Forum OSKKO - wątek

TEMAT: W poszukiwaniu naszych pieniędzy...
strony: [ 1 ]
beera25-03-2002 13:57:08   [#01]

Dzisiaj wstępnie dowiedziałam się, ze nie dostanę środkow finansowych na zajęcia pozalekcyjne i na inne fanaberie- pozostanie minimum- podział na gupy gdzie trzeba i tyle...

 

Czy jestem zła?- TAK

Czy się dziwię?- NIE

 

Samorządy pieniędzy nie mają...państwo też ich nie ma...

Hm..a może się mylę?

Policzmy ile oświatowych pieniędzy idzie w błoto. Ile  pieniędzy w naszym państwie zostało wydanych bez sensu i bez celu.

Czasem wydanych po to, zeby pozorować dzialania, czasem po to, zeby uzasadnić wcielenie jakiegoś nowatorstwa, a czasem po to, zeby nam zamknąć usta...

To może być fajna zabawa, o ile podczas jej uprawiania szlag nas nie trafi ;-)

  1. Organizacja czwartej godziny w-fu w placówkach, ktore nie mają możliwości organizowania nawet trzech
  2. Organizacja sprawdzianu po VI klasie- badanie zewnętrzne , które nie służy dzieciakowi , bo informacja przepada we mgle
  3. Ustalenie w ramówce obligatoryjnych 2 godzin informatyki- wiele szkół podstwawowych nie ma wcale sal komputerowych
  4. Powrót techniki- najpierw rozebraliśmy pracownie techniczne, teraz je na nowo pourządzamy
  5. Ustrój szkolny- likwidujemy część szkół na rzecz dowozów dzieci na duże odległości
  6. Nowa i stara matura- masę pieniędzy na szkolenia, spotkania, itepe
  7. Przekazanie pieniędzy MENiSu firmom szkoleniowym marki "KOGUCIK"- kursy na tzw. "granty"
  8. Nowe podręczniki, programy, recenzenci...

Macie inne pomysly jeszcze?

A może gdzies źle myślę- może część tych pieniędzy jednak po coś?

I czemu mi się wydaje, ze gdyby uniknąć bezsensownych kosztów, starczyłoby na moje zajęcia pozalekcyjne?

Rycho25-03-2002 14:58:26   [#02]

Tak czytam i czytam, i czytam co napisałaś. I zastanawiam się co tu napisać. Bo, że w tym wszystkim jest racja, to wiadomo. Boję się natomiast, że wpadniemy znowu w biadolenie.

Moim zdaniem wszystko na ten temat można zawrzeć w tym , co po części zapisałaś w pkt 6.

Odkąd pamiętam, stale coś zmieniamy ze starego na nowe i odwrotnie. A że to za każdym razem pochłania straszną masę pieniędzy. Musi. Bo każde, nawet bezsensowne działanie kosztuje. Więc, kogo tak naprawadę obchodzi, że w jakiejś szkole, jakiejś gminie brak jest na zajęcia pozalekcyjne dla dzieci. Ważne, że coś się "zrobiło" dla całej oświaty, dla wszystkich uczniów, nauczycieli,  dyrektorów i kogo tam jeszcze chcesz.

Więc do Twojej wyliczanki dopiszę:

9. Nowa reforma nowego MENiSu.

Marek Pleśniar25-03-2002 15:09:45   [#03]

hmm

9. Druk masy książeczek, tracących aktualność po chwili - miliony tego

10. Microsoftyzacja komputeryzacji szkoły, brak inicjatywy (a raczej dziwny upór) w kierunku wprowadzenia bezpłatnego oprogramowania włącznie z sysytemem operacyjnym. A zresztą niech bedzie i Windows - ale czemu płacimy skoro im wychowujemy klientów? Dlaczego urzędnicy nasi nie wywalczyli tego?

11. Migracje szkół z budynku do budynku, szkoły w kilku budynkach zamiast jednego dyrektora pod jednym dachem ze sprawniejszym zarządzaniem całością.

Marek Pleśniar25-03-2002 15:10:16   [#04]

kurka:-)

nie zauważyłem Cię
beera25-03-2002 18:17:17   [#05]

hm...

Marek- takie zauważyłes, ze nawet do łba mi nie wpadlo- to taki ukryty odplyw pieniędzy..

Z tym biadoleniem to masz rację pewnie, Rysiek
ale gdy pomyślę, że pieniądze się wydaje na programy- "pomoc wsi"- gdzie funduje się stuypendia, a nie na objęcie pięciolatkow wiejskich opieką przedszkolną, to mi się poziom adrenaliny podnosi...

No ale gdyby spojrzeć na to nasze gadanie inaczej-
Pytnie pierwsze-
Co mnie wkurza?

Mam odpowiedzi na górze.

I wynikające z tych odpowiedzi pytanie następne:
Co mogę zrobić? Czy mam wpływ jakiś?
I tu odpowiedzi na razie nie mam.

No i teraz fakt- zatrzymanie się na odpowiedziach na pytanie- Co mnie wkurza" jest biadolenim, dopóki nie postawimy następnego kroku...
To go zróbmy, zadajmy sobie to pytanie.
"co mogę zrobić"?

Może to wyprawa na wyspę Utopię- ale podróżować chyba warto.

A może nie warto włazić w skalę makro.
Może sumując nasze sugestie, które padły na wielu wątkach, spróbujmy choć w skali mikro?

