Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Socjalny
strony: [ 1 ][ 2 ]
eleonora09-12-2008 23:05:37   [#01]
Proszę o pomoc w rozstrzygnięciu kwestii socjalnego. W regulaminie mamy zapisy:
1. świadczenia przyznawane są ( na wniosek pracownika) z uwzględnieniem sytuacji rodzinnej, materialnej i życiowej pracownika. Każdy składa też oświadczenie, czy nasza szkoła jest dla niego podstawowym miejscem pracy,
2. całość świadczenia (przyznawanego zgodnie z powyższymi kryteriami) otrzymuje pracownik, dla którego szkoła jest podstawowym miejscem pracy ( niezależnie od tego jaki jest jego wymiar zatrudnienia np. 2 godz. czy 18 godz.) Pozostali pracownicy ( dla których szkoła nasza jest dodatkowym miejscem zatrudnienia) otrzymują połowę świadczenia ( i znowu niezależnie od tego czy mają u nas 1 godz. czy 12 godz.)
Regulamin ten zatwierdziły związki zawodowe.
Naszły mnie wątpliwości, czy wszystko jest OK?
Co o tym myślicie, drodzy dyrektorzy?
bosia09-12-2008 23:09:52   [#02]

1. nie ma czegoś takiego jak podstawowe miejsce pracy

2. nie ma dzielenia proporcjonalnego, nie może być połowy świadczenia, jeśli przyznane jest ono ze względu na "podstawowe" miejsce pracy, kryteria wysokości świadczenia są uzależnione od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej wyłącznie

nie jest OK

ciekawe związki

DYREK09-12-2008 23:14:25   [#03]

nie jest to ok.

jest to łamanie obowiązujących przepisów

związki zawodowe nie zatwierdzają regulaminu zfśs

 

Art. 12a ustawy o ZFŚS przewiduje karę grzywny dla pracodawców i osób odpowiedzialnych w imieniu pracodawcy, którzy nie wykonują przepisów ustawy albo podejmują działania niezgodne z przepisami ustawy.

 


post został zmieniony: 09-12-2008 23:17:00
Marek Pleśniar09-12-2008 23:17:30   [#04]

nie ok:-) nieprawny zapis - czyli jak już Koleżeństwo orzekło

o i ozz co nie zatwierdzają też misie podoba:-)

 

ten socjalny budzi w narodzie taki jakiś pęd do oswajania w ramach grupy ludzi z zakładu:-) Nasz ci on jest ten socjal i nie oddamy obcemu:-)

wybij to im z głowy eleonoro:-)

bosia09-12-2008 23:21:44   [#05]

mam następne życzenie swiąteczne

a niech już zniknie ten socjalny!!!!!!

własnie nauczyciel dostał u nas talon (10/18), to w drugiej szkole nie chcą mu dać (16/18), emeryt nie chce wypełnić wniosku, bo kiedyś wypełniał (?)-dobrze, ze mnie dzisiaj nie było (!)

kkk10-12-2008 00:01:04   [#06]
czy świadczenia socjalne przysługują matce przebywającej na urlopie macierzyńskim?
link12310-12-2008 00:09:08   [#07]
powiedzcie czy zgodne z prawem jest wymaganie informacji o pomocy socjalnej, jaką uzyskał pracownik w innym miejscu pracy? Chyba w inforlexie spotkałem się  z taką opinią. Może któś podzieli się wiedzą jak to ujął w Regulaminie naszego "ulubionego" funduszu?
DYREK10-12-2008 00:10:23   [#08]

kkk

ma prawo złożyć wniosek o przyznanie świadczenia z zfśs


post został zmieniony: 10-12-2008 00:11:01
kkk10-12-2008 00:13:15   [#09]
dziekuję
eleonora10-12-2008 00:48:12   [#10]
dziękuję, a czy w jakiś uprzywilejowany sposób traktujecie matki samotnie wychowujące dzieci? czy tylko próg dochodowy i koniec?
Marek Pleśniar10-12-2008 01:25:13   [#11]
dochody i sytuacja zyciowa
Marek Pleśniar10-12-2008 01:26:54   [#12]
Art. 8. 1. UoZFŚS Przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat z Funduszu uzależnia się od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z Funduszu.
krystian10-12-2008 07:09:01   [#13]
A co ze składem komisji. czy koniecznie musi w niej być emeryt? Jest jakiś zapis prawny?
ewa10-12-2008 07:11:28   [#14]
jakiej komisji?
bosia10-12-2008 07:12:23   [#15]

