Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Konrolowanie wpływów i wydatków Rady Rodziców.
strony: [ 1 ]
Waldek07-10-2003 14:33:12   [#01]

Czy dyrektor może kontrolować wpływy i wydatki RR? Jeżeli tak, to na jakich zasadach.Mile widziana podstawa prawna.

Waldek

Waldek07-10-2003 14:35:26   [#02]

Konrolowanie wpływów i wydatków Rady Rodziców

Kontrolować, w sensie sprawdzać.
Jacek07-10-2003 14:47:21   [#03]
Nie ma podstaw do takiego sprawdzenia (kontroli) wydatków. RR jest jednym z organów szkoły tak jak SU i RP a wszystkie organy mają obowiązek działać zgodnie z przepisami prawa oświatowego, statutem i regulaminem dzialalności. Zbierają i wydatkują fundusze zgodnie z zapisami swojego regulaminu lub jak jest u niektórych planie pracy na dany rok i tyle. Po co masz sprawdzać ich wydatki: źle to robią, kupują głupoty ???. Powinna obowiązywać zasada współpracy, może wspólne propozycje wydatków, określenie potrzeb itd.
RomanG07-10-2003 14:56:43   [#04]

u.s.o.

Art. 39
1. Dyrektor szkoły lub placówki w szczególności:
........................
5) dysponuje środkami określonymi w  _planie finansowym szkoły_  lub placówki zaopiniowanym przez radę szkoły lub placówki i ponosi odpowiedzialność za ich prawidłowe wykorzystanie, a także może organizować administracyjną, finansową i gospodarczą obsługę szkoły lub placówki,

4. Dyrektor szkoły lub placówki w wykonywaniu swoich zadań  _współpracuje_  z radą szkoły lub placówki, radą pedagogiczną, rodzicami i samorządem uczniowskim.

Z ustawy wynika, że dyrektor nie ma prawa kontrolować rady rodziców.

Znam wprawdzie dyrekotra, któremu organ prowadzący uczynił taki zarzut - że nie ma rozliczenia finansowego imprezy organizowanej przez radę rodziców - ale raczej był to zarzut bezpodstawny, dyrektor nie ma do tego delegacji.
Marek Pleśniar07-10-2003 16:15:29   [#05]
nie ma prawa konrolować ale ma obowiązek czuwać;-) i reagować na nieprawne zachowania, które zaobserwuje. Jak? Licho wie.
Waldek07-10-2003 18:08:18   [#06]

 Czuwam.W którymś regulaminie RR, przeglądanym w internecie, natknąłem się na taką podstawę prawną prowadzenia działalności finansowej RR, ale nie mogę tego nigdzie znaleźć.Dz. Urz. Nr 14 z dnia 24 października 1973 r. Pewnie to już bardzo nieaktualny przepis.

Dzięki za porady.

AgataK07-10-2003 20:40:58   [#07]

Na jakimś szkoleniu mądry jednostek z KO stwierdził, że jest wyrok Sądu Najwyższego w składzie 7 sędziów, który mówi o tym, iż za nieprawidłowości w działaniu RR, w tym wydawaniu pieniędzy odpowiada m.in. dyrektor, gdyż rada działa na terenie szkoły, a za wszystko co dzieje się w szkole odpowiada dyrektor. Nie wiem niestety, z ktorego roku jest to wyrok, ale na pewno z jakiś ostatnich lat.

Sprawa nabrała rozgłosu, gdyż rodzice popełniali nadużycia i ktoś inny z rodziców nasłał kontrolę i ta kontrola skierowała sprawę do sądu.

Mogę nie wyjasniać zbyt dokładnie ale o to mniej więcej chodzilo.

Pozdrawiam

SławekL07-10-2003 22:24:42   [#08]

Wiewiórki mi mówiły(te z drzew koło Urzędu Skarbowego), że od nowego roku te RR które nie zarejerstrują się jako Jednostki Użyteczności Publiczej, będą prowadziły normalną księgowość, płaciły podatki na ogólnych zasadach z wszystkimi tego konsekwencjami.

Juz ich sprawdzą, Waldek, nie martw sie.

Pozdrowienia

SawekL

MaDem07-10-2003 22:29:11   [#09]
Sądzę, że w tej kwestii niezbędna jest ścisła współpraca dyrektora szkoły z RR. To przecież dyrektor wie najlepiej, czego w szkole brakuje (np. jakich map, atlasów itp., do której pracowni niezbędny jest telewizor czy magnetofon). Poza tym za zakupione pomoce naukowe odpowiada dyrektor. Inny przykład........... RR chce wyremontować dzieciom łazienkę, nie może tego zrobić bez porozumienia z dyrektorem. Myślę, że RR powinna w swoich planach finansowych uwzględniać sugestie dyrektora.
Grzegorz08-10-2003 22:57:52   [#10]

Wracając do pytania Waldka...

Mam pytanie:

Konrolowanie wpływów i wydatków Dyrektora Szkoły.

Czy RR może kontrolować wpływy i wydatki dyrektora szkoły? Jeżeli tak, to na jakich zasadach.Mile widziana podstawa prawna.

Grzegorz.

