Forum OSKKO - wątek

TEMAT: zasiłek na zagospodarowanie
strony: [ 1 ]
AndrzejW27-03-2002 09:18:28   [#01]
Co zrobić w przypadku wystąpienia nauczyciela stażysty o zasiłek na zagospodarowanie. Ma kwalifikacje, jest to jej pierwsza praca i właściwie zasiłek się należy. Ale z drugiej strony jest zatrudniona na czas określony, a ja nie nie planuję zatrudnienia jej w kolejnym roku.
Co Wy na to?
Janusz Pawłowski27-03-2002 09:24:02   [#02]

Ale może planuje zatrudnienie dyrektor innej szkoły.

Zasiłek przysługuje, więc trzeba go wypłacić.
To, że jest zatrudniony na czas określony to norma - inaczej stażystów się nie zatrudnia - a nikomu innemu, poza stazystami ów zasiłek nie przysługuje.

Dopiero, gdy nie znajdzie zatrudnienia w przyszłym roku w szkole - wtedy będzie się martwił - i w zasadzie nie Ty, tylko płatnik - jak wymusić zwrócenie zasiłku.

Ewa z Rz27-03-2002 15:26:49   [#03]
Ja radzę przekonać, żeby jeszcze tego zasiłku nie brał :) Ma na to dwa lata, więc może poczekać, a jak zrobi kontraktowego to ten zasiłek będzie większy! Można to ładnie wyliczyć!
Ja tak dziewczynę przekonałam.
Gdy się uprze, to wypłacić trzeba i w przypadku , gdy szkoła nie da dalszego zatrudnienia nie można żądać zwrotu. Zwrot zasiku obowiązuje tylko w przypadku, gdy warunek przepracowania odpowiedniego czasu nie zostanie spełniony z winy n-la.
Janusz Pawłowski27-03-2002 15:38:20   [#04]

---------------------------------------------
KN

Art. 61. 1. Nauczyciel posiadający wymagane kwalifikacje, który swą pierwszą pracę zawodową w życiu podejmuje w szkole, na swój wniosek otrzymuje jednorazowy zasiłek na zagospodarowanie w wysokości dwumiesięcznego otrzymywanego wynagrodzenia zasadniczego. Prawo do złożenia wniosku o wypłacenie zasiłku przysługuje nauczycielowi w okresie pierwszych dwóch lat pracy w szkole. Zasiłek wypłaca szkoła, w której nauczyciel jest zatrudniony w dniu złożenia wniosku.

2. Zasiłek, o którym mowa w ust. 1, podlega zwrotowi, jeżeli nauczyciel nie przepracuje trzech lat w szkole. W uzasadnionych przypadkach organ prowadzący szkołę może zwolnić nauczyciela w całości lub w części od obowiązku zwrotu zasiłku.
------------------------------------------------

Nie ma tu mowy o tym, że musi wystąpić jakaś "wina" nauczyciela.
Nie przepracuje - to nie - wówczas podlega zwrotowi.

Natomiast co organ prowadzący uzna za uzasadniony przypadek ... to już sprawa organu - może uzna, że owym uzasadnionym przypadkiem jest pozbawienie pracy bez owej "winy".
Ale w takim wypadku należałoby dodatkowo ustalić kiedy nauczyciel jest "winny" - czy tylko wtedy, gdy sam nie podjął starań o dalsze zatrudnienie - czy też równiez i wtedy, gdy pracował tak marnie i nierokująco, że np. AndrzejW pomimo, że ma wolne miejsce, nie chce go dalej zatrudnić.

Ewa z Rz27-03-2002 17:50:05   [#05]

Jak zwykle Janusz ma rację!

Tylko ten "uzasadniony przypadek"... Taki nauczyciel, który zrobi awans na kontraktowego ma prawo oczekiwać, że zostanie dalej zatrudniony i w związku z tym domniemywac, że jezeli tak nie będzie to zachodzi uzasadniony przypadek...

Ja na miejscu dyrektora zawiadomiłabym o wszystkim organ, tak zawczasu(RWD)

kolokiler13-09-2005 06:43:38   [#06]

zasiłek

witam

mam pytanie takowe :

a jeśli szkoła wie że w przyszłym roku nie bedzie zatrudniała nauczyciela to może nie wypłacić zasiłku na zagospodarowanie ??

kolokiler13-09-2005 06:49:25   [#07]

dokładnie to tak:

nauczyciel jest po stażu ma kontraktowego i placówka już wie że nie będzie zatrudniała tego nauczyciela w przyszłym roku bo likwiduje filię i stamtąd weźmie nauczyciela na to stanowisko. temu nauczycielowi przedłuzyli umowę na rok czyli wygasa ona w dniu 31 sierpnia 2006.

i wtedy też to bedzie drugi rok pracy w szkole czyli jedyna szansa na pobranie zasiłku na zagospodarowanie

co najwyżej to nie przedłużą umowy i tak sieraczej stanie i ponieważ nie bedzie 3 lat pracy w tej placówce to mogą żądać zwrotu

ALE PRZYZNAĆ MUSZĄ ??????????????????????????

bo chyba nie mogą powiedzieć że nie dadzą kasy bo my i tak zwolnimy Cię w przyszłym roku ??

