beatazawadzka09-11-2009 19:59:15   [#59]
Zazdroszczę Wam, że uporaliście się już z tym cholernym planem. Ja czekam - niestety jak zwykle pomimo obietnic, że będzie inaczej - do końca, tym bardziej, że to będzie mój pierwsz plan nadzoru.
AnJa09-11-2009 20:01:13   [#60]

Plan? To proste jest!

Procedura sprawozdawania z realizacji  planu- to troszkę trudniejsze.

bosia09-11-2009 20:02:31   [#61]

nie mam planu, ale już mam koncepcję

co do korpusu, to raczej myslałam o trzech wyłonionych w sposób demokratyczny osób

które będą angazowały do pracy tez inne (w ramaych potrzeb)

beatazawadzka09-11-2009 20:07:57   [#62]
AnJa - nie strasz nas "żółtodziobów dyrektorskich". Ja obecnie nie wiem, jak zabrać się do PN w takim Ośrodku jak mój (dzieci i młodzież głęboko oraz umiarkowanie i znacznie ze sprzężeniami niepełnosprawna umysłowo). Jak patrzę na różne opublikowane plany w internecie, to włos mi staje na głowie, że to takie elaboraty. Czy nie może on być krótki, konkretny i przez to przejrzysty i zrozumiały? Nauczycielska Brać niby nie lubi papierzysk, ale jak przyjdzie do ich tworzenia, to prześciga się w tym, który dokument będzie dłuższy i grubszy!
AnJa09-11-2009 20:09:33   [#63]
może
bosia09-11-2009 20:13:34   [#64]

ja na 1-1,5 stron zamierzam napisać

+ trzy arkusze kontroli

beatazawadzka09-11-2009 20:16:16   [#65]

No to ja chyba -z racji swojego wrodzonego lenistwa i robienia na "za pięć dwunasta" - będę prekursorką w stworzeniu najkrótszego planu nadzoru w Polsce. Podpowiedzcie mi jeszcze tylko, czy obowiązkowy jest ten cały początek z wymienianiem przepisów, celów PNP, czy można przejść od razu do priorytetów (a muszą być wypisane wszystkie: MEN-owskie, KO i dyrektorskie?) i co musi być na 100% w takim planie?

Power409-11-2009 20:18:20   [#66]

pewnie czytasz propozycje/plany z zeszłego roku a właśnie zmieniło się rozporządzenie w tej sprawie:-)

brak wzorów -jak komu pasuje byle zgodnie z nowym rozporządzeniem:-)

bosia09-11-2009 20:18:49   [#67]

1.ewaluacja

2.kontrola

3.wspomaganie

to na 100%

fredi09-11-2009 20:22:29   [#68]

co kontrolujecie ?

dzienniki, arkusze ?

beatazawadzka09-11-2009 20:28:24   [#69]
A czy są opracowane arkusze kontroli, czy samemu je opracowujemy i jak powinny w takim razie wyglądać? Oprócz dzienników (u mnie jeszcze dochodzą indywidualne karty obserwacji) co jeszcze powinniśmy kontrolować?
Jacek09-11-2009 20:30:49   [#70]
arkusze kotroli opracowywane przez MEN sa dla wizytatorów... szkoła sama sobie wybiera co będzie kontrolować
fredi09-11-2009 20:32:43   [#71]

co chcemy, ale to co jest zapisane np. w rozporządzeniu.

bierzemy sobie kawałek ropo i czytamy.

§ 13. 1.    Szkoła zakłada księgi arkuszy ocen.

2.   W szkole dla dzieci i młodzieży księga arkuszy ocen zawiera ułożone w porządku alfabetycznym arkusze ocen uczniów urodzonych w jednym roku, którzy ukończyli lub opuścili szkołę. Na pierwszej stronie księgi arkuszy ocen umieszcza się adnotację: "Księga arkuszy ocen uczniów urodzonych w .... roku".
3.   W szkole dla dorosłych księga arkuszy ocen zawiera ułożone w porządku alfabetycznym arkusze ocen słuchaczy, którzy w danym roku szkolnym ukończyli lub opuścili szkołę. Na pierwszej stronie księgi arkuszy ocen umieszcza się adnotację: "Księga arkuszy ocen słuchaczy, którzy ukończyli lub opuścili szkołę w roku szkolnym ....".
4.   Na końcu księgi arkuszy ocen umieszcza się adnotację:
1)   w szkole dla dzieci i młodzieży:
"Księga zawiera:
            1) .............. arkuszy ocen uczniów,
               (podać liczbę)
               którzy ukończyli szkołę,
            2) .............. arkuszy ocen uczniów,
               (podać liczbę)
               którzy z różnych przyczyn opuścili szkołę.",
2)   w szkole dla dorosłych:
"Księga zawiera:
            1) .............. arkuszy ocen słuchaczy,
               (podać liczbę)
               którzy ukończyli szkołę,
            2) .............. arkuszy ocen słuchaczy,
               (podać liczbę)
               którzy z różnych przyczyn opuścili szkołę.".

