Forum OSKKO - wątek

TEMAT: staż w trakcie zastępstwa- pomózcie!
strony: [ 1 ]
Agata M24-09-2003 20:57:40   [#01]

Witam!

Jestem wychowawca świetlicy przyjętą 1 września tego roku na czas nieobecności p.X. Dyrektorka uważa, że nie mogę robić stażu, gdyż musi on być dokładnie zaplanowany, a w tej sytuacji nie wiadomo jak długo będę pracować (sama p. X uważa, że wróci w kwietniu- tak mówi przed porodem). Tyle że:

1) stażysta rozpoczyna staż automatycznie

2) art. 10 ust. 11 KN- musi napisać wniosek, by staż się nie liczył do awansu

3) jeśli przerwę staż, gdy p.X wróci do pracy, mam 6 miesięcy czy trzy by ponownie go rozpocząć i by wcześniejszy czas stażu liczył mi sięnormalnie? ...ważny problem...dwa artykuły jeden po drugim mówią coś innego...)

Czy warto walczyć o to u dyrektorki? I czy np. brak osoby, która mogłaby być moim opiekunem, może być powodem zaniechania rozpoczęcia stażu (ze str. dyrekcji...) Z tego co wiem, dyrekcja ma obowiązek przydzielić mi opiekuna...A dla wychowawcy świetlicy SP chyba takim może być nauczyciel klas 1-3? Proszę o pomoc! Czasu juz niewiele...tylko do 30 wrzesnia...potem przepada...

Dzieki za odpowiedzi, Agata

beera24-09-2003 21:16:08   [#02]

absolutnie

powinnaś rozpocząc staż!

Nic nie wiadomo- może będziesz mogła pracować do dnia jego zakończenia?

Skladaj jak najszybciej plan rozwoju- sprawdź, czy jakieś wewnętrzne procedury nie zakładają konieczności jego wczesniejszego zlożenia. Plan rowoju dyrekcja Ci zatwierdzi ( lub nie) i wtedy procedura toczy się dalej- opiekun , itp:-)

beera24-09-2003 21:23:00   [#03]

Aha...

a 6 miesięcy dotyczy nieobecności w pracy

zaś 3 miesiace dotyczy przerwy w zatrudnieniu

grażka24-09-2003 21:31:16   [#04]

Czy to napewno jest tak? Pytałam o to wcześniej, bo mam także sytuację osoby na zastępstwie - i Leszek taki mi radził:

(---.leszno.sdi.tpnet.pl) 11.09.2003 22:42 [#16]

Wydaje się, że jednak nie może ponieważ, i tu pójdę śladem zapisów w KN:

Art. 10. 2. Z osobą posiadającą wymagane kwalifikacje, z zastrzeżeniem ust. 3, i rozpoczynającą pracę w szkole stosunek pracy nawiązuje się na podstawie umowy o pracę na czas określony na jeden rok szkolny w celu odbycia stażu wymaganego do uzyskania awansu na stopień nauczyciela kontraktowego, z zastrzeżeniem ust. 7.

Tu nie mamy spełnienia powyższego warunku.

Art. 9d. 3. Staż, o którym mowa w art. 9c ust. 1, przerywa się w przypadku nieobecności nauczyciela w szkole z powodu: czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby, zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy oraz urlopu innego niż urlop wypoczynkowy, trwającej łącznie dłużej niż 3 miesiące, z zastrzeżeniem ust. 3a.
3a. W przypadku nieobecności w pracy z powodu urlopu macierzyńskiego staż ulega przedłużeniu o czas trwania tego urlopu.

Zwróć uwagę, że tu wymienia się literalnie przyczyny przerwania stażu, nie ma wśród nich zakończenia umowy o pracę.

Art. 9d.5. Nauczyciel kontraktowy i nauczyciel mianowany mogą przerwać staż z przyczyn niewymienionych w ust. 3 na swój wniosek w każdym czasie. W przypadku ponownego rozpoczęcia stażu, odbywają staż w pełnym wymiarze.


Nie wymienia się tu nauczyciela stażysty.

Art. 9f. 2. Nauczycielowi kontraktowemu i nauczycielowi mianowanemu, którzy w okresie trwania stażu zmienili miejsce zatrudnienia, do stażu, o którym mowa w art. 9c ust. 1 pkt 2, zalicza się okres dotychczas odbytego stażu, jeżeli podjęli zatrudnienie w szkole nie później niż 3 miesiące po ustaniu poprzedniego stosunku pracy i za okres dotychczas odbytego stażu otrzymali pozytywną ocenę dorobku zawodowego.
3. Ocenę, o której mowa w ust. 2, uwzględnia się przy dokonywaniu oceny dorobku zawodowego nauczyciela za okres całego stażu.

