Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Pokrywanie kosztów przejazdu do szkoły przez gminę
strony: [ 1 ]
HenrykB04-11-2003 23:55:57   [#01]

Podzielcie się doświadczeniami, jak organizujecie Wy albo organ zwrot kosztów dojazdu dzieci niepełnosprawnych do szkoły w innej miejscowowści?

Mam kilkanaścia takich przypadków i bujam się z tym już miesiąc.

Czy zwracacie tylko przejazd dziecia z opiekunem środkami PKS czy może też dodatkowo MPK w mieście?

Na jakich zasadach sprawdzacie fakt pobytu dziecka w szkole?

Na podstawie jakich dokumentów dokonujecie wypłaty rodzicom i czy te wypłaty są obciążone np. podatkiem (lub czymś innym).

Czy gmina ma obowiązek finansować przejazd samochodem czy może wybrać zwrot kosztów?

Przepisy (ustawy) znam. Nie mam praktyki i doświadczenia.

gosienka05-11-2003 00:24:31   [#02]

Mogę pisać jak to wygląda od strony szkoły specjalnej . Gdy "weszły" bilety z ulgą 78% obawialiśmy się , że wielu rodziców nie poradzi sobie z formalnościami zwrotu pieniędzy z gminy i postanowiliśmy ten problem załatwić . Wszystkie gminy dostały pisma o przysługującej uldze i konieczności opłaty za przewóz . Uczniom kupowaliśmy bilety miesięczne / a ile było ustalania z jakim przewoźnikiem , o której godzinie to historia / i obarczaliśmy gminy notami . Dzieci mieszkające w Internacie dawały nam bilety z piątku i poniedziałku a my oddawaliśmy im co tydzień pieniądze , aby miały na następny dojazd . Tak samo z rodzicami dowożącymi dzieci .Gminom było wygodnie gdyż dostawały od nas tylko jedną notę .

Dzieci dojeżdżające MZK nie kupowały biletów , bo uchwała Rady Miasta mówiła o bezpłatnym przejeździe osób niepełnosprawnych Niestety przy 2 pracownikach administracji jeden zajmował się tylko tym i inna robota leżała . Od tego września / gminy i rodzice już znają temat / rodzice sami zxałatwiają ten problem w gminach . Niekiedy pieniądze na podstawie bileów oddaje MOPS , gdzie indziej Wydział Edukacji a jeszcze w innej gminie szkoła w której rejonie dziecko mieszka . Nikt nie zgłasza problemów . Jedyny problem , który się pojawił to czy ulga przysługuje rodzicowi , który wraca do domu po odwiezieniu dziecka do szkoły i kiedy po nie jedzie . Aha niektore gminy miały wątpliwości czy uczniowi w Zawodówce należy zwracać pieniądze za dojazd . Napisałam do MENiS i dostałam odpowiedź , że także . Pismo to także wysłałam gminom

gosienka05-11-2003 00:26:14   [#03]
Podatku żadnego nie ma , a nikt nie zwracał się o zwrot kosztów samochodem , więc nie wiem jak to wygląda z tej strony
emeryt05-11-2003 08:50:10   [#04]

też mamy takich uczniów

U mnie jest tak:

Dwójka dzieci do szkoły specjalnej - bilety miesięczne 78% - finansuje gmina poprzez zamieszczenie w budżecie jednej ze swoich szkół środki na ten cel - bilety zakupuje jedna ze szkół, która kupuje również bilety miesięczne swoim uczniom.

Opiekunowi gmina zwraca koszt biletów jednorazowych.Opiekun raz w miesiącu przekazuje bilety i dostaje zwrot pieniędzy. Płacimy także za powrót opiekuna po dowozie rano do domu oraz przejaz z domu po uczniów.

Natomiast troje dzieci dowożone są do szkoły specjalnej i przedszkola specjalnego w innej gminie.Miesięcznie dokonujemy wypłaty ryczałtowej kwoty (przelew na konto rodzica) w wysokości ceny miesięcznego biletu komunikacji zbiorowej dla ucznia oraz kosztów zakupu biletów jednorazowych dla ucznia (w dwie strony) z uwzględnieniem zniżek. Ilość dni uśredniliśmy do 20 miesięcznie. Te warunki określone są w umowie pomiędzy gminą a rodzicem - opiekunem w oparciu o art. 17 UOSO.I nie obchodzi nas czy pojadą PKS-em czy prywatnym autem rodzica.

HenrykB05-11-2003 18:33:01   [#05]

Wielkie dzięki.

Jeśli jeszcze ktoś zna inne rozwiązania, bardzo proszę.

To już wyznacza mi tok postępowania.

Pewnie szybko uregulujemy kwiestię dowozu.

Grzegorz09-11-2003 00:11:26   [#06]

Tak na marginesie...

Mała dygresja o zabarwieniu historycznym...