 

pozdrawiam

Łukasz

ewa bergtraum13-09-2005 13:00:59   [#08]

Odpowiedź

jest w liście 4. Odmówić nie mogą, ale mają prawo skorzystać z zapisu art. 61 ust. 3 Karty nauczyciela. Art. 61 brzmi na dzisiaj tak:

 

Art. 61. 1. Nauczyciel, który uzyskał stopień nauczyciela kontraktowego w ciągu dwóch lat od dnia podjęcia pierwszej pracy zawodowej w życiu w szkole i posiada kwalifikacje wymagane do zajmowania danego stanowiska, otrzymuje w szkole wskazanej jako podstawowe miejsce zatrudnienia na swój wniosek jednorazowy zasiłek na zagospodarowanie w wysokości dwumiesięcznego otrzymywanego wynagrodzenia zasadniczego. Do pierwszej pracy zawodowej w życiu nie zalicza się pracy wykonywanej w okresie studiów lub nauki w zakładzie kształcenia nauczycieli.

2. Prawo do złożenia wniosku o wypłacenie zasiłku na zagospodarowanie przysługuje nauczycielowi w okresie roku licząc od dnia uzyskania stopnia nauczyciela kontraktowego.

3. Zasiłek na zagospodarowanie podlega zwrotowi, jeżeli nauczyciel nie przepracuje w szkole trzech lat, licząc od dnia uzyskania stopnia nauczyciela kontraktowego. W szczególnie uzasadnionych przypadkach organ prowadzący szkołę może zwolnić nauczyciela w całości lub w części z obowiązku zwrotu zasiłku.

 

A czy ustawodawca miał na myśli "daną" szkołę, tzn tę, w której nauczyciel otrzymał zasiłek?. Według mnie  - nie. Czyli jeśli przepracuje trzy lata w ogóle w szkole, to nie musi go zwracać.

violka13-09-2005 14:19:29   [#09]

trzech lat w szkole wogóle

gdyby miał w tej samej to pisałoby np. "po przepracowaniu 3 lat w danej placówce / placówce w której otrzymał zasiłek na zagospodarowanie"

czyli nie ma zanaczenia w której szkole - może być 3 lata w kilku

Paweł Sypek14-12-2005 15:13:42   [#10]

A ja z innej strony...

Dla mnie świadczenie nazywające się "zasiłek" powinno uwzględniać kryterium faktycznej potrzeby. Kurcze, budżet mizerny a czasem "opływający w dostatek", bo np.rodzinnie zabezpieczeni albo spadek mają duży, zasiłek na zagospodarowanie otrzymują, a wille i hektary a i limuzyny posiadają. Bo ów wniosek o zasiłek skadają, bo przecież się "należy". Nie spotkałem jeszcze kogoś, kto mimo "zewnętrznych znamion bogactwa" i faktycznego już "zagospodarowania" zrezygnowałby z zasiłku.
Spayk14-12-2005 18:18:33   [#11]

Co znaczy "faktycznej potrzeby" i "opływający w dostatek"? Każdy ma taki  dostatek na jaki sobie zapracował (lub jego rodzice). Dorosły, który pracuje powinien się sam utrzymać. A instytucji która go zatrudnia nic do tego co mają jego rodzice.

W ramach janosikowego prawa proponuję:

stażystom mieszkającym w domu z rodzicami nie wypłacać żadnych pieniędzy, kontraktowym połowę,

stanu wolnego - połowę

dzieciatym - dołożyć połowę zabraną wolnym.

Mam jeszcze kilka pomysłów jak dzielić pieniądze "wg. potrzeb" :-)))

zgredek14-12-2005 18:20:35   [#12]
to takie krowie Ci wyszło;-)
Fakir214-12-2005 18:30:33   [#13]

Spayk...

Nie zapominaj o starszych (choćby tylko pozycją w szkole)!!!

Uważam, że taki zasiłek powinien otrzymywać także każdy, kto zostaje dyrektorem...

Żeby nie musiał pić do kawy "zabielacza optycznego" tylko uczciwą śmietankę :))))

Dobrze mówię Zgredko?!?!?

AnJa14-12-2005 18:35:51   [#14]
przepraszam, że ja tak kulinarnie, ale:

dopiero teraz sobie skojarzyłem, że nie ma w ofercie handlowej czegoś takiego jak uczciwa śmietanka

a baby ze śmietanką to już też nie uświadczysz
zgredek14-12-2005 18:36:57   [#15]
Spayk ma jeszcze kilka pomysłów
Fakir214-12-2005 18:54:12   [#16]

Co racja AnJa to racja...

