Forum OSKKO - wątek

TEMAT: okienka w planie dla uczniów
strony: [ 1 ]
ElaM10-09-2003 19:54:13   [#01]
Czy uczniowie szkoły podstawowej mogą miec okienka w planie? Dziecko mojej koleżanki chodzi do klasy 4-ej i cała klasa ma okienko przed lekcją w-f. Są w tym czasie bez opieki. wg. mnie to niedopuszczalne! Czy jakieś akty prawne mówią że nie może być okienek w planie uczniowskim?
Elusia10-09-2003 19:59:40   [#02]
Ty na poważnie?
grażka10-09-2003 20:11:20   [#03]
Czytałam o podobnym problemie na forum Wyborczej - więc chyba się zdarza...
MaDem10-09-2003 21:31:08   [#04]

To chyba jakieś nieporozumienie........ owe okienka w planie uczniów. Wcześniej był poruszony temat okienek nauczycieli, były głosy za i przeciw... Sama układam plan dla olbrzymiego zespołu szkół, prawie 2500 godzin, blisko 100 nauczycieli. I nie zdarzyło się, aby jakakolwiek klasa miała okienko, nawet policealne studium. Bo stosuję zasadę: plan jest dla ucznia. I w mojej szkole KAŻDY nauczyciel ma okienko, często nawet dwa lub trzy. I nie dlatego, że chcę komuś zrobić na złość,  tylko tak wynika po prostu z planu. I nikt się nie buntuje, a jeżeli zdarzają się jednostki (ale to naprawdę jednostki:-)), to zapraszam .......... do pomocy. I wiecie co? Od lat układam ten plan.......... sama. :-))). Pozdrawiam.

joszka10-09-2003 22:41:24   [#05]

I TAK TRZYMAĆ MaDem

 Bo stosuję zasadę: plan jest dla ucznia. I w mojej szkole KAŻDY nauczyciel ma okienko, często nawet dwa lub trzy. I nie dlatego, że chcę komuś zrobić na złość,  tylko tak wynika po prostu z planu."... Gorzej z tym buntem. "Naród " czasami siię biesi- ytrwa to tydzień (chyba ,że któryś(as) znajdzie trsadycyjny wątek polityczny ... to może być grumas do SwiaT Bożego Narodzenia.

Brutalnie od trzech lat mówię -Ciesz się ,że masz pracę wogóle. Za Ciebie z Twoimi okienkami niektórzy.... To skutkuje.

grażka10-09-2003 23:27:22   [#06]

Hmm... Tu głos ucznia z Wrocławia - na ile jest to weryfikowalne?

http://www1.gazeta.pl/forum/794674,30353,794652.html?f=505&w=7868975

Gaba11-09-2003 04:19:31   [#07]
Przeczytałam głos wrocławskiego maturzysty i mam wrażenie, że to jakiś matrix oświatowy.

Nie ma żadnych okienek dla żadnego ucznia w żadnej szkole. Jako szczególnie przykre odbieram problem wejścia głównego i bocznego - szlachta przodem a hołota tyłem...

Jedyna sytuacja, która nie oskarża szkoły - jako instytucji ew. nieudolnej, to - zwolenienia z wf, a wf jest w środku lekcji.

My nie mamy świetlicy, zwolnione  wf dzieci siedzą w bibliotece i się uczą, odpoczywają, czytają - nie błakają się pod szkole jak bezpańskie... a najczęściej pracują na rzecz szkoły np. w bibliotece, z pedagogiem. To samo jest z religią - jeżeli rodzice nie życzą sobie siedzenia w bibliotece, wolą bufet szkolny - piszą oświadczenie, że wybierają bufet (herbatka, ciastka, zapiekanka itp.) i nie roszczą pretensji.

O tym są rodzice powiadamiani na naszej decyzji  o zwolnieniu z wf - dziecko siedzi z bibliotekarką
janzg11-09-2003 17:52:19   [#08]
też poczytałem głos MAĆKA i również na wiele spraw, o których pisze nie godziłbym się.

Jednak........

wyobrażam sobie - może w wydaniu mniej drastycznym - sytuację, w której okienka dla grup uczniów są nie do uniknięcia przy pewnych założeniach.

Jakie są tego powody?:

- założenie, że lekcje w szkole zaczynają się o godz. 8:00 i kończą o 15:20 /część okienek dałoby się zlikwidować poprzez rozpoczynanie i kończenie zajęć później - 9, 10, 11 godz lekcyjna - uczniowie i rodzice uznali, że nie warto/,

- swoboda wyboru dla ucznia zajęć fakultatywnych w klasach maturalnych /po kilku lub paru uczniów z klas równoległych w grupach międzyoddziałowych/ - ilość okienek można zmniejszyć ograniczając swobodę wyboru uczniom, poprzez przypisanie na sztywno określonych zajęć edukacyjnych klasom profilowanym - uczniowie i rodzice uznali, że nie warto,

- swoboda wyboru dla ucznia klasy (I czy II) o określonych z góry rozszerzonych przedmiotach bez zwracania uwagi na jego poziom umiejętności z języków obcych. Konsekwencją tego są klasy, w których są uczniowie należący do np. 6 grup językowych - międzyoddziałowych /1 kontynuuje zaawansowany poziom, 2 kontynuuje, bo coś niby umie gdyż (cyt. rodzica "....ambitny dyr. gimn dał po 1 godz w klasie II i III na drugi język .......", 3 zaczyna naukę języka i to się zwielokratnia, gdyż dotyczy to 3 różnych języków obcych/.
Co w tym przypadku zmienić? przypisać na sztywno języki obce klasom, bez zwracania uwagi na to co kto umie a wziąść pod uwagę zapisy na świadectwie gimnazjalnym oraz wlać oleju do głowy ambitnym dyrektorom.