Nie wymienia się tu nauczyciela stażysty.

I stąd moje zdanie początkowe.

 

Słuchajcie - jak to zinterpretować, bo może i moją stażystkę uratuję? Szkoda dziewczyny... 

Leszek24-09-2003 21:44:33   [#05]

Obstaję przy swoim Grażko.

Pozdrawiam

beera24-09-2003 21:49:46   [#06]

kurde...

Leszek ma rację- zupełnie nie zwróciłam uwagi,iż to stazystka
grażka24-09-2003 21:53:22   [#07]
Masz refleks- :-))) A ja już Cię poganiałam...
violka24-09-2003 22:15:38   [#08]

staż zaczyna, tylko na swój wniosek może go nie zaczynać :

art.10.

11. W przypadku nauczyciela zatrudnionego na podstawie ust. 7 (zastępstwo), posiadającego wymagane kwalifikacje, na jego wniosek odstępuje się od stosowania przepisów rozdziału 3a. Dla celów płacowych nauczyciele ci są traktowani jak nauczyciele stażyści, chyba że posiadają wyższy niż stażysta stopień awansu zawodowego.

 

niech szybko zrobi to co pisze Asia

a co do zakończenia stażu to nigdy nic nie wiadomo - może n-lka pójdzie na wychowawczy, może w innej szkole trafi się macierzyński, dziewczyna się przeniesie i tam ukończy staż

grażka24-09-2003 22:24:15   [#09]
Ale prawo do przerwania stażu ma tylko kontraktowy i mianowany. To samo dotyczy zmiany miejsca pracy - tak jak pisze Leszek.
violka24-09-2003 22:31:26   [#10]

grażka

ona nie przerywa stażu, to staż się jej sam przerywa w związku z wygaśnięciem umowy o pracę

przyszła do mnie taka kontraktowa - w 3 szkołach robiła staż i ma już prawie półtora roku, gdyby miala przerwę tylko 3 m-ce mogłaby kontynuować staż, ale ma ponad 6 m-cy (w KO powiedzieli, że może kontynuować, ale ja mam wątpliwości, więc poprosiłam o opinię na piśmie - jak na razie KO się nie odezwało)

niech zaczyna, co się będzie martwić na zapas tym przerywaniem

grażka24-09-2003 22:35:08   [#11]

violko - rozumiem

sama gdzieś już na forum o takich przypadkach - tych nauczycieli błąkających się w poszukiwaniu stałej pracy - pisałam.

Ale w przypadku stażysty? Pierwsza praca?

Leszek24-09-2003 22:37:22   [#12]

Przerywać niezdrowo (oczywiście piszę o stażu).

Po co robić dziewczynie nadzieje, które spowodują tylko frustrację z uwagi na niemożność dokończenia stażu.

Uważam, że staż należy robić solidnie, kształtować szczególnie na początku pracy u nauczyciela.

Unikać tego, że jakoś to będzie.

Pozdrawiam

AnJa24-09-2003 22:42:06   [#13]

Pomijając aspekt prawny, bo tu nie wiem czy może...

A czym się różni normalna praca od tej w trakcie stażu? Jeśli więc chce niech ten staz rozpocznie, plan napisze, normalnie pracuje, jak sie uda to go skończy, jesli nie to będzie przynajmniej plan pisac umiała :-)

violka24-09-2003 22:56:38   [#14]

przyjrzyjmy się temu co Leszek napisał

(---.leszno.sdi.tpnet.pl) 11.09.2003 22:42 [#16]

Wydaje się, że jednak nie może ponieważ, i tu pójdę śladem zapisów w KN:

Art. 10. 2. Z osobą posiadającą wymagane kwalifikacje, z zastrzeżeniem ust. 3, i rozpoczynającą pracę w szkole stosunek pracy nawiązuje się na podstawie umowy o pracę na czas określony na jeden rok szkolny w celu odbycia stażu wymaganego do uzyskania awansu na stopień nauczyciela kontraktowego, z zastrzeżeniem ust. 7.

Tu nie mamy spełnienia powyższego warunku.

a zastrzeżenie ust. 7   ?

skoro można nawiązać umowę na czas krótszy to jako zatrudniona automatycznie zaczyna staż - nigdzie nie jest napisane, że rozpoczęcie stażu jest uwarunkowane podpisaniem rocznej umowy

warunkiem rozpoczęcia stażu stażysty jest sam fakt rozpoczęcia pracy oraz posiadanie kwalifikacji do przedmiotu (art. 10 ust. 9,10):

9. W przypadku, o którym mowa w ust. 7, jeżeli nie ma możliwości zatrudnienia osoby posiadającej wymagane kwalifikacje, można za zgodą organu sprawującego nadzór pedagogiczny zatrudnić nauczyciela, który nie spełnia warunku wymienionego w ust. 5 pkt 5.

