Forum OSKKO - wątek

TEMAT: urlop dla poratowania zdrowia
strony: [ 1 ][ 2 ][ 3 ]
olesia17-11-2008 09:39:45   [#01]
Mam pytanie: czy urlop dla poratowania zdrowia może kończyć się np.30 czerwca, czy musi 31 sierpnia, jeśli nauczyciel przebywa na nim od 24 października?
olesia17-11-2008 09:41:56   [#02]
Oczywiście będzie przebywał od 24 października(taki ma zamiar).
AnJa17-11-2008 09:49:54   [#03]
urlop zdrowotny trwa do roku
beera17-11-2008 09:53:38   [#04]
czyli może się konczyć w dniu, który okreslił lekarz (30 czerwca, 30 grudnia, itp), ale nie moze przekroczyć roku
skygge17-11-2008 09:56:34   [#05]
moja żona miała do 30 czerwca - nie było z tym żadnego problemu
Pozdrawiam!!!
Kropka17-11-2008 11:29:36   [#06]
z przyznaniem urlopu nie ma problemu, tylko - czy po 30 czerwca taki nauczyciel nie powinien wrócić do pracy, bo wykorzystał już urlop ?
beera17-11-2008 11:37:09   [#07]

jesli jest feryjny, to nie powinien - bo własnie zaczyna urlop

jesli jest nieferyjnej - to pewnie powinien,

AnJa17-11-2008 11:37:54   [#08]
placówka feryjna?

no bo jeśli to nie wykorzystał, bo wykorzystuje w okresie ferii, a ferie ma od około 20 czerca własnie
Kropka17-11-2008 11:48:42   [#09]
no właśnie chodzi mi o placówkę feryjną; miałam taki przypadek i szef GZEASu wyjaśniał, że urlop do końca czerwca to problem, ponieważ urlopy się dublują. Nauczyciel poprosił i lekarz zmienił termin, ujął także wakacje.
"Problem" się rozwiązał ale nie jestem pewna jak powinno być.
beera17-11-2008 11:50:50   [#10]
szef GZEASu widział problem tam, gdzie go nie ma
AnJa17-11-2008 12:06:50   [#11]
problem polegał na tym, ze szefowi GZEAS pomerdał się urlop uzupełniający po urlopie zdrowotnym wypadajacym także w okresie ferii (nie należy sie) i urlop wypoczynkowy w ferie (nalezy się zawsze, nawet jak się nie należy, bo niby wykorzystany)
StefanS18-11-2008 15:35:24   [#12]
Mam pytanie związane z urlopem dla poratowania zdrowia: czy nauczyciel przebywający na takim urlopie może uczestniczyć w kursie kwalifikacyjnym? Taki kurs nie jest co prawda podjęciem pracy, ale wymaga zaangażowania i wysiłku co może odbić się niekorzystnie na zdrówku n-la.
DYREK18-11-2008 16:57:49   [#13]

"Czego nie wolno nauczycielowi

W trakcie urlopu dla poratowania zdrowia nauczyciel nie może nawiązać stosunku pracy, ani podjąć innej działalności zarobkowej.

Jeżeli dyrektor szkoły stwierdzi, że nauczyciel wykonuje na urlopie jakąkolwiek pracę, może odwołać go z urlopu. W odwołaniu wskazuje podstawę prawną, czyli art. 73 ust. 7 Karty Nauczyciela, oraz określa termin, w którym nauczyciel ma stawić się w pracy. Może, ale nie musi przedstawić powodu odwołania.

Podstawą odwołania może być również kontynuowanie zatrudnienia na podstawie stosunku pracy lub wykonywanie innej działalności zarobkowej rozpoczętej przed udzieleniem urlopu (por. uchwała Sądu Najwyższego z 7 lipca 2005 r., II PZP 5/05).

Zastrzeżenie:
Pod pojęciem „innej działalności zarobkowej” kryje się osiąganie jakiegokolwiek przychodu na podstawie stosunku pracy, a także umów cywilnoprawnych."

