Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Godziny "karciane" a wycieczki szkolne
strony: [ 1 ]
Aroniowa23-04-2009 08:21:19   [#01]

Czy jest taka możliwość rozliczenia tej dodatkowej godziny:

nauczyciel planuje w semestrze np. dwie jednodniowe wycieczki przedmiotowo-krajoznawcze, każda z nich np. po 10 godzin i wówczas ma "zaliczone" te godziny w danym semestrze?

Czy godziny "karciane" muszą się odbywać systematycznie co tydzień, czy można je blokować po kilka i odrobić je w jeden dzień?

Miłego dnia dla wszystkich :)

beera23-04-2009 08:27:52   [#03]

10 godzin 60minutowych zajęć podczas wycieczki

zróbcie taką wycieczkę - następni nie pojadą;)

kasiah23-04-2009 11:44:36   [#04]
Godziny moga być kumulowane i rozliczane w trybie semestralnym. Jeśli chodzi o wycieczki to podobnie jak sylwia - w naszym kuratorium uważa się, że wycieczki, uroczystości szkolne realizuje sie w ramach 40 godz. tygodnia pracy.
AnJa23-04-2009 12:53:42   [#05]
co to znaczy wycieczka?

jadę sobie np. do Krakowa na 2 dni : 12x2 podróz, 8 nocleg, ok.2 godziny posiłki, 6 godzin zwiedzania

ile godzin z art.42 zrealizowałem? 6 jesli bez przewodnika (nie mozna zdaje sie) lub 0 jeśli z nim

jadę do tego samego Krakowa, ten sam program, ale ponadto:
- przed wycieczką na 4 godzinach poznajemy historię miasta i jego rolę w historii Polski,
-2 godziny planujemy z dzieciakami, co zobaczymy,
- w autobusie przez 2 godziny oglądamy slajdy i krótkie filmy poświęcone miejscom, obok których przejeżdżamy (ot, Jedrzejów chocby), z komentarzem moim lub przygotowanych wczesniej dzieciaków
- po wycieczce przez 4 godziny wykonujemy z dzieciakami prezentację multimedialną poświconą temu, co widzieliśmy, z ich opisami i zdjęciam

razem zrealizowałem 12 godzin z art.42
dyrlo23-04-2009 13:01:00   [#07]
Ale AnJa jest pracownikiem pedagogicznym szkoły i wyznacza siebie na kierownika :-)))

Np wolontariat
beera23-04-2009 13:02:32   [#08]

Sylwia idzie dobrym tropem - zresztą sam to napisałeś.

Zrealizowałeś 12 godzin z Art 42

a nie 12 godzin z Art 42.ust.2.pkt. 2

===

Rycho w Miętnem mi poiwedział fajnie - "Zobacz jak to jest, niektórzy zamiast się zastanawiac, jak ten przepis wykorzystać dla dobra dzieciaka, zastanawiają się jak go ominąć;))

 

Rycho23-04-2009 13:05:12   [#09]
:-)
AnJa23-04-2009 14:22:45   [#10]
ale ja nie kombinuję

czym wg Ciebie rózn się to zreazlizowane w ciagu 2 dni:
"
jadę do tego samego Krakowa, ten sam program, ale ponadto:
- przed wycieczką na 4 godzinach poznajemy historię miasta i jego rolę w historii Polski,
-2 godziny planujemy z dzieciakami, co zobaczymy,
- w autobusie przez 2 godziny oglądamy slajdy i krótkie filmy poświęcone miejscom, obok których przejeżdżamy (ot, Jedrzejów chocby), z komentarzem moim lub przygotowanych wczesniej dzieciaków
- po wycieczce przez 4 godziny wykonujemy z dzieciakami prezentację multimedialną poświconą temu, co widzieliśmy, z ich opisami i zdjęciam

razem zrealizowałem 12 godzin z art.42"

od kółka historyczno-patriotycznego z planem:
1 tydzień- Stolice Polski -1 godzina
2 tydzień- Legendarne poczatki Krakow - 1 godzina
...
5 tydzień- Wirtualny Kraków- plan miasta i zabytki-1 godz
6 tydzień - Wirtualny Kraków- wawelskie wnętrza- 1 godz
7 tydzień - Miasta Malopolski- 1 godz
8 tydzień - Cystersi, Zegary i Piotrek - co naz zachwyca w Jędrzejowie- 1 godz

itp

Ja róznicy nie widzę, a jeśli to na korzysć tego wkleiłem z wczesniejszego.
beera23-04-2009 14:52:15   [#11]

no tak, ale na wycieczce Ci się generalnie zmniejszyło

;)