Adnotację na końcu księgi arkuszy ocen opatruje się pieczęcią szkoły oraz pieczątką i podpisem dyrektora szkoły.".



i kontrolujemy

czy jest księga

czy ułożono ?

czy alfabetycznie ?

czy jest pieczęć szkoły

bosia09-11-2009 20:34:47   [#72]

ja wybrałam sobie do kontroli, to z czym maja nauczyciele największy problem

i mam taki pomysł, że jeśli opracuję te arkusze-czyli to co jest ważne i chcę sprawdzać

przedstawię nauczycielom

to będą zwracać na to własnie uwagę-na tym się skupią

po pewnym czasie przyzwyczaja się, ze tak trzeba i nie będę musiał kontrolować

nie widzę sensu kontrolowania tego co jest dobre, bo dla mnie plan nadzoru ma rozwijać szkołę

AnJa09-11-2009 20:57:39   [#73]
ja też nie zamierzam kontolowac tego, za co odpowiadam- czyli np. arkuszy, księgi uczniów
beatazawadzka09-11-2009 21:02:04   [#74]
U mnie nie ma arkuszy ocen, bo my nie wydajemy świadectw. Zastanawiam się, co mam obrać za cel kontrli: dzienniki, dokumentację indywidualną dzieci prowadzoną przez nauczycieli-terapeutów. Mogę wziąć pod lupę kontroli karty rehabilitacji prowadzone przez fizjoterapeutów? Co jeszcze?
bosia09-11-2009 21:07:26   [#75]

a zostaw sobie jedno-przecież czasu mało

tak myślę, zrobić jedno a dobrze i dokładnie

Adaa09-11-2009 21:24:34   [#76]

No dobra ...

zalózmy, ze sobie wybieram jedno wymaganie i je sobie w ramach nadzoru poddaje obróbce:-)

dla przykładu :

Wymagania : 1.3. Uczniowie są aktywni

Poziom

Charakterystyka wymagań

E - niski

Uczniowie niechetnie  uczestniczą w zajęciach prowadzonych w szkole lub placówce

D - podstawowy

Uczniowie chętnie uczestniczą w zajęciach prowadzonych w szkole lub placówce

C- średni

Uczniowie chętnie uczestniczą w zajęciach prowadzonych w szkole lub placówce, przejawiaja aktywność na rzecz własnego rozwoju.

B- wysoki

Uczniowie są samodzielni w podejmowaniu różnorodnych aktywności na rzecz własnego rozwoju i rozwoju szkoły lub placówki. W szkole lub placówce realizuje się działania zainicjowane przez uczniów

A - b.wysoki


załózmy, ze mam ambicje na poziom A

jaka w takim razie powinna byc charakterystyka wymagań na tym poziomie, bo z E i C nie ma problemu (wpisałam kolorowo)

mam wrazenie, że na poziomie A trudno bedzie o charakterystykę, ja w kazdym razie nie mam pomysłu - to znaczy na pisanine mam - ale to bez sensu:-)

szczerze mówiąc, zaczynam miec wrazenie, że bedą niezłe cyrki z ta oceną wymagań na poszczególne poziomy

AnJa09-11-2009 21:35:02   [#77]

a po kiego to piszesz?

przylizie ewaluacyjna komisja i stwierdzi, że:

 dzieciaki  wybiły szybe chcą wejśc do szkoły na zajęcia popołudniowe:

- jesli wybiły, bo przyszły o 20 minut wcześniej i nie mogły się doczekać

- jeśli wybiły, bo dyrek powiedział, że wpuści tylko 15 pierwszych

ta sama literka?

bosia09-11-2009 21:36:29   [#78]

ale ocena poziomu nie dotyczy nadzoru dyrektora

to dotyczy nadzoru zewnetrznego

po co chcecie się koniecznie oceniać sami na coś?

