Forum OSKKO - wątek

TEMAT: czas pracy dyrektora szkoły
strony: [ 1 ]
Chowański Krzysztof26-09-2003 09:49:46   [#01]
Otrzymałem pilne pismo z organu prowadzącego o podanie tygodniowego czasu pracy swojego i wice z uwzględnieniem podziału godzin, w których prowadzone są zajęcia dydaktyczne oraz godzin, w których pełnione są obowiązki dyrektora. Proszę o pomoc. Jaka jest podstawa prawna mówiąca o czasie pracy dyrektora szkoły?
Marek Pleśniar26-09-2003 09:57:23   [#02]

pilne?

możesz z sensem podać tylko godziny dydaktyczne i czas przyjęć interesantów. (plan tygodniowy z godzinami przyjęć)

Jak sobie wyobraża urzędnik pozostałe godziny - Bóg raczy wiedzieć.

 swoją drogą ciekawa sprawa i chętnie bym spytał tego organu o co mu chodzi;-)

Jak się nie boicie dyrkowie z tej gminy to nam dajcie pismo od nich:-)

Leszek26-09-2003 10:08:19   [#03]

KN - Art. 42. 1. Czas pracy nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć nie może przekraczać 40 godzin na tydzień.

Możesz rozpisać organowi ten wymiar.

Znikam na parę dni

Pozdrawiam

Marek Pleśniar26-09-2003 10:19:36   [#04]

yhm

racja, mozna tak.

Ale skonczy się fikcją. Dlatego nie wiem po co im to.

Rycho26-09-2003 10:26:11   [#05]

ciekawe?

Na początek pytanie:

czy jeśli rozpiszesz swoje 40 godz. np codziennie od 7.00 - 15.00 i w którymś dniu będziesz musiał byc na służbowym spotkaniu od godz. 17.00 - 19.00 to organ zapłaci Ci nadliczbówki?

Jak świat światem wszędzie tego typu stanowiska mają tzw nienormowany czas pracy.

Ja bardzo bym chciał, żeby mój organ kazał mi coś takiego zrobić. Bo to by znaczyło, że odpowiedź na powyższe pytanie jest twierdząca.

:-))

Joanna Berdzik26-09-2003 10:30:23   [#06]

fiu:-)

:-))))

Wprowadziłam kiedyś, bo PIP kazali karty ewidencji czasu pracy n-la.

Po pół roku spaliłam je w piecu:-))). Okazalo się, ze wykazać można wszystko, co tylko się chce- po co? nie wiem...

A w przypadku dyrektora to już w ogole fikcja, jakiś nagły wyjazd, spotkanie, wezwania wizytatora, nagla rozmowa z rodzicem, niedzielny festyn parafialny, zebranie kobiet wiejskich:-) płacili by nadgodziny..

Ja na takim wymiarze, co to by mi kazał organ robić wpisalabym jeszcze i to forum- jako douczanie się z przepisów po południu:-)

Gaba26-09-2003 10:45:15   [#07]

i w nocy oraz nad ranem

Rychu, nasz wspólny organ jest przechytry... on nie wprowadzi, on się dziwi, to p. dyrektor nie ma? Jak to nie ma?



:)


gaba
Janusz z W26-09-2003 10:48:13   [#08]

Kodeks pracy

Art. 135. § 1. Pracownicy zarządzający, w imieniu pracodawcy, zakładem pracy, główni księgowi i kierownicy wyodrębnionych komórek organizacyjnych zakładu pracy, a także zastępcy tych osób, wykonują, w razie konieczności, pracę poza normalnymi godzinami pracy bez prawa do oddzielnego wynagrodzenia z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych.

§ 2. Pracownikom, o których mowa w § 1, z wyłączeniem pracowników zarządzających, w imieniu pracodawcy, zakładem pracy, przysługuje jednak prawo do oddzielnego wynagrodzenia z tytułu pracy wykonanej na polecenie pracodawcy w godzinach nadliczbowych przypadających w niedzielę, święto lub w dodatkowym dniu wolnym od pracy, jeżeli za pracę w tym dniu nie otrzymali innego dnia wolnego od pracy.

