Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Konsultujemy Rozp. o udzielaniu zezwolenia na założenie szkoły
strony: [ 1 ]
Marek Pleśniar13-09-2003 19:33:23   [#01]

Otrzymalismy do konsultacji kolejne rozporzadzenie w sprawie szczegółowych zasad i warunków udzielania i cofania zezwolenia na założenie szkoły lub placówki publicznej przez osobę prawną lub osobę fizyczną.

Tekst już zeskanowałem i umiesciłem w witrynie OSKKO:

http://www.oskko.edu.pl/oskko/rozp_o_zakl_szkol_09-03.html

Proszę zainteresowanych o udział w konsultacji

Leszek14-09-2003 13:41:29   [#02]

Korzystając z chwili wolnego niedzielnego poranka i odpoczynku przed popołudniowym spacerkiem rowerowym kilka słów na temat projektu:

Projekt nowego rozporządzenia niesie niewiele zmian, są one najczęściej doprecyzowujące dotychczasowe zapisy (§ 3 ust. 2 pkt. 1 i 4, (§ 5 ust. 1 pkt. 5).
Natomiast zapis dotychczasowego zapisu § 7, gdzie dotąd „uznaniowo określano możliwość” cofnięcia zezwolenia na założenie szkoły lub placówki obecnie (także w § 7) rozbito na część dotyczącą obligatoryjnego cofnięcia zezwolenia na założenie szkoły lub placówki oraz drugą część, w której pozostawiono „uznaniową możliwość” .
Pozostawienie części uznaniowej w sprawie cofnięcia zezwolenia jest wg mnie korupcjogenne. Daje możliwość, pomimo np. wyraźnego i potwierdzonego omijania prawa przez założyciela szkoły (co to za państwo, które nie dba o przestrzeganie prawa przez siebie stanowionego) - (§ 7 ust. 2 pkt. 1, 2, 3) na „wynegocjowanie” nie wydania decyzji o cofnięciu zezwolenia.  
Nadal utrzymany został kolejny uznaniowy warunek, tym razem dotyczy on udzielenia zezwolenia (§ 4 ust. 1 pkt. 5 -  „utworzenie szkoły w miejscowości wskazanej przez założyciela stanowi korzystne uzupełnienie sieci szkół w tej miejscowości lub regionie”). Jest to jedyny warunek, który nie został określony w sposób jasny i przejrzysty przez obowiązujące przepisy ustawowe (i może w dużym stopniu zależeć od subiektywnego spojrzenia organu wydającego zezwolenie – ewentualnie układów towarzyskich lub politycznych w organie). Mimo, że tylko jeden taki warunek, ale niezwykle ważący przy ewentualnym hamowaniu powstawania szkolnictwa niepaństwowego.
Proponuję :
1. § 7 winien ujmować wyłącznie przypadki obligatoryjnego cofania zezwolenia, żadnej uznaniowości (wręcz to co umieszczono w części uznaniowej powinno być także w obligatoryjnej).
2. Należy usunąć zapis § 4 ust. 1 pkt. 5 lub w przepisach MENiSu zdefiniować brzmienie tego warunku.

No a teraz czas na rowerek.

Pozdawiam

grażka14-09-2003 14:20:49   [#03]

Ten uznaniowy zapis

5) utworzenie szkoły w miejscowości wskazanej przez założyciela stanowi korzystne uzupełnienie sieci szkół w tej miejscowości, gminie, powiecie, województwie lub regionie;

zwrócił od razu także moją uwagę; ale pomyślałam sobie, że akurat przedszkoli to większość gmin chętnie by się pozbyła ;-) - i wyraziła zgodę na prywatne. Latem słyszało się o takich pomysłach.
Ale to żart - po wypowiedzi Leszka myślę, że to może być koniec tzw. Małych Szkół - bo po co wójt ma je dotować, skoro jest zbiorcza szkoła, łatwiej dowozić dzieci.

Postulowałabym całkowitą zmianę tego zapisu - zgodnie z sugestia "przedpiszącego" :-)

Marek Pleśniar17-09-2003 18:08:28   [#04]
czy są w omawianej kwestii jakieś nowe głosy? Czekam do wieczora i spisuje propozycję stanowiska do głosowania na Zarządzie.
Marek Pleśniar27-09-2003 22:46:04   [#05]

Koniec konsultacji. Skorzystam z tekstu Leszka:-)

Jesli nie ma uwag, głaszam to dziś do uchwały Zarządu. Proszę o ewentualne szybkie reakcje spóźnialskich.

 

  • § 7 ust. 2 pkt. 1, 2, 3 - pozostawienie części uznaniowej w sprawie cofnięcia zezwolenia może być korupcjogenne. Daje możliwość, pomimo np. wyraźnego i potwierdzonego omijania prawa przez założyciela szkoły na „wynegocjowanie” nie wydania decyzji o cofnięciu zezwolenia.  
    Proponujemy:
    § 7 winien ujmować wyłącznie przypadki obligatoryjnego cofania zezwolenia, żadnej uznaniowości (wręcz to co umieszczono w części uznaniowej powinno być także w obligatoryjnej).

  • § 4 ust. 1 pkt. 5 - utrzymany został kolejny uznaniowy warunek - „utworzenie szkoły w miejscowości wskazanej przez założyciela stanowi korzystne uzupełnienie sieci szkół w tej miejscowości lub regionie”. Jest to warunek, który nie został określony w sposób jasny i przejrzysty przez obowiązujące przepisy ustawowe (i może w dużym stopniu zależeć od subiektywnego spojrzenia organu wydającego zezwolenie.
    Proponujemy:
    Usunąć zapis § 4 ust. 1 pkt. 5 lub ponownie zdefiniować brzmienie tego warunku.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]