Forum OSKKO - wątek

TEMAT: fundusz socjalny
strony: [ 1 ]
Konto zapomniane12-10-2003 00:11:48   [#01]
interesuje mnie sposób podziału pieniędzy z funduszu socjalnego dla emerytów i rencistów.Szkoła moja jest stara i mała.Emeryci liczebnością przewyższaja znacznie grupę nauczycieli czynnie pracujących i zawsze mają żal i pretensję, że dostają zbyt póżno i dużo za mało w porównaniu z innymi szkołami
bes4012-10-2003 15:11:44   [#02]
Zapomogi (chyba o nie chodzi, skoro tacy biedni) - zawsze na wniosek ubiegającego się (uprawnienionego, czyli czynni pracownicy i emerytowani) i wedle dochodu. Tak powinien stanowić regulamin ZFŚS.
Krystyna Za12-10-2003 15:32:03   [#03]

U nas emeryci maja pieniadze na ZFSS z dotacji celowych, pieniądze przychodzą z MENIS-u do organu prowadzącego i przekazywane są do szkoły. Są to pieniądze tzw. znaczone i podlegają szczegółowemu rozliczeniu (do rozliczenia przedstawia się załączniki protokołów). Z tych pieniedzy nie może korzystać inny czynny nauczyciel.

Pozdrawiam!

Macia12-10-2003 15:41:10   [#04]

Też bym tak chciała

U nas wszystkie pieniadze są zbierane do tzw. jednego worka czyli wszystkie odpisy na prac. czynnych , emerytów, rencistów i dyrektor ma nimi dysponować zgodnie z ustawą i regulaminem. Oczywiście pretensji jest wiele bo ci co mają większy odpis chcieliby więcej a to się ma nijak do ustawy.
Krystyna Za12-10-2003 15:45:12   [#05]

Art. 53 KN

. Dla nauczycieli dokonuje się odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych w wysokości 8% planowanych rocznych środków przeznaczonych na wynagrodzenia osobowe.

1a. Z odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, o którym mowa w ust. 1, wypłacane jest nauczycielowi do końca sierpnia każdego roku świadczenie urlopowe w wysokości odpisu podstawowego, o którym mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, ustalonego proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy i okresu zatrudnienia nauczyciela w danym roku szkolnym.

2. Dla nauczycieli będących emerytami i rencistami dokonuje się odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych w wysokości 5% pobieranych przez nich emerytur i rent.

2a. Środki na odpisy, o których mowa w ust. 2, planowane są w budżecie państwa i przekazywane jednostkom samorządu terytorialnego w formie dotacji celowych na zadania własne.

3. Odpisy, o których mowa w ust. 1 i 2, łącznie z naliczonymi odpisami podstawowymi na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych na pozostałych pracowników oraz emerytów i rencistów - byłych pracowników, stanowią jeden fundusz w szkole.

Krystyna Za12-10-2003 15:58:03   [#06]

z dotacji celowych należy szczegółowo rozliczyć się cyt. za A.Jeżowskim. Finanse w oświacie"dotacje przedmiotowe lub celowe- które przekazywane są w postaci środków finansowych bezpośrednio z budżetu państwa lub innych jednostek samorządowych i przeznaczone są na sfinansowanie konkretnych placówek lub zadań".

tak więc emeryci i renciści mają swoją wyodrębnioną pulę pieniędzy, przeżyłam już dwie kontrole, które zaglądały do rozliczeń dotacji, muszę także jako załączniki przekazywać protokoły Komisji z przydziału pomocy, z tych środków

Pozdrawiam:-))

Macia12-10-2003 17:15:35   [#07]

ustawa

o ZFŚS mówi,to co Krysia w pkt.3 że stanowia jeden fundusz, który należy przeznaczać na różne cele biorąc pod uwagę sytuację rodzinną i materialną uprawnionych. Nie znaczy to przecież, że wszyscy emeryci są biedni i mają dostać tyle co odpis.
Krystyna Za12-10-2003 17:23:03   [#08]