Cholera...dalo mi to do myslenia.
Marek Pleśniar25-03-2002 18:49:51   [#06]

jawność

proszę koleżanki:-)

trzeba jawności i nie chowania łba w piasek

Paweł Sypek25-03-2002 19:07:53   [#07]

zamiana wklęsłego na wypukłe

Rysiek, pisząc o ciągłych zmianach starego na nowe i odwrotnie, przypomniał mi stary skecz radiowy Fronczewskiego i Rossa.

Był to wywiad z pracownikiem jakiegoś zakładu produkcyjnego a jego działalność polegała na " zamianie wklęsłego na wypukłe, a jak już wszystko jest wypukłe, to zamieniamy z powrotem na wklęsłe".

Tak to satyrycy opisując rzeczywistość stali się wieszczami (reforma edukacji + administracyjna).

Nie trzeba się frustrować. Przecież to normalne, że gdzie są publiczne pieniądze do wydania, tam z zasady pojawia się (delikatnie mówiąc) marnotrawstwo. Ten system tak ma i nie da się go poprawić.

beera25-03-2002 19:11:39   [#08]

:-))

No i już :-)

Ja tylko mam taki żal- że mi nie dają nic do marnotrawienia- ani, ani ;-((

A ja bym tak zręcznie pomarnotrawiła coś :-)))
stan25-03-2002 19:13:31   [#09]

...

Było jeszcze jedno powiedzenie - a propo's
"Wraca nowe" - to chyba Pietrzak. Powiedzenie podoba mi się mimo, że nie lubię autora.
:-)
stan
Marek N26-03-2002 02:29:22   [#10]

Re: hm...

Sami raczej całego świata nie zmieniemy. Ale jeśli nie będziemy próbować to upodobnimy się do tych "wkomponowanych dożywotnio".

Motto szkoły, którą kieruję:

Najwięcej chcą od świata ci, co nic nie robią,
Ażeby on był inny! tylko się żałobią,
Samotnie niszcząc serce! - - gdyby coś robili,
Mieliby i sił więcej, i świat by kształcili...

C. Norwid
Ewa z Rz26-03-2002 05:23:22   [#11]

nie tylko na górze

Ale tu na dole, w gminie też marnuje się kupa forsy!

A tu już coś chyba możemy...

Mnie udało się dostać kasę na dodatkowe godziny (1 z tych 3 co to organ może)! Bo moje dzieci (!) pokazały gdzie się forsa marnuje i była niezła rozróba w Radzie i... przyznali! Co prawda nie przegłosowali istotniejszych rzeczy, ale jest chociaż to! To taki mały promyczek, ale jak się wszyscy ruszymy to może pokaże się całe słoneczko!

Marek Pleśniar26-03-2002 05:28:25   [#12]

albo nas kopną w tyłeczek

i zrobią nowy konkurs:-)
Ewa z Rz26-03-2002 05:46:54   [#13]

co tak kiepsko?

A gdzie myślenie pozytywne?

Pójdziesz do innej szkoły (gminy) i tam będziesz robił swoje porządki! Tylko na dobre wyjdzie, możesz tak oblecieć kawal świata!

Marek Pleśniar26-03-2002 05:50:29   [#14]

hmm?

to nie taka zła myśl

oblecieć kawał świata:-)

pomyślę o tym

Ewa z Rz26-03-2002 05:56:53   [#15]
Ja to właśnie usiłuję zrobić. Jeszcze mi się kadencja nie kończy, ale jestem już w szkole dobre pare latek (miałam przedłużenie), a złożyłam papiery do sąsiednich gmin na konkurs. Muszę następny samorząd wychować!
Ania26-03-2002 06:01:10   [#16]

Marku z N!

Motto wspaniałe :-)

Marek Pleśniar26-03-2002 06:08:41   [#17]

cześć Ania:-)

no, mam spore już towarzystwo
Ania26-03-2002 06:22:19   [#18]
Witaj, br :-)
Coś Ty wcale dzis nie spał?
Marek Pleśniar26-03-2002 06:50:50   [#19]

taka tam.. długa noc

poszedłem spać przed północą i wstałem po trzeciej. Pokręcone to wszystko. Chętnie bym już to zmienił:-) sio. :-)
Zola26-03-2002 07:01:50   [#20]

wiecie  komputer oszczędza mi masę czasu ale niie tylko....

no ale co ja zrobię ,że lubię z Wami być

beera26-03-2002 11:38:07   [#21]

:-))

Lubimy tych, co nas lubią.

Więc nie masz wyboru Zola :-))))

 

Ewa?

Dobrze zrozumialam? Złożylaś dokumenty na konkurs do innej szkoł niż ta , w ktorej obecnie pracujesz?

Fiu, fiu :-))

 

A wracając do pieniędzy :-)

Ja mam w swojej szkole język niemiecki od I klasy, salę gimnastyczną lepszą niż w niejednym miescie ( a szkoła tylko na 200 osób) a od września ruszy mi pracownia komputerowa na 15 stanowisk. Akcja letnia prowadzona przez gminę, to wyjazd na dwa tygodnie za 250 zlotych nad jeziorko.

 To w porównaniu do innych wiejskich gmin standard lepszy ciut.

I może dlatego żal mi tak tych generalnie puszczanych bokiem pieniędzy, bo wiem, ze można je wydać na fajniejsze rzeczy...

Marek Pleśniar26-03-2002 15:08:16   [#22]

yhm

mogłabyś zostać sponsorem beczki piwa na zlot:-)
Zola26-03-2002 18:12:42   [#23]
O tak,tak
HenrykB27-03-2002 07:02:37   [#24]

Beczka

Popieram!

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]