Forum OSKKO - wątek

TEMAT: zasiłek na zagospodarowanie
strony: [ 1 ]
Wiki15-10-2003 13:45:26   [#01]
Czy od zasiłku odprowadza się składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne? Moja księgowa twierdzi, że nie ale mam wątpliwości.
Janusz z W15-10-2003 14:21:21   [#02]

Odprowadza się!!!

Odprowadza się składki na ubezpieczenie społeczne. Wskaż swojej księgowej zapis ROZPORZĄDZENIA MINISTRA PRACY I POLITYKI SOCJALNEJ z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe (Dz. U. Nr 161, poz. 1106, z 1999 r. Nr 49, poz. 488 i Nr 75, poz. 847 oraz z 2001 r. Nr 95, poz. 1043 i Nr 138, poz. 1558). W § ust 1. pkt 14 jest napisane, że nie stanowi podstawy:

"kwota otrzymywana przez pracownika z tytułu zwrotu kosztów przeniesienia służbowego oraz zasiłki na zagospodarowanie i osiedlenie w związku z przeniesieniem służbowym - do wysokości nie przekraczającej kwoty, która z tego tytułu została zwolniona od podatku dochodowego od osób fizycznych,"

Zasiłek na zagospodarowanie wypłacany na podst. KN nie jest zasiłkiem opisywanym w rozporządzeniu.

Natomiast zasiłek taki nie podlega podatkowi dochodowemu od osób fizycznych zgodnie z zapisem Ustawy o PDOOF art. 21 ust. 1 pkt 86.

Wiki15-10-2003 14:31:42   [#03]
Wszystko fajnie, ale co zrobić gdy już wypłacono zasiłek bez pobrania składek np. w marcu? Pomocy!!!!!!!!!!! Ja z tą księgową zwariuję, a w razie kontroli zwali na mnie. A ja niedouczona, od niedawna w oświacie często się jej radzę. To było ostatni raz!!!!!!!!!! Na nikogo nie można dzisiaj liczyć!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!11
emeryt15-10-2003 14:52:21   [#04]

jeżeli o księgowych chodzi

to rynek księgowych jest ogromny-warto nieraz poszukać i eliminować niezastąpionych, wszystkowiedzących, mylących się księgowych. Wiki - nie daj się wyprowadzić w pole.Miałem onegdaj to samo - młody, niedoświadczony w świecie cyferek, kont, paragrafów, rozdziałów itp. Siwiałem z rozpaczy.Jajko było mądrzejsze od kury. Wystarczyło trochę samozaparcia - zapoznania się z przepisami finansowymi, obowiązkami głównej księgowej ( a twoja jest główna czy tylko księgowa?). I złapałem niebogę jak mi wciska kit. Skutecznie podziałała rzeczowa i szczera rozmowa - gdzie w tym wszystkim jest jajko a gdzie kura. W każdym razie zapamiętaj jedno:

Jak dyrektor mówi że nie ma pieniędzy - to nie ma. A jak księgowa mówi, że nie ma pieniędzy - to mówi.

Bo to jednak Ty odpowiadasz za całokształt.

cześć.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]