Macia! :-)

ale muszę rozdysponować ten fundusz zgodnie z dotacją celową na emerytów. tzn. jeden emeryt dostanie zapomogę na dwie tony węgla a dugi na jedną, trzeci -zero. Liczy się jakie maja dochody emeryta i jego sytuacja życiowa
Macia12-10-2003 17:28:08   [#09]

czy

dotacje tylko na emerytów nauczycieli przeznaczasz tylko dla nich czy również emerytów z obsługi?
Krystyna Za12-10-2003 17:48:04   [#10]

dotacja celowa przeznaczona jest tylko i wyłącznie dla emerytów - nauczycieli, którzy w szkolnictwie przepracowali powyżej 20 lat.

Miałam taki przypadek- nauczycielka miała 10 lat stażu pracy w szkole resztę w innym zakładzie. Przeszła więc na emeryturę na zasadach ogólnych a nie z Karty Nauczyciela, tak więc na nią dotacji nie mam

Krystyna Za12-10-2003 17:53:00   [#11]
Można w regulaminie uwzglednić pomoc finansową dla emerytów obsługi czy innych nauczycieli (nie łapiacych sie na dotację państwa) ale to jest już fundusz wspólny czynnych nauczycieli i Komisja powinna to uzgodnić
ReniaB12-10-2003 19:22:48   [#12]
Krysiu, mam pytanie. Czy twoja interpretacja oznacza, że ja wrzucając wszystko do jednego funduszu popełniam błąd? Cholera, mam właśnie kontrolę i Pani zarządała bym wszystkich emerytów zakładowych traktowała jak pracowników. Sama nie wiem co z tym zrobić.
Krystyna Za12-10-2003 20:25:30   [#13]
U mnie jest tak jak dokładnie opisałam! Skarbnik Powiatu dokładnie mnie rozlicza z tego na co mam z dotacji celowej, nie wiem jak u Was do tego podchodzą. ja juz wiem, że robię dobrze- to co dla emerytów to dla emerytów, żaden wspólny kocioł :-))))
Macia12-10-2003 20:42:08   [#14]

U nas

przez ten wspólny kocioł tylko problemy.Pieniadze z KO na emerytów ida przez organ prowadzący i księgowośc rozlicza je na placówki w zalezności od ilości osób uprawnionych. Tylko że nigdy nie wiadomo czy juz wszystkie pieniadze przyszły i ile ich było. Nawet na dzień dzisiejszy nie wiem ile jest w moim "worze" bo księgowa ciagle to rozlicza uwzględniając koszty bankowe i inne. Ale u kolezanki był PIP i miała regulaminopracowany przeze mnie i sie nie czepiał.
Konto zapomniane12-10-2003 23:36:44   [#15]

Dziękuje za ciekawą wymianę zdań, sprawa chyba nie taka prosta(jak z tego wynika). Mam jeszcze jedno pyatnie - czy zapomogi podlegają opodatkowniu na ogólnych zasadach?

Pytanie do "Macia" - czy mogę poprosić o Twój regulamin (lub główne zasady)- skoro PIP sie nie czepiał.

krystyna13-10-2003 00:14:40   [#16]

"kocioł" jest niby jeden, ale utworzony z 4 garnuszków - czyli odpisów podstawowych w wysokości:

a)      8% planowanych rocznych środków przeznaczonych na wynagrodzenia osobowe nauczycieli,

b)      5% pobieranych przez nauczycieli będących emerytami i rencistami rent i emerytur,

c)       37,5% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego  w gospodarce narodowej w roku poprzednim (lub II półroczu ) na każdego pracownika administracji i obsługi,

d)      6,25% przeciętnego wynagrodzenia na każdego emeryta i rencistę administracji i obsługi uprawnionego do korzystania z funduszu.

i z tych 4 źródełek, dla uproszczenia wszelkich procedur, tworzymy dwa "podkociołki":

  • "pracowniczy" - nauczyciele i obsługa razem (źródełko "a" + "c")
  • "emerycki" - nauczyciele i obsługa też razem (źródełko "b" + "d")
Krystyna Za13-10-2003 09:53:41   [#17]

Krysiu!

