Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Skreślenie ucznia
strony: [ 1 ][ 2 ]
Mardi12-02-2009 12:32:01   [#01]
Czy mogę skreślić ucznia w gimnazjum, jeśli ma 18 lat, 200 godzin nieusprawiedliwionych i dwa nieklasyfikowania w klasyfikacji za I półrocze? Czy to już wystarczy, by uznać, że nie ma woli?
AnJa12-02-2009 12:50:07   [#02]
że nie ma woli- nie

wolę wyraża przez odebranie dokumentów

możesz go skrealić administracyjnie- o ile masz taki przypadek w statucie zapisany
alina1917-02-2009 16:25:20   [#03]
Z uwagi na to, iż kuratorium twierdzi , że w szkole ponadgimnazjalnej nie wolno skreślić ucznia niepełnoletniego z listy chciałabym zapytać was, czy ktoś ma jakieś interpretacje MEN-u w tym temacie.
Ja uważam, że wolno, statut szkoły powinien szczegółowo określić przypadki i zasady skreślania ucznia z listy. Uczeń do 18 lat ma obowiązek nauki ale ustawodawca nie określił, że ten obowiązek ma realizować w danej szkole , ( tak jak to zrobił z obowiązkiem szkolnym). Jeśli uczeń nie przestrzega statutu szkoły to chyba można go skreślić z listy uczniów przestrzegając procedur zawartych w tym statucie.
AnJa17-02-2009 16:26:32   [#04]
nie słyszałem o takim twierdzeniu kuratorium
zgredek17-02-2009 16:42:49   [#05]
też nie słyszałam - a skreślamy niepełnoletnich
alina1917-02-2009 17:29:03   [#06]
Niestety, ale nie wymysliłam sobie tego, konkretnie wizytator który opiekuje się moją szkołą kategorycznie tak twierdzi i zalecił ( oczywiście "na gebę") abym zmieniła zapis w statucie. Dla mnie to nie logiczne dlatego też chciałam od was pomocy może ktoś ma jakąś interpretacje prawną w tym temacie, zastanawiam się czy nie powinnam wystąpić do MEN-u o interpretacje i będę miała spokój.
Tylu Dyrektorów na tym forum , proszę pozostałych o komentarz ( jestem członkiem OSKKO) pomocy!!!
zgredek17-02-2009 17:31:19   [#07]

poczekaj na zalecenie na pismie - to raz

możesz przytoczyć zapisy w Twoim statucie? - może tam cos jest nie tak - to dwa

wielu dyrektorów - fakt - to trzy

;-)

pozdrowienia:-)

Leszek17-02-2009 18:17:44   [#08]

i delikatnie wskaż wizytatorowi ponizszy artykuł uoso, który pokazuje jedyną drogę ingerencji administracji w statut szkoły.

pozdawiam

 

uoso art. 60. 3. Kurator oświaty, a w przypadku szkół i placówek artystycznych minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, może uchylić statut szkoły lub placówki publicznej albo niektóre jego postanowienia, jeżeli są sprzeczne z prawem. Organowi, który nadał lub uchwalił statut, od decyzji kuratora oświaty przysługuje odwołanie do ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania.

alina1917-02-2009 19:00:39   [#09]
Wizytator nie miał wątpliwości do jakiegokolwiek zapisu, tylko twierdzi, że nie wolno skreślić ucznia niepełnoletniego bo to nie zgodne z prawem. Moje zapisy są oczywiście takie, że skreślenie jest ostatecznością , całe postępowanie zgodne z KPA, bo przeciez skreślenie kończy się wydaniem decyzji administracyjnej. Jestem w sytuacji patowej, nie chce zadzierać z wizytatorem a jednocześnie chciałabym mieć czarno na białym ,że mam rację.
ewa17-02-2009 19:18:48   [#10]

a podał Ci, z którym zapisem prawa to niezgodne?

jeżeli nie, to poproś może o wskazanie

czarniej niż przedpiścy napisali już się chyba nie da  ;-)

JJP17-02-2009 19:42:33   [#11]
Hmm, u nas dyrekcja kategorycznie twierdzi, że ucznia niepełnoletniego (LO) nie można skreślić, tylko przenieść do innej szkoły, stosowny zapis mamy więc w statucie.
sanna17-02-2009 19:50:56   [#12]
Z ostatniego spotkania z MKO - zrozumiałam, że nie można, ale należy zwrócić się właśnie do kuratorium, które pomoże znaleźć takiemu uczniowi inną szkołę.
A u nas - skreślaliśmy, jeśli to wynikało z przepisów.
Leszek17-02-2009 19:53:22   [#13]

uoso - art. 39. 2. Dyrektor szkoły lub placówki może, w drodze decyzji, skreślić ucznia z listy uczniów w przypadkach określonych w statucie szkoły lub placówki. Skreślenie następuje na podstawie uchwały rady pedagogicznej, po zasięgnięciu opinii samorządu uczniowskiego.

