Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Plan finansowy konta specjalnego
strony: [ 1 ]
HenrykB26-09-2003 20:03:36   [#01]

Jeśli ktoś z Was będzie mógł mi przesłać przykładowy plan finansowy konta specjanego - 10 dyrków będzie Wam wdzięcznych.

Zaczynamy "zabawę" w konta specjalne w gminie. Nikt nie ma doświadczenia. Głęboka woda...

Pewnie niedługo będę potrzebował następnej pomocy w tym zakresie.

HenrykB

Gaba26-09-2003 20:08:15   [#02]
W poniedziałek zgwałcę księgową, by Wam wkleiła nasz plan, teraz sobie notuję, by wkleiła -
AnJa26-09-2003 21:47:45   [#03]

Srodki specjalne - bardzo dobra rzecz. Nasze szkoły mają to od początków powiatu, w mieście trochę o nie walczono. Przy usługach - uważajcie na VAT, łatwo te 35 tysiecy(albo coś w pobliżu) przekroczyć a potem dochodzi przyjemniutkie zajecie pt.rejestr VATu. Sam plan finansowy środka jest podobny jak w budżecie, też np.są paragrafy.

Dlaczego Wy się tym zajmujecie a nie księgowa ?

HenrykB27-09-2003 21:52:39   [#04]

U nas konto ma być wspólne - prowadzone przez GZEAS, dysponować mają dyrektorzy.

Dlatego to dyrektorzy mają przygotować plan finansowy.

W VAT pewnie część szkół wejdzie, bo w ramach konta prowadzone będzie żywienie.

Dzięki za zainteresowanie, każda uwaga jest ważna.

Proszę o więcej!

HenrykB - w stałym remoncie mieszkania, w nowej pracy i planowanej zmianie dostawcy Internetu. Tuż, tuż...

AnJa27-09-2003 22:23:41   [#05]

"U nas konto ma być wspólne - prowadzone przez GZEAS"

A ten pewnie ma ksiegową, a dla niej to małe piwo. Ja sam wiem o tym naprawdę mało - księgowa dała mi uchwałe powiatu, potem napisała dokument powołujący środki (usługi i zywienie, darowizny), podpisałem toto, teraz co jakis czas podsuwa zmiany w planie(zwłaszcza darowizny) - podpisuję - i taki mój udział.

Aha1: co kwartał sprawozdania ze środka także, więc dodatkowa robota.

 Aha2:jeśli prowadzi ZEAS a on jest jednostką budżetową gminy to chociaż pieniędzmi będziecie dysponować Wy - dyrektorzy, to VAT bedzie od całości, czyli szybko przekroczycie -chyba, że u Was ZEAS jest jakoś inaczej umocowany.

Aha3: mam wyłącznie złe doświadczenia z ZEASem:zawsze kombinowali coś z tymi pieniędzmi, które nie były wyraźnie znaczone, dla której szkoły. Poza tym bardzo lubili zwalać czarną robotę na innych.Mam nadzieję, że u Was jest inaczej - chociaż ten plan to powinni szef ZEASu i główna księgowa zrobić, a wy powinniście im pomóc podając np. wynajmę salę 30 razy po 1 tys, z tych 30 tys. na energię i wodę wydam 15, zapłcę pracowniko za dozór 2 , za resztę kupie ławki do klas.To ich zadaniem jest przerobienie tego na rozdziały, paragrafy,opisówkę i co tam jeszcze potrzeba.

Przepraszam Henryku, nie odbierz tego jako jakiegoś pseudopouczania, od paru lat wiem,że tego nie potrzebujesz :-) To wszystko przez to, że mi  ZEAS przypomniałeś;-)))

ewa27-09-2003 22:46:38   [#06]

przepraszam ale...

Ad 3. popieram AnJa
HenrykB28-09-2003 22:37:33   [#07]

Nad naszym GZEASEM (Administracja Oświaty) mam nadzór. Nie spodziewam się trudności. Po prostu zaczynamy, każda uwaga jest cenna.

Jeśli macie jakieś doświadczenia - piszcie!

Dzięki za dotychczasowe - czekam na następne.

