Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Every fourth young Pole does not understand what he or she reads
strony: [ 1 ]
Marek Pleśniar08-10-2003 18:26:58   [#01]

Pamiętacie to? Warto to sobie powtarzać by nie popaść w samozadowolenie.

OECD - 25% illiteracy among Polish youth

Every fourth young Pole does not understand what he or she reads, according to OECD research. Poles aged 15 scored 479 points in a test of reading comprehension, mathematical skills and general knowledge, below the average for OECD countries of 499. The Polish results are also worse than those of other EU candidate countries, though better than those of Greece and Portugal. There is a strong difference between the results for students at secondary and vocational schools - the former’s results comparable to those of students in the EU, the latter below any acceptable norms, with a third below the minimum of 335 points, indicating that they are practically illiterate. If the results achieved by secondary school students only are taken into account, Poland would be in the top ten of OECD countries in the test. The number of primary school children that continue into secondary school education has gone up from 22 percent in 1989 to 38 percent today. msjb 05 December issue of Gazeta Wyborcza p. 1, 3, Rzeczpospolita p. A5.

Tak wyszliśmy - polska szkoła i polski uczeń w ostatnim  teście  PISA. co czwarty polski uczeń nie rozumie co czyta.

 Specyfika polskich wyników. Polscy uczniowie na wszystkich skalach osiągnęli wyniki zauważalnie gorsze od średniej, a także gorsze od krajów takich jak Czechy i Węgry, czyli tych, z którymi razem aspirujemy do członkostwa w Unii Europejskiej. Trzeba jednak pamiętać, że Polska jest krajem - w porównaniu do innych biorących udział w badaniu - relatywnie ubogim: PKB per capita (według siły nabywczej) wynosi w Polsce zaledwie 39% średniego PKB krajów biorących udział w badaniu, a wielkość nakładów na edukację jednego ucznia - 37% średniej, zaś właśnie zamożność jest jednym z najistotniejszych korelatów wyników poszczególnych krajów.

Oprócz samego poziomu wyników, zjawiskiem niepokojącym są różnice, tak pomiędzy uczniami najlepszymi a słabszymi (większe, niż przeciętne w innych krajach), jak i pomiędzy poszczególnymi szkołami. Widoczna jest zwłaszcza przepaść pomiędzy liceami ogólnokształcącymi, których uczniowie osiągają wyniki porównywalne z uczniami z krajów o najlepszych rezultatach, a zasadniczymi szkołami zawodowymi. I tak, na przykład, na łącznej skali rozumienia tekstu 80% uczniów LO osiągnęło trzeci, czwarty lub piąty (najwyższy) poziom osiągnięć, co udało się zaledwie 3% uczniów ZSZ. Niepokojące jest zwłaszcza, że 37% uczniów ZSZ nie osiągnęło nawet pierwszego (najniższego) poziomu w zakresie rozumienia tekstu, a więc - w praktyce - są funkcjonalnymi analfabetami.

A tu wyniki.

Bieżący rok.

A po co to piszę. To zaraz:-)

Małgoś08-10-2003 18:30:46   [#02]

:-)))

a ja nie tak dawno przekopałam internet i nie znalazłam, tego co Ty Marku, tak sobie od niechcenia tu wrzuciłeś...!
Marek Pleśniar08-10-2003 19:06:48   [#03]

a ja szukałem w Internecie

i mi znalazło nasze forum:-)

