Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Doatek za wysługę
strony: [ 1 ]
GregWeb04-09-2003 09:41:07   [#01]
Pracownica zabiła mi ćwieka natury prawnej. Zatrudniłem w swojej szkole Ukrainkę. Wg informacji posiadanych przeze mnie, obcokrajowcom nie zalicza się do wysługi lat stażu pracy wypracowanego w swoim kraju. Pracownica przynosi mi angaż z poprzedniego miejsca pracy a tam; czarno na białym: 23 lata i 5 miesięcy mimo, że w Polsce pracuje 4 rok. Może ktoś mnie oświeci - najlepiej jakąś podstawą prawną.
AnJa04-09-2003 17:08:13   [#02]

Wprost to niby nie jest, ale z kontekstu można wnioskować, że poprzedni pracorawca stosował się do poniższego:

 

UMOWA

między Rzecząpospolitą Polską a Ukrainą o pomocy prawnej i stosunkach prawnych w sprawach cywilnych i karnych (Dz. U. z dnia 14 września 1994 r.)  

Artykuł 1.Ochrona prawna

1. Obywatele jednej Umawiającej się Strony korzystają na terytorium drugiej Umawiającej się Strony z takiej samej ochrony prawnej w sprawach osobistych i majątkowych, jaka przysługuje obywatelom tej Umawiającej się Strony.

2. Obywatele jednej Umawiającej się Strony mają prawo swobodnego i nieskrępowanego zwracania się do organów drugiej Umawiającej się Strony właściwych w sprawach cywilnych i karnych, występowania przed nimi, wytaczania powództw, składania wniosków, jak również dokonywania innych czynności procesowych na tych samych warunkach, co obywatele tej drugiej Umawiającej się Strony.

3. Sprawami cywilnymi w rozumieniu niniejszej umowy są również sprawy rodzinne i pracownicze.

Artykuł 15.Uznawanie dokumentów

1. Dokumenty, które sporządził lub uwierzytelnił właściwy organ jednej z Umawiających się Stron, opatrzone pieczęcią urzędową i podpisem osoby uprawnionej, posiadają moc na terytorium drugiej Umawiającej się Strony bez potrzeby legalizacji. Dotyczy to także odpisów i tłumaczeń dokumentów, które uwierzytelnił właściwy organ.

2. Dokumenty, które na terytorium jednej z Umawiających się Stron traktowane są jako dokumenty urzędowe, uważane są za takie również na terytorium drugiej Umawiającej się Strony.

 

Artykuł 18.Przesyłanie innych dokumentów

Podania obywateli jednej Umawiającej się Strony o wydanie i nadesłanie dokumentów dotyczących wykształcenia, stażu pracy i innych dokumentów dotyczących osobistych lub majątkowych praw i interesów tych obywateli mogą być przesyłane bezpośrednio do właściwych organów drugiej Umawiającej się Strony.

 

Rozdział V

Sprawy z zakresu prawa pracy

Artykuł 42.Właściwość prawa i sądów

1. Strony stosunku pracy mogą poddać ten stosunek wybranemu przez siebie prawu.

2. Jeżeli nie dokonano wyboru prawa, powstanie, zmiana, rozwiązanie i wygaśnięcie stosunku pracy oraz roszczenia z niego wynikające podlegają prawu tej Umawiającej się Strony, na której terytorium praca jest, była lub miała być wykonywana. 

 

Marek Pleśniar04-09-2003 18:16:56   [#03]
jacie:-)
AnJa04-09-2003 19:27:23   [#04]

jacie:-)  tzn. niby jak? :-)

Bo zprzyjaźnionego sąsiada wczoraj podobne szczęście spotkało i nie mogąc się dodzwonić do .... ( tu wstaw dowolną instytucję, bo nie wiemy kto to wie)  takowego jak niżej cuda żeśmy się dokopali. I zastanawiamy się (my) oraz obawia  się błędu (on - bo to on bedzie podpisywał) czy żeśmy nie przekombinowali :-)

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]