Forum OSKKO - wątek

TEMAT: " Publiczne" ???
strony: [ 1 ]
ANDRZEJ06-11-2003 12:16:14   [#01]
Czy obecnie w nazwie gimnazjum stosuje sie określenie " Publiczne " ? Otrzymujemy imię i chcemy wyjaśnić tą kwestię...z góry dziekuję za pomoc..Andrzej -Yogi
Maryśka206-11-2003 14:07:19   [#02]
Nasze jest jak najbardziej "Publiczne" i nie zauważyłam żadnego rozporządzenia, które, jakkolwiek zmieniałoby to, więc pewnikiem stosuje się.
AnJa06-11-2003 14:07:41   [#03]

MENiS raczy wiedzieć:-)

 Niby nie:

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół. (Dz. U. Z dnia 19 czerwca 2001 r.)

ZAŁĄCZNIK Nr 3

RAMOWY STATUT PUBLICZNEGO GIMNAZJUM

§ 1. 1. Statut publicznego gimnazjum dla dzieci i młodzieży, zwanego dalej "gimnazjum", określa nazwę gimnazjum. Nazwa gimnazjum zawiera:

1)    określenie "Gimnazjum", a w przypadku gimnazjum specjalnego, integracyjnego, ogólnodostępnego z oddziałami integracyjnymi oraz gimnazjum z oddziałami dwujęzycznymi - odpowiednio określenie "Gimnazjum Specjalne", "Gimnazjum Integracyjne", "Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi" oraz "Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi",

2)  ustalony przez organ prowadzący numer porządkowy gimnazjum, wyrażony cyfrą arabską, jeżeli w danej miejscowości jest więcej niż jedno gimnazjum,

3)  imię gimnazjum, jeżeli imię takie nadano,

4)    oznaczenie siedziby gimnazjum,

5)    ewentualne określenie innego niż polski języka nauczania w gimnazjach z językiem nauczania mniejszości narodowych lub grup etnicznych oraz w gimnazjach z oddziałami dwujęzycznymi,

6)  w przypadku gimnazjum specjalnego - określenie rodzaju niepełnosprawności uczniów.

 

emeryt06-11-2003 14:11:57   [#04]

nazwa szkoły

Szkoła podstawowa i gimnazjum, prowadzone przez gminę są z mocy prawa szkołami publicznymi,więc nie ma potrzeby używać w nazwie Publiczna.Natomiast Rozporządzenie MENiS w sprawie ramowych statutów precyzuje, jak ma wyglądać nazwa szkoły.

Ustawa o systemie oświaty

Art. 8. (69) Szkoła podstawowa i gimnazjum może być tylko szkołą publiczną lub niepubliczną o uprawnieniach szkoły publicznej.

Art. 58. 

1. (267) Szkołę lub placówkę publiczną zakłada się na podstawie aktu założycielskiego, który określa jej typ, nazwę i siedzibę.

2. (268) Akt założycielski szkoły publicznej, w której jest realizowany obowiązek szkolny, oprócz danych wymienionych w ust. 1 określa także jej zasięg terytorialny (obwód), w szczególności nazwy miejscowości (w miastach nazwy ulic lub ich części) należących do jej obwodu, a w przypadku szkoły podstawowej także podporządkowane jej organizacyjnie szkoły filialne. Szkole publicznej prowadzonej przez osobę fizyczną lub osobę prawną inną niż jednostka samorządu terytorialnego nie ustala się obwodu, chyba że osoba prowadząca wystąpi z takim wnioskiem.

 Rozporządzenie MENiS w sprawie ramowych statutów....

§ 1.

 1. Statut publicznej szkoły podstawowej dla dzieci i młodzieży, zwanej dalej "szkołą", określa nazwę szkoły. Nazwa szkoły zawiera:

1) określenie "Szkoła Podstawowa", a w przypadku szkoły specjalnej, integracyjnej oraz ogólnodostępnej z oddziałami integracyjnymi - odpowiednio określenie "Szkoła Podstawowa Specjalna", "Szkoła Podstawowa Integracyjna" oraz "Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi",

2) ustalony przez organ prowadzący numer porządkowy szkoły, wyrażony cyfrą arabską, jeżeli w danej miejscowości jest więcej niż jedna szkoła podstawowa,

3) imię szkoły, jeżeli imię takie nadano,

4) oznaczenie siedziby szkoły,

5) ewentualne określenie innego niż polski języka nauczania w szkołach z językiem nauczania mniejszości narodowych lub grup etnicznych oraz w szkołach dwujęzycznych dla mniejszości narodowych lub grup etnicznych,

6) w przypadku szkoły specjalnej - określenie rodzaju niepełnosprawności uczniów.

2. W przypadku szkoły filialnej nazwa szkoły zawiera nazwę szkoły, której szkoła filialna jest organizacyjnie podporządkowana, oraz określenie "Szkoła Filialna w ... ".

3. Nazwa szkoły wchodzącej w skład zespołu szkół składa się z nazwy zespołu i nazwy tej szkoły. Nazwa szkoły specjalnej wchodzącej w skład specjalnego ośrodka szkolno-wychowawczego składa się z nazwy ośrodka i nazwy tej szkoły.

4. Szkole nadaje imię organ prowadzący na wniosek rady szkoły lub wspólny wniosek rady pedagogicznej, rady rodziców i samorządu uczniowskiego.

5. W uzasadnionych przypadkach odrębne imię może być nadane szkole filialnej. Przepis ust. 4 stosuje się odpowiednio.

6. Nazwa szkoły jest używana w pełnym brzmieniu. Na pieczęciach może być używany skrót nazwy. Szkoły z językiem nauczania mniejszości narodowych lub grup etnicznych, oprócz nazwy w języku polskim, mogą używać nazwy w języku danej mniejszości narodowej lub grupy etnicznej.

7. W nazwie szkoły specjalnej umieszczonej na tablicy urzędowej, na sztandarze, na świadectwie oraz na pieczęciach, którymi opatruje się świadectwo i legitymację szkolną, pomija się określenie "specjalna" oraz określenie rodzaju niepełnosprawności uczniów.

8. (uchylony).

 
ANDRZEJ06-11-2003 18:38:37   [#05]
wszystko sie zgadza, ale mamy wątpliwości zgodnie z rozporządzeniem MENiS o których pisze AnJa i Zdzisław ....Organ utrzymał w uchwale sformułowanie " Publiczne Gimnazjum nr......" choc optowaliśmy za zniesieniem " Publiczne.." - wg Organu - tak mówi rozporządzenie ... i jak widac znowu rozporządzenie jest niezbyt precyzyjne...dzięki za pomoc...pozdrawiam Andrzej - Yogi
AnJa06-11-2003 21:39:40   [#06]
Poczekajcie na opinię K.O i decyzję Wojewody - jak znam życie będą pozytywne - czyli może być:-)

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]