Karolina albo Hania (która z Was?) kiedyś wkleiła takie

Nie daj sobie skakać po głowie

- Nauczyciele są jedyną grupą zawodową z budżetówki, która w zeszłym roku dostała jakieś podwyżki - mówi Tadeusz Sławecki, ówczesny wiceminister edukacji. - Resort nie ma w stosunku do nich żadnych zaległości. Udało nam się nawet przyspieszyć podwyżki. Miały obowiązywać od 1 stycznia, a minister Łybacka wymogła na ministrze Kołodce wcześniejszy termin. - Nikt nie twierdzi, że to są fantastyczne zarobki - dodaje Sławecki - ale spójrzmy też na polskie realia. Na wsi nauczyciel dyplomowany jest na drugim miejscu. Lepiej zarabia tylko wójt.
Batalie, walki, manifestacje, strajki i referendum. Umiejętność protestowania doprowadzili nauczyciele do perfekcji. Pod Kancelarią Premiera chętnie skandowano: "Oszukaliście - obiecaliście - nie daliście - w butelkę nas nabiliście!". Silne związki zawodowe podsycają poczucie krzywdy. W "Nauczycielskim Dekalogu" opublikowanym w "Głosie Nauczycielskim" (X, 2002) żadne przykazanie nie odnosi się do jakości pracy. Nauczycielom radzi się: "Nie daj sobie skakać po głowie" i "Nie słuchaj odgłosów mediów i ulicy".
Związkowcy nie zgodzili się, by dyrektorzy szkół zawierali z nauczycielami kontrakty. Nadal obowiązują socjalistyczne zasady, a to oznacza urawniłowkę. Dopiero ostatnio pojawił się pomysł, by kandydaci na najwyższy stopień nauczyciela dyplomowanego stawiali się na egzamin osobiście. Obecnie stopień przyznawany jest zaocznie, na podstawie zgromadzonej dokumentacji.
W czasie ostatniego zjazdu ZNP jedynym, który skupił się na poziomie nauczycieli, był Gaston de La Haye, sekretarz generalny Światowej Konferencji Nauczycieli. Przypominał, że pedagodzy muszą się zmierzyć z nowymi technologiami. Wiceprzewodniczący ZNP, Krzysztof Baszczyński, był zainteresowany wyłącznie podwyżkami i prawem do strajku.

a po co to wszystko - później powiem;-)

HenrykB08-10-2003 19:11:11   [#04]
Strasznie tajemniczy ten nasz Dyrektor...
Majka08-10-2003 19:29:08   [#05]

hmmm.....zadziwiająca zbieżność

 W Polsce (...) wielkość nakładów na edukację jednego ucznia - 37% średniej krajów biorących udział w badaniu,(...)

(...)37% uczniów ZSZ nie osiągnęło nawet pierwszego (najniższego) poziomu w zakresie rozumienia tekstu(...)

Marek Pleśniar08-10-2003 19:54:53   [#06]

dwie konferencje jednego dnia

majka:-)

już wyjaśniam te cuda.

taka historia (zabawna w świetle postu #03 :-) Rzeczone ZNP zorganizowało dwudniową międzynarodową konferencję: Polityka Oświatowa po PISA, czy zmiana modelu kształcenia? Warszawa 10-11 października.

ZNP zachowało się bardzo pięknie bo zaprosiło OSKKO.

Dziś jeszcze załatwiałem miejsce. Na miejscu mamy Sławka L (dzięki Sławku przy okazji za pomoc logistyczną przy uczestniczeniu w 2 konferencjach jednoczesnie - no bo mamy Zarządzanie Oświatą wszak)

W grupie dyskusyjnej Badania kompetencji a wskaźniki oceny efektywności systemów edukacyjnych (Maria Kalinowska) weźmie udział Sławomir Lipiński z KR OSKKO (czyli nasz SławekL:-) a w grupie: Partnerzy społeczni wobec zmian w polityce oświatowej, (prowadzi Gaston Le Haye) ja.

Uczestniczenie w ostatniej grupie jest dla polityki OSKKO niezbędne. Prowadzący to sekretarz generalny Światowej Konferencji Nauczycieli. No i pora nam w wielki świat;-) A partner społeczny to właśnie my:-)

Sławek przyjrzy się rzeczonym wskaźnikom bo wypada nam wiedzieć jak się system bada.

No i to te cuda. Wyjaśniało mi się do ostatniej chwili więc dlatego tak długo;-)

fajnie?

