Forum OSKKO - wątek

TEMAT: indywidualne i rewalidacja
strony: [ 1 ]
Karolina08-11-2003 22:38:51   [#01]

Mam problem, ponieważ miałam doradzić a sama nie wiem :-(

Dziecko autystyczne w klasie I z nauczaniem indywidualnym - częśc na terenie szkoły. Ma 8 godzin. Czy mozna mu jeszcze przydzielić godziny realidacyjne zgodne z  :

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu
z dnia 12 lutego 2002 r.
w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych.
§ 2.
10. Dyrektor szkoły, z wyjątkiem szkoły specjalnej, w uzgodnieniu z organem prowadzącym, przydziela dodatkowe godziny na prowadzenie indywidualnych zajęć rewalidacyjnych z uczniami niepełnosprawnymi.

oraz:
§ 3.
2. W szkolnym planie nauczania należy dodatkowo uwzględnić dla uczniów niepełnosprawnych, w zależności od rodzaju i stopnia niepełnosprawności uczniów, z zastrzeżeniem ust. 3, następujące zajęcia rewalidacyjne:
1) korekcyjne wad postawy,

2) korygujące wady mowy,

3) orientacji przestrzennej i poruszania się,

4) nauki języka migowego lub innych alternatywnych metod komunikacji,

5) inne, wynikające z programów rewalidacji.

W KO powiedzieli, że nie :-( Jak sądzicie?

Gdzie jest jakieś rozdzielenie w realizacji godzin dydaktycznych a rewalidacyjnych w nauczaniu indywidualnym? Moim skromnym zdaniem powinno istnieć - przecież to zupełnie inne zajęcia. Gdzie szukać podstaw prawnych?

maeljas09-11-2003 08:54:44   [#02]

co kraj to obyczaj

mam identyczny przypadek

autystyk - tyle że uczeń klasy VI - też dostał z PPP 8 godz.

Dałam mu 16 godz. ( dydaktyka + terapie) - na podstawie rozp. o nauczaniu indywidualnym:

§ 2. 1. Indywidualne nauczanie dyrektor szkoły organizuje w sposób zapewniający realizację wskazań wynikających z potrzeb edukacyjnych oraz zalecanych form pomocy psychologiczno-pedagogicznej, określonych w orzeczeniu o potrzebie indywidualnego nauczania.

KO potwierdziło moje stanowisko - wg KO to dyrektor wszystko ustala - poradnia proponuje (zaleca)

Karolina09-11-2003 11:23:55   [#03]

Szkoda, że dobry obyczaj nie panuje wszędzie. ;-(

Takie podejście to rozumiem ;-) Dzięki maeljas ;-)

Gaba09-11-2003 14:08:43   [#04]
U mnie organ, by nie zatwierdził takihc ilości... :(
maeljas09-11-2003 14:28:42   [#05]

to rozporządzenie też kupy się nie trzyma

 z jednej strony nakłada się na dyrektora obowiązek  zorganizowania nauczania  w sposób zapewniający realizację wskazań wynikających z potrzeb edukacyjnych oraz zalecanych form pomocy psychologiczno-pedagogicznej, określonych w orzeczeniu o potrzebie indywidualnego nauczania

czyli dziecko powinno mieć zajęcia edukacyjne i rewalidacyjne

z drugiej strony jest coś takiego:

"2. Tygodniowy wymiar godzin zajęć indywidualnego nauczania realizowanych bezpośrednio z uczniem wynosi:

1) dla uczniów zerowego etapu edukacyjnego (klasy wstępnej) - od 4 do 6 godzin;
2) dla uczniów klas l-III szkoły podstawowej - od 6 do 8 godzin;
3) dla uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej - od 8 do 10 godzin;
4) dla uczniów gimnazjum - od 10 do 12 godzin;
5) dla uczniów szkół ponadpodstawowych lub ponadgimnazjalnych - od 12 do 16 godzin"
 
Ale nie jest też podane, że tego tygodniowego wymiaru godzin nie można przekroczyć.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]