nie ma żadniej podstawy prawnej do powoływania  komisji

ja nie mam, miałam dwa lata i w tym roku zlikwidowałam

emeryt to w tej do zdrowotnego u nas (regulamin op)


post został zmieniony: 10-12-2008 07:12:35
bzyczek10-12-2008 09:00:18   [#16]
Zauważcie, stale pytania o to samo, chociaż może to młodzi stażem dyrektorzy czy nauczyciele i stąd się to bierze
W szkołach jest to samo- ludzie jakoś nie mogą pojąć, ,że w KAŻDEJ szkole, BEZ WZGLĘDU na wymiar zatrudnienia, BEZ WZGLĘDU na staż pracy pracownik MA PRAWO do świadczeń z ZFŚS - jedyne kryterium, to konkretna sytuacja życiowa czy materialna
I, jak słusznie zauważył Marek, "starzy" pracownicy nie bardzo chcą się dzielić z tymi, co na krótko, bądź krótko w "naszej" szkole...
dyrlo10-12-2008 09:05:48   [#17]
A jak nauczyciel czy ktoś z obsługi odejdzie na emeryturę/rentę to też krzywawo patrzą. Skąd to się bierze? Nie ICH pieniądze, dostają "swoje" i jeszcze marudzą.
link12311-12-2008 22:56:38   [#18]
Podnoszę jeszcze raz wątek - bo nie uzyskałem konkretnej odpowiedzi - powiedzcie czy zgodne z prawem jest wymaganie informacji o pomocy socjalnej, jaką uzyskał pracownik w innym miejscu pracy? Chyba w inforlexie spotkałem się  z taką opinią. Może któś podzieli się wiedzą jak to ujął w Regulaminie naszego "ulubionego" funduszu?
zgredek11-12-2008 22:57:51   [#19]
nie jest zgodne z ustawą o zfśs wymaganie takowej informacji
zgredek11-12-2008 22:58:15   [#20]
zresztą - z niczym to nie jest zgodne
link12311-12-2008 23:24:20   [#21]

zgredku a co powiesz na to?

Dokonywanie zapisów w regulaminie ZFŚS - praca w dwóch zakładach

Czy prawidłowy jest zapis w regulaminie zakładowego funduszu świadczeń socjalnych o tym, że osobom pracującym w kilku (dwóch) zakładach pracy świadczenie z tego funduszu przysługuje po rozpatrzeniu sytuacji materialnej uprawnionego i jego rodziny oraz świadczeń uzyskanych w innych zakładach?

Tak, zapis taki zamieszczony w regulaminie zakładowego funduszu świadczeń socjalnych jest prawidłowy.

Zasady funkcjonowania i organizacji zakładowych funduszy świadczeń socjalnych (dalej: ZFŚS) określa ustawa z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (w tekście: ustawa o ZFŚS).

Obowiązujące przepisy nie regulują jednak samych zasad rozdzielania środków ZFŚS na poszczególne cele. Zasady te, podobnie jak zasady przyznawania poszczególnych świadczeń socjalnych uprawnionym osobom, powinny być określone w przepisach wewnętrznych obowiązujących u danego pracodawcy, np. w regulaminie.

Regulamin funduszu określa zasady rozporządzania jego środkami oraz warunki korzystania z nich przez pracowników. Regulamin ten uzgadnia pracodawca z zakładową organizacją związkową. Jeżeli organizacja taka nie została powołana, pracodawca uzgadnia regulamin z pracownikiem wybranym przez załogę zakładu do reprezentowania jej interesów.

Warunkiem finansowania świadczeń z ZFŚS jest, aby miały one charakter działalności socjalnej, prowadzonej na rzecz osób uprawnionych do korzystania z tego typu świadczeń.

Taka działalność socjalna może być zatem prowadzona w następujących formach:

l kulturalno-oświatowej (zakup biletów do kina, teatru, galerii, na koncerty),

l sportowo-rekreacyjnej (zakup biletów na imprezy sportowe, na basen, siłownię),

l organizowania różnych form wypoczynku (wycieczki, obozy, zimowiska, kolonie),

l udzielania pomocy materialnej - rzeczowej lub finansowej (bony towarowe, paczki świąteczne dla dzieci, zapomogi, artykuły spożywcze, podręczniki szkolne, leki), zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe na warunkach określonych w umowie między stronami.

Przy przyznawaniu świadczeń oraz dopłat z Funduszu należy jednak zawsze pod uwagę brać sytuację życiową, rodzinną i materialną osób uprawnionych (art. 8 ustawy o ZFŚS). Co więcej, sytuacja materialna pracownika lub innej osoby uprawnionej do korzystania z ZFŚS powinna być dokładnie zbadana.

