Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Zastępstwo za dyrektora szkoły
strony: [ 1 ]
Kamajaq04-02-2009 20:05:15   [#01]

Dyrektor mojej szkoły przebywa na zwolnieniu lekarskim. Od listopada.Jego zwolnienia wpływały do tej pory cyklicznie, ostatnie - do końca stycznia. Jestem jego zastępcą, stąd wszystkie obowiązki spadły na mnie. Nie wiem, jak długo mojego szefa nie będzie. Wieść gminna niesie, że do końca roku szkolnego. Fakty: zwolnienie na kolejny tydzień, na kolejny miesiąc. Pracuję "za dwóch": kolejny miesiąc bez dodatkowego wynagrodzenia i pomocy. Co będzie, jeśli zachoruję? Nie wiem, co z moimi wyjazdami służbowymi. Mam mnóstwo wątpliwości. Czy ktoś wie, czego mogę oczekiwać wzgl. domagać się od organu prowadzącego? Czy możecie mi pomóc? 

 

 

rzewa04-02-2009 20:07:48   [#02]
powinnaś/eś otrzymywać dodatek funkcyjny szefa oraz mieć taką jak on zniżkę godzin - gwarantuje to KN

a tak normalnie to jesteś wicedyrektorem czy nie?
Kamajaq04-02-2009 20:09:30   [#03]
Tak normalnie to jestem
rzewa04-02-2009 20:11:43   [#04]
w takim razie możesz, za zgodą OP, powołać sobie p.o. wicedyrektora do pomocy
zgredek04-02-2009 20:12:47   [#05]
rzewa - a gdzie to w KN napisali? taką gwwarancję funkcyjnego i zniżki godzin?

Kama nie napisała, że jest p.o.
zgredek04-02-2009 20:14:32   [#06]
i na jakiej podstawie tego p.o. wice może powołać?

według mnie - sytuacja nie jest uregulowana - ale może się mylę (troszke zmieniłam zainteresowania)
rzewa04-02-2009 20:21:28   [#07]
art 42 ust 6. Dyrektorowi i wicedyrektorowi szkoły oraz nauczycielowi pełniącemu inne stanowisko kierownicze w szkole, a także nauczycielowi, który obowiązki kierownicze pełni w zastępstwie nauczyciela, któremu powierzono stanowisko kierownicze, obniża się tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć w zależności od wielkości i typu szkoły oraz warunków pracy lub zwalnia się ich od obowiązku realizacji zajęć, o których mowa w ust. 3.

co do funkcyjnego wynika to z przepisów ogólnych - nie musi być p.o. wystarczy, że zastępuje dyrektora

a powołać p.o. wicedyr może jak napisałam za zgodą OP - jak sytuacja opisana w #01 ciągnie się dłużej niż 3 m-ce bez uregulowań, o których mowa w #02 łamane jest prawo pracy
zgredek04-02-2009 20:25:31   [#08]
jesteś pewna, że dobrze czytasz?

bo ja czytam tak:

1. dyrektorowi
2. wicedyrektorowi
3. nauczycielowi, który obowiązki kierownicze pełni w zastępstwie nauczyciela, któremu powierzono stanowisko kierownicze

dla mnie są to różne osoby


ona jako wicedyrektor zastępuje dyrektora w czasie jego nieobecności
zgredek04-02-2009 20:26:53   [#09]
nie dostała powierzenia obowiązków

pomijam to, że dziwna sytuacja, gdy nie ma porozumienia miedzy wice i dyrektorem - a tak to odczytuję, bo wice nie wie na jak długo zastępuje
zgredek04-02-2009 20:35:07   [#10]
Ewo - piszesz:
----jak sytuacja opisana w #01 ciągnie się dłużej niż 3 m-ce bez uregulowań, o których mowa w #02 łamane jest prawo pracy--

wskaż proszę konkretnie odniesienia prawne - wtedy Kamaja bedzie miała przewagę nad OP w uregulowaniu tej sytuacji

zawsze co pp, to pp
zgredek04-02-2009 20:36:41   [#11]
ups - napisałam trochę głupio:

nie przewagę nad OP, tylko z mocnymi argumentami do OP bedzie mogła się udać
rzewa04-02-2009 20:37:05   [#12]
dla mnie to jest tak - ona jest nauczycielem zastępującym dyrka zgodnie z zapisem w UoSO i może wyznaczyć/powołać nauczyciela, który będzie pełnił obowiązki w zastępstwie za nią

przecież inne rozumienie jest z lekka bez sensu

a p.o. powołuje się wtedy gdy NIE MA dyrektora w ogóle, bo szkoła nie może być ani jednego dnia bez dyrektora i to jest zupełnie inna historia

p.o. jest traktowany na równi z dyrkiem (wicedyrkiem) więc nie ma potrzeby regulować tego jakoś osobno w KN: tu mamy równość pomiędzy tymi osobami, a zastępujący to jednak ktoś nieco inny...
rzewa04-02-2009 20:40:27   [#13]
art 42 § 4 k.p.
zgredek04-02-2009 20:42:08   [#14]
no to myślę bez sensu z lekka

ale nie jestem przekonana do Twojej interpretacji


---------------
dyrektor jest

a wice go zastępuje w czasie jego nieobecności

nieobecność jest długa - zatem OP powinno podjąć odpowiednie uregulowania

---------------

no to trzeba sobie poszukać tego 42;-)
slos04-02-2009 20:47:53   [#15]
Zgredku. Ewy interpretacja jest logiczna. Dziwi mnie tylko, że OP jakiś niemrawy i się jeszcze nie zbulwersował.
zgredek04-02-2009 20:50:24   [#16]
no cóż - moja logika jest trochę inna;-)

