Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Co z"obywatelską nowelizacją KN"
strony: [ 1 ]
Alicja 5501-10-2003 07:51:39   [#01]
Aktualności

24 września 2003
"Obywatelska nowelizacja" KN - później?

Resort edukacji opowiada się za przesunięciem o kolejny rok wejścia w życie tzw. obywatelskiej nowelizacji ustawy Karta Nauczyciela, zgodnie z którą minister edukacji ma ustalać minimalną wysokość wszystkich dodatków do płacy zasadniczej nauczycieli - dowiedziała się we wtorek PAP. "Obywatelska nowelizacja" powinna wejść w życie z dniem 1 stycznia 2004 r.

"Przesunięcie wejścia w życie nowelizacji o kolejny rok jest konieczne. Jak długo nie zakończą się prace nad nową ustawą o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, nie można podjąć decyzji rozstrzygających w sprawie nowelizacji. Prace nad ustawą o dochodach samorządu ciągle trwają" - potwierdziła PAP minister edukacji Krystyna Łybacka.

Rządowy projekt nowej ustawy o dochodach samorządów jest dopiero po pierwszym czytaniu w Sejmie.

Jeszcze kilka miesięcy temu Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu chciało całkowitego uchylenia "obywatelskiej nowelizacji". Zapis taki znalazł się w przygotowanym przez resort obszernym projekcie nowelizacji Karty Nauczyciela opatrzonym datą 10 lipca. Projekt w tej wersji został skierowany do konsultacji społecznych.

Podczas konferencji uzgodnieniowej ze związkami zawodowymi, której pierwsza część odbyła się w ubiegłym tygodniu partnerzy społeczni dostali nową wersję projektu (opatrzoną datą 15 września). Nie było w niej już zapisu o uchyleniu "obywatelskiej nowelizacji".

Wszystko wskazuje na to, że przesunięcie o kolejny rok wejścia w życie "obywatelskiej nowelizacji" zostanie więc wprowadzone podczas innej, mniejszej nowelizacji Karty Nauczyciela. Niewykluczone, że będzie ona należała do pakietu projektów ustaw okołobudżetowych.

Tak zwana obywatelska nowelizacja Karty Nauczyciela (pod obywatelskim projektem nowelizacji ustawy podpisało się ponad 600 tys. osób - PAP) została uchwalona przez Sejm w sierpniu 2001 r. W grudniu tego samego roku parlament przesunął jej wejście o rok (z 1 stycznia 2002 r. na 1 stycznia 2003 r.). Rok później jeszcze raz przesunięto wejście w życie tej nowelizacji.

Inicjatorem obywatelskiego projektu nowelizacji Karty Nauczyciela był Związek Nauczycielstwa Polskiego. ZNP jest przeciwny całkowitemu uchyleniu obywatelskiej nowelizacji Karty Nauczyciela.

Obecnie o wysokości dwóch spośród czternastu dodatków (motywacyjnego i funkcyjnego) decydują samorządy w regulaminach wynagradzania. Pozostałe dodatki mają charakter sztywny - są obliczane procentowo w stosunku do wysokości płacy zasadniczej nauczycieli. Minimalną wysokość płacy zasadniczej ustala co roku w rozporządzeniu minister edukacji w porozumieniu z ministrem pracy.

MENiS uważa, że wysokości wszystkich dodatków nie można regulować centralnie, m.in. ze względu na to, że to samorządy najlepiej potrafią ocenić właściwie pracę poszczególnych szkół i nauczycieli. Resort obawia się także powtórzenia, w mniejszej skali, tzw. błędu Handkego (niedoszacowania środków na płace nauczycieli)
(PAP)



bez komentarza....

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]