:)))

fredi29-11-2003 17:43:16   [#11]
?
Marek Pleśniar29-11-2003 19:30:49   [#12]

:-))))))))

grzegorz jest w takich kwestiach niezawodny. Żart jest trafny. Dyrektor nie kontroluje wydatków RR. I nie powinien.

Gaba29-11-2003 22:26:09   [#13]

Grzegorzu,

... a ja (na siłę) wymyślam, RR może wnioskować w każdej sprawie, opiniować każdy problem szkolny - jest to rodzaj kontroli, więcej RR...opiniuje budżet (jeżeli zechce), jego wykonanie - ma prawo pytać o wszystko z wyjątkiem spraw związanych z pensją X czy Y, ale jeżeli Cię zapyta na co wydałeś środek specjalny i dlaczego na szkolenie nauczycieli a nie na nagrody i dopłaty do zielonej szkoły, to musisz odpowiedzieć... to jest rodzaj kontroli... społecznej kontroli... budżet szkolny jest przeźroczysty...
Gaba29-11-2003 22:27:01   [#14]

...

a dyrektor może całowac psa w nos, a nie kotorlowac budżet... bo inaczej jest umocowany.
Jacek Wiśniewski29-12-2003 16:23:06   [#15]

Równanie szans "wiejskich uczniów"

MENiS uznaje,że uczniowie wiejscy mogą mieć wyrównane szanse tylko w szkołach położonych na terenie wiejskim.Nasze gimnazjum/jedyne w gminie/,jest umiejscowione w mieście i przez to nie otrzymało tzw.wagi w subwencji oświatowej.
Gaba29-12-2003 17:27:12   [#16]

Bieda to jest to, co Ci brakuje!

ja to sobie tłumaczę inaczej - tak po mojemu -

1. muszę być godna, muszę być twarda i muszę być chytra - muszę być uparta do granic i... jest mi trochę lepiej, bo zawsze mogę iść po prośbie po wielkich nazwiskach, firmach  i coś uprosić, by nie powiedzieć gorzej (uże...). I tak załatwiłam z 10 tys.

2. Szkoła miejska duża nie dostanie na nic - ale są różne nic, takie nic, gdzie nie ma nic - to jest szkoła wiejska, i takie nic, gdzie będziesz szukać, to coś załapiesz...

- nie dostanę z SKOZK - bo ma pierwszeństwo Wawel, Barbakan, Sukiennice (a nie mają? mają!), mój zabytek nie ma szans... niech idzie w niwecz!

- nie dostanę z UE, bo gmina przyspała, pulę zbiera UJ - nie dziwię się i szczerze podziwiam, kto śpi, niech śpi (pijcie wino, idźcie spać).

- nie dostanę z gminy (czyli dzielnicy, bo tam takich bidusiów jak ja 15!), a ta nasza królewska gmina cały czas nie potrafi policzyć, ile potrzeba na ucznia gimnazjum  - obliczyli, że w 2003r. będzie to 220zł - wyszedł kapeć, a teraz w roku 2004 ma być 310zł - a ja bym chciała dostać to, co powinnam dostać i zrealizować budżet.

- nie dostanę z fundacji A. Urbańczyka, GW i tysiąca innych - nie dostanę, bo u mnie jest bieda miejska, ale jest gdzieś bieda większa... bo taka daleka od lamp, wycieczek zagranicznych, autobusów PKS i innych gimbusów, o mojej biedzie się wie, a o innej nie pamięta. Dlatego moja bieda kłuje w oczy (jest żałosna), a tamta jest taka poupychana - dobrze, że się ktoś upomni o tych tam gdzieś.

 - cieszę się, gdy piszecie, że gmina Wam dała to czy tamto, czy jeszcze coś innego, więc dlatego w jednej znajomej (znam wójta) gminie wiejskiej gimnazjum dostało od gminy 100 000 tys. na pomoce + pieniądze z GW, + N + Z + X - bo gmina mała, wypromowana, wyciągi narciarskie, co drugi dom to noclegi + grille i inne.

 

A ja jestem w gminie znanej, która jest bardzo bogata, tylko, że oświata ją interesuje jakby a papierze i przed wyborami, gdzie wyszscy są tacy rozfilozofowani, każdy się zna, bojkotuje się każde nawet najlepsze pociągnięcie władz a aprobuje jakieś dziwactwa.

I muszę się z tym pogodzić - udało nam się utrzymać szkołę za 64%, nie mieć długu, porobić  remonciki, i nie zostać wywalonym na zbitą mordkę za uporczywe i maniakalne upominanie się.

Wiem jednocześnie, że na moje nazwisko niektórzy dostają gęsiej skórki.

 

Chciałabym dostać choć 50% subwencji... na ucznia otrzymałam 220zł czyli jakoby 330zł. A ja wiem, że dostanę to, co dostanę.

Będę mieć klatkę schodową wybudowaną w 2004 (sukces) - bo UE tak chce i wiele służb, będę mieć robiony dalej remont oświetlenia (dostane tylko 1/3 kwoty, ale już wiem, jak to rozmnożę), muszę kupić trochę mebli - skąd nie wiem, ale będę mieć pieniąze, bo mogę iść zawsze na żebry. I będę to robić - bo mam jeszcze od kogo prosić.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]