Ust.3a w art.17 uoso (o obowiązku dowożenia dzieci niepełnosprawnych) pojawił się po raz pierwszy w zmianie uoso z 25 lipca 1998r. (Dz.U.98.117.759) i wszedł w życie 1 stycznia 1999r. Następnie był dwukrotnie zmieniany, w tym również w ostatniej zmianie uoso, która obowiązuje od 21 sierpnia 2003r. Zainteresowanym proponuję się przyjrzeć poszczególnym wersjom ust.3a (bardzo ciekawa lektura):

1. Data wejścia w życie: 1999.01.01 (Dz.U.98.117.759):

3a. Obowiązkiem gminy jest zapewnienie bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu dzieci niepełnosprawnych uczęszczających do publicznych szkół podstawowych i gimnazjów.

2. 2001.10.21 (Dz.U.01.111.1194):

3a. Obowiązkiem gminy jest zapewnienie uczniom niepełnosprawnym bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu do najbliższej szkoły podstawowej, gimnazjum lub placówki wymienionej w art. 2 pkt 5, do której uczniowie zostali skierowani przez organy wymienione w art. 71b ust. 5-5b.

3. 2003.08.21 (Dz.U.03.137.1304):

3a. Obowiązkiem gminy jest zapewnienie uczniom niepełnosprawnym, których kształcenie i wychowanie odbywa się na podstawie art. 71b, bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu do najbliższej szkoły podstawowej, gimnazjum lub ośrodka umożliwiającego realizację obowiązku szkolnego i obowiązku nauki dzieciom i młodzieży, o których mowa w art. 16 ust. 7, a także dzieciom i młodzieży z upośledzeniem umysłowym ze sprzężonymi niepełnosprawnościami albo zwrot kosztów przejazdu ucznia i opiekuna środkami komunikacji publicznej, jeżeli dowożenie zapewniają rodzice.

Jak więc widać, po cichutku, krok po kroczku przepis ust.3a jest stopniowo zawężany. Zgodnie z ostatnią zmianą, z listy placówek, do których dowożone są dzieci niepełnosprawne wypadły specjalne ośrodki szkolno – wychowawcze, jeżeli jednak dziecko będzie uczęszczało do szkoły podstawowej lub gimnazjum znajdujących się w takim ośrodku – to oczywiście gmina będzie miała obowiązek zapewnić mu transport. Jednak w specjalnych ośrodkach są jeszcze szkoły zawodowe. W przypadku naszej placówki, uczęszcza do niej najliczniejsza grupa uczniów, w przeważającej części są to uczniowie pozamiejscowi.

Niestety, nie udało mi się znaleźć ani słowa wyjaśnienia tej zmiany w uzasadnieniu projektu na stronach sejmu. Może ktoś z was wie, dlaczego ten przepis zmieniono, bo im dłużej go czytam, tym mniej go rozumiem.  A może o to pomysłodawcy tej zmiany chodziło?

Ewa z Rz09-11-2003 08:30:05   [#07]

grzegorz,

Ja tu nie widzę wyłączenia szkół zawodowych...

...czasie przewozu do najbliższej szkoły podstawowej, gimnazjum lub ośrodka umożliwiającego realizację obowiązku szkolnego i obowiązku nauki dzieciom i młodzieży...

Przecież napisano obowiązku nauki, a taki obowiązek ta mlodzież spełnia uczęszczając do szkół zawodowych.

gosienka09-11-2003 15:57:22   [#08]
Pisałam do MENiS w tej sprawie . Co prawda wiosną , ale jednak . Mieliśmy problemy ponieważ gminy nie chciały zwracać kosztów dojazdu uczniom szkoły zawodowej . Dostałam od nich piękne pismo z wyjaśnieniem , iż przez Ośrodek należy rozumieć wszystkie szkoły w placówce także   Zawodową do ukończenia nauki
HenrykB09-11-2003 20:11:13   [#09]

Do jakiego wieku dziecka gmina ma obowiązek finansować dojazdy?

Dzieci niepełnosprawne pobierają naukę powyżej 18 lat (mam przypadek w wieku 23 lat).

Grzegorz10-11-2003 08:57:59   [#10]

Niestety Ewo, nie mogę się z tobą zgodzić

W wersji obowiązującej do 20 sierpnia b.r. były wyraźnie wymienione SOSW (ust.5-5b).

W obecnie obowiązującym przepisie są wyraźnie wymienione kategorie szkół, do których bezpłatny transport jest zapewniony:

1. szkoły podstawowe
2.gimnazja
3.ośrodki umożliwiające realizację obowiązku szkolnego i obowiązku nauki dzieciom i młodzieży, o których mowa w art. 16 ust. 7.

Przypominam ten art.:

Art.16, ust.7. Za spełnianie obowiązku szkolnego i obowiązku nauki uznaje się również udział dzieci i młodzieży upośledzonych umysłowo w stopniu głębokim w zajęciach rewalidacyjno-wychowawczych, organizowanych zgodnie z odrębnymi przepisami.

A więc nie chodzi tu o SOSW, a jedynie ośrodki np. prowadzone przez Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym (praktycznie w każdym mieście powiatowym takie są).

Ponadto uprawnione są dzieci i młodzież z upośledzeniem umysłowym ze sprzężonymi niepełnosprawnościami. Jeśli więc do szkoły zawodowej w SOSW uczęszcza uczeń z lekkim lub umiarkowanym up. i nie ma niepełnosprawności sprzężonych ( a takich jest 99%), to gmina nie ma obowiązku zapewnienia bezpłatnego transportu.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]