 

ankate09-11-2009 21:38:18   [#79]
Albo może: Uczniowie sami przygotowują scenariusze i prowadzą zajęcia pozalekcyjne dla swoich kolegów A :-)
fredi09-11-2009 21:38:32   [#80]

załózmy, ze mam ambicje na poziom A

jaka w takim razie powinna byc charakterystyka wymagań na tym poziomie


uczniowie zmuszaja nli do chodzenia do szkoły.

donoszą o lewych zwolnieniach lek.

obniż ambicje, bo co bedziesz poprawiał w przyszłości.

bosia09-11-2009 21:38:54   [#81]

właśnie chcę kompletnie zignorować te poziomy w ewaluacji wewnetrznej

do kontroli wybrałam to co mi szwankuje

a do ewaluacji zupełnie inny obszar-też ten co chce poprawić

 

ankate09-11-2009 21:40:08   [#82]

Bosia ma rację, na spotkaniu w Ł p. MEN  Szumilas mówiłą, żeby przy ewaluacji wewnętrznej raczej nie wystawiać oceny, a jeśli to w sposób opisowy.

bosia09-11-2009 21:40:29   [#83]

czy potraficie choć na moment uwolnic się od oceniania siebie samych?

(znaczy mi trudno)

Adaa09-11-2009 21:43:32   [#84]

Eureka!

Zrozumialam ideę obecnego nadzoru :-)

Moja pozycja wyjsciowa to B - jestem o tym przekonana

Teraz musze udowodnić, że tak jest - czyli zebrać kwity potwierdzajace (ankiety,analizy, foty, sroty...wszystko co sie da) bo moje przekonanie to zaden argument

Ale załózmy, że w niektórych wymaganiach ciężkawo to B bedzie udowodnić

Wtedy robie wszystko, by to było mozliwe. Np. uczniowie nie bardzo sa samodzielni w podejmowaniu róznorodnych aktywności na rzecz własnego rozwoju i rozwoju szkoły itp....hm...co tu zrobić? ... a! - mówię - co chcecie robić? - oni - chcemy mieć koło plastyczne - no to ja - no to ok, zróbcie liste uczniów chetnych i napiszcie do mnie prośbę o uruchomienie takowego ...od wrzesnia uruchamiam z karcianych:-)

no i mam B

;-)

Jacek09-11-2009 21:44:30   [#85]

a mi zespół wybrał co chcą ewaluować i zupełnie się w to nie mieszałem a nawet mnie lekko zdzwili że chcą ewaluować "1.4. Respektowane są normy społeczne" bo to trudne wydaje mi się.. ale jak chcą to niech i tak będzie w końcu mają się też uczyć jak robić ewaluację i jak coś schrzanimy to będzie refleksja jak robić to lepiej. Jak na razie pewien zapał nawet widzę, nie słomiany mam nadzieję :-)

Zespół też zrobi harmonogram i resztę... a ja będę wspomagał :-)

do kontroli to jak bosia

Adaa09-11-2009 21:47:28   [#86]

ale ocena poziomu nie dotyczy nadzoru dyrektora

wiem, ale jakąś jasność bym miec chciała - czyli orientację - to chyba ok

to dotyczy nadzoru zewnetrznego

wiem, dlatego chcialabym miec jasność by ewentualnie zgodzic sie lub cokolwiek kwestionować

po co chcecie się koniecznie oceniać sami na coś?

sie nie chcecie ... ale warto swój rozmiar znać

Adaa09-11-2009 21:51:25   [#87]

bosia, wybacz, ale wyjasnij mi to :

do kontroli wybrałam to co mi szwankuje

skoro Ci szwankuje to to naprawiaj skoro wiesz, ze Ci szwankuje

chyba, ze kontrolujesz poprawność wdrazania metod zaradczych


Boże - ten nadzór to idiotyzm


bosia09-11-2009 21:55:51   [#88]

nie ma szkoły w której nic nie szwankuje

wiem co u mnie jest do poprawy, ale też jest pewnie część rzeczy o których nie wiem

to co chce kontrolować przy pomocy moich arkuszy, to własnie sposób na poprawę czy jak to nazwałaś metodę zaradczą

a w tym nadzorze to jest fajne, ze wszystko co zrobię jest dobre, bo dotyczy mojej szkoły i na nią będzie miało wpływ

AnJa09-11-2009 21:59:37   [#89]

"Teraz musze udowodnić, że tak jest - czyli zebrać kwity potwierdzajace (ankiety,analizy, foty, sroty...wszystko co sie da) bo moje przekonanie to zaden argument "

no wiec własnie nie musisz

Adaa09-11-2009 21:59:56   [#90]

i to jest własnie to co uważam za porazkę - kontrola za pomoca arkuszy jako sposób na poprawę szwankujacych obszarów