2a. Przepis ust. 2 nie dotyczy ucznia objętego obowiązkiem szkolnym. W uzasadnionych przypadkach uczeń ten, na wniosek dyrektora szkoły, może zostać przeniesiony przez kuratora oświaty do innej szkoły.

 

jak widać z zapisów ustawy skreślenie nie może dotknąć jedynie ucznia w obowiązku szkolnym czyli ucznia SP i Gimnazjum...

 

pozdrawiam

DYREK17-02-2009 20:20:33   [#14]

może się przyda:

http://www.abc.com.pl/problem/353/6

alina1917-02-2009 21:57:54   [#15]
Ja mam w statucie tak jak pisałam wyżej , że można skreślić i niepełnoletniego. Zastanawiam się czy zarząd OSKKO mógłby wystapić w tej sprawie do MEN-u o interpretację prawną z zmieszczeniem w wymianie plików dla wszystkich członków OSKKO. I mielibyśmy spokój.Dziś dotyczy to mojego statutu a jutro może to dotyczyć kazdego z Was Dyrektorzy, nigdy nie wiadomo kto zostanie wizytatorem !
zgredek17-02-2009 21:58:33   [#16]
?????
alina1917-02-2009 22:13:14   [#17]
Dlaczego takie zdziwienie zgredku, krótko jestem w OSKKO , zapisywałam się z myślą pomocy w trudnych chwilach, nie chcę wchodzić w konflikt z moim wizytatorem, jego stanowcze stanowisko w tej sprawie jest takie jakie jest. Nie przekonam go , że na forum wszyscy mają takie stanowisko jak ja, czy pisali w gazecie.
zgredek17-02-2009 22:17:49   [#18]
#10
AnJa17-02-2009 22:37:01   [#19]
Pokaż mu art. UoSO, o którym Leszek w #13

po co gazeta czy forum?

a zwłaszcza pytanie MEN?
beera17-02-2009 23:06:14   [#20]

Alino, ale ta pomoc na jaką liczysz od OSKKO, nie moze sięgać, wybacz, absurdów.

Po prostu nie możemy pytać o coś, co jest jasno opisane w przepisach prawach. Tzn - mozemy, ale wystawimy sobie kiepskie świadectwo.

To, że Twój wizytator nie potrafi czytać przepisów, to jest rzeczywiście problem.

Jedno, co w takiej sytuacji możemy zrobić, to zebrać bzdurne zalecenia z KO i napisac do MEN, że informujemy, iż takie to a takie zalecenia padają wobec dyrektorów i czy uważa, że to OK, żeby wizytatorzy nie znali przepisów.

Ty też możesz coś zrobić - po prostu bądź mądrzejsza od wizytatora i zażądaj od niego podstawy prawnej dla jego twierdzeń.
Nie polubi Cię za to, ale po pewnym czasie zacznie omijać.

 

krystyna18-02-2009 00:03:00   [#21]

ja w sprawie niepełnoletniego, bo się zaciekawiłam...

"Skreślenie z listy uczniów"

Konstytucja w art. 70 mówi, a art.15 ustawy o systemie oświaty potwierdza to raz jeszcze, że nauka do 18 roku życia jest obowiązkowa. Dalej ten sam art. 15 definiuje obowiązek szkolny:

Obowiązek szkolny dziecka rozpoczyna się z początkiem roku szkolnego w tym roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 7 lat, oraz trwa do ukończenia gimnazjum, nie dłużej jednak niż do ukończenia 18 roku życia.

Ale jednocześnie art. 14, pkt. 3 głosi:

Dziecko w wieku 6 lat jest obowiązane odbyć roczne przygotowanie przedszkolne w przedszkolu albo w oddziale przedszkolnym zorganizowanym w szkole podstawowej

Obowiązek szkolny spełnia się przez uczęszczanie do szkoły podstawowej i gimnazjum, publicznych albo niepublicznych.

Obowiązek nauki pojawia się w art. 16 w pkt. 5a:

Po ukończeniu gimnazjum obowiązek nauki spełnia się przez uczęszczanie do publicznej lub niepublicznej szkoły ponadgimnazjalnej albo w formach pozaszkolnych.

Z zapisów tych wynika, że po ukończeniu gimnazjum obowiązek szkolny przekształca się w obowiązek nauki.