Chowański Krzysztof26-09-2003 10:58:45   [#09]
Jest to po to aby radni mogli rozliczać dyrektorów z czasu pracy. Np. od 7.30 do 15.30. Dalej uważają, że piwinien być czas nienormowany czyli nie mniej niż 40. A jeżeli trzeba zostać dłużej, przyjść wiczorem, w sobotę lub niedzielę to to jest właśnie nienormowany czas.
Chowański Krzysztof26-09-2003 11:08:00   [#10]
Co sądzicie o takich opiniach  w tej sprawie. W pierwszej oczywiście jest mowa o Zarządzie, ale od października 2002r. zadania te pełni wójt, burmistrz lub prezydent.

W komunikacie ZUS z 6 czerwca 2001 r. (pismo nr FUu 4000-3/01). czytamy między innymi, że: "Zatrudnianie i zwalnianie kierowników gminnych jednostek organizacyjnych przez zarząd gminy, stosownie do postanowień art. 30 ust. 2, pkt 5 ustawy o samorządzie gminnym, w żadnym razie nie oznacza, że zarząd przez powołanie dyrektora uzyskuje względem niego kompetencje w zakresie, w jakim przepisy prawa pracy upoważniają pracodawcę do kierowania pracą podporządkowanych mu pracowników.Dyrektor szkoły jest pracownikiem szkoły a nie zarządu gminy i szkoła jako jednostka organizacyjna zatrudniająca pracowników jest jego pracodawcą, w rozumieniu art. 3 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy.Dyrektor zajmuje najwyższą pozycję w strukturze organizacyjnej szkoły i z tego względu jego pracownicze podporządkowanie ma inną treść, niż podporządkowanie pozostałych pracowników. Nie ma nad sobą bezpośredniego przełożonego, kierującego jego pracą. W tę rolę nie wchodzi zarząd gminy, ponieważ przepisy prawa wyposażają go tylko w niektóre kompetencje pracodawcy względem dyrektora szkoły (powierzenia stanowiska i odwołania z tego stanowiska).Nie ma żadnych podstaw prawnych do uznania zarządu gminy za organ zarządzający szkołą w rozumieniu art. 31 Kodeksu pracy, dokonujący za pracodawcę czynności w sprawach z zakresu prawa pracy wobec jej dyrektora.(...)Zarząd gminy jedynie realizuje za gminę, będącą organem prowadzącym szkołę, jej kompetencje wynikające z przepisów prawa.Z przepisu art. 34b ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz.U. z 1996 r. nr 56, póz. 329 z późn.zm.) wynika, że organ prowadzący szkołę może ingerować w działalność szkoły wyłącznie w zakresie i na zasadach określonych w ustawie.Jednocześnie przepis art. 34a ustawy o systemie oświaty stanowi, że organ prowadzący szkołę sprawuje nadzór nad jej działalnością w zakresie spraw finansowych i administracyjnych. Ustawa o systemie oświaty nie zawiera więc przesłanek, które uzasadniałyby stwierdzenie, iż zarząd gminy jest również "kierownikiem" dyrektora szkoły jako pracownika.Przedstawione wyżej stanowisko zajęło Ministerstwo Edukacji Narodowej w piśmie z dnia 24.05.2001 r. znak DK-WPP-1100-248/ZP/01.



Porady przygotowane przez firmę Ka-2, wiodącego producenta oprogramowania do zarządzania szkołąhttp://www.ka-2.edu.pl

Nienormowany czas pracy
Pytanie do prawnika: Co w praktyce oznacza pojęcie "nienormowany czas pracy" i ile naprawdę wynosi tygodniowy czas pracy dyrektora szkoły?