ZAPAMIĘTAJ!

Wysokość wynagrodzenia nie jest wystarczającą informacją. Nie odzwierciedla bowiem faktycznej sytuacji uprawnionego do korzystania ze środków ZFŚS. Całkowicie inna będzie np. sytuacja dwóch pracowników mających taką samą pensję, z której jeden z nich utrzymuje kilkuosobową rodzinę, a drugi jest osobą samotną, lub jeden ma tylko jedno źródło dochodów, podczas gdy drugi jest zatrudniony u dwóch pracodawców.

W celu ustalenia, czy dana osoba spełnia warunki do korzystania z ZFŚS (kryterium socjalnego), najczęściej żąda się od niej przedłożenia oświadczenia dotyczącego np. średniej wysokości dochodów przypadających na jednego członka rodziny (należy z reguły wskazać dochody z wszystkich źródeł; oświadczenia nie mogą ograniczać się tylko do pensji otrzymywanej u danego pracodawcy), liczby członków rodziny pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym itp. Niezłożenie takiego oświadczenia może stanowić przyczynę odmowy wypłaty świadczenia z funduszu. W takiej sytuacji pracodawca nie ma bowiem możliwości ustalenia sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej danej osoby. Domaganie się przez pracodawcę złożenia informacji o sytuacji rodzinno-materialnej pracownika lub innej osoby uprawnionej w celu ustalenia wysokości świadczenia z ZFŚS jest zgodne z przepisami ustawy z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych. Praktycznie tylko w ten sposób może on ustalić faktyczną sytuację poszczególnych osób, a bez takiego ustalenia nie ma podstaw do różnicowania przyznawania i wysokości świadczeń z ZFŚS.

Osoby uprawnione do korzystania z funduszu to:

l pracownicy i ich rodziny,

l emeryci i renciści - byli pracownicy i ich rodziny,

l inne osoby, którym pracodawca przyznał, w regulaminie prawo do korzystania ze świadczeń socjalnych finansowanych z funduszu (art. 2 pkt 5 ustawy o ZFŚS).

Podstawy prawne

l Ustawa z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (j.t. Dz.U. z 1996 r. Nr 70, poz. 335; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 89, poz. 589)

l Ustawa z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 101, poz. 926; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 176, poz. 1238)

zgredek11-12-2008 23:46:31   [#22]

na to:

Czy prawidłowy jest zapis w regulaminie zakładowego funduszu świadczeń socjalnych o tym, że osobom pracującym w kilku (dwóch) zakładach pracy świadczenie z tego funduszu przysługuje po rozpatrzeniu sytuacji materialnej uprawnionego i jego rodziny oraz świadczeń uzyskanych w innych zakładach?

taki zapis jest nieprawidłowy

 

 

zgredek11-12-2008 23:49:42   [#23]

śwaidczenia przyznawane z zfśs są uzaleznione do sytuaji socjalnej - pewnie, że na sytuacją socjalną mają wpływ świadczenia uzyskane w innym zakłądzie pracy

ale to sie mieści w kryterium - osoba starająca się o świadczenie powinna wykazać wszystkie uzyskane z innych źródeł dochody - wykazuje także pomoc socjalną - tak uważam

a od tego jakie przychody wykaże zalezy wysokość swiadczenia

link12311-12-2008 23:51:56   [#24]

zgredku to nie jest moja opinia, wkleiłem:

http://sk.inforlex.pl/n/zp,268434,9,ko,1,8/I40.2008.004.000003300,a/Dokonywanie-zapisow-w-regulaminie-ZFSS---praca-w-dwoch-zakladach.html#f1

co wobec tego o tym sądzić?

zgredek11-12-2008 23:53:25   [#25]

nie wiem co masz sądzić

wiem co ja sądzę

link12311-12-2008 23:54:56   [#26]
prawnicy wydają opinie, piszą artykuły pod wpływem cisnienia atmosferycznego. Bądź tu mądry i pisz wiersze...
Marek Pleśniar12-12-2008 00:15:25   [#27]

więc wg mnie zgodne z prawem jest na takie postępowanie jak pisze zgredek: "osoba starająca się o świadczenie powinna wykazać wszystkie uzyskane z innych źródeł dochody - wykazuje także pomoc socjalną "

socjalny jak kazde pieniadze:-) jesli w szkole przed przyznaniem pomocy żada się ujawnienia dochodów to trza ujawnic albo odstapić od starania się o świadczenie

sadze że niejasność jest tylko w postawionej kwestii: "powiedzcie czy zgodne z prawem jest wymaganie informacji o pomocy socjalnej, jaką uzyskał pracownik w innym miejscu pracy? "

po prostu nietrafnie to zabrzmiało i stad nieporozumienia:-)

niby informacja ta to nie nasza rzecz ale jeśli pomoc to świadczenia materialne to wchodzi w zakres "sytuacji materialnej starającego się o pomoc"

gdyby, powiedzmy, ktoś otrzymał pomoc z 10 zakładów pracy to zasadnośc pomocy w pewnym momencie stałaby się mocno problematyczna;-)