(z tego p.o. sie wycofuję - bo to faktycznie logiczne jest tylko zastępstwo)

a może OP nie wie i trzeba mu podpowiedzieć, że coś musi zrobić?

zwolnienie nie jest ciągłe
fredi04-02-2009 20:54:04   [#17]
a także nauczycielowi, który obowiązki kierownicze pełni w zastępstwie nauczyciela, któremu powierzono stanowisko kierownicze,

czytaj tak:
nauczyciel (czyli wice) zastępuje nauczyciela (któremu powierzono stanowisko dyrektora).
Napisali o tych nlach to bo mogą być różne konfiguracje (nl zastępuje wice, nl zastępuje kierownika)
zgredek04-02-2009 21:00:01   [#18]
no to skoro tyle ludzi mi mówi, żem głupia - to powinnam to jednak przyjąć do wiadomości

oki


(pomyślę o tym później;-) znaczy może zrozumiem)
fredi04-02-2009 21:04:31   [#19]
tak źle nie jest.
Nam trudno jest się połapać jak tą samą osobę różnie się nazywa.
slos04-02-2009 21:09:45   [#20]
Zgreduniu, nikt nie mówi, żeś gupia, ale wybiera inny tok myślenia. ;-) 
zgredek04-02-2009 21:29:28   [#21]
:-)))
Power404-02-2009 21:56:20   [#22]
u nas reguluje to uchwała RM-taki przypadek
....Dodatek motywacyjny dla osoby, której powierzono pełnienie obowiązków dyrektora oraz osoby, która zastępuje dyrektora w przypadku jego nieobecności nie może przekroczyć ....
.........
Osobie, która zastępuje dyrektora w przypadku jego nieobecności przysługuje dodatek funkcyjny .......................... od pierwszego dnia miesiąca następującego
po miesiącu zastępstwa
Power404-02-2009 22:03:45   [#23]
no tylko jako wice zastępująca dyrektora nie mogłabym powołać raczej żadnego po wice,
podniosłabym na czas "zastępstwa za wice" motywacyjny jakiemuś nauczycielowi do wartości swojego motywacyjnego, który bez zniżki godzin pomógłby mi, coś tam jeszcze bym wymyśliła kosztem funkcyjnego w uzgodnieniu z OP
Power404-02-2009 22:14:34   [#24]
nie pamiętam czy w gminnych przepisach o zniżkach nie było też takiego zapisu, że przysługuje ta zniżka dyrektorska też ,a tego akurat sprawdzić nie mogę bo nie pamiętam gdzie to mam
więc Kamajaq powinna to na pewno sprawdzić w przepisach gminnych lub udać się w kierunku OP, może coś przegapili a nikt sam się nie zgłasza.
Widać moje OP (jak zawsze twierdzę) porządne jest i wie że dyrektor się też może rozchorować:-)
rzewa04-02-2009 22:18:10   [#25]
w przepisach gminnych o zniżce może/powinno nic nie być - ona przysługuje na mocy KN

pozostałe też wynikają z przepisów ogólnych - nie muszą (nie powinny) być umieszczone w "przepisach gminnych"

Power, a zastępcę za wicka, jeśli wicek zastępuje dyrka, pozwoliliby powołać?
beera04-02-2009 22:34:38   [#26]

a ja się zgadzam ze zgredkiem

art 42 ust 6. Dyrektorowi i wicedyrektorowi szkoły oraz nauczycielowi pełniącemu inne stanowisko kierownicze w szkole, a także nauczycielowi, który obowiązki kierownicze pełni w zastępstwie nauczyciela, któremu powierzono stanowisko kierownicze, obniża się tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć w zależności od wielkości i typu szkoły oraz warunków pracy lub zwalnia się ich od obowiązku realizacji zajęć, o których mowa w ust. 3.

to są zupełnie trzy inne osoby - dyrektor, wicek i ten nauczyciel.
Każda z nich inaczej jest powoływana.