Adaa09-11-2009 22:02:43   [#91]

wiem, niczego nie muszę - to jest ta magia słowa, która ma mnie przekonać

kiedys moze bym i uwierzyła, ale jak to mówi Maelka, za stary ze mnie wrobel by ulec propagandzie:-)

Czas dla Napoleonów jak widać

(orwelowskie)

;-)

AnJa09-11-2009 22:08:16   [#92]

czas umierać znaczy?

boś na emeryturę za młoda

...

nie  mam zamiaru cię przekonywac -nadejdzie ewaluacja zewnętrzna i odniesie Cię do poziomu wymagań

możłiwe, ze na podstawie papierów- jełśi przekonasz zespól, że papiery o Twojej pracy najlepiej świadczą


post został zmieniony: 09-11-2009 22:11:01
ankate09-11-2009 22:10:58   [#93]
hmm nad tym też się zastanawiałam. Bosia, dota piszą, że poddają ewaluacji, te obszary, które szwankują w szkole...wiem co szwankuje,  co jest słabą stroną. Ujęłam to w formie zadaniowej w planie pracy na ten rok i w koncepcji na kilka lat i ...teraz się zastanawiam...chyba ewaluacji mogę te obszary poddać, jak zrealizuję program pracy, bo wcześniej to chyba nie ma sensu...
AnJa09-11-2009 22:13:13   [#94]

bosia p[isze, ze kontroluje - o ewaluacji też coś pisze, ale nie rozumiem  co, choc robi to przekonująco

rozumiem co pisze dota- o dzieciach pisze i o karmieniu tychże - ale to nie podlega ani ewaluacji ani kontroli w rozumieniu rozporządzenia o nadzorze

Adaa09-11-2009 22:13:36   [#95]

Nie, uświadomilam sobie rzeczywistość:-)

Tym bardziej jest ona rzeczowa, ze jestem po charakterystyce porównawczej bohaterów folwarku zwierzecego:-)

Jednak mam pewien dylemat, Napoleona wytypowalam bez problemu - mam problem ze Snowballem

ale podumam:-)


Adaa09-11-2009 22:16:56   [#96]

poprzedni mój post był do AnJi

możłiwe, ze na podstawie papierów- jełśi przekonasz zespól, że papiery o Twojej pracy najlepiej świadczą

ach jak pieknie!

znaczy, że zespół bedzie tak wspanialy, że wejdzie, popatrzy i zdechnie z wrazenia (pozytywnego)...tak, zero papierów, słowo dyrektora i radość w oczach dzieci - to bedzie najwazniejsze:-))


a nie mówilam, ze Napoleona wytypowałam w dziesiatkę?

;-)

AnJa09-11-2009 22:17:44   [#97]

generalnie wolę fantastykę ambitniejszą trochę

albo przynajmniej humorystyczną

ale mogę się mylić - bo Orwell może i ambitny oraz humorystyczny jednocześnie

przebrnałem z 10 stron - możlowe, że świadomośc, iż na liste lektur gimnazjum to wpisano zaczeła mi przeszkadzać

bo ja jednak po podstawówce

...

jeśli przekonasz, że masz komplet papierów na wszystko- to po co ma szukać ?

ja nie dam  im ani jednego poza wymaganymi prawem- niech zdychają dowodów szukając w 5 dni


post został zmieniony: 09-11-2009 22:20:02
Adaa09-11-2009 22:20:12   [#98]

generalnie wolę fantastykę ambitniejszą trochę

polecam :

ambitna fantastyka

bosia09-11-2009 22:22:25   [#99]

a dokładniej tak wyobrażam sobie kontrolę:

mam problem z nauczycielami nauki jazdy samochodem, kombajnem, ciagnikiem i nomr

tzn z dokumentacja przez nich prowadzoną-troche to specyficzne jest

daję arkusz, w którym zawarłam to co ma być

nauczyciel ma ten arkusz do wglądu i wtedy jest większa szansa na że to zrobi poprawnie

to tak jak z kontrolowaniem dzienników, jak się zrobi to znienacka to jest sporo braków

jak się poda termin, to braków zdecydowanie mniej

acha w zeszłym roku też miałam arkusz, tylko trochę zmieniłam niektore rzeczy i zrobiłam jeszcze jeden

dlatego podoba mi się ten nadzór - daje mi dużo swobody

 


post został zmieniony: 09-11-2009 22:23:51
Adaa09-11-2009 22:24:48   [#100]

w takim razie bosia Ty stosujesz arkusz kontrolny jako narzedzie porzadkujące - to akurat popieram

nie mów zatem, że arkusz kontroli 

strony: [ 1 ][ 2 ][ 3 ][ 4 ][ 5 ][ 6 ][ 7 ]