Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Stowarzyszenie, czyli my dla standardów, zajrzyjcie:-)
strony: [ 1 ]
Joanna Berdzik26-09-2003 09:55:52   [#01]

         Strasznie dużo widać dziurek w tej oświatowej kołdrze, które warto załatać, dla naszego, czyli szkół dobra. Zauważamy je coraz wyraźniej i co więcej poza ich zauważaniem zaczynamy także dostrzegać możliwosci pozbycia się ich. To nowa jakośc- mam wrazenie powstala właśnie za przyczyną OSKKO. Zaczynamy nabierać przekonania, ze naprawdę można zmienić to, co nam się wydaje konieczne do zmienienia. Trzeba mieć tylko imperatyw, a potem konsekwencję w działaniu.

Wraz z Markiem pracujemy nad artykułem na temat zewnętrznych standardów pracy szkól. Wysłaliśmy Wam maile- gdyby do kogoś nie dotarł umieszczam go jeszcze tu z prośbą o konakt z biurem biuro.oskko@oskko.edu.pl . Strasznie dziekujemy za odpowiedzi na nasze pytania. Ich ilość idzie w dziesiątki, co pozwoli zrobić  interesujące zestawienia.

Nasze szkoły bardzo się różnią. Różnice te nie wynikają tylko ze swoistej, stworzonej przez szkołę specyfiki. Na takie różnicę chętnie się godzimy. Gorzej, gdy różnice te wynikają z ubóstwa samorządow, z różnorodnej polityki oświatowej.
Rezygnacja MENISA ze stanowienia zewnętrznych standardow coraz bardziej uzależnia szkoły od lokalnych priorytetów.

Niewątpliwie warto rozmawiać na  ten temat, a także na temat różnorodnych kontekstow  funkcjonowania szkół. Tylko taka- prawdziwa-dyskusja pozwoli na bazie obiektywnej prawdy na temat szkoił ich pracę doskonalić, czy zmieniać, czy- co podstawowe- zrozumieć.

Zapraszamy Was do rozmów na ten temat, do pracy nad tym zagadnieniem. Tym bardziej, ze jest bardzo szerokie. Miesci się w nim sytuacja dzieci niepełnosprawnych w szkołach, co interesuje maeljas i karolinę, sprawy awansu, doskonalenia n-li, standardów zatrudnienia, minimum bazowego, dodatkow nauczycielskich, dostępu do przedszkoli i wiele, wiele inych

Hm...popełniłam zdaje się poważny tekst- jeśli jest "nadęty" to przepraszam:-)))
Tak naprawdę zalezy mi, zebyśmy o tych standardach sobie porozmawiali i dzialali "na rzecz":-))

 ....
a na końcu nasz mail:
W naszym kraju ciągle toczą się dyskusje na temat jakości pracy szkół, porównuje ich pracę, tworzy się rankingi na podstawie wyników sprawdzianów i egzaminów. MENIS w projekcie rozporządzenia o nadzorze  w zał. 1 do par 3 umieścił standardy pracy szkól w celu umożliwienia globalnej ich oceny oraz możliwosci porównywalności tych ocen.

 
Wydaje nam się, iż jakiekolwiek rozmowy o  wewnętrznych standardach  pracy szkół nie mogą toczyć się w oderwaniu od rozmow na temat ZEWNĘTRZNYCH standardów. Standardów bazowych, materialnych, czy organizacyjnych. To od nich w bardzo znacznej mierze jakośc prowadzonych przez nas szkół zależy.

Powiniśmy dążyc, jako stowarzyszenie, do ustalenia powszechnie uznawanych norm funkcjonowania naszych placowek. Norm dotyczących standardów zatrudnienia n-li, wypłacania dodatków dla opiekunow stażu, dowozu dzieci w optymalnych warunkach do naszych placówek i wielu, wielu innych.
Dążenia te powinno rozpocząć wskazanie różnic w funkcjonowaniu naszych szkół . Różnic, ktore często są  bagatelizowanym źródłem lepszej lub gorszej jakości pracy placówek.
 
Chcemy rozpocząć  szerszą dyskusję nad tym problemem. Początkiem tej dyskusji będzie artykuł w DS. W tym artykule chcemy wskazać opisane wyżej  problemy.
Bardzo pomożecie nam- w sensie nam wszystkim- dyrektorom, nauczycielom i uczniom- jeśli odpowiecie na kilka pytań dołączonych do maila. Nie jest to ankieta stworzona zgodnie z wszelkimi zasadami sztuki. Po prostu kilka pytań, na które odpowiedź da pewien obraz różnic pomiędzy naszymi szkołami.
Marek Pleśniar26-09-2003 10:00:01   [#02]
i dziękujemy za pierwszą czterdziestkę odpowiedzi:-)
Marek Pleśniar27-09-2003 13:40:21   [#03]

i za pierwsze 53 odpowiedzi:-)

A gdzie Wy?

bogna29-09-2003 15:21:29   [#04]

ja....

zaraz nadrobię zaległości!

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]