Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Pomocy-wypowiedzenie warunków umowy
strony: [ 1 ]
Lucyna N29-09-2003 20:13:42   [#01]

Na skutek zaleceń organu prowadzącego mam ograniczyć zatrudnienie administracji i obsługi.

Chodzi o sekretarkę. Przebywa na L-4 od pół roku. W jej miejsce przyjęłam na zastępstwo nową. Mam zredukować etat do 1/2.

Komu mam wypowiedzieć warunki umowy o pracę:

1) tej nowej,

2) tej chorej (czy mogę, w końcu na L-4),

3) obu.

Proszę o pomoc

Ewa z Rz30-09-2003 06:50:17   [#02]

Za mało danych. Jaka jest umowa o pracę tej zastępującej, czy można ją rozwiązać przed końcem jej obowiązywania? Ta, która jest na L-4 wyczerpała już swój limit chorowania... Czy okres ten został jej przedłużony?

A ile etatów organ ci zatwierdził w arkuszu organizacyjnym? I czy uważasz to ograniczenie za zasadne?

Kodeks Pracy
Art. 42. § 1. Przepisy o wypowiedzeniu umowy o pracę stosuje się odpowiednio do wypowiedzenia wynikających z umowy warunków pracy i płacy.

Art. 53. § 1. Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia:
1) jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa:
a) dłużej niż 3 miesiące - gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy,
b) dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku - gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową;
2) w razie usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy z innych przyczyn niż wymienione w pkt 1, trwającej dłużej niż 1 miesiąc.

§ 2. Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia nie może nastąpić w razie nieobecności pracownika w pracy z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem - w okresie pobierania z tego tytułu zasiłku, a w przypadku odosobnienia pracownika ze względu na chorobę zakaźną - w okresie pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku.

§ 3. Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia nie może nastąpić po stawieniu się pracownika do pracy w związku z ustaniem przyczyny nieobecności.

§ 4. Przepisy art. 36 § 11 i art. 52 § 3 stosuje się odpowiednio.

§ 5. Pracodawca powinien w miarę możliwości ponownie zatrudnić pracownika, który w okresie 6 miesięcy od rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia, z przyczyn wymienionych w § 1 i 2, zgłosi swój powrót do pracy niezwłocznie po ustaniu tych przyczyn.

Zatem tej na L-4 (jeśli już nie ma ona prawa do zasilku) możesz zmienić warunki pracy (umowę o pracę) bez wypowiedzenia...

U zatrudnionej na zastepstwo możesz to zrobić tylko wówczas jeśli wasza umowa przewidywała możliwość wczesniejszego rozwiązania za dwutygodniowym wypowiedzeniem. Jeśli w umowie tego nie ma nie możesz jej zmienić...

Janusz z W30-09-2003 10:41:23   [#03]

Nie 6 miesięcy!

Po pierwsze przed zasiłkiem przysługuje wynagrodzenie za okres choroby przez 33 dni zgodnie z art. 92 KP. Poza tym zgodnie z Ustawą z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa:

Art. 8. Zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy z powodu choroby lub niemożności wykonywania pracy z przyczyn określonych w art. 6 ust. 2 - nie dłużej jednak niż przez 6 miesięcy, a jeżeli niezdolność do pracy spowodowana została gruźlicą - nie dłużej niż przez 9 miesięcy.

Art. 10. 1. Jeżeli po upływie okresu zasiłkowego ubezpieczony jest nadal niezdolny do pracy z powodu choroby, a dalsze leczenie lub rehabilitacja rokują odzyskanie zdolności do pracy, okres zasiłkowy ulega przedłużeniu - nie dłużej jednak niż na dalsze 3 miesiące.

2. O przedłużeniu okresu zasiłkowego, o którym mowa w ust. 1, orzeka, na wniosek lekarza leczącego, lekarz orzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

3. Okres zasiłkowy, o którym mowa w ust. 1, nie ulega przedłużeniu osobie uprawnionej do renty z tytułu niezdolności do pracy.

Czyli faktycznie osoba taka może przebywać na chorobowym w sumie przez 10 miesięcy! Przez ten okres z tą byłą nie możesz zrobić nic. Co do reszty to już wyłuszczyła Ewa.

Ewa z Rz30-09-2003 11:51:25   [#04]

Janusz...

zgubiło mi się tam słówko: czy - czy wyczerpała już swój limit chorowania - bo tu wchodzą w grę wszystkie zwolnienia nie tylko ciągłe...

Matko! Zaczynam siebie cytować....

ewa30-09-2003 11:58:01   [#05]

;-)

Ewa cytująca Ewę :-)
Lucyna N30-09-2003 12:20:21   [#06]

Jesteście kochani - dzięki :-)))

1) Niestety w umowie z "nową" nie zastrzegłam 2 tyg. wypowiedzenia,

2) Chora sekretarka wyczerpie 6 mieś w dniu 5 października, stara się o kolejne 3 u lekarza orzecznika ZUS.

Tak się zastanawiam - jeżeli rokowania chorej nie  będą pomyślne i przejdzie na rentę - to co z umową " na zastępstwo"? Nie można jej rozwiązać?  Zaznaczam, ze nie trwa jeszcze 6 miesięcy.

Jeszcze raz dziekuję.

Skąd Wy to wszystko wiecie?

Janusz z W30-09-2003 14:24:24   [#07]

Lucynko...

...musisz wyperswadować organowi ten pomysł z redukcją etatu do 1/2. Albo przekonać nową sekretarkę, żeby sama wystąpiła z wnioskiem o takową redukcję. ;-)
Lucyna N30-09-2003 16:40:55   [#08]

Jesteście  WIELCY! Zobaczę co się da zrobić.

Dziękuję :-)))

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]