Forum OSKKO - wątek

TEMAT: liceum uzupełniające
strony: [ 1 ]
fredi25-09-2003 21:34:42   [#01]
Szukam takich którzy zamierzają od 1 września 2004 wystartować z liceum uzupełniajacym i chcą wymienić poglądy. ( lub technikum uzupełniające)
mariako25-09-2003 21:46:06   [#02]

Ja taka jestem

W roku szkolnym 2003/2004 kończą szkołę uczniowie szkół zawodowych w zawodach o dwuletnim cyklu kształcenia. Czyli z reguły są to młodociani pracownicy klas wielozawodowych. Wydaje mi się, że dla nich najlepszym rozwiązaniem byłyby licea uzupełniające. W dużych miejscowościach jest szansa na dokonanie naboru do techników uzupełniających kształcących w konkretnych zawodach.
Pytanie, które mnie nurtuje - forma kształcenia zarówno w liceach jak i w technikach - dzienna, wieczorowa?

Dla młodzieży, czy dla dorosłych?

A ramowe plany nauczania?
fredi30-09-2003 18:27:03   [#03]

Brak czasu i dlatego cisza.

temat bardzo aktualny. Może ktoś coś wie.

Liceum uzupełniające 2 letnie, ale jakie ramówki itd. ?

Hanna01-10-2003 14:46:06   [#04]

tyle na menowskiej

5.     LICEUM UZUPEŁNIAJĄCE
    - założenia programowo-organizacyjne


Liceum uzupełniające jest 2-letnią szkołą ogólnokształcącą, przeznaczoną głównie dla absolwentów szkoły zawodowej, której zadaniem jest uzupełnienie wykształcenia ucznia do poziomu średniego, a w szczególności przygotowanie go do egzaminu maturalnego.

Liceum uzupełniające stanowi element gwarantujący pełną drożność systemu edukacyjnego od szkoły podstawowej do studiów wyższych. Szkoła ta ułatwia wyrównywanie szans edukacyjnych młodzieży. Z tego powodu ważne jest, aby liceum uzupełniające było szkołą łatwo dostępną zarówno w systemie dziennym jak i wieczorowym.
Absolwent tej szkoły będzie miał więc taką samą możliwość kontynuowania kształcenia, w tym podjęcia studiów wyższych, jak absolwenci liceum profilowanego. Wymaga to zabezpieczenia w planach nauczania odpowiedniej (takiej jak w liceum profilowanym) liczby godzin na realizację przedmiotów akademickich (tabela 6, str. 26). Zakłada się, że około 85% całkowitej liczby godzin będzie wykorzystywane na kształcenie w obrębie obowiązującego kanonu kształcenia ogólnego, zaś około 15% zostanie przeznaczone na kształcenie fakultatywne przygotowujące do matury.

tabela06.jpg (76347 bytes)

W zakresie zajęć wymienionych w ramowym planie nauczania obowiązują podstawy programowe analogiczne do podstaw dla liceum profilowanego. Opracowane w oparciu o nie programy nauczania powinny jednak uwzględniać skrócony okres nauczania i powinny być dostosowane do kształcenia osób dorosłych. Nie wprowadza się natomiast drugiego języka obcego, którego nauczanie w okresie dwuletnim nie jest zasadne.
Organizacja kształcenia, obok form tradycyjnych, powinna mieścić w sobie możliwość indywidualnego toku nauki, włącznie ze stosowaniem kształcenia na odległość, będącego modyfikacją zaocznych form kształcenia, czy kształcenia blokowo-kursowego, przygotowującego do egzaminów eksternistycznych.
 tyle znalazłam w menowskiej wyszukiwarc3e a też jestem zainteresowana

bogna01-10-2003 18:12:21   [#05]

dzisiaj w Poznaniu była konferencja dotycząca kształcenia ustawicznego.

Przedstawicielka MENiSu nie potrafiła nic bliższego powiedzieć na temat liceów i techników uzupełniających :-(

bogna01-10-2003 18:19:59   [#06]

nie potrafiła też odpowiedzieć...

jak się mają ustalone terminy egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe do rozp. w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania, gdzie &6.1.brzmi:

Nauka zawodu trwa nie krócej niż 24 miesiące i nie dłużej niż 36 miesięcy

fredi01-10-2003 18:35:22   [#07]

oni mają czas. My mniej , bo w tym roku będą pierwsi absolwenci ZSZ. Trzeba dla nich utworzyć nowe szkoły.

Ale jeśli nawet MENiS nie wie jakie?????

mariako02-10-2003 01:47:58   [#08]
w Legnicy na konferencji OKE stwierdzono, że oni tylko zajmuja się organizacją egzaminów, a pytanie o terminy to nie do nich!!! Ale problem znają!!!

Nasze dzieci (młodzież) w 100% chcą się kształcić dalej.

Nie chciałabym, aby powtórzyło się to co było w ubiegłym roku:

MY wystąpiliśmy o utworzenie nowej szkoły - Technikum Handlowego (po szkole zasadniczej).
My zebraliśmy wszelkie możliwe (potrzebne) opinie o potrzebie utworzenia takiej szkoły.

A otwarto ją w zupełnie innej placówce!!!
fredi02-10-2003 18:33:29   [#09]
no tak!!!!!!

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]