Forum OSKKO - wątek

TEMAT: podstawa programowa
strony: [ 1 ]
Karolina08-09-2003 15:50:47   [#01]

Mamy podstawę programową kształcenia ogólnego okresloną w rozporządzeniu. Są treści nauczania, osiągnięcia po ukończeniu danego etapu edukacyjnego.

Co znaczy zatem minimum programowe. Czy z owej podstawy wyodrębnia się jakieś minium - czy podstawa już takim minimum jest?

Prosze o komentarze i spostrzeżenia, ciemna masa ze mnie a mam tu problem do rozwikłania i obiecałam pomóc. Co znaczy, że uczeń ma realizować program minium??

janzg08-09-2003 16:27:42   [#02]

Pewnie się mogę mylić, ale moim zdaniem "minimum programowe" to echo z dawnych lat.

Czy takie sformułowanie występuje w którymś z aktualnie obowiązujących rozporządzeń?

Jestem żywo zainteresowany odpowiedzią na to pytanie.

Macia08-09-2003 16:31:29   [#03]
Masz rację Janzg. Zwrot minimum programowe zastąpiono zwrotem Podstawa programowa.
Karolina08-09-2003 16:33:02   [#04]
hm... a zalecenie PPP jak wół - realizacja programu minimum szkoły podstawowej :-(
Karolina08-09-2003 16:33:40   [#05]
sorry - szkoły masowej - stoi ;-))
janzg08-09-2003 16:43:34   [#06]

nie dziwię się

w orzeczeniach z PPP jest sporo takich kwiatków, ale to kwestia kompetencji.

Gaba09-09-2003 02:27:29   [#07]

a to moja działka

Nie ma pojęcia "minimum programowe" (1992r.), to były pewne działania odgórne ministerstwa tamtego czasu. Pojęcie podstawa programowa nie jest tożsame z minimum (to, co minimalnie ma uczen umieć...), gdyż to nauczyciel określa wymagania konieczne  (poziom A), na ocenę pozytywna.

Państwo z PPP niestety nie wiedzą o tym - moi nauczyciele czasem się dają na to nabrać (zalecenia co do minimum). Prosiłam pedagoga szkolnego, by z pp. porozmawiał i podpowiedział, że odwołują się do stanu prawnego nie sitniejącego oraz zalecają coś, co nie istnieje w szkole
stan09-09-2003 10:47:00   [#08]

A czy opublikowano podstawy programowe ksztłcenia zawodowego dla poszczególnych zawodów?

:-(

stan

Karolina09-09-2003 13:29:13   [#09]

"...gdyż to nauczyciel określa wymagania konieczne  (poziom A), na ocenę pozytywna. .."

Gaba czyli radzisz wziąć podstawę programową i samemu wytyczyć ?

bogna09-09-2003 20:42:02   [#10]

Stan

Nigdzie nie znalazłam opublikowanej podstawy programowej kształcenia w poszczególnych zawodach :-(

Ale mam te podstawy - bo zawsze zamawiałam w gospodarstwie pomocniczym MENiSu razem z programem :-)

Gaba09-09-2003 20:49:45   [#11]
tak, nauczyciel - ale musi to umieć, np. na języku polskim jest to rozpoznawanie świata przedstawionego - kto działał, gdzie, jakie wydarzenia...

ocena natomiast postepowania to poziom C

a uogólnienia np. D
bogna19-09-2003 12:08:53   [#12]

stan - coś opublikowali

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 4 czerwca 2003r. w sprawie podstaw programowych kształcenia w zawodach: cukiernik, mechanik-operator pojazdów i maszyn rolniczych, monter-instalator urządzeń technicznych w budownictwie wiejskim, ogrodnik, operator maszyn i urządzeń przemysłu spożywczego, piekarz, rolnik, rybak śródlądowy, rzeźnik-wędliniarz, technik agrobiznesu, technik hodowca koni, technik inżynierii środowiska i melioracji, technik mechanizacji rolnictwa, technik ogrodnik, technik pszczelarz, technik rolnik, technik rybactwa śródlądowego, technik technologii żywności i technik żywienia i gospodarstwa domowego. (Dz.U. z 2003r. Nr 159, poz. 1540)

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]