Anka L08-10-2003 19:58:24   [#07]

Marek :-)

fajnie  to za mało, wyśmienicie :-)))
hania08-10-2003 20:01:19   [#08]

czy w takim razie na Nowogrodzkiej

będziesz też? tzn jak to czasowo te 2 konferencje się godzą?

a w ogóle to ładnie ze strony ZNP rzeczywiście i rzeczywiście ważne uczestnictwo w takiej dyskusji.....

Marek Pleśniar08-10-2003 20:11:08   [#09]

będziemy tu i tu:-) Na Zarządzaniu do 14tej. Potem tam do wieczora i w sobotę.

hania08-10-2003 20:14:13   [#10]

uffffff

zdążę.. na Nowogrodzką:-)
Majka08-10-2003 20:17:58   [#11]

OOOOOO!!

Aż stanęłam z podziwu :)))

gratulacje!

Zola08-10-2003 21:56:57   [#12]
wielka sprawa :-)))
gordon08-10-2003 23:01:09   [#13]

Trzymajcie się chłopaki

i miejcie oczy szeroko otwarte. Może w przyszłości OSKKO będzie organizowało takie konferencje. To bardzo ważne zagadnienie. Będę niecierpliwie wypatrywał wszelkich relacji.
Patrząc na wykres przypomniały mi się słowa prezydent Finlandii TARJI HALONEN
(cytowałem je na tym forum, ale warto przypomnieć):
"Inwestycje w nasz system oświatowy są źródłem naszego wzrostu gospodarczego".

Pozdrawiam i trzymam kciuki,
gordon
Gaba09-10-2003 04:12:46   [#14]
A gdzie jest ta Twoja Finlandia, bo Polakom to się kojarzy chyba tylko z jednym... a ponadto pijanym narodem tak łatwo rządzić (czyt. manipulować).

;-)
Marek Pleśniar09-10-2003 06:57:55   [#15]
inwestycje???? :-)
Ewa z Rz09-10-2003 07:44:23   [#16]

Marek,

Ja tez moge byc na tej drugiej konferencji, tylko...

Nie wiem czy potrzeba... no, i czy można? :-)

Marek Pleśniar09-10-2003 08:18:24   [#17]

Nie byłoby źle bo są jeszcze ciekawe tematy, ale niestety. O te dwa miejsca specjalnie musiałem zabiegać.

gordon09-10-2003 09:11:12   [#18]
Gabo, jeśli masz mapę Europy przed sobą, to Finlandia jest zwykle na górze i tak trszkę w prawo;-)
Krystyna Za09-10-2003 12:40:19   [#19]
Marku i Sławku! o 14.00 nas - sirotki zostawicie na zarządzaniu? :-(((
Marek Pleśniar09-10-2003 13:01:17   [#20]

yhm:-(

służba nie drużba krysiu. jest okazja podziałać - treba chwytać okazję

ale tam sporo fajnych naszych - nie rezygnujcie z kawki gdzieś. Poza tym będą przerwy na kawę to znajdziemy sporo czasu

SławekL09-10-2003 13:58:30   [#21]
Krysiu, powiedzmy sobie szczerze, to my z Markiem, dwaj "sierotki", pojedziemy na te drugą:-)))
Joanna Berdzik10-10-2003 10:11:03   [#22]

a nasze chlopaki zaraz tu:

W piątek rozpocznie się w Warszawie dwudniowa międzynarodowa konferencja "Polityka oświatowa po PISA", zorganizowana przez ZNP wraz z Centrum Badań Polityki Naukowej i Szkolnictwa Wyższego Uniwersytetu Warszawskiego.

"Chcemy, by konferencja pokazała, jak do wyników badań mają podchodzić nauczyciele, nadzór pedagogiczny, a także osoby odpowiedzialne za jakość kształcenia nauczycieli. Chcemy ją odmitologizować - chcemy skończyć z twierdzeniem, że test PISA jest tak trudny, zawiły, że polski uczeń nijak nie może sobie z nim poradzić" - uważa Broniarz.