Jak rozumiem ten wicek nie pełni obowiązków kierowniczych w zastepstwie dyrektora, tylko zastępuje dyrektora podczas jego nieobecności. To subtelnośc, ale, dla mnie, bardzo wyraźna

Power404-02-2009 22:54:11   [#27]
właśnie napisałam w #23, że "po" nie -ja też nie widzę takiej możliwości
ale zastępstwo myślę, że tak-
jeśli OP nie zatwierdziłby mi takiego aneksu to zrobiłabym to, co napisałam wcześniej czyli bez zniżki dla nauczyciela zastępującego wice(za zgodą OP można też tworzyć dodatkowe stanowiska wice więc nie musi się to nawet zastępstwem nazywać i z tej furtki można też skorzystać w uzgodnieniu),
z wice zastępującą dyrektora w sprawie zniżki z pewnością OP załatwiłoby sprawę pozytywnie po miesiącu
ja czytam:
"a także nauczycielowi, który obowiązki kierownicze pełni w zastępstwie nauczyciela, któremu powierzono stanowisko kierownicze,"
jako
"każdemu nauczycielowi, w tym wyróżnionemu spośród nich wicedyrektorowi i dyrektorowi poprzez powierzenie stanowiska kierowniczego"
kojarzy mi się to z dyskusją wokół stanowisk pracowniczych,urzędniczych i kierowniczych -samorządowych
i jeśli tak czytać
to zniżki się należą wice zastępującej dyrka oraz nauczycielowi zastępującemu wice

ale nie miałam takiej sytuacji więc nie wiem

widzę tylko, że wice miałaby u nas funkcyjny po miesiącu nieobecności dyrektora taki jaki miał dyrektor, a motywacyjny do....... takiej samej wysokości i nic więcej
Power405-02-2009 00:32:07   [#28]
Oceny pracy dyrektora szkoły oraz nauczyciela, któremu czasowo powierzono pełnienie obowiązków dyrektora szkoły

a dlaczego tu nie czytacie, że tym nauczycielem absolutnie nie może byś wice
bo przecież to jest ktoś inny niż wicedyrektor-tu OP też nie ma żadnych wątpliwości.
albo

Osoba, o której mowa w ust.2, nie może sprawować nadzoru pedagogicznego. W przypadku powołania takiej osoby na stanowisko dyrektora nadzór pedagogiczny sprawuje nauczyciel zajmujący inne stanowisko kierownicze w szkole lub placówce.
tu też nie mieści się wice?

a przepisy gminne o zniżkach-miałam na myśli rozmiar zniżek
niektóre z nich to:

"w sprawie zasad udzielania i rozmiaru zniżek tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczyciela będącego dyrektorem szkoły lub pełniącego inne stanowisko kierownicze w szkole oraz ustalenia obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dla pedagoga, logopedy i psychologa

"w sprawie zasad udzielania i rozmiaru zniżek tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycieli pełniących stanowiska kierownicze w szkołach i placówkach prowadzonych przez Powiat ....."


"Określa się rozmiar zniżek tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dla nauczycieli pełniących stanowiska kierownicze w szkołach i placówkach oświatowych "
tu nie wyodrębnili w nazwie dyrektorów, wicedyrektorów i nauczycieli.....-znaczy rozumieją że dyrektor,wice to też nauczyciel.......

inaczej dlaczego w takim dokumencie figuruje moja zniżka (chociaż w KN mnie w pierwszej części zdania wyróżnili, w drugiej nie mogli bo uważam że kombinacji było by za dużo-uważam jak Fredi w # 17)?
więc przewijające się zdanie:

Nauczycielowi pełniącemu obowiązki kierownicze w zastępstwie nauczyciela, któremu powierzono stanowisko kierownicze, przysługuje rozmiar zniżki w wysokości przyznanej temu nauczycielowi
albo
Wymiar godzin zajęć ustalony zgodnie z § ... dotyczy również nauczyciela, który obowiązki kierownicze pełni w zastępstwie nauczyciela, któremu powierzono stanowisko kierownicze, z tym że obowiązuje on tego nauczyciela od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zlecono nauczycielowi zastępstwo..

odczytuję jednoznacznie też
hanabi05-02-2009 08:18:59   [#29]
a informacja o dodatku funkcyjnym, także dla osoby zastępujacej dyrektora, powinna być zapisana w regulaminie wynagradzania OP
post został zmieniony: 05-02-2009 08:30:46
klemur01-04-2016 10:19:39   [#30]

Proszę o pomoc w następującej kwestii:

Dyrektor przebywa na zwolnieniu lekarskim, zgodnie z art. 39 ust.7 uoso zastępuje go wicedyrektor. Kto zmienia wysokość funkcyjnego dla v-ce i w jakiej formie księgowość powinna otrzymać informacje o zwiększonym dodatku.

rzewa01-04-2016 10:27:34   [#31]

Wicedyrektor informuje OP o sytuacji, ten ustala dodatek dla wice zastępującego dyrektora i przekazuje szkole, a wicedyrektor (jako ten, który teraz jest dyrektorem) przekazuje to do księgowości

klemur01-04-2016 10:50:12   [#32]

Czy OP robi to zarządzeniem wójta czy wystarczy pismo informujące

rzewa01-04-2016 11:34:50   [#33]

w taki sam sposób jak ustala wysokość dodatku dla dyrektora

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]