Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Szkolny zestaw programów
strony: [ 1 ]
Jasiu17-09-2003 10:33:06   [#01]
Mam prośbę - w jaki sposób dokonujecie aktualizacji szkolnego zestawu programów? Czy wprowadzacie nowy program pod numerem tego, który jest likwidowany, czy na końcu listy?
Ewa z Rz17-09-2003 10:38:18   [#02]
na końcu.
Jasiu17-09-2003 10:41:57   [#03]
Dzięki Ewo. A nieaktualne usuwacie, czy pozostają na liście?
Ewa z Rz17-09-2003 10:51:54   [#04]

pozostają

jeśli tylko nie są  używane, natomiast jeśli "cofamy" im prawo do funkcjonowania o tym - zostaje zamieszczona informacja w rubryce uwagi: program decyzją RP z dnia został skreślony z SZPN" (można też inaczej - za każdym razem uchwalać cały SZPN i wtedy go nie będzie, jak również i numery mogą byc inne - ale dla mnie to powoduje lekki bałagan)

Uważam, że musi zostać, bo jak będzie kontrola dokumentacji wstecz to on się tam pojawi i nie będzie wiadomo dlaczego...

Każdy rocznik rozpoczynając nowy etap edukacyjny otrzymuje dla siebie wykaz programów (i podręczników), który jest niezmienny aż do końca etapu dla tego rocznika. W wykazie tym nie ma całych nazw programów, a jedynie numery ze SZPN

Jasiu17-09-2003 11:28:27   [#05]

Bardzo dziękuję. Tak też zamierzałem zrobić, ale miałem pewne wątpliwości.

Jeszcze raz dzięki:-)))))))

krystyna17-09-2003 12:29:52   [#06]

a nie jest przypadkiem tak, że szkolny zestaw programów nauczania opiniuje rada pedagogiczna, a zatwierdza dyrektor szkoły...

poza tym, jeżeli co roku, dla każdego oddziału sporządza się taki zestaw programów nauczania, to wtedy nic nie trzeba dopisywać, ani tym bardziej wykreślać - po prostu w ub. roku jakaś tam pozycja w zestawie była inna, a wtym roku jest inna...

JarTul17-09-2003 12:34:22   [#07]

Ewo_z_Rz

Dlaczego zapis: "...program decyzją RP z dnia został skreślony z SZPN.", skoro

w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 24 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków i trybu dopuszczania do użytku szkolnego programów nauczania, ... jest zapisane:

§8 pkt 9. Szkolny zestaw programów dopuszcza do użytku w danej szkole dyrektor szkoły, po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej i rady szkoły, a jeżeli nie została ona powołana - opinii rady rodziców lub innego przedstawicielstwa rodziców.

Skoro dyrektor dopuszcza, to również jego decyzją dokonywane są zmiany. RP i RSz tylko opiniuje.

Czy też coś przeoczyłem w przepisach?
JarTul17-09-2003 12:36:38   [#08]

Ooops...

trochę się spóźniłem :-))))
Ewa z Rz17-09-2003 12:48:34   [#09]

:-))

Owszem, Krysiu, masz rację - rp opiniuje i rr(lub rs) opiniują, a dyrek dopuszcza.

Rozporządzenie MENiS z dnia 24 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków i trybu dopuszczania do użytku szkolnego programów nauczania, programów wychowania przedszkolnego i podręczników oraz zalecania środków dydaktycznych (Dz. U. Nr 69, poz. 635)

§8 ust. 9. Szkolny zestaw programów dopuszcza do użytku w danej szkole dyrektor szkoły, po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej i rady szkoły, a jeżeli nie została ona powołana - opinii rady rodziców lub innego przedstawicielstwa rodziców.

Natomiast co sie tyczy samej organizacji to mam ją trochę inną niżby wprost wynikała z rozporządzenia - chociaż wszystkie zapisy rozporządzenia ona reapektuje.

Otóż, mam SZPN dla całej szkoły, który jest listą (tam właśnie są numery) wszystkich programów dopuszczonych w szkole do użytku (niekoniecznie w danej chwili realizowanych) oraz zestawy programów dotyczących danego rocznika ustalanych dla nich w momencie rozpoczynania danego etapu edukacyjnego (tu też jest miejsce dla podręczników). Mam szkołę jednociągową zatem w każdym roczniku uczniów jest jeden oddział. Gdyby było ich więcej, to rozporządzenie dopuszcza możliwość by zestawy programów określone dla każdego z tych oddziałów u progu etapu edukacyjnego były inne.

fredi17-09-2003 20:41:57   [#10]
ja piszę zarządzenie którym wprowadzam szkolne zestaw ... . Do tego załaczniki . Dla każdej klasy oddzielny z wypisanymi programami które w danej klasie obowiązują.  Za Rok to samo.
BożenaB18-09-2003 17:07:29   [#11]

Sądzę, że SZPN dla całej szkoły, to nie jest SZPN, tylko wykaz programów nauczania dopuszczonych w szkole do użytku i tak powinien być nazwany. Jest listą ułatwiajacą przygotowanie SZPN.  Natomiast SZPN powinien posiadać każdy oddział szkolny odrębnie, nazwany np. SZPN dla oddz. 1a (2003/4), SZPN dla oddz. 1b (2003/4).

Par.16. - rozp - ramowy statut

  1. Nauczyciele prowadzący zajęcia w danym oddziale tworzą zespół, którego zadaniem jest w szczególności ustalenie zestawu programów nauczania dla danego oddziału oraz jego modyfikowanie w miarę potrzeb.