Skąd wzięłaś punkt d) 6,25%???

pozdrawiam

krystyna13-10-2003 11:15:04   [#18]

Z ustawy o ZFŚS:

Art. 2.

5) osoby uprawnione do korzystania z Funduszu - pracowników i ich rodziny, emerytów i rencistów - byłych pracowników i ich rodziny oraz inne osoby, którym pracodawca przyznał, w regulaminie, o którym mowa w art. 8 ust. 2, prawo korzystania ze świadczeń socjalnych finansowanych z Funduszu,
 
Art. 5. 5:
Pracodawcy sprawujący opiekę socjalną nad emerytami i rencistami, w tym także ze zlikwidowanych zakładów pracy, mogą zwiększyć Fundusz o 6,25% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego, o którym mowa w ust. 2, na każdego emeryta i rencistę uprawnionego do tej opieki.
stachol13-10-2003 11:33:50   [#19]

pytanie do Krystyny

opisany przez Ciebie podział "kotła" na dwa podkociołki wydaje mi się logiczny i celowy. Skutkuje on zapewne zróżnicowaniem wysokości "średnich" świadczeń uprawnionym z poszczególnych "podkociołków". Czy- np. emeryci nie burzą się odbierając niższe niż pracownicy- świadczenia? Czy i jak formalnie (zapis w regulaminie) ustaliłaś taki sposób dzielenia funduszu?
krystyna13-10-2003 12:07:42   [#20]

Wymienione odpisy stanowią oczywiście jeden fundusz w szkole i postanowienia regulaminu co do zasad udzielania świadczeń odnoszą się do wszystkich wymienionych grup, tzn. nie isynieją odrębne rozdziały o pracownikach i emerytach - natomiast istnieje odrębna "emerycka" pula pieniędzy, której nikomu nie wolno uszczknąć.

I w obrębie tej emeryckiej puli przyznawane są świadczenia indywidualne (wniosek + dochody = świadczenie) oraz (najczęściej) "indywidualno-zbiorowe", typu talony (marudzenie typu za daleko sklep...) lub gotówka (to lubią najbardziej...).

Emeryci nie burzą się, że ich świadczenia są nieco inne niż świadczenia nauczycieli, ale był okres, w którym emeryci nauczycielscy protestowali, że są w jednym kociołku z emerytami obsługi, którzy "zabierają ICH PIENIĄDZE" !!!

I długo trzeba było tłumaczyć najbardziej krewkim (ale oczywiście nie najbiedniejszym...) nauczycielkom - emerytkom co to jest bieda i do czego powinien służyć fundusz socjalny...

Ale od kilku lat jest spokój i 31 emerytowanych nauczycieli zjada fundusz razem z 10 emerytkami obsługi.

Ewa z Rz13-10-2003 12:11:08   [#21]

To trochę nie tak...

Co innego tweorzenia funduszu, a co innego wydatkowanie go.

Tworzenie zostało tutaj opisane szczegółowo i zgodnie ze stanem faktycznym - tak sie własnie tworzy fundusz socjalny. (Na emerytów-nie nauczycieli odpis może być, ale nie musi - decyzja organu prowadzącego)

Natomiast wydatkowanie, to zupełnie inna braoszka. Dysponuje funduszem dyrektor zgodnie z ustawą o funduszu socjalnym i regulaminem. Zasada podstawowa, to zakaz różnicowania osób uprawnionych do korzystania ze względu na status - pracownik czy emeryt. Każdy z uprwnionych korzystać może z funduszu, a różnicowanie świadczeń może być jedynie wg kryterium socjalnego właśnie. Czyli im niższy dochód w rodzinie osoby uprawnionej tym wyższe świadczenie oraz świadczenia związane z konkretnym zdarzeniem - sytuacją losową; a także środki z funduszu moga służyć integracji pracowników i emerytów jak i ułatwiać (lub umożliwiać) im dostęp do dóbr kultury.