"PISA jest bardzo dobrym zewnętrznym narzędziem oceny pracy szkoły. Chcemy, by nauczyciele też tak zaczęli na nie patrzeć i traktowali je jako pomocne w pracy nad swoim warsztatem" - dodał.

W konferencji udział zapowiedzieli m.in. przedstawiciele resortu edukacji, posłowie i senatorowie, kuratorzy oświaty, samorządowcy, eksperci OECD, przedstawiciele Światowej Konfederacji Nauczycieli i Europejskiego Komitetu Związków Zawodowych Oświaty i Nauki.

PISA (Programme for International Student Assessment) prowadzony jest pod egidą OECD. W programie udział biorą 32 kraje: wszyscy członkowie Unii Europejskiej i OECD oraz m.in. Chiny, Rosja, Indonezja, Brazylia i Turcja.

Program ma charakter cykliczny - przewiduje trzy cykle badań realizowanych co 3 lata. Pierwszy cykl przeprowadzony był wiosną 2000 r. (wyniki zostały ogłoszone w grudniu 2001 r.), drugi - wiosną tego roku (wyniki będą ogłoszone pod koniec 2004 r.), trzeci będzie przeprowadzony w 2006 r.

PISA nie jest badaniem sprawdzającym wiedzę uczniów, lecz ich umiejętności: rozumienie tekstu, myślenie matematyczne i naukowe. Badanie ma charakter testu. Składają się na nie zadania otwarte (uczeń musi sam napisać odpowiedź) i zamknięte (trzeba wskazać jedną z podanych odpowiedzi). Indywidualne wyniki uczniów są utajnione. Ujawnia się jedynie wyniki na poziomie krajowym.
beera10-10-2003 16:18:23   [#23]

świeże doniesienia

szef dzwonił

Słucha o jakości- bardzo ciekawe to wszystko jest

i nie musi mieć sluchawek, z czego jest dumny:-)

I się szykuje na osobisty kontakt, bo chce powiedzieć, ze dla jakości, a nie "jakosi" to my- oskko- chętnie:-)

ewa10-10-2003 18:24:22   [#24]
:-))
beera10-10-2003 18:57:17   [#25]

no

mam meila z telefonu komorkowego

zadowolony szef:-))

nie ma to jak szefa zadowolenie;-)) pracownicy wyjątkowo po łbach nie oberwą;-))

Marek Pleśniar10-10-2003 22:29:47   [#26]

no to jesteśmy

po wszystkim

baardzo dobrze nam poszło;)

mamy teraz mętlik we łbie od nadmiaru wrażeń (było nie było dwie konferencje jednego dnia)

wszystko opowiemy.

I były baardzo fajne dziewczyny  i chłopaki z OSKKO rano:-) Dostaliśmy masę buziaków a niektóre dziewczyny filmowali (czemu chłopaków nie?)

Wszyscy stali murem z identyfikatorami i robili za żywa reklamę:-))

a resztę niech opowiedzą oni.

Krystyna Za10-10-2003 22:55:47   [#27]

Całe i zdrowe dojechałyśmy z Hanią do Siedlec, było nam bardzo miło spotkać się z Wami!:-))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))) tylko szkoda, ze tak krótko:-(((

PS. "reklama dźwignią handlu"

Pozdrawiamy serdecznie - Krysia i Hania (Hania odcięta od kompa)

Krystyna Za10-10-2003 23:00:30   [#28]

i jeszce!

Obejrzałam Telewizyjny Kurier Warszawski na TV3 i był materiał z konferencji oraz wypowiedź naszej kolezanki :-))))
Marek Pleśniar11-10-2003 12:11:11   [#29]

Marek z Miętnego;-)

A teraz jestem u Stana i oglądam jego szkołę.

Byliśmy tam ostatni raz rok temu (ponad).

Marek Pleśniar13-10-2003 08:48:19   [#30]
http://www.tygodnik.com.pl/numer/275315/legutko.html
Marek Pleśniar23-10-2003 13:12:15   [#31]
w witrynie OSKKO już jest nasza relacja z konferencji PISA

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]