HenrykB

AnJa28-09-2003 23:37:44   [#08]
 Aha! Troche późno, ale zrozumiałem :-))
ewa29-09-2003 08:46:28   [#09]

Henryku, no to jestem spokojna :-)

problem moim zdaniem nie polega na tym, czy  te GZEASY istnieją (często dobrze gdy są -  odciążają dyrka). Tylko w tym jakie mają uprawnienia. Jeżeli są zespołem, który jednocześnie ma lub też za przyzwoleniem uzurpuje sobie prawa do  nadzoru, a tak bywa czasami , to taki dualizm jest po prostu konfliktogenny. No, ale skoro nad szkołami i GZEASEM jest taki nadzór, to pewnie będzie wszystko ok :-)
bega29-09-2003 18:28:52   [#10]
U nas od zeszlego roku środki specjalne wróciły do szkół. Zbieramy na nich pieniądze głównie z wynajmu lokali, umieszczania reklam, od sposorów itp. Uchwała Rady Powiatu określa, na co możemy wydać te pieniądze np. pomoce dydaktyczne, drobne remonty, umowy - zlecenia. Dzielimy tę prawdopodobną kwotę, uwzględniając koszty obsługi konta. Jeśli mamy szczęście i zyski są większe niż zakładaliśmy, robimy aneks. Nie są to wielkie środki, ale zawsze można coś kupić, w tym roku np. kamerę cyfrową, bo mam w szkole kilku zapaleńców, którzy odnoszą już sukcesy w tej dziedzinie. Chętnie odpowiem na pytania w tym temacie, ale jeśli będą za trudne, to z księgową pod ręką ;-). Pozdrawiam
Elusia29-09-2003 18:33:15   [#11]
A nam kazali zlikwidować. Wszystkie takie pieniądze wędrują bezpośrednio do kasy miasta. I juz nie wracają :-(((
HenrykB03-10-2003 01:34:51   [#12]

Może ktoś jednak ma plan finansowy konta specjalnego na wzór dla moich dyrków?

Bardzo pięknie proszę!

Gaba03-10-2003 04:41:21   [#13]
Kazałam ksiegowej sie spowiadać, bo pamiętam Henryku o swoim zobowiązaniu, najpierw jednak walczylismy z netem w szkole, bo wszystko siada, albo się włącza.

PLAN KONTA SPECJALNEGO - Henryku, monituj mnie, przypominaj, bo my to mamy.

Jakie rubryczki - paragrafy, rozdziały, itp... tak?
HenrykB06-10-2003 23:29:53   [#14]

Tak Gaba, tak!!!

Moi dyrektorzy się tego konta boją (ja zresztą też), bo nigdy nie prowadziliśmy finansów. Przede wszystkim że roboty i kosztów będzie więcej niż pożytku (środków).

Wiem, że wprowadzenie kont pobudzi do działania i pewnie po kilku latach zaczną normalnie funkcjonować, ale póki co potrzebna nam pomoc.

Może ktoś zna konto specjalne prowadzone przez GZEAS dla wszystkich szkół w gminie?

Czy to w ogóle jest prawnie możliwe?

Gaba08-10-2003 09:09:59   [#15]

Piszę z polecenia Gaby! Jestem księgową w szkole. Plan Srodka specjalnego nie musi być dokładnie taki jak póżniejsze wykonanie, możliwe są korekty w ciągu roku. Plan rzychodów tworzy się następująco:  planuje się przewidywane:1. przychody z najmu (wynajęcie sali gimnastyczne, sal lekcyjnych itp.-kwota miesięczna X 12)-jest to paragraf 075, 2. przychody z odsetek bankowych-jest to paragraf 092. Na tym koniec z planami przychodów przed rozpoczęciem danego roku. W trakcie realizacji planu można zrobić korektę o przychody z darowizn (jak się już wie że będą)-jest to paragraf 096. Gdy ma się już przewidywane wpływy budujemy plan:

-stan konta na początek roku   np:    200

-paragraf 075  np:                         8000

-paragraf 092  np:                           100  

Razem przychody:                          8300

Rozchody ogółem:                           8300

w tym: paragraf 4210 -zakupy materiałów wyposarzenia, art.biurowe ,środki czystości itp:          2300

  paragra 4240- pomoce naukowe         2000

  paragraf 4300- zakup usług                2000

  paragra  4270-usługi remontowe      2000 (np. malowanie, kosztorysy)

stan środków na koniec roku                   0

Morzna też wstawić inne paragrafy np: 4260 zakup energii (elektrycznej,cieplnej,wody).

Wielkość wydatków z poszczególnych paragrafów ustala się według potrzeb, braków w planie budrzetowym i przewidywanych wpływów.

HenrykB09-10-2003 17:37:22   [#16]

Dziękuję!

Pewnie trochę w przyszłości pomęczę.

Gabę poprosimy o dostęp Pani Księgowej (!) do sieci.

Ależ miałbym pytań.

Gaba09-10-2003 18:59:41   [#17]
Ja ksiegowej nie zabraniam, zwlaszcza, że nie wiem, o czym kobieta napisała - miałyśmy problema z konfiguracją naszeej neo, wiec trochę kompków posiadalo. A le ponieważ mnie pomoigliście (Henryku, prawda?). Więc niech księgowa teraz gada i się odwzdzięcza...

Pytajcie, a ja poprosze Elę o odpowiedź... mamy nadzieję, że znamy (my... prawda - my!)

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]