Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Przykładowe pytania Komisji wyłaniającej dyrektora szkoły
strony: [ 1 ]
empe28-06-2009 11:34:16   [#01]

W przyszłym tygoniu mam posiedzenie komisji konkursowej wyłaniającej dyrektora szkoły. Przewodniczacy Komisji zlecił mi przygotowanie ewentualnych pytań dla kandydatów (łatwych i tych "dobijających").

Może ktoś ma jakieś propozycje. Będę wdzięczna.

Power428-06-2009 11:37:51   [#02]
:-))))))))
nie licz na mnie
dobijających?:-))))))))))))))))))))))))))))))



w oparciu o koncepcję i wizję szkoły:-)
ankate28-06-2009 11:38:14   [#03]
szczególnie te dobijające niepasujących op kandydatów mnie interesują :-(
Jersz28-06-2009 11:39:47   [#04]
Wszystko może zależeć od tego czy kandydat jest obecnym dyrektorem czy po raz pierwszy startuje.Mozna pytać o przygotowanie szkoły do zmian. Pytaniami latwymi i dobijajacymi (czasami i tak bywa) są pytania dotyczace pomysłów kandydata wymienionych w koncepcji.
Power428-06-2009 11:44:16   [#05]
empe:myślę, że wyszło Ci tak bez zastanowienia głębszego:-)
zapytaj np o wdż na świadectwie i jakąś pp daj zacytować w dokładnym brzmieniu z interpretacją-dobijesz na pewno:-))))))

a teraz muszę już lecieć choć wątek mnie zaintrygował:-)
Marek Pleśniar28-06-2009 11:55:42   [#06]

uwielbiam zwłaszcza przepytywanie na pamięć z prawa

jest jeden z genialniejszych sposobów bycia członkiem komisji konkursowej

niczemu to nie służy ale ma się odfajkowane bycie przygotowanym

---

pytałbym o koncepcję, o to jak się np. kandydat zapatruje na samoocenę pracy szkoły, jakie dostrzega problemy w motywowaniu kadry tej szkoły i jak chce je rozwiazywać, jak w ogóle chce motywować tych ludzi (zazwyczaj padnie coś banalnego albo puste obietnice lub przechwałki, ale miło byłoby się pozytywnie rozczarować), jakie dostrzegł potrzeby w zakresie doskonalenia kadry w tej szkole

i takie tam

tak bym w każdym razie ja rozmawiał z człowiekiem, któremu chcę powierzyć kierowanie konkretnym, tym a nie innym, zespołem ludzi

chciałbym wiedzieć czy rozpoznał swoje zadanie przed konkursem

emeryt28-06-2009 13:42:13   [#07]

Pytanie z tych dobijających może:

Proszę szczegółowo omówić  Pani (a) działania w przypadku niekorzystnego dla Pani(a) wyniku dzisiejszego postępowania z uwzględnieniem procedur określonych w obowiązujących przepisach prawa.

będzie jaśniej.....

ankate28-06-2009 13:46:07   [#08]
co nas nie dobije, to nas wzmocni...przystąpi do konkursu w innej szkole i pytania dobijające będzie miał obcykane...:-)
Leszek28-06-2009 14:00:55   [#09]

i najlepiej dobiające dać na początku to później nie trzeba będzie już o nic pytać...

:-)))

pozdrawiam

AsiaJ28-06-2009 14:16:38   [#10]

Marku, jeżeli do konkursu przystępuje kandydat, który nie zna zespołu tych ludzi, bo nie był n-lem/dyrektorem tej szkoły to trudno go pytać o motywowanie konkretnych ludzi.
 

Przykład z ostatniego konkursu - pytanie KO do urzędującego kilka ładnych lat dyrektora: proszę podać wszystkie kompetencje dyrektora szkoły wg UoSO.

Łatwe to czy dobijające czy może jeszcze inna kategoria;-) ?

Power428-06-2009 14:24:09   [#11]
empe :
a teraz poważniej(poużywaliśmy sobie na Tobie nieładnie, no ale to w końcu forum OSKKO):
myślę, że chciałaś zapytać o "trudne i łatwe" aby móc mądrze dokonać wyboru wśród iluś kandydatów:-)
więc j/w #4 i #6
a co dla kogo okazuje się trudne a co łatwe?
myślę, że one/pytania właśnie mają być dla każdego kandydata łatwe, zrozumiałe i pozwalające pokazać jak chce pokierować tą placówką konkretną:-)
i tylko uzyskacie odpowiedzi ciekawsze lub mniej ciekawe, pomysłowe lub szablonowe, świadczące o tym,że kandydat nadaje się lub nie i zapewni rozwój tej placówki w mniejszym lub większym stopniu w iluś konkretnych obszarach, niektóre pomysły w koncepcji złożone są fikcją bo nie ma pomysłu ten kandydat na jego realizację lub przemyślał wszystko dokładnie i wie jak do tego celu chce zmierzać:-)
może więc trzeba się skupić nie na podziale na łatwe i trudne ??
daj im równe szanse:-)
a kandydaci z reguły są bardzo spięci:-)
pytania najlepsze otwarte mym zdaniem:-)
Marek Pleśniar28-06-2009 14:30:52   [#12]