 

Rycho23-04-2009 14:53:21   [#12]
w pierwszej wersji nie ma Piotrka, dlatego jest gorsza ;-)
beera23-04-2009 14:53:39   [#13]
:))
AnJa23-04-2009 15:12:51   [#14]
zdaje sie , że odwrócnie ról nastąpiło pewne

do zazwyczaj to mnie pytano- a teraz zapytam ja:

a w dziób chcecie?????
frigg23-04-2009 16:19:50   [#16]
nooo
Aroniowa23-04-2009 17:52:16   [#17]
Nie pytałam o czas poświęcony na przygotowanie z dziećmi wycieczki, ale o czas poświęcony dzieciom podczas wycieczki albo podczas np. jakiś popołudniowych zawodów sportowych. I jeszcze raz: czy tak przepracowanych kilka godzin "ciurkiem" można zaliczyć za kilka tygodni?
Donda23-04-2009 18:22:33   [#18]
To można zaliczyć realizację wycieczki edukacyjnej jako realizację godzin a art.42 pkt 2 czy nie? Bo w dyskusji tutaj w tym wątku jasnej odpowiedzi nie ma, przynajmniej ja nie widzę:)
Donda23-04-2009 18:32:24   [#19]

Hello, help..... :)

Czy ktoś to może jasno wytłumaczyć?

Katka23-04-2009 18:48:14   [#20]
myślę,że można. Cytuję wypowiedź pani minister:
Odp. Ta jedna godzina dodatkowa jest związana z etatem, jeśli nauczyciel ma stałe godziny ponadwymiarowe, to dodatkowo pracuje również tylko 1 godzinę. Chcemy, aby szkoła planowała realizacje programu również w postaci różnego rodzaju wyjść na zewnątrz, np. wycieczek. Tak pomyślane wycieczki mogą być realizowane również z podstawowego pensum nauczyciela, ale trzeba to dobrze zaplanować i opisać np. w planach wynikowych. Szkoła ma obowiązek zrealizować konkretną liczbę godzin konkretnego przedmiotu.
wizilon23-04-2009 19:04:46   [#21]

Godziny " karciane" mogą być kumulowane ponieważ są rozliczane semestralnie. Myślę, że gdyby było inaczej rozliczano by je miesięcznie.

Propozycja:

  1. Przygotowania do uroczystosci szkolnej - nadanie imienia, nadanie sztandaru, dzień patrona - w planie nadzoru dyrektor na poczatku roku przedstawia harmonogram uroczystości szkolnych i osoby odpowiedzialne.

Myślę, że dyrektor sam może zaproponować, że przewiduje na takie przygotowania przeznaczyć dla Pani X - 10 godzin "karcianych" w terminie od 15 września do 30 pażdziernika; Pan Y - 15 godzin "karcianych" w w/w terminie. Zapis w harmonogramie uroczystości szkolnych  - dodatkowa tabelka " Realizacja godzin......." karcianych"

  1. Wycieczki można tak: nauczyciel w dniu organizowania wycieczki jednodniowej ma w szkole 6 godzin dydaktycznych - wycieczka trwa do godziny 19.00 a więc zrealizował z godzin " karcianych" 5

Zaznaczam, że jest to moja radosna twórczość.....  ;- ))

AnJa23-04-2009 20:00:13   [#22]
a dyrek siedzi i zawija srebeka ...
wizilon23-04-2009 20:05:51   [#23]
Nie ........odpowiada na inne pytania.... Też już się o to martwiłam... Myśle, że namierzy ten wątek . 
komeniusz23-04-2009 20:09:44   [#24]
Ja nie zgadzam się na wycieczki... to nauczyciel robi w ramach 40 godzin (zajęcia opiekuńcze) Jeśli wykorzystam je raz na rok jako wycieczka to nie będę miała godzina na zajęcia wyrównawcze, na pracę z uczniem zdolnym, na korektę itp... każdy woli odrobić raz podczas wyjazdu...
mamma23-04-2009 20:10:50   [#25]
komeniusz jestem z Tobą.
Zenon7523-04-2009 20:52:10   [#26]
ale to chyba dyrektor będzie decydował w jaki sposób nauczyciel ma realizować tę godzinę - jeśli będziesz potrzebowała na dyd. wyr. - to wycieczkę zorganiuje z 40 godz. - tak ja to sobie wyobrażam
Inna sprawa to oczywiście - pytanie nauczyciela - a dlaczego to ja mam dyd. wyr. a inni moga jako wycieczkę?
jureczek23-04-2009 21:29:35   [#27]
Wydaje mi (ale nie mam pewności), że słyszałem w Jachrance następującą motywację.
Jeśli wycieczka jest realizowana jako zajęcie dydaktyczne - realiz. podstawę programową to godzinami karcianymi nie można ich rozliczać bo na inny cel są przeznaczone.
Adaa23-04-2009 21:38:37   [#28]