Za moich młodych lat jak na wsi człek dostał uczciwą śmietankę, to miał na podniebieniu kwintesencję krowy!

Cała obora była wyczuwalna...

A dzisiaj? Jałowe toto, bez smaku i zapachu...

ola 1314-12-2005 19:14:55   [#17]

Fakir

to ja jeszcze dodam, że jak krowie cycków nie umyli to miałeś kwintesencję krowy, łąki i obornika :)
Paweł Sypek14-12-2005 21:13:55   [#18]

Spayk

Święte słowa: "Dorosły, który pracuje powinien się sam utrzymać." Po zasiłki do MOPS-ów (GOPS-ów)
AnJa14-12-2005 21:40:53   [#19]
łąka i obora to jest własnie kwintesencja krowy:-)

a tym bidnym krowom nawet tego się dzisiaj skąpi: jakię wyciągarki i kiszonki wzgogacane chemią
...
różnych rzeczy u nas brakuje - ale krów i mleczarni to mamy do oporu- to sie prawie znam
Gaba14-12-2005 21:45:12   [#20]
co masz na mysli pisząc: krów ci u nas dostatek...
AnJa14-12-2005 21:50:15   [#21]
w podlaskiem jest największa liczba krów: i na głowe mieszkańca i na powierzchnię użytków rolnych

a w naszym powiecie tego jest chyba najwięcej w podlaskiem

choć w samym w Grajewie jest zdecydowanie gorzej z tym wskaźnikiem

tylko to (wyjątkowo) na tzw. myśli miałem
Paweł Sypek14-12-2005 21:59:23   [#22]

A ja...

...sie "nie wtrancam", bo krów u nas niewiele. Sie nie znam. Za to "łowiecek" sporo. Hej!!!
AnJa14-12-2005 22:02:23   [#23]
no to jeszcze na kogoś od kozów poczekamy

i można będzie gospodarzyć

bez zasuiłku wprawdzie, ale z szansą na preferencyjny kredyt
Gaba14-12-2005 22:12:23   [#24]
to się "maciorka owcza" nazywa
Gaba14-12-2005 22:16:02   [#25]
co do zasiłków na zagospodarowanie... to powiem, że nie wiem, co mozna za to zagospodarować... ile to jest dzisiaj... a buty to se taki bidok kontraktowy chocia za to zakupi?
Magosia14-12-2005 22:28:23   [#26]

Kiedyś to były zasiłki ;-)))))

w roku 1983 kupiłam sobie:

  • rower marki gazela po ktory pojechalam do Bydgoszczy i wystałam w kolejce do  fabrycznego sklepu, -się juz rozwalił:-(
  •  lodówkę marki lodówka ??- już spisana na straty
  • komplet mebli młodzieżowych (okleina dębowa) -jeszcze mi służą,
  • dwie bardzo eleganckie sukienki w butiku;-)

Trochę chyba upłynnęliśmy z gronem zaprzyjaźnionych jeszcze studiujących i nie zarabiających.

To było chyba 100 000 zł.

zgredek14-12-2005 22:58:58   [#27]

Magosiu - toć się w tym 1983 wzbogaciłaś na całe życie

(te sukienki - to też Ci służą jeszcze?)

bega15-12-2005 09:29:22   [#28]
Ojej, śmietana śmietaną. Ja mam podanie księdza o tenże zasiłek. Na parafię skierowany w lipcu, w szkole pracę rozpoczął we wrześniu. Wyszło mi jednak, że to ze mną ma stosunek pracy, a nie z proboszczem. Znaczy się płacić?;:
anna pp15-12-2005 17:23:59   [#29]
Ja też proszę o radę. Nauczycielka przychodząc do szkoły miała praktyke  z Urzędu Pracyw innej szkole w bibliotece. Czy należy jej sie zasiłek?
AnJa15-12-2005 17:29:54   [#30]
staż z tego PUP pewnie miała

nie lixczy sie jako zatrudnienie
rzepek15-12-2005 18:24:13   [#31]

Bega...

Za ten stosunek to powinien jednak ksiądz płacić. Chyba, że się chce zagospodarować z proboszczem.
Magosia15-12-2005 18:37:04   [#32]

Zgredku

do #27: jakbym poszukała, to kto wie;-)

Bega - Ty może przemyśl...takie deklaracje publiczne:-))))

Renatka16-12-2005 17:31:49   [#33]
 a czy płaci się ZUS od tego zasiłku ..
Gaba16-12-2005 19:17:15   [#34]
ad post 31... mogłybyście dziewczyny przestac świntuszyć. ;-)

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]