 

ale to jedna strona medalu

dla mnie fakt, że ktoś złożył wniosek, jest wystarczającym powodem do udzielenia pomocy

bo gdy trzeba prosić szkołę/obcych ludzi/ by pomogła nam materialnie.. to dość dramatyczne i dość upokarzające jest

jak dla mnie

zgredek12-12-2008 00:19:16   [#28]

nie tak

tutaj też piszemy różne rzeczy - różnie argumentując - piszemy: moim zdaniem, uważam itd.

w innych miejscach jest podobnie - to nie są opinie prawne, to są opinie osób podpisujących się... z reguły w necie - nickiem - bo nawet nie wiadomo, czy imię i nazwisko jest prawdziwe

w #22 popełniłam niedociągnięcie - nie napisałam: moim zdaniem - bo to moje zdanie jest

a Ty Hubercie musisz sformułować swoje zdanie na ten temat - analizując przede wszystkim akty prawne i potem - interpretacje

 

zgredek12-12-2008 00:19:55   [#29]
powyższe pisałam przed Markiem
link12312-12-2008 00:29:21   [#30]
Ja mam niestety taką sytuację, ponieważ nauczyciele pracują w kilku szkołach - rekordzistka pracuje w 4 zakładach pracy. Zabieram się za Regulamin. Niestety, ten cały fundusz, rodzi spore emocje. W tym roku mamy niewiele środków na pomoc świąteczną. Nie wiem, czy to domena mojej szkoły, ale czytając forum zauważam, że nauczyciele składają wnioski zaniżając swoje dochody. Dodatkowo, mają świadomość, że pracodawca nie może zażądać od nich pit z US. Tutaj też nie ma jednolitego zdania. Dochodzi do tego, że pracodawca w mojej sytuacji, zamiast udzielać pomocy pracownikom, będącym w trudnej sytuacji, musi poszukiwań takich rozwiązań w Regulaminie, aby uniemożliwić wypływ środków na pseudopomoc uczącym w kilku szkołach. 
link12312-12-2008 00:32:10   [#31]
zgredku - opinię wkleiłem z programu inforlex - artykuł zamieszczony Rachunkowość Budżetowa 4/2008 z 15.02.2008, str. 33. Nie jest to opinia anonimowa z internetu opatrzona nickiem
bosia12-12-2008 00:36:29   [#32]

skąd wiesz, że nie moze zażądac PIT-u, mam w regulaminie, ze w razie wątpliwości może

gdzieś tu dyskutowalismy już o tym

link12312-12-2008 00:36:40   [#33]
Jestem dyrektorem w okresie niemowlęctwa. Uważam jednak, że ten fundusz powinien zostać zlikwidowany. w normalnym kraju jeżeli ktoś jest w trudnej sytuacji to zwraca się do opieki społecznej i tam uzyskuje pomoc. Trzeba skończyć z wyrobami czekoladopodobnymi!!! To już było!!!
link12312-12-2008 00:40:10   [#34]
bosiu, wiele o tym na forum było. Dyskutujemy, a prawda jest taka, że nie ma co do tego jednoznacznej opinii prawnej. Wpisz do regulaminu a znajdzie się mądrala i zrobi ci smrodek prawny - przedstawi opinię i w porozumieniu z zz złoży wniosek o zmianę zapisu w regulaminie. Ot proza życia.
bosia12-12-2008 00:42:26   [#35]

mam regulamin zaopiniowany przez zz, bo to jest niezbędne

 

link12312-12-2008 00:44:15   [#36]
oczywiście bosiu ze to konieczne. członkowie zz sie zmieniają tak samo jak ich pzrewodniczący.......
bosia12-12-2008 00:50:39   [#37]

szkoda czasu i energii

szkoła to nie tylko socjalny

przerabiałam już dyskusję z zz (z zarządem), bo ktoś poszedł i nagadał, bo się nie podobało, no cóż takie jego "prawo"-można i tak

przyznaję zgodnie z regulaminem, regulamin jest zgodnie z przepisami, nie emocjonuję sie tym, wyjaśniłam, usłyszałam, ze zgadzają sie ze mną i koniec

bosia12-12-2008 00:53:35   [#38]