Tak więc dzieci i młodzież objęte obowiązkiem szkolnym do ukończenia gimnazjum i obowiązkiem nauki do ukończenia 18 lat nie mogą być skreślone z listy uczniów.

c.d.

http://www.oswiataiprawo.pl/index.php/plain_site/dyrektor/prawo_w_szkole/dokumentacja/skreslenie_z_listy_uczniow

 

i było też jakieś orzeczenie NSA o którym wspomniano mimochodem tu:

Ucznia do 18 roku życia nie można usunąć ze szkoły, wolno go jedynie przenieść do innej. MAŁGORZATA SZELEWICKA, RZECZNIK PRASOWY MINISTERSTWA EDUKACJI NARODOWEJ I SPORTU ...http://oskko.edu.pl/forum/watek.php?w=368

 

o tym samym orzeczeniu NSA pisze Rzecznik Praw Obywatelskich w piśmie do M.Osucha:

http://www.fpz.nazwa.pl/pliki_komunikaty/zwolnienia/RPO_dorosli.pdf

sama już nie wiem...

 

 


 


post został zmieniony: 18-02-2009 00:05:41
Rycho18-02-2009 00:12:26   [#22]
to, że uczeń podlega obowiązkowi nauki nie oznacza obowiązku uczęszczania do konkretnej szkoły.
 
Taki uczeń ma obowiązek uczyć się. Może to robić nawet w formie pozaszkolnej, np OHP lub terminując u szewca. :-)
 
a skreślić można, bo prawo na to zezwala. Trzeba tylko, jak to podano wyżej, zapisać w statucie kiedy i jak to można robić.
rzewa18-02-2009 05:58:10   [#23]
może tak (żeby było jeszcze jaśniejsze choć już jest bardzo jasne :-))

mamy ucznia naruszającego postanowienia statutu w sposób nagminny, wszystkie możliwości oddziaływań wychowawczych wyczerpaliśmy, trzeba sięgnąć po środki ostateczne, wtedy:

1. jeżeli uczeń ten podlega pod obowiązek szkolny - dyrektor (po wypełnieniu procedury zawartej w statucie) występuje do kuratora światy z wnioskiem o przeniesienie ucznia do innej szkoły - kurator pozytywnie rozpatrzy taki wniosek, o ile zgodzi się z uzasadnieniem i... dyrektor innej szkoły wyrazi na to zgodę (kurator nie może zmusić dyrektora szkoły, by przyjął ucznia)
W razie negatywnego rozpatrzenie wniosku, uczeń nadal jest uczniem naszej szkoły

2. jeśli uczeń jest objęty obowiązkiem nauki - dyrektor szkoły (po wypełnieniu procedury zawartej w statucie) skreśla ucznia z listy uczniów.
Uczeń przestaje być naszym uczniem.
Jeżeli teraz młody człowiek ma problemy ze znalezieniem szkoły kurator ma obowiązek wskazać szkołę, do której ten uczeń ma uczęszczać - jak żadna ze szkół się na to nie zgodzi, to młodzieniec zostanie skierowany do OHP
asiawar18-02-2009 08:18:11   [#24]
Niestety sąd miał inne zdanie

http://new-arch.rp.pl/artykul/376666_Zakrapiane_polowinki:__szkola_wyrzuca_sad_przywraca.html
rzewa18-02-2009 09:16:24   [#25]
cóż.. sądowi też czasem się coś pomyli lub relacjonującemu dziennikarzowi (co bardziej prawdopodobne) - nie czytałam tego wyroku ani uzasadnienia, ale...

z treści artykułu wyraźnie widać, że dziennikarz (lub sąd) myli obowiązek szkolny i obowiązek nauki

- jeszcze raz: nie można skreślić, z jakiegokolwiek powodu, ucznia objętego obowiązkiem szkolnym, a obowiązek szkolny trwa do 18 roku życia lub do ukończenia gimnazjum
asiawar18-02-2009 09:33:46   [#26]
ja to wiem, ale nasza p. wizytator opiera się na tym wyroku szkoląc przyszłych dyrektorów z prawa oświatowego lub rozpatrując odwołania rodziców.... niestety :(

I jest przekonana do swojego stanowiska.
asiawar18-02-2009 09:35:59   [#27]
acha, i jeszcze powołuje się na Konstytucje, która zapewnia naukę do 18 roku życia
alina1918-02-2009 10:38:03   [#28]
Widzę asiawar, że "na jednym wózku jedziemy", nie jest to problem odosobniony, a sądze wręcz przeciwnie. Asia jaki w tym absurd, napisac pismo , jeśli ( tak jak widać z forum) kuratoria mają inne spojrzenie na tę sprawę ? Trudno sama będę sobie radzić i przykro mi czytać tak jednoznaczne i niezbyt miłe wypowiedzi ( Asia), oczekiwałam pomocy a nie oceny!
AnJa18-02-2009 10:46:40   [#29]
Alino- ktoś tam wskazał, że rozwiazanie jest- poinformowanie o takich praktykach, nie pytanie o rzecz jednoznacznie w przepisach określoną.