z: http://www.gazetapodatnika.pl/artykuly/urlop_dla_poratowania_zdrowia-a_7286.htm

ewa18-11-2008 17:30:44   [#14]
będąc na kursie nie podejmuje pracy zarobkowej, ani jej nie kontynuuje więc w kursie jak najbardziej moim zdaniem może uczestniczyć

a szefowi Gzeas nic się nie podyrdało, dobrze liczy podobnie jak nauczyciel (każdy dla siebie dobrze), taki urlop trwa niby 3 lata, ale jak dobrze policzyć to 3 lata i jeszcze 6 mies. może ;-)
Babasia19-11-2008 00:22:14   [#15]
czy można wykorzystywać urlop dla poratowania zdrowia wielokrotnie w okresie zatrudnienia np. 6 urlopów po pół roku każdy?
ulkowa19-11-2008 00:49:53   [#16]
Możesz wykorzystać nawet 10 urlopów. Najważniejsze żeby przerwa miedzy każdym urlopem wynosiła co najmniej jeden rok no i żeby nauczyciel był zatrudniony na czas nieokreslony i w pełnym wymiarze czasu pracy
Babasia19-11-2008 23:50:04   [#17]
dziękuje za rozwianie watpliwości
cynamonowa19-11-2008 23:53:21   [#18]
8. Nauczycielowi można udzielić kolejnego urlopu dla poratowania zdrowia nie wcześniej niż po upływie roku od dnia zakończenia poprzedniego urlopu dla poratowania zdrowia. Łączny wymiar urlopu dla poratowania zdrowia nauczyciela w okresie całego zatrudnienia nie może przekraczać 3 lat. :)
kazia24-11-2008 18:42:10   [#19]
Kto udzieli mi odpowiedzi ? jestem w dość specyficznej sytuacji- zatrudniona na wyższej uczelni i jednoczesnie nauczycielka w szkole ogolnokształcacej.W obydwu miejscach  mam umowe na czas nieokreslony. Lekarz zalecil mi urlop na poratowanie zdrowia. Znam przepisy rządzace zarowno na uczelni, jak i w szkole. Ale jak to jest, gdy sie pracuje w dwoch miejscach? Skladam dokumenty o urlop u rektora, opiniowane przez dyrekcje. Jedanak jakie dokumenty mam zlozyć w drugiej placowce tj. w szkole skoro ( z tego co mi wiadomo) w niej nie będe miala platnego urlopu.
AnJa24-11-2008 19:40:34   [#20]
nie będziez miała- wg mnie

i nawet dorobić nie będziesz mogła- czyli w jednej urlop(szkoła), w drugiej (uczelnia)rozwiązanie umowy, albo bezpłatny?

bo opiniowanie na pewno nie

chyba, ze zdrowotny na uczelni- ale nie wydaje mi się to możliwe
rzewa24-11-2008 19:52:03   [#21]
jak to niemożliwe? przecież kazia pisze, że na uczelni nie ma problemu z urlopem (ja nie wiem bo nie znam tak prawa o szkolnictwie wyższym, ale wiem że zdrowotne tam też mają)

czyli na uczelni zdrowotny a w szkole, jeśli ma cały etat, to też zdrowotny albo bezpłatny lub rezygnacja z zatrudnienia w szkole - o ile na uczelni zdrowotny jest obwarowany takim samym warunkiem (a pewnie jest :-))
AnJa24-11-2008 20:07:20   [#22]
rzewa- ty na ziem zstąp- taż jasne jest ze kobita pyta, czy będąc na zdrowotnym w jednej firmie, w drugiej chałturzyć będzie mogła- a Ty pryncypialnie, ze urlop w obu będzie miała

nie będzie w obu płatnego raczej miała- wg mnie- czyli w jednej urlop zdrootny- a w drugiej bezpłatny
kazia25-11-2008 12:36:29   [#23]
na uczelni mam prawo do urlopu płatnego- to moje I miejsce pracy. Jednak chodzi mi o to, że w drugim miejscu musze też pójść na urlop, ale z pewnością bezplatny. Czyli - czy przy umowie na czas nieokreślony ( tj. w szkole czyli w II miejscu pracy) składam papiery z prośbą o udzielenie bezpłatnego urlopu czy tez zdrowotnego...?
kazia25-11-2008 12:39:33   [#24]
czy ktokolwiek spotkał sie z tak specyficzna sytuacja i moze mi o niej cos powiedzieć?
kazia25-11-2008 12:40:42   [#25]
nie chodzi mi o dorabianie gdziekolwiek, tylko podreperowanie zdrowia i jednoczesnie mozliwość powrotu po urlopie do obydwu placowek!
rzewa25-11-2008 12:42:57   [#26]
nie możesz mieć w szkole urlopu zdrowotnego i jednocześnie otrzymywać wynagrodzenia z innego tytułu, obojętnie czy to byłoby wynagrodzenie urlopowe czy inne
kazia25-11-2008 12:50:12   [#27]
chodzi mi o to, że aby dostać urlop muszę przejsc pewne procedury- wiadomo: orzeczenie lekarskie itp. Ale skoro urlopu udziela mi I miejsce pracy tj uczelnia, to jaki dokument mam przedstawić i o jaki urlop prosić dyrekcję szkoly, skoro mam stałe zatrudnienie i nie chę go stracić. oczywiste jest przecież, że nie mogę podczas urlopu na uczelni pracowac w szkole, a przeciez z nia też wiąze mnie umowa na czas nieokreslony.
DYREK25-11-2008 12:59:28   [#28]

w/g mnie urlop bezpłatny w szkole i urlop dla poratowania zdrowia w szkole wyższej

