Forum OSKKO - wątek

TEMAT: zgoda dyrektora na udzielanie wywiadów
strony: [ 1 ]
violka17-09-2003 20:44:19   [#01]

mamy taki zapis w regulaminie pracy:

 

Wszelkich informacji wychodzących na zewnątrz szkoły, a w szczególności informacji dla mediów, udziela dyrektor szkoły lub pisemnie upoważnione przez niego osoby.

 

jedni są za, inni uważają że nie może być takiego zapisu, gdyż każdy ma prawo do wolności słowa i to narusza prawa konstytucyjne pracowników, uważają że dyrektor nie może im zabronić mówić o tym co się dzieje w szkole

 

być może jest to echo toruńskich wydarzeń, ale trochę to wygląda jakby niektórzy nie chcieli żeby było na piśmie zakazane obsmarowywanie szkoły i urzędującego dyra (chociaż nie ma zakazu krytyki i można mówić o wszystkim, jednak niektórzy nie chcą wyrażać swojego zdania na forum rady, wolą  poza oczami, bo tak jest łatwiej)

ale skoro sprawa wypłynęła obiecałam sprawdzić jak to jest z tymi przepisami - liczę tutaj na waszą pomoc

być może ten punkt nie jest do końca zgodny z jakimiś przepisami i zamiast kruszyc kopie, lepiej go wykreślić i po problemie

Małgoś17-09-2003 20:50:15   [#02]

mnie się wydaje, że taki zapis może dotyczyć tylko kontaktu z mediami, albo trzeba doprecyzowac z kim wolno, a z kim nie wolno rozmawaić i o czym

jest jeszcze tajemnica Rady Pedag. oraz ustawa o inf. poufnych i tajemnicach służbowych i państwowych (np. informacje kadrowe, dane osobowe, organizacyjne, innowacje)

natomiast jeśłi ktos chce sobie pogadać prywatnie, że nie cierpi szefowej, to ...nie można mu zabronić;-)

Gaba17-09-2003 21:00:37   [#03]
Violu, takie rozwiązania (nie znam szczegółów) są w wielu instytucjach. np. w MCDN w Krakowie. W moim statucie tym od organu otrzymanym było - dyrektor reprezntuje placówkę na zewnątrz.

Ja sie pytam przy okazji, parę razy zaczepiałam Was - przepraszam, o granice ingerencji pracy TV, itp. nie mam namiarów na prawo prasowe, to jest w naszym miasteczku nagminne, że się przeprowadza wywiady, a potem sie wywidyjesz z prasy, cóżeś za głupoty człeku powiedział...
Marek Pleśniar17-09-2003 21:02:15   [#04]

mają guzik do gadania ci co im się "nie podoba" :-)

UOSO - dyrektor -  "reprezentuje szkolę na zewnątrz" i ma prawo zabronić udzielania wywiadów jako reprezentant szkoły. Jestem bardzo za tym. Byłem wielokrotnie świadkiem byle jakiego reprezentowania szkoły przez przypadkowe osoby. Bardzo mnie ten temat, jak widać, irytuje:-) Dyrektorzy kończą kursy współpracy z mediami (macie?) i są od tego. No i za to im płacą.

Art. 39.

1. Dyrektor szkoły lub placówki w szczególności:

1) kieruje działalnością szkoły lub placówki i reprezentuje ją na zewnątrz,

 

Nie słyszeliście jak nle np. komentują poczynania szkoły na zewnątrz? "kazali to robię, wymyślili takie"

 I tym podobnej klasy:-)

Woron17-09-2003 21:47:21   [#05]

a czy ... ?

A czy udzielenie informacji (jak zapytają) mediom, że nie wolno nam udzielać informacji bo od tego jest dyrektor jest dopuszczalne? ;-))

Czy mam nic nie mówić ... trochę dziwne by było... :-))

AnJa17-09-2003 22:36:50   [#06]

 A to forum to media, czy nie?

