Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Jlu uczniów w oddziale?
strony: [ 1 ]
Ana04-09-2003 16:34:58   [#01]
Mam po zrobieniu aneksu "pustą głowę", proszę przypomnijcie mi jaki akt prawny podawał liczebność klas od 18 do 35 uczniów.
AnJa04-09-2003 17:30:04   [#02]
Ze znanych mi z ostatnich 5 lat - żaden. Chyba, że jakiś lokalny (samorządowy regulamin)!
Ana04-09-2003 17:50:32   [#03]
Coś było przy wejściu w życie reformy oświaty w 1999, mam kompletną "puchę".
BożenaB04-09-2003 17:57:32   [#04]
Było, że optymalna ilość uczniów w oddziale = 26
beera04-09-2003 18:42:23   [#05]

nic z tego

był projekt standardów zatrudnienia n-li ( o czym wspomina KN w artykule, ktory teraz idzie do likwidacji)

Poza tym nic- tylko rzeczy w ramowych planach nauczania.

W klasie możesz miec tylu uczniow ilu samorząd uzna, że powinnaś mieć.

Oczywiście- są jeszcze normy sanepidowskie dotyczące ilości metrów na jednego delikwenta.

I to wszystko, o czym wiem :-)))

aaa nie

sa jeszcze zabawne w tym kontekście przepisy, że gdy w klasie jest ponad 30 dzieci, to nie mozna z nimi chodzic na wycieczki, co u mnie wyeliminowalo wyjścia do lasu :-))

Ana04-09-2003 19:08:22   [#06]
Chyba będę "kopać" całą noc, bo wiem, że najmniejsza klasa jaka mogła istnieć w szkołach miejskich to była klasa 18 osobowa, a max. brało się chyba z liczby 18X2-1=35. Mam problem, bo mam 36 uczniów w klasie I SP.
AnJa04-09-2003 19:18:33   [#07]

 Przyjemnego '"kopania" :-)

Asiu ! Skąd wzięłaś te 30 osób, z którymi do lasu na wycieczki chodzić nie można? Szukałem tego (tzn. norm ilu opiekunów na ilu uczniów ) w czerwcu i nie dokopałem się. Wyszło mi, że to ustalenie wewnętrzne (arz. dyr.)  uzależnione od wieku, stopnia dojrzałości i ... innych takich :-)

Inna sprawa, że 30 uczniów, bez względu na wiek i inne takie  też bym się bał do lasu wyprowadzić.

ewa04-09-2003 19:27:07   [#08]

nie kop, szkoda czasu :-))

po głowie ci kołacze, bo kiedyś było, ale już nie obowiązuje

ZARZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 19 czerwca 1992 r.w sprawie ramowego statutu szkół publicznych dla dzieci i młodzieży (Dz. Urz. MEN Nr 4, poz. 18, sprost. Nr 5) obowiązuje od dnia 1 sierpnia 1992 r. do dnia 31 sierpnia 2001 r.od dnia 1 września 1999 r. dotyczy tylko dotychczasowych szkół średnich ogólnokształcących, zasadniczych i średnich zawodowych oraz pomaturalnych

i w nim był zapis;

§ 14 3. W szkole podstawowej liczącej ponad 100 uczniów i w szkole ponadpodstawowej przeciętna liczba uczniów w oddziale powinna w zasadzie wynosić od 25 do 35 uczniów. Nie tworzy się nowego oddziału tej samej klasy, jeżeli średnia liczba uczniów w każdym z tych oddziałów byłaby niższa niż 18, a w klasach przysposabiających do pracy zawodowej niższa niż 15.

stąd pewnie te liczby masz ;-)

beera04-09-2003 19:48:58   [#09]

anja..

a te 30 osób, to nie było w starym rozporządzeniu o wycieczkach?

tam były normy - sprawdzę, czy w nowym jest, ale skoro szukaleś w czerwcu, to pewnie już nie ma

Kurde, nie nadążam za zapamiętywaniem, co jest, a co bylo- a w dodatku  w dobie rozbuchanej twórczości trzeba jeszcze pamiętać, co będzie ;-)

beera04-09-2003 19:54:51   [#10]

no tak...

to było w starym behapie w szkołach

:-(

Juz mogą moje n-lki od stycznia chodzic z 35 osobowa klasa na wycieczki do lasu ;-)

Anka L04-09-2003 20:44:57   [#11]
może i mogą, ale nie u nas ;-)
mamy miec zawsze 1 opiekuna na na 10 uczniów, więc gdy idą 2 klasy na wycieczkę lub do kina, lista zastepstw jest baaaaardzo długa
beera04-09-2003 20:57:25   [#12]

no..

bo to teraz w statucie :-)

Ana04-09-2003 21:49:26   [#13]

Mam w statucie

Asiu mam w statucie określoną max.liczbę uczniów na 35 osób i tworzę dwa oddziały po 18, bo 36 pierwszaków jest w szkole.

Dziwię się jednak, że po uchyleniu zarządzenia z 1992 r., o którym pisze Ewa powyżej nikt nie określił liczby uczniów w oddziale.

Popatrz określono wiele liczebności, a o oddziałach w szkołach masowych zapomniano ( wklejam fragment roboty Leszka)

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej

z dnia 21 maja 2001 r.

w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół

(Dz.U. z 2001r. Nr 61 poz. 624, zmiana : Dz.U. z 2002r. Nr 10, poz. 96 i z 2003 r. Nr 146, poz. 1416)

Stan prawny na 1.09.2003 r.