Ustawa o funduszu socjalnym wyraźnie mówi, że fundusz jest JEDEN, czyli całkowicie nieuprawnione jest twierdzenie, jakoby odpis na emerytów n-li musi trafić do emerytów n-li. Te pieniądze są znaczone, ale tylko do momentu przelania ich na fundusz socjalny - jeśli tam się znajdą podlegają takim samym zasadom jak pozostałe środki tam zgromadzone.

Natomiast n-le emeryci obligatoryjnie są obbjęci pomocą z funduszu socjalnego, a pozostali emeryci opcjonalnie - decyzją załogi danego zakładu (oczywiście jeśli nie ma na nich odpisu).

żwirek13-10-2003 12:40:56   [#22]

tak.tak

Popieram Ewę.Pulę emerycką trzeba przekazać do funduszu, ale zasady przyznawania swiadczeń są jednoznaczne.

Ponieważ emeryci są biedni, to pewnie dostaną wiecej, niż wynosi ich odpis.

Marek Pleśniar13-10-2003 12:46:34   [#23]
i ja potwierdzam - ewa opisała stan prawny - taki jaki obowiązuje dyrektora. Nie ma różnych pul w zfśs - jest jeden fundusz na identycznych dla wszystkich zasadach.
krystyna13-10-2003 12:49:27   [#24]

Ewuniu, piszesz, że "całkowicie nieuprawnione jest twierdzenie, jakoby odpis na emerytów n-li musi trafić do emerytów n-li." - i masz całkowitą rację, ale spróbowało by być inaczej !!! I nie jesteś w stanie wytłumaczyć tego 40 emerytom !!! To są ICH pieniądze i kropka ! I niech im będzie...

Natomiast w drugą stronę, jak najbardziej...

Gdy już zjedli te SWOJE pieniądze, a indywidualne wnioski przychodzą (nieszczęścia nie znają terminów...) - to wtedy jak najbardziej dajemy im zapomogi "z naszych".

Podkreślam, że pojęcia "ich" i "nasze" są całkowicie umowne i formułowane właśnie przez emerytów, którym wydaje się, że w ten sposób lepiej pilnują "swoich" pieniędzy !!!

A dzisiaj właśnie, w eleganckim lomalu, spożywać będą z nami różne pyszności - i to z "naszych" pieniędzy, czego im wcale, a wcale nie wypominam, ale wtedy i oni "dyskretnie" nie pytają.....

Wszyscy zresztą wiemym jak powinno być, ale życie, a zwłaszcza 90 letnia emerytka i tak robi swoje...

bes4013-10-2003 15:43:48   [#25]
Całkowicie popieram Ewę z RZ. U mnie jest tak i nikt się nie skarży, choć musieli się wszyscy przyzwyczaić. Wszelkie zapomogi i dofinansowania na wniosek zainteresowanego (niezależnie czy pracownik, czy emeryt), przydział w zależności od dochodu i sytuacji życiowej. Złożone wnioski opiniuje komisja zgodnie z regulaminem, natomiast dyrektor przydziela.
jotef13-10-2003 18:53:40   [#26]
Zgadzam się z Ewą.
Nie można dzielić środki na emeryckie i reszta.
U mnie ZZ sprawdzają dokładnie czy jest wspólny "kocioł", nie można tworzyć "kociołków".
Krystyna tworząc "kociołki" emeryckie łamiesz ustawę o ZŚSS.
Krzykami nie możesz się zasłaniać. To dyrektor odpowiada za to by środki te były wydatkowane zgodnie z ustawą i regulaminem.  
Jeśli będą kłopoty - poproś o opinię ZZ oni mają swoich radców prawnych
I nie jest prawdą, że emeryci mają gorzej niż pracyjący - zwłaszcza z obsługi.  Np. sprzątaczka mająca na utrzymaniu dzieci w wieku szkolnym i bezrobotnego męża
Pozdrawiam
Józek
Macia13-10-2003 18:57:46   [#27]