kandydat nie musi znać dobrze zespołu ale musi o nim wiedzieć jednak sporo

przed konkursem wypada się troszkę pofatygować jednak, poczytac dokumenty itd

Power428-06-2009 15:19:24   [#13]
:-)
pooglądać szkołę, poznać historię...
fredi28-06-2009 16:04:42   [#14]
1. kto może robić poprawki w arkuszach ?
Power428-06-2009 16:14:15   [#15]
dyrektor lub upoważniona osoba
zdałam???:-)))))
empe28-06-2009 16:32:59   [#16]

Celowo podzieliłam pytania " na łatwe i dobijające", bo w konkursie bierze udział "pieniacz" (obecny dyrek, któremu wygasa kadencja i  który się nie sprawdził). Ten kandydat, czując, że OP mu nie sprzyja, już dziś szuka "haków" na swoich kontrkandydatów (np. nauczycielowi ze swojej szkoły nie zrobił oceny, po tym jak się dowiedział, że chce on startować w konkursie). Twierdzi, że będzie "unieważniał" konkurs jesli nie wygra i takie tam gadanie.

A OP po prostu chce mu utrzeć nosa na posiedzeniu Komisji (w końcu mamy 3 członków) i stąd moja prośba o pytania dobijające lub też jak ktoś woli "trudne".

 

Power428-06-2009 16:40:07   [#17]
więc się powtórzę:
myślę, że one/pytania właśnie mają być dla każdego kandydata łatwe, zrozumiałe i pozwalające pokazać jak chce pokierować tą placówką konkretną:-)
i tylko uzyskacie odpowiedzi ciekawsze lub mniej ciekawe, pomysłowe lub szablonowe, świadczące o tym,że kandydat nadaje się lub nie i zapewni rozwój tej placówki w mniejszym lub większym stopniu w iluś konkretnych obszarach, niektóre pomysły w koncepcji złożone są fikcją bo nie ma pomysłu ten kandydat na jego realizację lub przemyślał wszystko dokładnie i wie jak do tego celu chce zmierzać:-)
może więc trzeba się skupić nie na podziale na łatwe i trudne ??
daj im równe szanse:-)
empe28-06-2009 16:47:04   [#18]

Ok, jest  sens w tym co piszesz Power4. Trochę się zagalopowałam bo mi ten gość sporo "krwi napsuł" i chciałam zastosować jego metody pracy.

Dzięki

Power428-06-2009 16:53:01   [#19]
zauważyłam
ale odstaw emocje i sympatie na bok:)
to do niczego nie prowadzi:-)
Waszym celem jest wybranie najlepszego
a nie możesz wiedzieć na tym etapie że drugi jest rzeczywiście lepszy choć wygodniejszy czy jak sobie to nazwiesz:-)
Marek Pleśniar28-06-2009 17:08:50   [#20]

chyba tej rady po nas autor wątku nie oczekuje

a co do wyboru najlepszego;-) Nie bądźmy dziećmi. Konkurs nie wyłania najlepszego tylko tego kto wygrał. Czasem jest to najlepszy kandydat, czasem nie. Zależy przecież od wyników głosowania stron, które przyszły na nie, a każda przychodzi reprezentować interesy delegujących je organów.

Nie wpływa to na mój pogląd, że OP powinien móc wybierać dyrektora

Jacek28-06-2009 17:12:55   [#21]
:-) dość często to konkurs jest tylko formalnością, która ma dochować procedury bo kandydat jest już znany przed konkursem bez względu na to czy się go dobije pytaniem czy da łatwe :-)
Power428-06-2009 17:30:40   [#22]
no tak Marku-na tym się naprawdę nie znam
pomyślałam nad tym co piszesz
i tu już to nie mnie oceniać
choć założyłam że głosujący właśnie tak głosują -na lepszego
fredi28-06-2009 18:32:16   [#23]
dyrektor lub upoważniona osoba
pod warunkiem, że pracują w tej szkole
AsiaJ28-06-2009 20:15:23   [#24]

Kandydat może poznać zespół po konkursie, jeśli go wygra. Przed powinien wiedzieć coś o szkole, bo pisze koncepcję do tej szkoły.

Jak motywować konkretnych nauczycieli dowie się jak ich pozna, w realu, nie z opowieści czy strony www.

To  tyle, gwoli uzupełnienia.

 Z resztą  się zgadzam;-)

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]