Odpowiedź prawnikaZgodnie z art. 42 ust. 6 Karty Nauczyciela - dyrektorowi i wicedyrektorowi szkoły oraz nauczycielowi pełniącemu inne stanowisko kierownicze w szkole obniża się tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć określonych w ust. 3 (przypis: tutaj chodzi o wymiar czsu pracy szeregowych nauczycieli) w zależności od wielkości i typu szkoły oraz warunków pracy lub zwalnia się ich od obowiązku realizacji tych zajęć. Dotyczy to również nauczyciela, który obowiązki kierownicze pełni w zastępstwie nauczyciela, któremu powierzono stanowisko kierownicze. 7. Organ prowadzący szkołę lub placówkę po uzyskaniu opinii organu sprawującego nadzór pedagogiczny określa: 1) zasady rozliczania tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycieli, dla których ustalony plan zajęć jest różny w poszczególnych okresach roku szkolnego, 2) zasady udzielania i rozmiar zniżek, o których mowa w ust. 6, oraz przyznaje zwolnienia od obowiązku realizacji zajęć, o których mowa w ust. 3. Tak więc wymiar czasu pracy dyrektora składa się z pracy dydaktycznej w wymiarze takim jak w przypadku szeregowych nauczycieli a pomniejszony o czas jaki określił organ prowadzący szkołę plus z czasu przeznaczonego na administrowanie szkołą, który w zasadzie jest nieoznaczony, a uzależniony jedynie od aktualnych potrzeb placówki.
Janusz z W26-09-2003 11:40:00   [#11]

Kompetencje

A co Wy na to, jeśli przed Sądem Pracy burmistrz (były wojewoda) twierdzi, że zwyczajowo dyrektor powinien z nim uzgadniać osobę zatrudnianą w sekretariacie szkoły w zastępstwie za inną, przebywającą na chorobowym? ;-)
Jacek26-09-2003 11:41:13   [#12]
Tu nie ma co myśleć taki jest stan prawny a to, że gminy nadużwają swojej władzy to druga sprawa. Ja na pytanie Wydziału Edukacji organu prowadzącego kiedy pracuję, podałem swoje godziny dydaktyczne a pozostały czas określiłem wtedy kiedy potrzeba
Rycho26-09-2003 13:41:14   [#13]

dyrektor szkoły

nie jest pracownikiem zarządzającym w imieniu pracodawcy bo sam jest pracodawcą. (UoSO)

Dla mnie interpretacje zamieszczone powyżej są więc jak najbardziej jasne i zrozumiałe.

Dyrektora szkoły nie zatrudnia żaden wójt, burmistrz, prezydent, starosta itd. Zatrudnia go dyrektor szkoły jako nauczyciela i dopiero z tego stanowiska można zostać dyrektorem szkoły. (UoSO, Art. 36. 1. Szkołą lub placówką kieruje nauczyciel mianowany lub dyplomowany, któremu powierzono stanowisko dyrektora.)

Chyba że jest nie nauczycielem, któremu zgodnie z (Art. 36. 2. Szkołą lub placówką, za zgodą kuratora oświaty, może również kierować osoba niebędąca nauczycielem powołana na stanowisko dyrektora przez organ prowadzący. Kurator oświaty przy wyrażaniu zgody uwzględnia w szczególności posiadanie przez tę osobę wykształcenia i przygotowania zawodowego odpowiadającego kierunkowi kształcenia w szkole lub zakresowi zadań placówki.) powierzono funkcje dyrektora szkoły. Przy czym tu nie znalazłem sposobu zatrudnienia takiej osoby w szkole. Może w ramach stanowisk administracyjnych?