Zgadzam sie z Ewą

choć w jednej kwestii wydaje mi sie że jest inaczej. Chodzi o emerytów obsługi na których odpis może byc przekazywany ale nie musi ale pracodawca musi ich objąc opieką socjalną. O ile dobrze pamiętam wbijali nam to do głowy na jakimś szkolemiu z tego zakresu
Krystyna Za13-10-2003 20:51:41   [#28]

Ewo!

 zgadzam sie z Tobą ale..

dlaczego wykazuję do organu, co roku aktualna liczbę emerytów:

- ilu mam nauczycieli emerytów, i pieniądze  przekazane na nich nazywane są dotacją celową tj. z której muszę szczegółowo rozliczyć się przed organem (protokoły posiedzeń komisji i przyznanie najbiedniejszym emerytom pomocy),

- wiem, ze państwo otoczyło nauczycieli - emerytów opieką bo nigdy nie dostaliby złamanego grosza a te 5% w budżecie jest ich gwarancją,

- zgodnie z regulaminem można non stop przyznawać emerytom pomoc socjalną i jak mają niskie dochody - zawsze załapią sie na pomoc ale to już sprawa Komisji i dyrektora

Macia13-10-2003 22:24:43   [#29]

Dziś pytałam ksiegową

o te dotacje celową. Powiedziała, że jest to dotacja celowa przekazywana do gminy(organ prowadzący) a stamtąd zgodnie z przeznaczeniem jest przekazywana na konto ZFŚS.  Wtedy już przestaje byc dotacją celową i jest w jednym kotle z innymi
Ewa z Rz14-10-2003 00:51:47   [#30]

właśnie, Macia...

Tak jak pisałam - celowość tej dotacji polega na tym, że musi ona wylądować na koncie socjalnym konkretnej szkoły.

Krytyna, rozliczanie tych pieniędzy przez Ciebie w sposób, który opisujesz nie tylko pokazuje nieprawidłowość wydatkowania funduszu socjalnego, ale jeszcze powoduje, że organ otrzymuje informacje jakich nie powinien uzyskać. Stan socjalny pracownika i emeryta, do którego przyznają się oni na potrzeby uzyskania pomocy, jest poufny.

Natomiast liczbę emerytów wykazujesz po to by otrzymać na konto socjalne szkoły należne z tego tytułu środki.

Moi emeryci wcale nie maja najgorszej sytuacji - oni nie maja zwylkle nikogo na utrzymaniu, a mam pracownicę samotną na pół etatu, która utrzymuje 5 dzieci - zaręczam ci, że ma gorszą sytuacje niż którykolwiek emeryt.

A tak na marginesie - czy przydzielacie jakąś pomoc z okazji DEN? I czy, jeśli tak jest, to otrzymuję ją wszyscy pracownicy (i emeryci :-)), czy tylko n-le?

Macia14-10-2003 08:02:33   [#31]

Z okazji DEN

nie przyznaję pomocy ale upominki. Zeby nie uszczęsliwiać na siłę 64 osób (czynni prac. i emeryci bez wyjatków) jakimś obrusem, pościelą czy jeszcze czymś innym daję opominek w postaci bonu czy inaczej - bon towarowy na zakup upominku.
bes4014-10-2003 22:04:03   [#32]
Przyznawanie upomików jest niezgodne z ustawą o funduszu socjalnym?
bes4014-10-2003 22:10:28   [#33]
Przyznawanie upominków jest niezgodne z ustawą o funduszu socjalnym - (bez ?) - to jest pewne!!!
Krystyna Za14-10-2003 23:47:20   [#34]
Bony są zgodne z przepisami do kwoty 380 zł w roku
Ewa z Rz15-10-2003 01:24:15   [#35]

Bony...

mogą być nawet na 1000 zł (i więcej).