10. Do nauczycieli zatrudnionych na podstawie ust. 9 nie stosuje się przepisów rozdziału 3a. Dla celów płacowych nauczyciele ci są traktowani jak nauczyciele stażyści.

i jedźmy dalej

Art. 9d. 3. Staż, o którym mowa w art. 9c ust. 1, przerywa się w przypadku nieobecności nauczyciela w szkole z powodu: czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby, zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy oraz urlopu innego niż urlop wypoczynkowy, trwającej łącznie dłużej niż 3 miesiące, z zastrzeżeniem ust. 3a.
3a. W przypadku nieobecności w pracy z powodu urlopu macierzyńskiego staż ulega przedłużeniu o czas trwania tego urlopu.

Zwróć uwagę, że tu wymienia się literalnie przyczyny przerwania stażu, nie ma wśród nich zakończenia umowy o pracę.

zgoda teoretycznie nie ma, ale przecież w praktyce jest

Art. 9d.5. Nauczyciel kontraktowy i nauczyciel mianowany mogą przerwać staż z przyczyn niewymienionych w ust. 3 na swój wniosek w każdym czasie. W przypadku ponownego rozpoczęcia stażu, odbywają staż w pełnym wymiarze.


Nie wymienia się tu nauczyciela stażysty.

ale ona nie przerywa stażu na swój wniosek

Art. 9f. 2. Nauczycielowi kontraktowemu i nauczycielowi mianowanemu, którzy w okresie trwania stażu zmienili miejsce zatrudnienia, do stażu, o którym mowa w art. 9c ust. 1 pkt 2, zalicza się okres dotychczas odbytego stażu, jeżeli podjęli zatrudnienie w szkole nie później niż 3 miesiące po ustaniu poprzedniego stosunku pracy i za okres dotychczas odbytego stażu otrzymali pozytywną ocenę dorobku zawodowego.
3. Ocenę, o której mowa w ust. 2, uwzględnia się przy dokonywaniu oceny dorobku zawodowego nauczyciela za okres całego stażu.

Nie wymienia się tu nauczyciela stażysty.

i tu faktycznie stażystce odbyty częściowo staż przepada

ale popatrzmy dalej

Art. 9c. 1. Staż, z zastrzeżeniem ust. 2, trwa w przypadku ubiegania się o awans na stopień:

1) nauczyciela kontraktowego - 9 miesięcy;

być może dyrekcja na tym się opiera - jako że nie może jej zapewnić zatrudnienia gwarantującego mozliwość odbycia stażu - to zakazuje jej stażu wogóle (chociaż wg mnie nie może - bo jak podstaw prawna tej odmowy?)

jest wyjście - jeśli w umowie ma zapis "na czas nieobecności pani XY" to spokojnie zaczyna staż - a gdzie tu widać że nie ma gwarancji zakończenia stażu? może nieobecność potrwa do końca maja ?

gorzej jeśli ma napisane np. do 10 grudnia 2003 r. (ale jesli dyr jest życzliwy - przecież można poprawić umowę)

podsumowując

ja jednak bym się upierała - niech zaczyna

jeśli nie mam racji rzućcie paragrafem, ale innym bo te powyższe mnie nie przekonują

prawnik przy innej okazji tłumaczył mi, że przepisy trzeba czytać wprost, ale też w kontekście innych przepisów

tutaj jak widzimy zapisy w KN są niespójne, ale nie jest to żadna nowość jeśli chodzi o prawo oświatowe - jest niedoróbka - szukajmy furtki jak to wykorzystać by pomóc dziewczynie

Leszek24-09-2003 23:30:31   [#15]

Zatem szukaj...

Niespójność przepisów nasuwa formy interpretacji,

a prawników w naszym kraju wielu (bez obrazy dla prawników) , mam nadzieję, że ci solidni tego prawa oświatowego nie tworzyli...

ponieważ musiałbym zmienić zdanie na temat prawników :-).

Dziękuję za dogłębną analizę mojej analizy. :-)

Dawno nikt tak mi się nie przyglądał...