A że organy uzurpują sobie prawo do takich działań? Władza ma to do siebie, że nigdy jej dość :-(

Ewa z Rz26-09-2003 21:24:53   [#14]
Pierwszy tekst przytoczony przez Krzysztofa nie jest tylko opinią - identyczny w treści jest wyrok NSA - czyli jest to obligatoryjna interpretacja prawna.
Grażyna27-09-2003 10:53:28   [#15]

Była o tym mowa

Jest na ten temat wyrok NSA. Dyrektor szkoły ma nienormowany czas pracy, nie musi nikomu spowiadać się kiedy z niej wychodzi, np. o 11.00. Powinien mieć jedynie wywieszony czas przyjmowania interesantów, a tego nie musi robić dzień w dzień. Odsyłam do "Dyrektora Szkoły", chyba z 2002, ale nie jestem pewna. Poszukam w szkole i zeskanuję, ale dopiero w poniedziałek-wtorek.
Alfred27-09-2003 17:08:15   [#16]
Sienkiewiczowski Kmicic skutecznie podchodził Chowańskiego, ale jak znam Ciebie Krzychu, Ty podejść się nie dasz:-))
Pisz się na konferencję Vulcana w Warszawie. Miło będzie Cię widzieć wśród OSKKO..;-)
Marek Pleśniar27-09-2003 17:14:48   [#17]
Znacie sie?
Alfred27-09-2003 17:17:23   [#18]
Jak łyse konie;-)
ewa27-09-2003 17:31:55   [#19]

Grażyna ma rację było :-)

 artykuł St. Prażmowskiego zamieszczony w Dyrektorze Szkoły 10/2002 zatytułowanym “Kto powołuje dyrektora szkoły?

O tym, że wójt nie ma wszystkich uprawnień świadczy wyrok NSA w Warszawie z dnia 24.11.1999r. W uzasadnieniu odwołania dyrektora podano jako przyczynę min. nieusprawiedliwione nieobecności w szkole przez 4 kolejne dni. Sąd nie znalazł przepisów prawnych, z których wynikałoby, iż dyrektor jest pracownikiem podporządkowanym w zakresie

wykorzystania czasu pracy.

Wyrok z dnia 24 listopada 1999r.   II SA 1735/99.

Z faktu, że zarząd gminy powołuje i odwołuje dyrektora nie wynika, że zarząd przez powołanie dyrektora szkoły uzyskuje względem niego kompetencje w zakresie, w jakim przepisy prawa pracy upoważniają pracodawcę do kierowania pracą podporządkowanych mu pracowników. Dyrektor szkoły jest pracownikiem szkoły, a nie zarządu gminy... Nie ma nad sobą bezpośredniego przełożonego, kierującego jego pracą.”

Grażyna28-09-2003 18:02:13   [#20]
Dzieki ewa, już nie będę przekopywała starych numerów:)) Szybka jesteś!
ewa28-09-2003 18:19:09   [#21]

;-)

nie taka szybka,  potrzebowaliśmy tego robiąc temat na konf. w Poznaniu wtedy szperałam i zostało w kompie :-)))
to po co masz szukać ;-)
HenrykB28-09-2003 23:29:00   [#22]

Podnoszę ten wątek, bo jest ważny.

Sam przechodzę etap nawiązywania współpracy z dyrektorami szkół (jak trudna to dla mnie zmiana po 17 latach dyrektorowania!!!).

Obawiam się o przesadę w dążeniach organu prowadzącego do "władzy" ponad wszystko. Wasze spostrzeżenia i znajomość rzeczy (doświadczenia) są dla mnie bardzo cenne.

Widzę w planach MENiS coraz większe kompetencje dla organu prowadzącego. Szczególnie w pozyskiwaniu dodatkowych środków.

Oby jak najmniej takich zmian.

HenrykB - przedstawiciel organu prowadzącego

;-)))

Marek Pleśniar29-09-2003 01:16:45   [#23]

:-))))))))))))

mamy wtyczkę:-)

HenrykB29-09-2003 19:12:34   [#24]

 

 

I to jaką!!!

Marek Pleśniar29-09-2003 19:16:49   [#25]
no:-))))

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]