a dyskoteke? mozna godzinami karcianymi? - przeciez to edukacja muzyczna.

mój Boze, podejrzewam, ze zaczna sie targi godzin karcianych:-)

a mówi sie, że nauczyciele kochają swój zawód:-)

juasia24-01-2013 16:44:00   [#29]

 A jak potraktować godziny kartowe nauczyciela jeśli w danym dniu został oddelegowany przez dyrektora na szkolenie? Zalicza mu się te godziny, czy też nie?

JarTul24-01-2013 17:32:55   [#30]

Nie zrealizował godzin? Nie zrealizował... to i "sie nie zalicza". 
KN jasno określa, kiedy nauczyciel może tych godzin nie zrealizować i nijak ta sytuacja pod te zapisy nie podpada.


post został zmieniony: 24-01-2013 17:33:42
marmar4924-01-2013 23:23:26   [#31]

Adaa 

nauczyciel kochają swój zawód

nie lubią tylko durnych i nieprecyzyjnych rozporządzeń

camelot26-01-2013 20:41:14   [#32]

Godziny karciane są najważniejszymi godzinami w pracy szkoły. Gdy nauczyciel np. idzie z klasą do kina czy teatru to nie musi odrabiać tych lekcji które mu przepadły. Ale gdyby w tym dniu była godzina karciana to bezwzględnie musi ją odrobić w innym dniu. Czyż nie są więc te godziny pępkiem świata w szkole. Doszliśmy do absurdu.

dyrlo27-01-2013 09:38:13   [#33]

I jak jedzie z uczniami na wycieczkę (powiedzmy 3 dni) to mimo, że pracuje 24 godziny (bo nawet sen niespokojny) nie liczy mu się  karcianych. Niektórzy twierdzą, że wtedy "on się tylko opiekuje" więc to nie praca? :-((((

dyrlo27-01-2013 16:08:17   [#35]

A co to jest pop?

dyrlo27-01-2013 16:32:12   [#37]

No to moim zdaniem (jeśli nie płacisz jako nadgodziny) to to jak najbardziej praca w ramach karcianki.

Sisteron05-05-2014 00:20:30   [#38]

Mam pytanie, jeżeli n-l zaplanował realizację zajęć dydaktyczno wyrównawczych z j.polskiego w ramach art.42 czy muszę zezwolić mu na to, aby mógł sobie wpisać wycieczkę z uczniami lub też udział w etapie gminnym konkursu z j.polskiego?

Jakie są dokładne regulacje prawne realizacji zajęć? Niektórzy z n-li nie mają problemu, i tzw.godziny karciane wyrabiają szybko, inni zaś -nie chcą ich realizować , tylko czekają aby wpisać sobie wycieczkę, imprezę integracyjną?

Jakie zajęcia n-li powinnam traktować jako te, które winni realizować w ramach 40-godzinnego tygodnia pracy?
np.
-wycieczka klasowa
-konkurs polonistyczny (w czasie zajęć n-la, jest niezadowolony, bo w tym czasie miał 2 okienka, i twierdzi, że wtedy do niczego go zmusić nie mogę, a tak, to on siedział na konkursie?)
-spotkanie integracyjne z klasą

MKJ05-05-2014 09:59:05   [#39]

Art. 42 ust. 2 pkt 2:

"W ramach czasu pracy, o którym mowa w ust. 1, oraz ustalonego wynagrodzenia nauczyciel obowiązany jest realizować:

