Forum OSKKO - wątek

TEMAT: co z 1 listopada?
strony: [ 1 ]
ellys14-10-2003 06:27:38   [#01]
Święto Zmarłych przypada w sobotę. Czy należy się pracownikom inny wolny dzień w tygodniu, czy też przepis mówiący o tym jest już nieaktualny? Pozdrawiam.
Ewa z Rz14-10-2003 07:03:17   [#02]
Należy się. Wszystkim z wyjątkiem nauczycieli.
Grażyna14-10-2003 13:13:23   [#03]
a co z zerówką w szkole? Traktować jak placówkę nieferyjną, czy jak szkołę?
beera14-10-2003 13:30:01   [#04]

jak szkołę

zdecydowanie

janzg14-10-2003 14:39:46   [#05]
a czy przypadkiem - tak sobie niezbyt przyzwoicie myślę - wolny od pracy dzień 14.10  pracownikom niepedagogicznym nie wyczerpuje znamion wolnego za Święto Zmarłych w sobotę ?
Grażyna14-10-2003 16:17:29   [#06]
nie, bo to jest październik, a dzień wolny przysługuje w miesiącu przypadającym na dane święto, czyli w listopadzie-tak sądzę!
Ewa z Rz15-10-2003 01:53:42   [#07]

niekoniecznie...

To zależy od przyjętego "okresu rozliczeniowego"...
Kajka16-10-2003 16:28:04   [#08]

podstawa prawna

wszystko pieknie ale wdzięczna bym była za podstawę prawną tego wolnego, z góry dziękuje
ellys16-10-2003 19:45:32   [#09]
mój organ prowadzący zakomunikował, że to już nieważne, i nie ma już wolnego za sobotnie 1 listopada. Czy to prawda? Na jakiej podstawie te wieści?
Gaba17-10-2003 06:34:43   [#10]
na podstawie zdrowego rozsądku!

Gdyby w Polsce głupota była na wagę, toby się ludzie pod ciężarami załamywali.

Doskonale "Wprost" mówi o państwie opiekuńczym - przestać ludzi nańczyć, a trzeba zacząc ich traktowac jak poważnych odpowiedzianych dosorłych.
ulkowa20-10-2003 17:25:06   [#11]

WARIATKOWO

To już wogóle jest HORRORRRRR!!!!!

Oto mój scenarusz. Pracownicy adm i obsługi za 1.11. wolny np. 10.11.

Nauczyciele muszą ten dzień odpracować, wiec pracują w sobot np.15.11., ale tu problem. Kto im otworzy szkołe, kto włączy i wyłączy alarm, kto posprząta, gdzie sekretariat itp.Przecież adm. i obsługa mają wolne, jeżeli przyjdą w sobotę do pracy, to trzeba będzie dać im inny dzień wolny. U mnie administracja ma jeszcze zaległe urlopy, a wszyscy pracownicy obsługi 4 dni na żądanie.

Podobna sytuacja będzie w maju i czerwcu.  To jest CHORE.

A czytaliście informację Pani rzecznik Ministerstwa Małgorzaty Szelewickiej o organizacji roku szkolnego 2003/2004. Z jaką radością pisze Ona o nagrodzie jaka otrzymali uczniowie za przedłużenie roku szkolnego. Otóż uczniowie otrzymali dodatkowo dni wolne 2.05.2004. Musimy chyba złożyć się na kalendarz dla Pani rzecznik (?!). Zadna łaska wolne w niedzielę i niech pani rzecznik nie tłumaczy się tym, że chodzi o organizację roku szkolnego wogóle. My chyba umiemy czytać i tam wyrażnie pisze, że chodzi o rok szkolny 2003/2004.

Jeszcze jedna ciekawostka. Nauczyciele i uczniowie w dniach matur będą milei wolne. Ale przecież gro nauczycieli będzie muiało być na maturze.Czy dostana za to wynagrodzenie, czy będzie tak jak w zeszłym roku szkolnym - pracują za friko od rana do wieczora (u nas jest również wieczorówka). Nauczyciele nie uczący przedmiotów maturalnych za to w nagrodę będą mieli wolne. Niech mi nikt nie mówi,  ę można Ich "zagospodarować". Przecież nauczyciela w-f, czy przedmiotów zawodowych nie posadzi się na j.polskim. Zreszta byłoby to trochę śmieszne, gdyby "szanowna komisja" liczyła ok. 15 osób.

Same absurdy, dlatego nie zdziwię się gdyby Pani Minister rzeczywiście wydała rozporządzenie o przezroczystych koszach lub jeszcze inne "bardziej tworcze".

A MOŻE TO JESTEM NIE GRAMOTNA.

Pozdrawiam wszystkich tych co jezce nie zwariowali.

ulkowa20-10-2003 17:29:01   [#12]

WARIATKOWO

To już wogóle jest HORRORRRRR!!!!!

