Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Pytania do Leszka, Ewy, Gaby, Asi i innych dyrektorów
strony: [ 1 ]
Ana15-10-2003 00:03:28   [#01]

Często w naszej pracy wydajemy decyzje, postanowienia, zarządzenia itp... UoSO nakazuje nam wydanie decyzji  w sprawie przyśpieszenia ( odroczenia) obowiązku szkolnego.Będzie to decyzja skonstruowana zgodnie z Kpa

2. Decyzję o wcześniejszym przyjęciu dziecka do szkoły podstawowej podejmuje dyrektor szkoły po zasięgnięciu opinii publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej. Dziecko, które zostało wcześniej przyjęte do szkoły podstawowej, jest zwolnione z obowiązku, o którym mowa w art. 14 ust. 3.

4. Decyzję w sprawie odroczenia obowiązku szkolnego podejmuje dyrektor publicznej szkoły podstawowej, w obwodzie której dziecko mieszka, po zasięgnięciu opinii publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej.

 

Postanowienie wydamy w sprawie wstrzymania uchwały RP

3. Dyrektor szkoły lub placówki wstrzymuje wykonanie uchwał, o których mowa w ust. 1, niezgodnych z przepisami prawa. O wstrzymaniu wykonania uchwały dyrektor niezwłocznie zawiadamia organ prowadzący szkołę lub placówkę oraz organ sprawujący nadzór pedagogiczny. Organ sprawujący nadzór pedagogiczny uchyla uchwałę w razie stwierdzenia jej niezgodności z przepisami prawa po zasięgnięciu opinii organu prowadzącego szkołę lub placówkę. Rozstrzygnięcie organu sprawującego nadzór pedagogiczny jest ostateczne.

Postanowienie wydamy przy zezwoleniu na indywidualny tok nauki, przy odmowie decyzję

1. Na wniosek lub za zgodą rodziców albo pełnoletniego ucznia dyrektor szkoły po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej i publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej, może zezwolić uczniowi na indywidualny program lub tok nauki oraz wyznaczyć nauczyciela-opiekuna. Odmowa udzielenia zezwolenia następuje w drodze decyzji administracyjn

Kiedyś podawaliśmy wzór decyzji o zwolnieniu ucznia z wf, a to powinno być postanowienie, bo  przepis ( rozp. w sprawie oceniania i klas.) nic nie mówi o wydawaniu decyzji.Taka sama sytuacja wystąpi też przy zwolnieniu z drugiego języka obcego (niedosłuch, głęboka dysleksja).

 

Chcę poporządkować trochę naszej dokumentacji i czekam na przykłady kiedy wydajecie decyzje, postanowienia, zarządzenia ?

I jeszcze pytanie: w 1998r. w Dz.U.Nr 15 poz.64 było rozp. Komisje dyscyplinarne dla nauczycieli i tryb postępowania dyscyplinarnego, które wygasło 07.10.2000 - czy Komisje dyscyplinarne pracują teraz tylko na KN? 

 

 

Małgoś15-10-2003 00:33:43   [#02]

miałam pięęęękny sen:

śliczna, nieduża tabelka: co decyduję (do wymienionych przez Anę należy  dorzucić decyzje o skreśleniu z listy uczniów), co postanawiam, co zarządzam ... i jeszcze jednoznaczne definicje tych "posunięć"...

fajnie by było... oj przydałby sie prawnik w rodzinie ;-)

Ana15-10-2003 01:39:41   [#03]

Zgadzam się z Tobą Małgoś

Skreślenie ucznia -  obowiązkowo decyzja ( gdy nie mamy już do czynienia z realizacją obowiązku szkolnego), oczywiście po zaciągnięciu wszystkich opinii i zgodzie kuratora - wpisuję na listę i czekam na kolejne propozycje.
Ewa z Rz15-10-2003 01:52:21   [#04]

decyzji nie jest tak dużo...

Poza już wymienionymi: decyzja o NI.

Inne w związku z uczniami jakoś mi do głowy nie przychodzą, ale w stosunku do pracowników jest tych decycji trochę więcej... Nie wiem czy o to Ci chodziło...

Ana15-10-2003 02:12:28   [#05]

Poprawka

Popisałam bzdury w poprzednim wątku, chyba już pora spać. Decyzja o skreśleniuucznia  po zaciągnięciu opinii SU i uchwale RP.

Ewa o pracownikach też.

Leszek15-10-2003 19:33:07   [#06]

Czas już się przyzwyczajać, że każda wydana decyzja ma swoje źródło w kodeksie postępowania administracyjnego (KPA).

KPA -  Art. 104. § 1. Organ administracji publicznej załatwia sprawę przez wydanie decyzji, chyba że przepisy kodeksu stanowią inaczej.
§ 2. Decyzje rozstrzygają sprawę co do jej istoty w całości lub w części albo w inny sposób kończą sprawę w danej instancji.

Tylko bałagan legislacyjny w oświacie sprawia, że znajduje się w niektórych aktach prawnych wyrażenie "decyzja" lub "decyzja administracyjna". Są to decyzje administracyjne w rozumieniu rozdziału 7 KPA, a dokładniej to każda decyzja musi zawierać elementy wymienione w KPA - Art. 107. § 1. Decyzja powinna zawierać: oznaczenie organu administracji publicznej, datę wydania, oznaczenie strony lub stron, powołanie podstawy prawnej, rozstrzygnięcie, uzasadnienie faktyczne i prawne, pouczenie, czy i w jakim trybie służy od niej odwołanie, podpis z podaniem imienia i nazwiska oraz stanowiska służbowego osoby upoważnionej do wydania decyzji. Decyzja, w stosunku do której może być wniesione powództwo do sądu powszechnego lub skarga do sądu administracyjnego, powinna zawierać ponadto pouczenie o dopuszczalności wniesienia powództwa lub skargi.
§ 2. Przepisy szczególne mogą określać także inne składniki, które powinna zawierać decyzja.

i kolejne paragrafy.

