Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Uprwnienia związków zaw.
strony: [ 1 ]
Konto zapomniane02-10-2003 19:39:58   [#01]

Witam,

mam problem, kierownik administracyjny dostał wypowiedzenie umowy o pracę (z zachowaniem wszelkich zasad), na to zapowiedziały się związki zawodowe na jak to określono "kontrolę". Czy możecie mi wskazać jaki jest zakres działania zw. zaw. w tym zakresie, co muszę - mogę im pokazać z dokumentacji.

violka02-10-2003 20:27:06   [#02]

bardzo ciekawe

wydaje się że nie powinny mieć nic

jesli był on członkiem związku, dyr powinien wysłać zawiadomienie do  jego zz o zamiarze wypowiedzenia

ja też czekam na odpowiedź - taka wiedza może się przydać

Danka02-10-2003 20:33:13   [#03]
Myślałam, że tylko u mnie tak węszą.
Leszek02-10-2003 21:00:06   [#04]

Czy zwolniony był członkiem związku?

KP - Art. 38. § 1. O zamiarze wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę zawartej na czas nie określony pracodawca zawiadamia na piśmie reprezentującą pracownika zakładową organizację związkową, podając przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy.
§ 2. Jeżeli zakładowa organizacja związkowa uważa, że wypowiedzenie byłoby nieuzasadnione, może w ciągu 5 dni od otrzymania zawiadomienia zgłosić na piśmie pracodawcy umotywowane zastrzeżenia.
§ 3. (skreślony).
§ 4. (skreślony).
§ 5. Po rozpatrzeniu stanowiska organizacji związkowej, a także w razie niezajęcia przez nią stanowiska w ustalonym terminie, pracodawca podejmuje decyzję w sprawie wypowiedzenia.

KP - Art. 52. § 1. Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika w razie:
1) ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych,
2) popełnienia przez pracownika w czasie trwania umowy o pracę przestępstwa, które uniemożliwia dalsze zatrudnienie go na zajmowanym stanowisku, jeżeli przestępstwo jest oczywiste lub zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem,
3) zawinionej przez pracownika utraty uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku.
§ 2. Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika nie może nastąpić po upływie 1 miesiąca od uzyskania przez pracodawcę wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy.
§ 3. Pracodawca podejmuje decyzję w sprawie rozwiązania umowy po zasięgnięciu opinii reprezentującej pracownika zakładowej organizacji związkowej, którą zawiadamia o przyczynie uzasadniającej rozwiązanie umowy. W razie zastrzeżeń co do zasadności rozwiązania umowy zakładowa organizacja związkowa wyraża swoją opinię niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 3 dni.

Ustawa o zw. zaw. Art. 23. 1. Związki zawodowe sprawują kontrolę nad przestrzeganiem prawa pracy oraz uczestniczą, na zasadach określonych odrębnymi przepisami, w nadzorze nad przestrzeganiem przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.
2. Jeżeli w sprawach, o których mowa w ust. 1, zdaniem związku zawodowego postępowanie organu administracji państwowej i samorządu terytorialnego lub pracodawcy jest niezgodne z prawem lub narusza zasady sprawiedliwości, związek może wystąpić do właściwego organu z żądaniem spowodowania usunięcia we właściwym trybie stwierdzonej nieprawidłowości.

Ustawa o zw. zaw. Art. 30. 1. W zakładzie pracy, w którym działa więcej niż jedna organizacja związkowa, każda z nich broni praw i reprezentuje interesy swych członków.
2. Pracownik niezrzeszony w związku zawodowym ma prawo do obrony swoich praw na zasadach dotyczących pracowników będących członkami związku, jeżeli wybrana przez niego zakładowa organizacja związkowa wyrazi zgodę na obronę jego praw pracowniczych.
2 1. W indywidualnych sprawach ze stosunku pracy, w których przepisy prawa pracy zobowiązują pracodawcę do współdziałania z zakładową organizacją związkową, pracodawca jest obowiązany zwrócić się do tej organizacji o informację o pracownikach korzystających z jej obrony, zgodnie z przepisami ust. 1 i 2. Nieudzielenie tej informacji w ciągu 5 dni zwalnia pracodawcę od obowiązku współdziałania z zakładową organizacją związkową w sprawach dotyczących tych pracowników.

Ustawa o zw. zaw. Art. 32. 1. Pracodawca bez zgody zarządu zakładowej organizacji związkowej nie może:
1) wypowiedzieć ani rozwiązać stosunku pracy z imiennie wskazanym uchwałą zarządu jego członkiem lub z innym pracownikiem będącym członkiem danej zakładowej organizacji związkowej, upoważnionym do reprezentowania tej organizacji wobec pracodawcy albo organu lub osoby dokonującej za pracodawcę czynności w sprawach z zakresu prawa pracy (...)

To znalazłem w dwóch ustawach

Pozdrawiam

Marek Pleśniar02-10-2003 21:28:40   [#05]
powiadamiasz ale do żadnej dokumentacji prawa nie mają.
Konto zapomniane02-10-2003 23:06:15   [#06]

Dzięki wszystkim za cenne uwagi, szczególnie Leszkowi za pełen zestaw informacji. Zwolniony nie należy do ZZ, tak więc nie muszę nikogo powiadamiać o zwolnieniu(tak mi się wydaje).

Pozdrawiam

Janusz z W03-10-2003 09:32:01   [#07]

Czy zwróciłaś się do zz?

Istotnym jest czy się zwróciłaś do zz zgodnie z art. 30 ust. 2 i 2 1 Ustawy o zz o wykaz osób, których zz bronią. To nie musi być członek związku.

Piotrek03-10-2003 12:07:19   [#08]

oczywiście, że nie musi należeć, ale Ty

Musisz powiadomić!

CoTy zrobisz bez kierownika??? ;))

Chowański Krzysztof03-10-2003 15:22:33   [#09]
oznacza to vacat w Toruniu

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]