Bo mnie uczyli, że media to też np. internet i ambona:-)

Marek Pleśniar17-09-2003 22:40:33   [#07]

media

jednak uwaam osobiście że to prywatna wypowiedź - po pracy. I tylko kwestią odwagi cywilnej jest czy gadasz czy nie. Jednak nie ma prawa - niedyrektor bez upowaznienia mówić nawet tu - "w imieniu szkoły..."

A i dyrektor nie zawsze mówi w imieniu szkoły. Tu na pewno nie.

Za słuzbowa uznałbym (ja) wypowiedź na terenie zakładu pracy oraz poza nim gdy "w imieniu".

AnJa17-09-2003 23:07:36   [#08]

"A i dyrektor nie zawsze mówi w imieniu szkoły. "

Bo jest za a nawet przeciw ;-))), jak pewna postać historyczna!

"Tu na pewno nie"

I oby jak najdłużej to nie zmieniło się! Bo nie chciałbym, by tutejsze moje wpisy  "moi " nauczyciele  traktowali jako oficjalne stanowisko derekcji;-))

Marek Pleśniar17-09-2003 23:10:47   [#09]
eee tam. Tak w ogóle to nie dajmy sę zwariowac-)
Gaba18-09-2003 04:20:46   [#10]
Prywatnie pod swoim imieniem i nazwiskiem możesz powiedziec, co chcesz:  ja sądzę, ja tweirdze prywatnie, ja pracuję także w oświacie, że wypadki toruńskie, że ZZ są... nie wolno Ci tegoi robić jednak w imieniu szkoły - ja nauczyciel szkoły XYZ pluję na organ, bo... na drugi organ bo, a Balcerowicz musi odejść oraz prezydent miasta to np. jełop, albo wywieszać radnych (to oczywiście przejaskrawiony przykład).

Na swoje nazwisko mów co chcesz, do sondy ulicznej - co chesz. Ale nie w murach szkoły, w ktorej pracujesz. Dyrektor szkoły reprezentuje szkołę na zewnątrz.

Nie siebie - szkołę, instytujcę. Czy może odmówić wywiadu ? może, czy może wprosić dziennikarzy - może. I chyab czasem warto.

Mnie cieszą wywiady telefoniczne - dzwoni ktoś podaje się za dziennikarza gazety X, Y, Z i zadaje nam pytania. Staram sie prosić osobę o kontakt osobisty, ale najczęściej jest - my dzwonimy z Warszawy... no, ale przecież nie wiem, z kim gadam, czy to moje łobuziaki dyrekcji nie wypuszczają.

Moje sekretarki odpowiadają na obcenośc dziennikarza - juz prosimy dyrektora, on jest kompetentny, zawsze pytają petenta w jakiej sprawie przyszedł, czy dzwoni i przekazują na głos, by delikwent, który słyszy, tez wiedział - dyrekcjo dzwoni ktoś np. z Dziennika Podlasia i prosi o infomację, odpowiadam, łączcie mnie dziewczyny, albo prosze poprsić, by zadzwonienie jutro, albo za 15 minut. Nie ma żadnego udawania.

Dziennikarze potrafią skrzywdzić szkołę, jej pracowników, bywają bezwględni w tropieniu - czasem, mam wrażenienie, urojonych sytuacji.
Marek Pleśniar18-09-2003 07:35:29   [#11]
o to to, tylko nie zapomnij o uczniach Gaba:-) Mogą skrzywdzić też ucznia:-)
Gaba18-09-2003 18:32:36   [#12]

no, jasne!

tak, masz rację, krzywdzeni są także uczniowie, i to bardzo wmanipulowani w różne świnstewka. Dziękuję za to przypomnienie.
Marek Pleśniar18-09-2003 18:54:38   [#13]
ależ proszę;-)
violka18-09-2003 23:33:48   [#14]

no to teraz mam trochę jaśniej

w imieniu szkoły lub na terenie - OK

w innym przypadku pod własnym nazwiskiem

dzięki

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]