A to z rozp o programach nauczania:

Nauczyciele prowadzący zajęcia w danym oddziale ustalają zestaw programów nauczania realizowanych w tym oddziale, na który składają się programy nauczania ogólnego dla poszczególnych zajęć edukacyjnych, a w przypadku szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe oraz liceum profilowanego - także odpowiednio program nauczania dla zawodu albo program nauczania dla profilu kształcenia ogólnozawodowego, zwany dalej "szkolnym zestawem programów".

 

Na tej podstawie uważam, że w szkole musi być tyle SZPN, ile oddziałow; każdy oddział powinien mieć swój SZPN. Jeżeli rozpoczyna naukę 6 oddziałów w kl 1, to tworzymy 6 SZPN, w których zawarte będą używane w danym oddziale programy naucz., także te, które np będziemy realizować od kl 2.

Lucyna N18-09-2003 18:39:53   [#12]

Ja też mam zestaw programów dopuszczonych do użytku w całej szkole. Powstaje z propozycji nauczycieli.

Zestaw programów dla każdego oddziału powstaje dzięki wpisowi do dziennika lekcyjnego danego oddziału (tabelka gdzieś na początku dziennika).

Nie tworzę już odrębnych dokumentów - zestaw jest w dzienniku.

Źle???

Gaba18-09-2003 18:53:36   [#13]
a ja mam ten sam zestaw, który obowiązuje w każdej klasie..., to mam znowu pisac 20 dokumentów identycznych, bo mam 20 klas...
fredi18-09-2003 21:01:32   [#14]

sądzę , ze SZPN powinien jednak składać się z zestawów klasowych.

Wtedy dokładnie widać ( po kilku latach też), ze np kl 2a uczyła się j.plskiego wg programu xxxc , ale już   2h wg programu vvv itd

JarTul18-09-2003 21:07:54   [#15]

Fredi

Sądzę, że jedno tabelaryczne zestawienie, ale dobrze opisane, też pozwala na bardzo szybkie odczytanie zestawu programów, które realizowane są (były) przez dany oddział - a papieru mniej ;-).

fredi19-09-2003 07:21:48   [#16]
racja, ale jeżeli w szkole jest 55 klas mocno różniących sieę. Rozne zawody , cykle klsztalcenia, to sprawa jest dyskusyjna
JarTul19-09-2003 08:14:56   [#17]

Fredi...

w tej sytuacji rzeczywiście potrzebne jest inne podejście do sprawy.
BożenaB19-09-2003 10:07:20   [#18]

No, nie złoście się na mnie :-) To nie moja wina, ze takie są  zapisy paragrafów rozp

Lucynko:

Do dziennika lekcyjnego wpisuje się te programy z SZPN dla danego oddziału, które są używane w danym roku szkolnym. Jeżeli u nas w SZPN dla oddziału jest wpisany program do chemii, która wg szkolnego planu nauczania jest od klasy 2, to w kl 1 w dzienniku nie ma wpisanego programu do chemii.

 Z rozp o dokumentacji: 1. Szkoła prowadzi dla każdego oddziału dziennik lekcyjny, w którym dokumentuje się przebieg nauczania w danym roku szkolnym, z zastrzeżeniem § 8.

2. Do dziennika lekcyjnego wpisuje się w porządku alfabetycznym lub innym ustalonym przez dyrektora szkoły nazwiska i imiona uczniów, daty i miejsca urodzenia oraz adresy ich zamieszkania, imiona i nazwiska rodziców (prawnych opiekunów) i dresy ich zamieszkania, a także tygodniowy plan zajęć edukacyjnych, oznaczenie realizowanych programów nauczania zawartych w szkolnym zestawie programów nauczania dla danego oddziału oraz imiona i nazwiska nauczycieli prowadzących poszczególne zajęcia.

Dodam jeszcze, że problem jest nie tylko w szkołach z różnymi zawodami. My mamy 3 języki obce. Oddział z j. niemieckim nie może miec w swoim zestawie programów j. angielskiego i na odwrót - oddział z j. angielskim nie moze mieć w swoim zestawie programów programu do j. niemieckiego.

BożenaB19-09-2003 10:13:55   [#19]

A teraz mam przed nosem dziennik. Na str 3 mam:

Programy nauczania wybrane do realizacji z zestawu programów dla danego oddziału (....), czyli tak, jak pisałam powyzej.

Co do papieru, to prawda. Należałoby moze przechowywać zestawy w formie elektronicznej. Wydruk dać tylko wychowawcy.

Lucyna N19-09-2003 12:41:43   [#20]

Bożenko

Dzięki

Czyli mam źle :-(((

Czy dobrze rozumiem?

1) SZPN dla danego oddziału  powstaje tylko 1 raz na początku cyklu kształcenia (o ile nie ma zmian w trakcie),

2) co rok do dziennika wpisywane są nr realizowanych programów w danej klasie ze SZPN dla danego oddziału,  który powstał np. 2 lata wcześniej

Tak?

BożenaB19-09-2003 16:37:30   [#21]

Moim zdaniem - tak. My tak robimy. Uważam, że tak właśnie jest zgodnie z zapisami rozporządzeń.

Trudno się w tym połapać, bo o jednej sprawie jest w trzech rozporządzeniach. Ja np miałam z tym dużą trudność.

Grażyna19-09-2003 19:59:14   [#22]

Nie dajmy się zwariować!

Moim zdaniem wystarczy "lista", na której wypisane są programy realizowane w klasach (czasami ze wskazaniem tylko jednego oddziału - jeśli tylko tam on jest realizowany), a te "klasowe" listy zamieszczone są w dzienniku (dla każdej klasy oddzielnie). Nie widzę potrzeby dublowania dokumentów (jestem tutaj zgodna z gabą).

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]