"W przeciwieństwie do Karty Nauczyciela, która zabrania nauczycielowi podejmowanie jakiejkolwiek pracy czy działalności zarobkowej w okresie przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia, Prawo o szkolnictwie wyższym jest mniej restrykcyjne. Stanowi bowiem, że pracownik korzystający z urlopu nie może w tym czasie wykonywać pracy w ramach stosunku pracy, ani prowadzić działalności gospodarczej na własny rachunek. Może jednak wykonywać zlecenia czy umówione dzieło na podstawie umów cywilnoprawnych."

http://www.gazetapodatnika.pl/artykuly/
urlop_dla_poratowania_zdrowia-a_7286.htm


 

kazia25-11-2008 13:16:24   [#29]
dzięki dyrek, ale to nie tak. To prawo dotyczy tylko niektorych dzialań, ale z pewnościa nie pracy w szkole. Ja muszę sie wyleczyc i autentycznie potrzebny mi ten urlop! Chcę miec jednak prawo do powrotu w drugim miejscu czyli w szkole i nie wiem czy czasem nie ma ryzyka utraty tej pracy. Dlatego musze dokładnie wiedziec czy mam prawo do urlopu w II miejscu pracy rownolegle z I- niewazne czy miałoby to byc platne czy nie.
DYREK25-11-2008 13:35:39   [#30]

Zgodnie z art. 68.1 Karty nauczyciela możesz otrzymać urlop bezpłatny w szkole,

ale z przepisów nie wynika obowiązek udzielenia przez dyrektora takiego urlopu.

Jeżeli dyrektor szkoły nie wyrazi zgody, to będzie problem (a może i konieczność rozwiązania umowy).

 

Czy masz prawo do urlopów dla poratowania zdrowia równolegle w obu miejscach pracy ?

Nie potrafię odpowiedzieć jednoznacznie. Raczej nie, ale próbuj.

kazia25-11-2008 13:45:00   [#31]

wlaśnie- istotne pytanie, ktore musze postawić radcy prawnemu-czy mam prawo do urlopow dla poratowania zdrowia rownolegle w obydwu miejscach.To juz cos ,dzieki

 

sekret12325-11-2008 13:49:40   [#32]

Witam, mam pytanko czy nauczyciel, który chce iść na urlop zdrowotny musi pisać wniossek o przyznanie urlopu zdrowotnego, jeśli tak to jak ma taki wniosek wyglądać?

I jeszcze mam pytanko, nauczyciel idzie na urlop od grudnia, czy zatem w styczniu gdy będzie podwyżka płac jemu też ta podwyżka się należy?

kazia25-11-2008 13:53:42   [#33]
nauczyciel musi uzyskać od lekarza tzw.zaświadczenie dyrektora szkoły potwierdzające prawo n-la o ubieganie sie o urlop dla poratowania zdrowia,idzie z nim do dyrekcji i dopiero w oparciu o ten dokument lekarz wystawia  orzeczenie o potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu dla por. zdrowia
kazia25-11-2008 13:54:43   [#34]
co do podwyżki sekret123- nie wiem, ale z pewnościa określa to karta nauczyciela
kazia25-11-2008 13:56:39   [#35]
odsylam do lektury-www.gazetapodatnika.pl
DYREK25-11-2008 13:57:01   [#36]

obecnie nie jest wymagane zaświadczenie od dyrektora szkoły

 

wniosek (zwykłe podanie) + orzeczenie lekarskie

 

w/g ostatnich wyjaśnień ma prawo do podwyżki

tu stanowisko MEN : http://www.men.gov.pl/content/view/339/


post został zmieniony: 25-11-2008 13:58:31
DYREK25-11-2008 14:01:31   [#37]

może się przyda:-)

Wprawdzie urlopu dla poratowania zdrowia udziela dyrektor szkoły, ale o potrzebie jego udzielenia orzeka lekarz leczący.

