Forum OSKKO - wątek

TEMAT: 3 małe pytanka
strony: [ 1 ]
majra05-09-2003 09:15:39   [#01]
Witam po wakacjach!
Mam 3 pytania i jak myślę się nie zawiodę i mi pomożecie.
1. Jeżeli ścieżka jest z godzin dyrektorskich dla całej klasy jako obowiązkowa to wpisywać ją w planie do dziennika i tematy i stopnie wpisywac do głównego, a nie prowadzić drugiego.
2. Osoba w umowie ma zatrudnienie jako nauczyciel, pracuje 15 godzin w bibliotece (ma uprawnienia) i reszte ma godzin dydaktycznych. jak liczymy etat 9 plus 6 godzin tańszych bibliotecznych jako nadliczbowe czy 15 godzin jako pół etatu bez nadliczbówek.
3. Jeżeli chcę prowadzić arkusze na komputerze to część z przedfmiotami mogę zrobić sama i opieczętowaną dołączyć do arkusza?
Uf koniec - proszę może to dla Was bzdety,ale dla mnie bardzo ważne.
Pozdrawiam.
Ewa z Rz05-09-2003 09:57:03   [#02]

1. Dokumentowanie realizacji ścieżki to decyzja dyrektora. On ustala jak to robić, czy osobny dziennik, czy w normalnym dzienniku klasowym, czy też zupełnie inaczej. Jakoś dokumentowane być musi, a jak - sama decydujesz.

2. Organ prowadzacy powinien zdecydować (uchwała Rady Gminy/Powiatu) jak rozliczć pensum takich n-li. Jeśli takowej nie ma, to najlepiej przyjąc kryterium kosztów - zasadnicza pensja tego n-la powinna być taka sama jak gdynyś zatrudniała dwóch posiadających analogiczne kwalifikacje. Cyli uzupełnieniem 15 godzin biblioteki jest 9 godzin dydaktycznych przedmiotowca (15/30etatu = 1/2etatu i 9/18 etatu = 1/2etatu).

3. Arkusze całe możesz drukowac na kompie - poszukaj w katalogu, juz tu o tym parę razy pisałam, wypełnianie gotowych druków na kompie jest zupełnie nieopłacalne.

Alfred05-09-2003 10:08:44   [#03]

Zajęcia obowiązkowe określa  ramowy plan nauczania MENiS, z zastrzeżeniem zajęć z religii/etyki. Inne zajęcia wprowadzone do planu nauczania są zajęciami dodatkowymi i łącznie z zajęciami obowiązkowymi tworzą szkolny plan nauczania. Uczniowie mają więc obowiązek uczestniczenia we wszystkich zajęciach określonych szkolnym planem nauczania, a nauczyciele obowiązek oceniania według skali określonej w Wewnątrzszkolnym Systemie Oceniania i właściwym rozporządzeniu. Ja bym w tym samym dzienniku wpisywał tematy i stopnie..:-)

Poza tym, tak jak mówi Ewa.  Mój organ prowadzący ustalił dla takich nauczycieli pensum 25.

BożenaB05-09-2003 10:24:58   [#04]
Ale chyba zajęcia ze ścieżek nie sa oceniane. Klasyfikuje się z przedmiotów obowiązkowych i dodatkowych. Scieżka do tego nie należy. Zajęcia powinny byc bez oceniania uczniów, tak sądzę.
Alfred05-09-2003 12:09:06   [#05]

Masz rację Bożena..Nie można wprowadzić do szkolnego planu nauczania ścieżki jako dodatkowych zajęć edukacyjnych. Nie powinny być oceniane.

 

5. Godziny do dyspozycji dyrektora szkoły, z uwzględnieniem realizacji zajęć, o których mowa w ust. 9, mogą być przeznaczone na:

1) zwiększenie. liczby godzin obowiązkowych zajęć edukacyjnych,

2) realizację dodatkowych zajęć edukacyjnych z języka obcego; języka mniejszości narodowej lub grupy etnicznej, nieujętych w ramowym planie nauczania dla danego etapu edukacyjnego, jeżeli wymiar godzin umożliwia realizację podstawy programowej albo dodatkowych zajęć edukacyjnych, dla których nie została ustalona podstawa programowa, lecz program nauczania tych zajęć został włączony do szkolnego zestawu programów nauczania,

3) realizację ścieżek edukacyjnych, obejmujących zestaw treści i umiejętności o istotnym znaczeniu wychowawczym, których realizacja może odbywać się w ramach nauczania przedmiotów lub bloków przedmiotowych, o których mowa w § 3 ust. 10, lub w postaci odrębnych zajęć,

4) zorganizowanie zajęć dla grupy uczniów, z uwzględnieniem ich potrzeb i zainteresowań, w tym zajęć dydaktyczne-wyrównawczych,

5) nauczanie historii i geografii kraju pochodzenia mniejszości narodowych i dziedzictwa kulturowego grup etnicznych - w szkołach z nauczaniem języka mniejszości narodowych lub grup etnicznych.

 

6. Dodatkowe zajęcia edukacyjne, o których mowa w ust. 5 pkt 2, dyrektor szkoły może wprowadzić do szkolnego planu nauczania po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej i rady rodziców.

majra05-09-2003 12:25:58   [#06]
Ale z jakiego katalogu mam pobrać arkusze ocen
Dzięki za reszte podpowiedzi.
W związku ze ścieżkami zdania są podzielone.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]