Pomoc socjalna rzeczowa (m. in. bony) jest zwolniona z podatku do kwoty 380 zł, co powyżej w danym roku kalendarzowym, podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych. W praktyce oznacza to, że w PIT-11 po stronie dochodu będzie o tą nadwyżkę więcej, natomiast zaliczka na podatek jest odprowadzana od naszych zwykłaych poborów. Zatem trzeba będzie, przy rocznym rozliczaniu się z fiskusem (składaniu PIT-a), zapłacić ten podatek (on wyjdzie przy wypełnianiu rozliczenia PIT).

Osobom, które są rozliczane przez zakład pracy potrąca się ten podatek z kwietniowych poborów.

A przyznawanie upominków jest niezgodne z ustawa o funduszu socjalnym - dlatego pisałam o pomocy, a nie o upominkach.

Gaba15-10-2003 05:46:10   [#36]
Przeczytałam wszystko i - jakos sobie nie przypominam, żebym miała listę moich emerytów... od kogokowiek, żeby mi ktoś wzmacniał konto z odpisu emerytów obsługi.

Ponieważ moja szkoła wchłonęła aż 3 szkoły, to przychodzą przedziwni ludzie, ktorzy konserwowali, czyślili, sprzatali... czyli pracowali w obsłudze... a teraz nasza 40 musi przekazać biedniejszym.

Nie będę o tym pisać, bo bieda wszędzie dotkliwa.

Jest to głupi fundusz i tyle, dlaej socjalizm i inne, niech se ton wezmą i dziela, bo mi czasem glowa puchnie od słuchania. Św. Mikołaj by miał problemy...

Powracam - skąd informacja, że mam dostać do tego funduszu jakieś odpisy od emerytów obsługi, byłaby to bomba.
Janusz z W15-10-2003 10:07:01   [#37]

W temacie odpisów

Pracownicy obsługi (obecni i byli) – podstawa prawna: Ustawa o ZFŚS

 

Podstawa naliczenia w 2003         1803,94 zł

% podstawy

Odpisy obowiązkowe

 

Odpis podstawowy na 1 zatrudnionego

37,5

Odpis na zatrudnionego w szczególnie uciążliwych warunkach lub w szczególnymcharakterze

50

Odpis na młodocianego w:       1 roku nauki

5

2 roku nauki

6

3 roku nauki

7

Odpisy dobrowolne

 

Zwiększenie odpisu na osobę w stosunku, do której orzeczono znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności

Łącznie na jednego niepełnosprawnego

6,25

Zwiększenie funduszu na każdego emeryta i rencistę przez pracodawców sprawujących opiekę socjalną nad emerytami i rencistami

6,25

 

 

 

Nauczyciele (obecni i byli) – podstawa prawna: Ustawa Karta Nauczyciela

 

Odpisy obowiązkowe

% podstawy

Nauczyciele

 

Podstawa: planowane w budżecie placówki roczne wydatki przeznaczone na wynagrodzenia osobowe pomniejszone o składki na ubezpieczenie społeczne płacone przez pracowników

 

8

Emeryci i renciści, nad którymi pracodawca sprawuje opiekę socjalną

 

Podstawa: pobierane emerytury i renty

5

krystyna15-10-2003 14:26:10   [#38]

Gaba,

taki emeryt nie musi nawet "wywodzić się" z Twojej placówki, ale np. tak jak jedna z moich nauczycielek-emerytek, która przeprowadziła się właśnie do Krakowa, może znaleźć sobie sama szkołę, najbliższą jej miejsca zamieszkania i zgłosić u tamtego dyra (okazując mu książeczkę ubezpieczeniową z nr emerytury i chyba pisząc oświadczenie, że nie korzysta w innej szkole z ZFŚS), że od teraz będzie u niego korzystała ze świadczeń...