Załącznik nr 2

RAMOWY STATUT PUBLICZNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ

§ 5.

1.        Podstawową jednostką organizacyjną szkoły jest oddział.

2.        Liczba uczniów w oddziale szkoły integracyjnej oraz w oddziale integracyjnym w szkole ogólnodostępnej powinna wynosić od 15 do 20, w tym od 3 do 5 uczniów niepełnosprawnych.

3.        Liczba uczniów w oddziale szkoły specjalnej oraz w oddziale specjalnym w szkole ogólnodostępnej powinna wynosić:

1) w szkole (oddziale) dla uczniów niesłyszących i słabo słyszących - od 6 do 8,

2) w szkole (oddziale) dla uczniów niewidomych i słabo widzących - od 8 do 10,

3) w szkole (oddziale) dla uczniów z chorobami przewlekłymi - od 10 do 16,

4) w szkole (oddziale) dla uczniów z zaburzeniami psychicznymi - od 6 do 8,

5) w szkole (oddziale) dla uczniów z niepełnosprawnością ruchową - od 8 do 12,

6) w szkole (oddziale) dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim - od 10 do 16,

7) w szkole (oddziale) dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym i znacznym - od 6 do 8,

8) w szkole (oddziale) dla uczniów z autyzmem i z niepełnosprawnościami sprzężonymi - od 2 do 4,

9) w szkole (oddziale) dla uczniów niedostosowanych społecznie, zagrożonych niedostosowaniem społecznym, zagrożonych uzależnieniem lub z zaburzeniami zachowania - od 10 do 16.

4.        W przypadku gdy u co najmniej jednego ucznia w oddziale występują niepełnosprawności sprzężone, określoną w ust. 3 liczbę uczniów w oddziale można obniżyć o 2.

5.        W uzasadnionych przypadkach, za zgodą organu prowadzącego szkołę, liczba uczniów w oddziale może być niższa od liczby określonej w ust. 3 i 4.

6.        W szkole mogą być tworzone oddziały przedszkolne realizujące program wychowania przedszkolnego.

7.        W szkołach działających w szczególnie trudnych warunkach demograficznych lub geograficznych dopuszcza się organizację nauczania w klasach łączonych, w tym połączenie zajęć prowadzonych w oddziale przedszkolnym dla dzieci 6-letnich i zajęć prowadzonych w klasie I.

§ 7.

1.        Dla uczniów, którzy muszą dłużej przebywać w szkole ze względu na czas pracy ich rodziców (prawnych opiekunów) lub organizację dojazdu do szkoły, szkoła organizuje świetlicę.

2.        W świetlicy prowadzone są zajęcia w grupach wychowawczych. Liczba uczniów w grupie nie powinna przekraczać 25, z zastrzeżeniem ust. 3.

3.        Liczba uczniów w grupie wychowawczej w świetlicy zorganizowanej w szkole specjalnej powinna odpowiadać liczbie uczniów określonej w § 5 ust. 3 dla oddziału szkoły specjalnej.

§ 9.

1.        Dla uczniów uczących się poza miejscem stałego zamieszkania szkoła może zorganizować internat.

2.        Liczba wychowanków w grupie wychowawczej w internacie nie powinna przekraczać 30, z zastrzeżeniem ust. 3.

3.        Liczba wychowanków w grupie wychowawczej obejmującej wychowanków niepełnosprawnych powinna odpowiadać liczbie uczniów w oddziale szkoły specjalnej, o której mowa w § 5 ust. 3.

4.        Tygodniowy wymiar zajęć opiekuńczych i wychowawczych z jedną grupą wychowawczą w internacie powinien wynosić 70 godzin zegarowych.

5.        W uzasadnionych przypadkach, za zgodą organu prowadzącego szkolę, w internacie można zatrudnić wychowawcę - opiekuna nocnego.

       6.  Statut szkoły określa szczegółowo organizację internatu, jeżeli internat został w szkole zorganizowany

W klasach "pakujmy" na maxsa, ile się zmieści - oszczędności murowane!!!

beera04-09-2003 21:58:04   [#14]

o szkołach masowych było w KN

Miały standardy zatrudnienia się ukazać- wyszedł nawet mocno omawiany projekt

potem projekt pokrył pył, a zapis w KN jest przygotowany do wylotu

tak to się zadzialo.

Jesli zaś masz taki zapis w statucie jaki masz, to robisz dwa oddzialy i tyle :-)

Ana04-09-2003 22:21:56   [#15]
Dziękuję i idę spokojnie spać.
Ewa z Rz05-09-2003 01:36:27   [#16]

jeszcze jedno musisz sprawdzić...

Czy twój organ prowadzacy nie określił maxymalnej liczby uczniów w oddziale, bo to jego obowiązek.

A jesli tego nie zrobił to i tak od niego zależy czy ten dodatkowy oddział bedziesz miała..

Ana05-09-2003 19:54:20   [#17]
Ewo nie określił. Dzisiaj po rozmowie w Urzędzie Miasta wiem, że mi wyrażą zgodę na dwa oddziały. W innych placówkach zatwierdzano np. przy liczbie uczniów 72 trzy oddziały ( 3X24 ), więc posiłkowałam się statutem szkoły i faktem, że można było oszczędniej w całym mieście (2 po 36 - wtedy analogicznie u mnie 1, 36- osobowy).

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]