W pytaniu sensu też nie widzę zreszta- jesli ktoś z Was dowiedział się , że takie zalecenie dostanie (na piśmie, z podpisem Kuratora) powinien odnieść sie w uwagach - przecież w trakcie kontroli, zanim zostaną wydane zalecnia taki etap jest.

Po zaleceniach też przecież jest możliwośc odwołania (zaskarżenia?) do MEN -zalecenia nie są widzimisiem wizytatora.
AnJa18-02-2009 10:54:46   [#30]
Przy okazji:

jak złapie nas policja na przekroczeniu to szukamy usprawiedliwień, jak twardzi to kwestionujemy legalizację suszarki, inne cuda- niewidy wymyslamy

a jak wizytator gębę otworzy- ruki po szwam i: tak, toczna

przecież ten wizytatotor to najzwyklejszy w świecie urzędnik państwowy, który popeónia takie same błedy jak setki tysięcy innych urzędników państwowych

i, nie wiedzieć, czemu- jak taki czynownik przyjeżdża to dyrektor durnieje
...
skojarzenia z Rosją nieprzypadkowe
sanna18-02-2009 12:55:56   [#31]
Zapytam w tym wątku, gdyż dotyczy to skreślenia uczni.
Otóż RP podjęła decyzję o skreśleniu, wszczęłam postępowanie administracyjne, a dzisiaj uczeń (pełnoletni) przyszedł z matką po dokumenty. Wydać muszę, ale jaki napisać powód opuszczenia szkoły? Odebrał dokumenty? Skreślony jeszcze nie został - nie wydałam decyzji...
AnJa18-02-2009 13:00:39   [#32]
odebranie dokumentów oczywiście
mika02-03-2009 16:42:44   [#33]
Nie ja tym razem mam problem, ale zajmowanie się cudzymi też jest interesujące. Co z sytuacją opisaną w #1, uczeń skończył 18 lat, ale wagaruje i nie skończył gimnazjum. Można skreślić? Trzeba zapisu w statucie? Decyzją administracyjną?
Anula02-03-2009 18:22:36   [#34]
powód opuszczenia szkoły? ja bym napisała: nie podlega obowiązkowi szkolnemu.

A w Statucie mam tak
§108. 1. Obowiązek szkolny trwa do ukończenia gimnazjum, nie dłużej jednak niż do ukończenia 18 roku życia.
3.Uczeń, który ukończył 18 rok życia zostaje skreślony z listy uczniów. W takim przypadku uczeń może zwrócić się z pisemną prośbą do Dyrektora Gimnazjum o zgodę na dokończenie cyklu kształcenia.
4.Dyrektor może nie wyrazić zgody, jeżeli:
1)uczeń jest zagrożony oceną niedostateczną z jakiegokolwiek przedmiotu,
2)liczba jego nieusprawiedliwionych nieobecności daje podstawę do nieklasyfikowania, grozi mu nieodpowiednia ocena zachowania.
KO nie ma zastrzeżeń.......
zgredek02-03-2009 18:36:36   [#35]

skreślacie ucznia za to, że ukończył 18 lat?????????????

3.Uczeń, który ukończył 18 rok życia zostaje skreślony z listy uczniów

????????

KO nie ma zastrzeżeń?

 

Anula02-03-2009 20:18:20   [#36]
jeśli nie chodzi do szkoły, zachowuje sie skandalicznie, demoralizuje niepełnoletnich........ tak, skreślamy
nie podlega obowiązkowi szkolnemu. Szkoła jest dla młodzieży do 18 rokun życia. Może sobie gimnazjum skończyć, ale dla dorosłych
zgredek02-03-2009 20:21:07   [#37]

Anula - nie widzisz różnicy między tym co napisałaś w #36 a zapisem w waszym statucie?

Anula02-03-2009 20:32:54   [#38]
a dokładnie o co Ci chodzi? :) nie bardzo rozumiem........:(
Jacek02-03-2009 20:38:00   [#39]

Anula.. zgredek ma rację bo w statucie Waszym stoi jak byk, że "3.Uczeń, który ukończył 18 rok życia zostaje skreślony z listy uczniów" czyli za to, że ukończył 18 lat a to nie jest zgodne z prawem.