Kolejny rozdział, rozdział 9 - Postanowienia
 
KPA -  Art. 123. § 1. W toku postępowania organ administracji publicznej wydaje postanowienia.
§ 2. Postanowienia dotyczą poszczególnych kwestii wynikających w toku postępowania, lecz nie rozstrzygają o istocie sprawy, chyba że przepisy kodeksu stanowią inaczej. 
Art. 124. § 1. Postanowienie powinno zawierać: oznaczenie organu administracji publicznej, datę jego wydania, oznaczenie strony lub stron albo innych osób biorących udział w postępowaniu, powołanie podstawy prawnej, rozstrzygnięcie, pouczenie, czy i w jakim trybie służy na nie zażalenie lub skarga do sądu administracyjnego oraz podpis z podaniem imienia i nazwiska oraz stanowiska służbowego osoby upoważnionej do jego wydania.
§ 2. Postanowienie powinno zawierać uzasadnienie faktyczne i prawne, jeżeli służy na nie zażalenie lub skarga do sądu administracyjnego oraz gdy wydane zostało na
skutek zażalenia na postanowienie.

Jak wynika z KPA naczelną i wiodącą formą rozstrzygnięcia sprawy jest wydanie decyzji.

Postanowienie jest formą niższego rzędu i nierozstrzyga sprawy.

Oj, trochę czasu i zestawić z przepisów oświatowych wszystkie zapisy o "decyzjach" i "postanowieniach" w oświacie.

Pozdrawiam

Leszek15-10-2003 19:37:58   [#07]

Zapomniałbym o dyscyplinarkach, poradniki wymieniają wspomniane przez Ciebie rozporządzenie jako obowiązujące.

Pozdrawiam

Ana15-10-2003 21:12:44   [#08]

Zgadzam się z Tobą Leszku

Zgadzam się, że decyzja, postanowienie to zgodnie  z Kpa. Jednak w praktyce funkcjonuje również "inna" decyzja - wytwór sztuczny i nieprawny, pora z tym skończyć i dlatego proszę Was o pomoc, bo co parę głów to nie jedna. Ustalmy pewne rzeczy razem i powstanie z tego jakiś praktyczny materiał do wykorzystania w pracy dyrektora. Postaram się zebrać Wasze wypowiedzi, jakoś usystematyzować i umieścić w plikach.

Leszku przepis o komisjach dyscyplinarnych jest uchylony - poniżej wydruk z LEXa

Dz.U.98.15.64 rozporządzenie

Autor:

Minister Edukacji Narodowej

Tytuł:

Komisje dyscyplinarne dla nauczycieli i tryb postępowania dyscyplinarnego.

Data aktu:

1998.01.22

Data ogłoszenia:

1998.02.03

Wejście w życie:

1998.02.18

Utrata mocy:

uchylenie z dniem: 2000.10.07
Leszek15-10-2003 21:52:31   [#09]

Vulcan podaje rozporządzenie jako aktualne.

MENiS także.

A co do decyzji i postanowień należałoby przejrzeć całą bazę przepisów w dwóch podstawowych kategoriach : 1/ ustawa o systemie oświaty i przepisy wykonawcze do niej, 2/ karta nauczyciela i przepisy wykonawcze do niej.

Wymaga to czasu. Jakiś czas temu zacząłem pracę nad UoSO w temacie dość zbliżonym.

Jeśli mi czas pozwoli to powinienem temat rozpracować w ciągu, myślę, że miesiąca.

Pozdrawiam

beera16-10-2003 08:28:29   [#10]

nie ma mnie, kurcze,

bo jestem zawalona robotą.

A to rzeczywiście ważny problem, ostatnio nawet dyskutowany na wątku o przedłużeniu etapu edukacyjnego. Robi to dyrektor. Moim zdaniem też decyzją własnie, choć przepis dokładnie tego nie precyzuje. Nie może to bowiem byc postanowienie albowiem rozstrzyga o istocie sprawy- czyli przedłuża etap edukacyjny.

takich kwiatków jest więcej

Chętnie przylożę rękę do poszukiwań porządku w tym balaganie. Jesli więc leszku będziesz miał jakieś zadanie domowe do wykonania- to się zglaszam :-)

Ana16-10-2003 16:22:49   [#11]

Leszek - wysłałam pytanie do Vulcana

 Wysłałam pytanie, czy powyżej cyt. rozporządzenie ( o komisjach dyscyplinarnych)  jest uchylone czy nie ? Oto odpowiedź.
Ze względu na nieobecnośc w pracy pracowników merytorycznych serwisu prawnego nie jesteśmy w stanie w tej chwili odpowiedzieć na Pani pytanie.
Odpowiemy, gdy tylko to będzie możliwe (niestety dopiero pod koniec października).
Z poważaniem
Jan Zięba
Leszek16-10-2003 20:15:31   [#12]

Dzięki Asiu za zapał do pracy, będę pamiętał :-).

Sprawdź Ana w wyszukiwarce vulcana.

Serwis prawny ogólnodostępny.

Pozdrawiam

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]