Nauczyciel, jak każdy zatrudniony i ubezpieczony, ma prawo do zasiłku chorobowego z powodu czasowej niezdolności do pracy, orzekanej na zasadach ogólnych. W razie przedłużania się problemów zdrowotnych w sytuacji, gdy dłuższa przerwa w pracy może wpłynąć korzystnie na poprawę stanu zdrowia i odzyskanie zdolności do pracy, nauczyciel może skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia. Ponieważ nauczyciele stanowią znaczną grupę zawodową, a korzystanie z urlopu jest wśród nich dość popularne, przybliżenie zasad orzekania w tej sprawie przyda się wielu lekarzom w ich codziennej pracy.
Zasady udzielania urlopu dla poratowania zdrowia reguluje Karta Nauczyciela, znowelizowana ustawą z 15 lipca 2004 r. (Dz. U. nr 179, poz. 1845). Zmieniła ona obowiązujące dotychczas zasady w tym zakresie na następujące:

  • Urlop dla poratowania zdrowia przysługuje nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony.
  • Pierwszy urlop przysługuje po przepracowaniu w szkole co najmniej 7 lat.
  • Udziela go dyrektor szkoły na okres nie więcej niż rok. W tym czasie nauczyciel winien poddać się leczeniu.
  • Drugi urlop dla poratowania zdrowia nauczyciel może otrzymać nie wcześniej niż po roku od zakończenia poprzedniego.
  • Łączny wymiar urlopów podczas całego zatrudnienia nie może przekraczać 3 lat.
  • Nauczycielowi, któremu do nabycia prawa do emerytury brakuje mniej niż rok, urlop taki może być udzielony na czas nie dłuższy niż do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym nabywa on uprawnienia emerytalne.
  • Korzystając z urlopu nauczyciel zachowuje prawo do comiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego, dodatku za wysługę lat oraz prawo do innych świadczeń pracowniczych.
  • Nie później niż 2 tygodnie przed zakończeniem urlopu dyrektor szkoły ma obowiązek wydać nauczycielowi skierowanie na kontrolne badanie lekarskie w celu stwierdzenia braku przeciwwskazań do pracy.
  • W czasie korzystania z takiego urlopu nauczyciel nie może nawiązać stosunku pracy ani podjąć innej działalności zarobkowej.
  • W związku z potrzebą udzielenia urlopu nauczyciel nie ponosi żadnych kosztów związanych z orzekaniem o stanie jego zdrowia.
  • O potrzebie udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia orzekać może tylko lekarz ubezpieczenia zdrowotnego leczący nauczyciela. Zasady i tryb orzekania o potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia reguluje rozporządzenie ministra zdrowia z 27 października 2005 r. (Dz. U. nr 233, poz. 1991):
  • Lekarzem uprawnionym do orzekania o potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia jest lekarz ubezpieczenia zdrowotnego.
  • Orzeczenie sporządza się w trzech egzemplarzach, z których jeden wręcza się nauczycielowi, drugi przesyła dyrektorowi szkoły, a trzeci dołącza do indywidualnej dokumentacji lekarskiej osoby badanej. Wzór orzeczenia stanowi załącznik do rozporządzenia.
  • Nauczyciel i dyrektor szkoły zatrudniającej nauczyciela może, w terminie 14 dni od dnia otrzymania orzeczenia, wnieść odwołanie od jego treści. Odwołanie to wnosi się do Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy odpowiedniego ze względu na miejsce wydania zaświadczenia za pośrednictwem lekarza, który wydał orzeczenie.
  • Lekarz, za pośrednictwem którego wnoszone jest odwołanie, winien przekazać je do organu odwoławczego w ciągu 14 dni, wraz z kopią dokumentacji medycznej badania będącego podstawą wydania orzeczenia. Ponowne orzeczenie winno być wydane przez organ odwoławczy w ciągu 14 dni i jest ostateczne.
  • Zarówno lekarz wydający orzeczenie, jak i organ odwoławczy obowiązane są do prowadzenia ewidencji wydanych orzeczeń.



Orzeczenia takiego nie może więc wydać lekarz nie będący lekarzem ubezpieczenia zdrowotnego, czyli praktykujący prywatnie.