Skreslić pełnoletniego możecie za naruszenie statutu i wymienić konkretnie przypadki w jakich można ucznia pełnoletniego skreślić. To, że grozi mu ocena niedostateczna nie jest "przestępstwem"

zgredek02-03-2009 20:39:00   [#40]

3.Uczeń, który ukończył 18 rok życia zostaje skreślony z listy uczniów

z takiego zapisu wynika, że skreślacie każdego ucznia, który ukończył 18 lat

o tym też świadczy następne zdanie:

W takim przypadku uczeń może zwrócić się z pisemną prośbą do Dyrektora Gimnazjum o zgodę na dokończenie cyklu kształcenia.

---------------------

stąd moje zdziwienie

byc może uważasz, że to jest zgodne z prawem

ja uważam, ze nie - każdy ma prawo do nauki i jeśli rozpoczął ją w danej szkole i przestrzega wszelkich zasad i norm, uczy się, uczęszcza do szkoły itd. - to ma prawo ją ukończyć

nawet jeśli nie podlega obowiązkowi nauki

Anula02-03-2009 20:47:16   [#41]
jeśli respektuje regulaminy szkolne to oczywiście, że może. Wyrażam na to zgodę. Nawet jeśli przed napisaniem prośby o dokończenie cyklu kształcenia był "łobuziakiem", ale zobowiąże sie że już bedzie systematycznie uczęszczać do szkoły, uczyć się, nie demoralizować młodszych, nie będzie palił papierosów (dorosły!!!!)itd.............. to niech se kończy szkołe, nie zabraniam.
Jacek02-03-2009 20:52:44   [#42]

:-)

skreslić go możesz i to z zachowaniem całej procedury czyli uchwała RP, opinia SU i podjęcie decyzji administracyjnej jeśli w statucie będziesz miała zapisy, że uczeń może byc skreślony za:

coś tam, coś tam, coś tam

Zacznij najpierw od noweli statutu bo to co masz w statucie nie daje Ci podstaw do skreślenia.. znaczy skreslić sobie możęsz ale zrobisz to z naruszeniem prawa

zgredek02-03-2009 20:53:07   [#43]

ale on nie musi pisać żadnej prośby!

dyrektor nie może go skreslić za to, że skończył 18 lat!

prościej nie potrafię:-(

DYREK02-03-2009 21:09:39   [#44]

to może tak:

Czy uczeń, który skończył 18 lat, ma zachowanie wzorowe, srednia 5,0 też musi napisać podanie ?

Jak nie napisze podania, to zostanie skreślony ?

Anula02-03-2009 21:16:59   [#45]
NIE!!!!!!!!!!!!!!!!
Uczeń, który ukończył 18 rok życia zostaje skreślony z listy uczniów, jeżeli:
1) umyślnie spowoduje uszczerbek na zdrowiu kolegi,
2) nagminnie wchodzi w kolizję z prawem,
3) z premedytacją demoralizuje innych uczniów,
4) permanentnie narusza postanowienia statutu gimnazjum,
5) przebywa na terenie szkoły pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających.
Anula02-03-2009 21:17:48   [#46]
a który uczeń który skończył 18 lat, ma zachowanie wzorowe, srednia 5,0 ????????
Jacek02-03-2009 21:18:41   [#47]
omamulu... Anula ale tak nie masz w statucie a masz że zostaje skreślony bo ukończył 18 lat i musi napisac podanie jesli chce chodzić dalej
DYREK02-03-2009 21:19:28   [#48]

Anula

 powtarzał klasę III i IV (problemy, rozwód rodziców)

a teraz się uczy i chce się uczyć

 


post został zmieniony: 02-03-2009 21:23:51
Anula02-03-2009 21:28:57   [#49]
oj Jacuś :):):):) wiem że jesteś mądry facet
ale nie zgadzam sie z niektórymi wypowiedziami, że nie można skreślic!!!! Będzie miał 20 lat i też może chodzić do gimnazjum dla młodzieży??????????
ok, wiem było troche źle, już poprawiłam, na radzie będzie uchwała (dzięki za uwagi) Rzeczywiście nie miałam zapisu że za coś tam coś tam uczeń może byc skreślony
Nassssy02-03-2009 21:31:53   [#50]
może ja.
Tak to rozumiem:
zapisanie ucznia do szkoły jest umową (statut) z nim. Wg nieszczęsnego zapisu w twoim statucie umowa nie dotyczy zdobycia wykształcenia. Czyli nie jesteś szkołą publiczną.
I nie chodzi tu o obowiązek szkolny czy nauki. Tylko o cel istnienia szkoły.
strony: [ 1 ][ 2 ]