Oto mój scenarusz. Pracownicy adm i obsługi za 1.11. wolny np. 10.11.

Nauczyciele muszą ten dzień odpracować, wiec pracują w sobot np.15.11., ale tu problem. Kto im otworzy szkołe, kto włączy i wyłączy alarm, kto posprząta, gdzie sekretariat itp.Przecież adm. i obsługa mają wolne, jeżeli przyjdą w sobotę do pracy, to trzeba będzie dać im inny dzień wolny. U mnie administracja ma jeszcze zaległe urlopy, a wszyscy pracownicy obsługi 4 dni na żądanie.

Podobna sytuacja będzie w maju i czerwcu.  To jest CHORE.

A czytaliście informację Pani rzecznik Ministerstwa Małgorzaty Szelewickiej o organizacji roku szkolnego 2003/2004. Z jaką radością pisze Ona o nagrodzie jaka otrzymali uczniowie za przedłużenie roku szkolnego. Otóż uczniowie otrzymali dodatkowo dni wolne 2.05.2004. Musimy chyba złożyć się na kalendarz dla Pani rzecznik (?!). Zadna łaska wolne w niedzielę i niech pani rzecznik nie tłumaczy się tym, że chodzi o organizację roku szkolnego wogóle. My chyba umiemy czytać i tam wyrażnie pisze, że chodzi o rok szkolny 2003/2004.

Jeszcze jedna ciekawostka. Nauczyciele i uczniowie w dniach matur będą milei wolne. Ale przecież gro nauczycieli będzie muiało być na maturze.Czy dostana za to wynagrodzenie, czy będzie tak jak w zeszłym roku szkolnym - pracują za friko od rana do wieczora (u nas jest również wieczorówka). Nauczyciele nie uczący przedmiotów maturalnych za to w nagrodę będą mieli wolne. Niech mi nikt nie mówi,  że można Ich "zagospodarować". Przecież nauczyciela w-f, czy przedmiotów zawodowych nie posadzi się na j.polskim. Zreszta byłoby to trochę śmieszne, gdyby "szanowna komisja" liczyła ok. 15 osób.

Same absurdy, dlatego nie zdziwię się gdyby Pani Minister rzeczywiście wydała rozporządzenie o przezroczystych koszach lub jeszcze inne "bardziej twórcze".

A MOŻE TO JESTEM NIE GRAMOTNA.

Pozdrawiam wszystkich tych co jezce nie zwariowali.

Kajka20-10-2003 18:12:05   [#13]

nadinterpretacja

okazuje się, że te wolne za wolne w wolne dni;))) to nadinterpretacja przepisów i problem z głowy, takie przynajmniej jest stwierdzenie naszej wierchuszki
Dżoana20-10-2003 22:37:00   [#14]
A co to takiego "wierchuszka"?
Grażyna20-10-2003 23:54:44   [#15]
mój mąż twierdzi, że przepis ten nieobowiązuje od dwóch lat. Gdzie wobec tego jest ten zapis, na który się wszyscy powołują, bo ja go nie umiem znaleźć? Przepis wirtualny?
Ewa z Rz21-10-2003 06:38:02   [#16]

tu chodzi o KP

i zapis o 5 dniowym tyg pracy. Chodzi o to, że z KP w tygodniu mamy dwa dni wolne - jeden to niedziela (dla wszystkich), a drugim jest zwykle sobota, choć niekoniecznie, bo pracodawca może ustalić inny dzień. I tak gdy świeto przypada w niedzielę, to "przepada" ono wszystkim - jest równo, wiec dodatkowy dzień się nie należy.

Natomiast, gdy święto przypada w sobotę (bądź każdy inny dzień tyg), która u danego pracodawcy jest wolna, to powstaje nierówność: ci, którzy tego dnia mieliby wolne dalej w tym tygodniu pracują 5 dni, a ci, którym dzień wolny przypada w inny dzień tyg. mają 4 dniowy tydzień pracy.

I dlatego konieczność "oddawania" dnia wolnego za święto przypadajace w dniu, który u danego pracodawcy jest dniem wolnym (poza niedzielą)

Ale nie jest powiedziane, że wolny ma być ten sam dzień dla wszystkich - wobec tego, przy sporej załodze nie stanowi to problemu. Inaczej w małej szkólce (takiej jak moja), gdzie jest 1 (a nawet 1/2) konserwator i nie moge dać mu wolnego jak szkoła pracuje. to samo dotyczy sprzątaczek... Wobec tego oddaję im te dni w czasie ferii - wtedy mogę.