- swoboda wyboru przez chłopców i dziewczęta możliwość wyboru klasy (w poszczególnych klasach jest 2, 5, 7, 9, 9, 6 chłopców), ilość okienek się zmniejszy jeżeli się ograniczy tę swobodę, również 2 okienka można zlikwidować poprzez zrezygnowanie z nauki pływania na basenie w ramach wf.

tych powodów można przytoczyć więcej

Tak więc, specyfika każdej szkoły jest inna i potrafię ją sobie wyobrazić. Danie pewnych praw związanych z wyborem dla jednego ucznia powoduje dla innego utrudnienie.

Oczywiste jest, że w tej sytuacji szkoła (wraz z rodzicami? - przy obecnym poziomie finansowania) musi oferować uczniom sensowny sposób zagospodarowania tego czasu. My zorganizowaliśmy - czytelnię z komputerami multimedialnymi ze sałym dostępem do intenetu (z zapisem w regulaminie, że pierszeństwo mają okienkowicze), świetlica z kablówką i sklepikiem, biblioteka.
Majka11-09-2003 18:49:44   [#09]

Mogłabym powtórzyć zdanie w zdanie głos poprzednika (janzg) :)

Dodam tylko, że każdy nauczyciel ma okienka - przynajmniej 2.

janzg11-09-2003 19:22:24   [#10]
a niektórym  nauczycielom wyszło 5 innym 7 i co z tego?

nauczyciel stażysta czy też opiekun stażu potrafi sensownie je zagospodarować
Alkot111-09-2003 19:59:11   [#11]
Znam tą szkołę z Wrocławia. Rzeczywiście uczniowie nie mogą wchodzić głównym wejściem do szkoły. Wiem, że nauczyciele mają np. lekcje na 9 - 2 godziny, 5 godzin okienka i np. następne dwie godziny. Nauczyciel sobie poradzi, ale za okienka dla dzieci i młodzieży należy się prokurator.
janzg11-09-2003 20:12:21   [#12]
prokuratorzy i bez okienek nie mogą się wyrobić ze swoją robotą
Gaba11-09-2003 20:22:43   [#13]
nieee, to się wszytsko da zrobić - mam 20 klas i tylko 14 sal i ani jednego okienka dla ucznia, a od 1 - 3 okienek dla nauczycieli, jedną salę komputerową, jedną gimnastyczną. Pracujemy od 7.30 - 17 z kawałkiem.

Polecam firmę Ela P. - MANUAL and główka. Ja tego nie umiem, ale znam mistrzów i dlatego robi to u nas Ela!!!
Majka11-09-2003 20:56:19   [#14]

Gaba, pewnie że da się zrobić :)

Ale u nas - ze względu na uczniów dojeżdżających spoza miasta (PKS, PKP) kończymy lekcje o 15.00. Maturzyści w czasie okienek mają do dyspozycji bibliotekę, dobrze wyposażoną czytelnię ( z dostępem do internetu), klub. Mogą  przychodzić na wszystkie lekcje klas młodszych, także do nauczycieli, którzy ich nie uczą. Często z tego - jako formy repetytorium- korzystają. Okienka miewają wyłącznie maturzyści.

I jest zakaz wychodzenia ze szkoły , czego pilnuje "bardzo szczelna" pani Zosia :))

Krystyna Za11-09-2003 20:58:19   [#15]

czy uczeń w szkole średniej

czy uczeń w szkole średniej może mieć 10 godzin lekcyjnych w jednym dniu??? - tak ma mój syn

Pozdrawiam

mariako12-09-2003 00:02:41   [#16]

NIE!!!!!!

Litości.
Uczeń nie może mieć okienek.
Ne może mieć więcej niż 8 lekcji (a te osiem to też najwyżej w jednym dniu)
Rozporządzenie o ramówkach między innymi oraz bhp!!!!
mariako12-09-2003 00:06:37   [#17]

i jeszcze

kilka wątków temu były pochwały na temat wspaniałego praogramu do układania planu.
Czy on taki "wspaniały", czy osoby nim posługujace się mniej ...?
mariako12-09-2003 00:12:04   [#18]

dalej

z drugiej strony, nauczyciel przy ośmiu lekcjach musi mieć okienko - zalecenie sanepidu.
Jak to się ma w takim razie do ucznia?
MENiS - w technikum w każdym roku szkolnym - przez cztery lata - po 35, 36 godzin tygodniowo!

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]