A droga jest mniej więcej taka:

  • listę emerytów wraz z numerami emerytur przekazujemy do organu prowadzącego,
  • organ wysyła do KO
  • KO wysyła do MENISA
  • MENIS weryfikuje dane u źródła, czyli w ZUSIE
  • ZUS z powrotem do MENISA
  • MENIS do KO
  • KO do organu
  • organ daje określoną kasę na konto szkoły

mogłam poplątać kolejność MENISOWO-ZUSOWĄ, ale to dla dyra jest mało ważne...

KO starają się w tej sprawie dyzcyplinować organy i np. podkarpackie KO wystosowało nawet takie pismo:

"Państwo
Marszałek, Prezydenci,
Starostowie i Wójtowie
w województwie podkarpackim

Uprzejmie informuję, że Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu przy oszacowaniu wielkości brakujących środków budżetowych służących sfinansowaniu odpisów na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych dla nauczycieli emerytów i rencistów będzie honorowało dane uzyskane
z Centrali ZUS.

Z danych jakie otrzymaliśmy od Państwa wynika, że występują różnice
w liczbie nauczycieli emerytów i rencistów pomiędzy danymi Centrali ZUS, danymi regionalnych oddziałów ZUS oraz danymi jakimi dysponują jednostki samorządu terytorialnego.

W związku z powyższym, zainteresowane jednostki samorządu terytorialnego zobowiązane są do niezwłocznego dokonania stosownych wyjaśnień wszelkich rozbieżności w tym zakresie z oddziałami i Centralą ZUS.

Ze względu na upływający z dniem 30 września ustawowo określony termin wypłaty drugiej raty należnego odpisu na ZFŚS dla nauczycieli emerytów i rencistów, sprawę uzgodnienia omawianych danych należy potraktować jako bardzo pilną."

krystyna15-10-2003 14:34:24   [#39]

Jeszcze raz Gaba,

nie doczytałam, że pytasz o administrację i obsługę !!!

Tu oczywiście nic nie musisz, ale możesz ich też otoczyć opieką socjalną w ramach posiadanych środków.....(chociaż teoretycznie fundusz powinien być wówczas zwiększony o 6,25% podstawy...)

Ja mam 10 takich osób.

fredi15-10-2003 20:09:41   [#40]

planowane w budżecie placówki roczne wydatki przeznaczone na wynagrodzenia osobowe 

Czy należy robić korektę odpisu jeżeli "wykonane" różni się od planowane

ReniaB15-10-2003 21:21:03   [#41]
Nasz organ poprosił o podanie ile emerytury maja nasi emeryci. Było wesoło, gdy dyrektorzy dzwonili i pytali. A wszystko, żeby podział był sprawiedliwy! Zmieniać możesz jak wszystkie wydatki czyli na początku ostatniego kwartału - teraz za późno, przynajmniej u nas.
Uśka15-10-2003 21:52:15   [#42]

tak jak Ewa

 Teraz dopiero weszłam na wątek Funduszu i chciałam podzielić się swoim doświadczeniem.Dokładnie tak jak opisala Ewa funkcjonuje u nas ZFŚS. Dwa lata temu miałam kontrolę PIPu i wszystko było ok.
Janusz z W15-10-2003 23:30:25   [#43]

Fredi, nie należy

Ustawa o ZFŚS nakazuje dokonanie korekty odpisu. Dotyczy to jedynie pracowników obsługi i młodocianych (celowo nie wspominam tu o emerytach z obsługi, choć w pewnych sytuacjach można by takiej korekty dokonać, np. "ujawnienie" emeryta, który się gdzieś "zapodział").

Karta Nauczyciela nie nakłada takiego obowiązku w przypadku nauczycieli. Oznacza to, że plan jest plan i tyle.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]