Pozdrawiam

violka24-09-2003 23:49:56   [#16]

Leszku

wcale nie miałam zamiaru brać Cię pod lupę , wielokrotnie korzystałam z Twojej mądrości

robiąc ten rozbiór Twojej analizy szukałam potwierdzenia za albo przeciw, starałam się poukładać to sobie w jakiś logiczny sposób (chociaż w prawie nie kierujemy się logiką, tylko literalnym zapisem i precedensami)

chciałam mieć pewność, chociaż sercem jestem za tym by staż rozpocząć

nie możemy jednak kierować się myśleniem życzeniowym, a nauczycielka ma prawo wiedzieć na czym stoi

przecież jeżeli coś nie jest zakazane to znaczy że jest dozwolone, a nigdzie nie dopatrzyłam się zapisu, że w przypadku umowy krótszej n-l nie może rozpocząć stażu

bo np. zapis że jeśli n-l podejmuje pracę w trakcie roku to nie rozpoczyna stażu - jest czarno na białym zapisany i nie ma problemu

grażka24-09-2003 23:51:42   [#17]

Violka - ja bym chciała, żebyś miała rację. I jutro do tego problemu z moją dyrekcja wrócę. Obyśmy w razie czego zdążyły.

Pytanie jest jedno - czy w KN słowa Osoba rozpoczynająca pracę w szkole = nauczyciel?

Może sie czepiam, ale w art 10. ust. 7 stosuje sie - wśród innych - określenie Osoba rozpoczynająca pracę w szkole. Każdy inny "rodzaj" nauczyciela jest tam osobno opisany - kontraktowy lub - z ust 5. mianowany i dyplomowany.

Natomiast ustęp 11 mówi wprost o tylko o nauczycielu.

Może za dużo czytania i interpretacji? ;-)

grażka24-09-2003 23:54:16   [#18]
choć  - pewnie tak z definicji Art.3 pkt 1.
violka24-09-2003 23:57:27   [#19]

KN dotyczy pracowników zatrudnionych na stanowiskach pedagogicznych czyli wszystkich n-li

może już starczy tego czytania i interpretacji :))

Ewa z Rz25-09-2003 00:21:39   [#20]

uparcie twierdzę...

Już nie pierwszy raz - Nauczyciel stażysta (zatrudniony na podstawie art 10 ust. 2 lub 3 lub 7), który rozpoczął pracę w pierwszych dwóch tygodniach zajeć w danym roku szkolnym rozpoczyna staż automatycznie (KN art. 9d ust 1).

Stażysta, zatrudnioney na podstawie ust 7 art. 10 KN, może nie rozpocząć stażu, ale MUSI złożyć stosowny wniosek - KN art. 10 ust. 11.

Zwróćcie uwagę, że twierdzenie jakoby taki stazysta nie rozpoczynał stażu powoduje absolutna zbędność tego ustępu - n-l kontraktowy i mianowany, o ile nie złożą wniosku o staż to go NIE rozpoczynają, zatem w ich przypadku zbędny jest zapis, że mogą na swoj wniosek odstapić od stażu.

Inną sprawą jest ukończenie takiego stażu. Ustęp 11 art. 10 KN wziął się własnie stad, że wówczas n-l ryzykuje, że pomimo rozpoczęcia stażu może go nie ukończyć. Wystarczy uświadomić to takiemu n-lowi. Osobiście, uważam, że należy raczej staż rozpocząć - napisanie planu przyta się tak czy tak - a jeśli się go nie uda skończyć to trudno.

Z doświadczenia wiem, że takie umowy często bywają przedłużane do końca roku szk.

-------------

No i na jakiej podstawie można stwierdzić, że taki n-l stażu nie rozpoczął? Mamy obowiązek przydzielic mu opiekuna, o ile sam n-l nie zrezygnuje ze stażu i przyjąć i zatwierdzić plan rozwoju.

Macia25-09-2003 18:48:08   [#21]

Wszyscy

jestescie wspaniali. To dzięki wam utwierdziłam się w przekonaniu że na zastepstwie stażysta też może odbywać staż na kontraktowego.(wątek-umowa na zastępstwo) Sama chciałam pomóc swojej nauczycielce ale organ robił problemy. Jednak wasze sugestie sprawiły, że drazyłam temat u róznych osób aż znalazłam argumenty by ich przekonać. Wiec Agata - zaczęłaś staż i tylko musisz mieć swiadomość że jeśli wróci twoja poprzedniczka przed 31 maja to go nie skończysz, ale to najgorszy scenariusz i nie bierz go jeszcze pod uwagę.Swoja droga dziwie się, że dyrektor robi problemy.
Agata M27-09-2003 20:23:55   [#22]

Witam!!!

Dziękuję Wam za wszystkie Wasze wypowiedzi...dzięki nim dowiedziałam się, że jednak jest o co "walczyć"...i że są ku temu dowody...i powody...i w ten o to sposób zaczęłam staż!!!

Jeszcze raz gorąco dziękuję i pozdrawiam cieplutko!!

Trzymajcie za mnie kciuki ;-)))

Agata

violka27-09-2003 22:55:21   [#23]

trzymam

pierwsze zadanie - zapoznanie z przepisami prawa oświatowego - masz już zaczęte

:)))

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]