Forum OSKKO - wątek

TEMAT: badanie kręgosłupa
strony: [ 1 ]
majra01-10-2003 13:49:43   [#01]
Do naszej szkoły zgłosiła się firma, która chce badać komputerowo kręgosłupy dzieciom po 15 zł od osoby. Nie wiemy czy jest sens, aby rodzice za to płacili. Jak to wygląda u Was. Czy można wpuszczać takie prywatne firmy do szkoły i umożliwiać im zarobkowanie i czy to badanie coś daje.
RomanG01-10-2003 14:08:37   [#02]
Skrzywienia kręgosłupa to bardzo częste teraz u dzieci. I niebezpieczne. Podobno znaczny procent dorosłych cierpi z powodu bólów kręgosłupa.
Moim zdaniem inicjatywa świetna. Ale jako ojciec chciałbym od dyrektora informacji, na ile wiarygodne są metody stosowane przez taką firmę. Chciałbym, żeby dyrektor podzwonił do lekarza wojewódzkiego na przykład i poprosił o medyczną opinię na temat proponowanych zabiegów czy badań.

Jeśli metoda dobra i rzetelna, zapłaciłbym nawet 30 zł. :-)
emeryt01-10-2003 14:17:50   [#03]

badania wad postawy

U mnie jest to załatwiane na szczeblu organu prowadzącego. Na podstawie postępowania przetargowego wyłoniono firmę specjalistyczną (może też być specjalista) z którą zawarto umowę o wykonanie przesiewowych badań wad postawy u dzieci.

Badaniami o zakresie: wykrywanie wad postawy (skrzywień kręgosłupa, zaburzenia symetrii tułowia oraz ocena budowy morfologicznej stóp) objęto 487 uczniów (wszystkie klasy "0", klasy I i kl. II szkół podstawowych.

podstawowy zakres umowy:

1. Wykonanie badań przesiewowych wad postawy

2. Przeprowadzenie wstępnej konsultacji z nauczycielami gimnastyki korekcyjnej oraz rodzicami dzieci wymagających ćwiczeń korekcyjnych.

3. Przeprowadzenie konsultacji roboczych (2 x) z nauczycielami prowadzącymi zajęcia gimnastyki korekcyjnej w trakcie zajęć

4. Przeprowadzenie po okresie roku prowadzenie zajęć korekty ponownych badań wad postawy

5. Przedstawienie raportu organowi prowadzącemu o zakresie i wynikach badań. Ocena stanu istniejącego - co zrobiono - efekty - ocena prowadzącego zajęcia)

Koszt tej imprezy - 20 zł od dziecka.

Po wykonaniu badań - każda ze szkół i przedszkole dostała dodatkowe godziny na prowadzenie zajęć gimnastyki korekcyjnej w ilości zależnej od ilości zakwalifikowanych dzieci i rodzaju wad.

W tym roku badaniami obejmujemy następny rocznik klas 0 - 150 dzieci szkół i przedszkola.

Powodzenia. Obu u ciebie nie było, że zapłacą rodzice i co z tego jak efektu nie będzie żadnego.

Marek Pleśniar01-10-2003 14:30:26   [#04]

dodatkowe godziny na prowadzenie zajęć gimnastyki korekcyjnej w ilości zależnej od ilości zakwalifikowanych dzieci i rodzaju wad.

nooo, pieknie:-)

Elusia01-10-2003 15:30:42   [#05]

U nas też co roku zgłasza się zaprzyjaźniona już w sumie firma. Zawsze zgoda rodziców. Tylko raz zdarzyło mi się, że rodzic wyraził zgodę, a potem się wycofał prze samym badaniem - nie chciał, aby jego dziecko było filmowane na wideo.

Sama też poddałam takiemu badaniu moje dziecko. Dostałam potem wykaz ćwiczeń. I pomogło.

KrystynaP01-10-2003 20:28:02   [#06]
Powiem jako rodzic i nauczyciel- nie warto!
Moje dzieci miały robione te badania w ubiegłym roku.Jakieś tam wady minimalne "powychodziły", a zalecenia typu np.nie garbić się. Poza tym żaden lekarz takich wyników nie uzna.Jeśli idziesz z tym wynikiem do specjalisty ,to i tak każe robić badanie jeszcze raz.
Bieba01-10-2003 21:13:41   [#07]
Ja też robiłam komputerowe badania kręgosłupa swoim własnym dzieciom, uważam, że to jest wyrzucanie pieniędzy, niby wszystko dobrze a córcia się garbi, lekarz nie uznaje takich badań, bada swoimi metodami.
Gaba02-10-2003 06:06:23   [#08]
ja mam skrzywiony kręgosłup (polityczny....)
Ewa z Rz02-10-2003 06:14:25   [#09]

a u mnie...

Organ zrobił takie badanie, zapłacił, wyniki były bardzo dokładne z opisem i rysunkiem i... NIC!

Służba zdrowia "wypięła się" na wyniki - rodzice poszli do poradni wad postawy i wrócili z kwitkiem. Opisałam sytuację organowi, podobno protestował, ale bez rezultatu (mnie już nie raczył zawiadomić)

Więc radzę uzgodnić wszystko najpierw ze służbą zdrowia - odpowiednią poradnią pod którą podlegacie, by ona potem nie kwestionowała wyników...

Te badania sa baaaardzo dokładne oraz ładnie wizualizują zjawisko - rodzic po otrzymaniu tych wyników leci NATYCHMIAST do poradni. Gdy dostaje skierowanie od higienistki szkolnej nie zawsze tak reaguje...

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]