2)   inne zajęcia i czynności wynikające z zadań statutowych szkoły, w tym zajęcia opiekuńcze i wychowawcze uwzględniające potrzeby i zainteresowania uczniów, z tym że w ramach tych zajęć:

a)   nauczyciel szkoły podstawowej i gimnazjum, w tym specjalnych, jest obowiązany prowadzić zajęcia opieki świetlicowej lub zajęcia w ramach godzin przeznaczonych w ramowych planach nauczania do dyspozycji dyrektora szkoły, z wyjątkiem godzin przeznaczonych na zwiększenie liczby godzin obowiązkowych zajęć edukacyjnych, w wymiarze 2 godzin w tygodniu,

b)   nauczyciel szkoły ponadgimnazjalnej, w tym specjalnej, jest obowiązany prowadzić zajęcia w ramach godzin przeznaczonych w ramowych planach nauczania do dyspozycji dyrektora szkoły, z wyjątkiem godzin przeznaczonych na zwiększenie liczby godzin obowiązkowych zajęć edukacyjnych, w wymiarze 1 godziny w tygodniu;"

Nie pamiętam, żeby w ramowych planach nauczania było coś o wycieczkach klasowych lub konkursach polonistycznych...

hania105-05-2014 14:58:46   [#40]

"Prowadzić zajęcia" - nie oznacza "prowadzić je w ławce"... A na konkurs polonistyczny za chwilę nauczyciel "nie będzie miał chętnych", tak samo jak na wycieczkę. Jak się wprowadza system antymotywacyjny (art 42), to nie można się później dziwić, że nauczyciel woli przesiedzieć godzinę w klasie z jakimś kombinatorem, co mu się nie chciało uczyć na sprawdzian, zamiast zmarnować cały dzień na wycieczkę czy konkurs i jeszcze tłuc się śmierdzącymi autobusami. Jak nauczyciele przestaną organizować konkursy i wycieczki, to chyba nie będzie to korzystne dla uczniów.
Mam czasem wrażenie, że to nie jest forum kadry kierowniczej, tylko Onetu.

Natka05-05-2014 15:04:32   [#41]

i tylko nie mówicie, że jak n-el pojedzie na WYCIECZKĘ od poniedziałku do piątku, to mu jeszcze potem karciane każecie wypracować, bo się wycieczka nie liczy,

swoim zaliczam wycieczki, bo one przecież edukacyjne są :))

 

dyrlo05-05-2014 15:13:23   [#42]

Wyjazdowy projekt edukacyjny to się nazywa.

To nie ja tak nazwałam, ale bardzo mi to pasuje :-)

Natka05-05-2014 16:58:10   [#43]

zaadoptuje to określenie - mi też się podoba :)

DYREK05-05-2014 20:12:16   [#44]

http://www.dyrektorium.pl/aktualnosci/pierwszy-kwartal-2014-r/nauczyciel-nie-odliczy-tzw--godzin-karcianych-za-kazda-wycieczke#.U2fTjKJ9nV8

MKJ05-05-2014 22:30:04   [#45]

Zwracam uwagę, że zajęcia, o których mowa w art. 42 ust. 2 pkt 2 KN, mają być prowadzone w ramach godzin przeznaczonych w ramowych planach nauczania do dyspozycji dyrektora szkoły. Zakładam, że większość dyrektorów planuje swoje ramówki odpowiednio wcześniej i z reguły po 30 kwietnia już wie, który nauczyciel jakie zajęcia będzie prowadził w ramach godzin "karcianych".

Zwracam również uwagę, że to dyrektor ustala przydział obowiązków i przydziela poszczególne godziny i zajęcia nauczycielom.

Jeśli np. nauczycielowi zostały przydzielone zajęcia uwzględniające zainteresowania uczniów fizyką jądrową i w ramach tych zajęć udał się z grupą realizować "wyjazdowy projekt edukacyjny" w akceleratorze, to wszystko jest w jak najlepszym porządku. Ale jeśli nauczyciel będzie pod to próbował podciągnąć spotkanie integracyjne z klasą lub konkurs nie związany z tematyką przydzielonych zajęć, bo akurat miał 2 okienka i się nudził, to warto wtedy zagaić, że istnieje coś takiego, jak 40-godzinny tydzień pracy, w ramach którego nauczyciel jest obowiązany realizować "inne zajęcia i czynności wynikające z zadań statutowych szkoły".

Pozdrawiam z forum Onetu. :)


post został zmieniony: 05-05-2014 22:30:55

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]