a o PITcie i socjalnym Dyrek napisał

http://oskko.edu.pl/forum/watek.php?w=34590&pst=34#pst34

bzyczek12-12-2008 08:27:09   [#39]
U nas zawsze emocje budził fakt podawania wysokości dochodów przypadających na członka rodziny. Bardzo często były one zaniżane, np. mąż pracujący w szarej strefie-formalnie miał zaświadczenie z UP, że jest bezrobotny
A jak to się ma do pracujących dzieci zamieszkujących wspólnie?
Doliczać ich dochody a ich samych uwzględniać przy obliczaniu średniego miesięcznego dochodu czy nie?
A współmałżonek pracujący za granicą i prowadzący tam oddzielne gospodarstwo? Doliczać do osób wspólnie zamieszkujących- chyba nie, ale przecież osoba w Polsce też korzysta z jego dochodów...
Jak Wy regulujecie takie kwestie?
Marylka12-12-2008 20:42:27   [#40]
bzyczku, chyba zadałaś zbyt trudne pytania, bo przez 10 godzin nikt nie podjął się odpowiedzi.

Też jestem ciekawa jak sobie poradzić z takimi sprawami.
hana12-12-2008 20:53:04   [#41]
my takie oświadczenia przyjmujemy z "przymrużeniem oka", ustalamy trzy progi dochodowe i wg nich wypłacamy świadczenia.. z tym, że między poszczególnymi progami sa bardzo małe różnice w świadczeniach rzędu 20 zł...
rzepek12-12-2008 21:55:04   [#42]
Fikcja i jeszcze raz -fikcja! Mój nauczyciel ma swoją prywatną firmę. Jego współmałżonek też ma swoją prywatną firmę. Razem prowadzą  jeszcze wspólnie 2 inne "interesy". Ale inwestują w firmy,  a więc dochód wg PITu jest zerowy. No i średnia na 1 członka rodziny wychodzi ...ok 400 zł. (nie wiem, jak można za to przeżyć). Więc  muszę dać socjalne, bo są biedni :(
Marek Pleśniar12-12-2008 22:00:33   [#43]

a co Ci rzepku szkodzi dać im te jałmużnę?

nie ma co zazdrościć

fakt poniżania się by dostać datek nie przynosi chwały - nie ma czego zazdrościć

 

skoro podjeli decyzję by poprosić o zapomogę - to już jest powód - no bo bieda to duża - musieć obcych prosić

 

no jasne że fikcja

ale to juz na forum od 100 lat wiemy:-)

i że "powinni" toto zlikwidować

bzyczek13-12-2008 10:21:31   [#44]
My po przemyśleniach doszliśmy do wniosku, żeby nie sumować dochodów naszych i dzieci wspólnie zamieszkujących i pracujących. Bierzemy pod uwagę tylko dochody rodziców i dzieci na ich utrzymaniu, do 20. r.ż. lub do 25.r.ż. -o ile się uczą.
Jeśli współmałżonek mieszka za granicą i prowadzi odrębne gospodarstwo uznajemy, że wnioskodawca nie musi doliczać jego dochodów, ale jeśli uzna, że właściwiej jest podać te dochody, to dobrze o nim świadczy :) Ale takich uczciwych jest, niestety, coraz mniej
DYREK13-12-2008 11:04:05   [#45]

ustawa o zfśs:

http://isip.sejm.gov.pl/servlet/Search?
todo=file&id=WDU19960700335&type=3&name=D19960335Lj.pdf

link12316-12-2008 21:33:46   [#46]
podnoszę jeszcze raz wątek. Podzielcie sie swoimi rozwiązaniami dotyczącymi zapisów - emeryci. Czy w Waszych regulaminach ZFŚS regulujecie jakoś wysokość pomocy dla emerytów?
Jacek16-12-2008 21:35:16   [#47]
nie.. dostają tyle samo co pozostali zgodnie z krytreium dochodowym..
link12316-12-2008 21:37:25   [#48]
a świadczenie urlopowe - nauczyciele emeryci?
bzyczek16-12-2008 21:38:52   [#49]
Mają takie samo prawo do świadczeń jak czynni, jego wysokość zależy tylko od ich sytuacji finansowej czy konkretnych potrzeb( np. wypadek losowy)
W zasadzie nie ma w regulaminie jakiegoś odrębnego działu dotyczącego emerytów- wymienia się ich tylko jako osoby uprawnione do korzystania z ZFŚS
I nie może być inaczej tylko dlatego, że są emerytami
Jacek16-12-2008 21:38:59   [#50]
nie mam :-0
strony: [ 1 ][ 2 ]