I na dodatek jest to tylko "na papierze" - u mnie obsługa pracuje dopóki ma pracę - nieważne ile to godzin, jak swoje zrobi to fajrant. A wypada różnie, czasem mogą skończyc wcześniej, a czasem trzeba posiedzieć do nocy (np. zabawa czy dyskoteka) lub w sobotę (rozgrywki, konkursy)

Helena S22-10-2003 10:21:11   [#17]
pracownicy obsługi i administracji za należne z KP wolne za 1 listopada będą u mnie mieli wolne 24 grudnia. Jeśli odpracowujemy 10 listopada 15 to wszyscy pracownicy odpracowują.
beera22-10-2003 10:25:31   [#18]

yhm

u mnie podobnie, choć termin oddania wolego 24 grudnia jest nieco zbyt odległy.

Okres rozliczeniowy- kwartalny chyba tu.

macie taki okres ujęty w redgulaminie pracy?

Helena S22-10-2003 12:07:24   [#19]

Tak Asiu

mamy to w regulaminie pracy.
beera22-10-2003 12:23:39   [#20]

mam dzień na pomyłki:-)

okres rozliczeniowy nie może przekroczyć 4 miesięcy-więc ok

aniaB01-11-2003 21:57:21   [#21]

podstawa prawna

Wolne za 1 listopada

Nowelizacja Kodeksu pracy z 2001 roku wprowadziła zasadę 5-dniowego tygodnia pracy.

Z kolei na mocy ustawy z 1951 r. o dniach wolnych od pracy ustawowo wolne od pracy są niedziele i święta.

Stosując zasadę 5-dniowego tygodnia pracy, pracodawca zawsze powinien wyznaczyć w ciągu roku kalendarzowego 52 dni wolne, niezależnie od tego, w jakie dni przypadają święta.

Jeżeli dniami wolnymi z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy mają być soboty, to w przypadku, gdy święto przypada w sobotę, jak ma to miejsce w bieżącym roku 1 listopada, pracodawca powinien wyznaczyć zamiast niego inny dzień wolny od pracy w celu zapewnienia pracownikom w roku kalendarzowym 52 dni wolnych od pracy.

Podstawa prawna:

Od 1 maja 2001 wprowadzono zasadę 5-dniowy tygodnia pracy (art. 129 Kodeksu pracy). Jednocześnie zgodnie z art. 138 § 1 K.p. niedziele oraz święta określone odrębnymi przepisami (Ustawa z 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy, Dz. U. Nr 4, poz. 28 z późn. zm.) są dniami wolnymi od pracy.

Zgodnie z sentencją uchwały Sądu Najwyższego z dnia 14.11.2001 r. (syg. akt. III ZP 20/01) „czas pracy nie może przekraczać w przyjętym okresie rozliczeniowym norm określonym w art. 129 § 1 Kodeksu pracy w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy. Wystąpienie święta będącego dniem wolnym od pracy (art. 138 § 1 K. p.) w innym niż niedziela dniu tygodnia powoduje odpowiednie zmniejszenie liczby dni, a tym samym godzin pracy”.

Żródło: www.mgpips.gov.pl 29.10.2003

bbasia01-11-2003 22:44:22   [#22]
Mój organ prowadzący /gmina/ twierdzi, że te przepisy Kodeksu Pracy nie dotyczą pracowników samorządowych czyli urzędników w gminie i pracowników w jednostkach podległych gminie / administracja szkolna, przedszkolna, sprzątaczki, konserwatorzy, itp./.  Sekretarz gminy powołuje się na ogłoszone w tej sprawie stanowisko PIP.  Wobec powyższego - inny dodatkowy dzień wolny zamiast 1 listopada - nie przysługuje. Już nie wiem kto ma rację?
Ewa z Rz02-11-2003 06:12:59   [#23]

Zgodnie z logiką,...

(Ale gdzie ona?!!) to raczej SN, a nie PIP... Ale może ja się mylę?

Ile to jest 2+2? Zwylke bywa 4, ale czasmi... to może być różnie...

Panta rei...

:-))

Beta02-11-2003 11:59:53   [#24]
Cała administracja miała dzień wolny 14 października za 1 listopada ( postanowienie mojej dyrekcji ) Czy to słuszne?
grażka02-11-2003 12:02:03   [#25]

U mnie też woźne i administracja dostaną - prawdopodobnie będzie to po jednym dniu w różnych terminach.

Tak samo było z 3 maja.

Nauczycielom dzień wolny nie przysługuje.

Mania02-11-2003 15:53:20   [#26]
A u mnie administracja i obsługa za 1.XI - dostanie wolne 24 i 31 XII- wymiennie- nauczyciela tak jak u grażki :-(
Gaba02-11-2003 15:56:21   [#27]
a u mnie 2 stycznia!
Mania02-11-2003 16:00:11   [#28]
Gaba. Dzięki za podpowiedz - mam pracownikom dużo do oddania

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]