Bogdan Jakubski
Autor, dr n. med., jest głównym lekarzem orzecznikiem Oddziału ZUS w Zielonej Górze
http://www.gazetalekarska.pl/xml/nil/gazeta/numery/n2006/n200602/n20060212

sekret12326-11-2008 09:43:56   [#38]
A jak ma wyglądać decyzja dyrektora czy jest jakiś konkretny wzór potrzebny, co dokładnie ma być tam napisane?
DYREK26-11-2008 10:24:16   [#39]

nie ma wzoru

ale można tak:

 http://www.dbfo-ochota.waw.pl/pub/files/File/
druki/p_pedagodzy/karta%20urlopu%20dla%20poratowania%20zdrowia.doc

   

                                                                                                             

a obecnie Karta nauczyciela - Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 z późn. zm

i nie zaświadczenia tylko

"orzeczenia"


post został zmieniony: 26-11-2008 10:28:36
strusia27-11-2008 17:32:06   [#40]
Powracam do wątku kazi. Mam bowiem podobny problem. Nauczyciel przepracował w jednej szkole 20 lat. Od września tego roku pracuje w innej szkole (umowa na czas nieokreślony), w mojej tylko 2 godziny tygodniowo. Obecnie planuje ze względu na zły stan zdrowia urlop dla poratowania zdrowia.Pomóżcie
strusia27-11-2008 17:34:54   [#41]
Zasady udzielania urlopu dla poratowania zdrowia reguluje Karta Nauczyciela, znowelizowana ustawą z 15 lipca 2004 r. (Dz. U. nr 179, poz. 1845). Zmieniła ona obowiązujące dotychczas zasady w tym zakresie na następujące:

* Urlop dla poratowania zdrowia przysługuje nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony.
Czyli realizując 2 godziny w "starej szkole" nie może skorzystać z urlopu. Pomóżcie jak rozwiązać ten problem
krystyna27-11-2008 17:46:11   [#42]

zatrudnionemu w pełnym wymiarze ...

a w tamtej szkole pełny wymiar ma ?

no bo jak ma, to w tamtej bierze zdrowotny, a u Ciebie bezpłatny.


post został zmieniony: 27-11-2008 17:47:57
strusia27-11-2008 17:48:36   [#43]
W tamtej ma pełen wymiar, u mnie tylko 2 godziny.
strusia27-11-2008 17:49:38   [#44]
Rozumiem, czyli urlop bezpłatny
Dziękuję bardzo
Ania Sz30-11-2008 14:07:11   [#45]
Czy uważacie że dyrektor może udzielić nauczycielowi, który jest jednocześnie radnym, urlop dla poratowania zdrowia?
Czytałam przepisy KN, zwłaszcza art. 73 ust. 7:
"7. W okresie przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia nauczyciel nie może
nawiązać stosunku pracy lub podjąć innej działalności zarobkowej."
Czy pod pojęciem "innej działalności zarobkowej" mieści się praca radnego?

Znalazłam też Interpelację MEN na ten tamat:
Interpelacja nr 1773 minister edukacji narodowej 12-06-2008

Zapytanie w sprawie zasad sprawowania mandatu radnego miejskiego przez nauczycieli w trakcie korzystania przez nich z urlopu na poratowanie zdrowia.

W formularzu wystawianym nauczycielom przez lekarza kierującego na urlop na poratowanie zdrowia znajduje się zapis, że kierowany na urlop nauczyciel nie może w czasie trwania tego urlopu wykonywać żadnej pracy. Nie ma tam natomiast sformułowania pracy zarobkowej.

W związku z niejasną i niekorzystną dla jakości pracy nauczycieli, stosowaną przez właściwe kuratoria wykładnią proszę Panią Minister o pilną odpowiedź na następujące pytanie:

Czy nauczyciel będący radnym może w czasie korzystania z urlopu na poratowanie zdrowia brać udział w sesjach rady miasta oraz w posiedzeniach komisji?

Z wyrazami szacunku

Poseł Zbigniew Girzyński
Toruń, dnia 14 maja 2008 r.

Krystyna Szumilas
Zapytanie w sprawie zasad sprawowania mandatu radnego miejskiego przez nauczycieli w trakcie korzystania przez nich z urlopu na poratowanie zdrowia
Szanowny Panie Marszałku! Odpowiadając na zapytanie pana posła Zbigniewa Girzyńskiego (SPS-024-1773/08) z dnia 14 maja 2008 r. w sprawie uprawnienia nauczyciela, który sprawuje mandat radnego, do urlopu dla poratowania zdrowia, pragnę przedstawić następujące stanowisko:

Zgodnie z art. 73 ust 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674, z późn. zm.) nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony, po przepracowaniu co najmniej 7 lat w szkole, dyrektor szkoły udziela urlopu dla poratowania zdrowia, w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia, w wymiarze nieprzekraczającym jednorazowo roku. Stosownie do wskazanej w cyt. artykule normy dyrektor szkoły może udzielić urlopu dla poratowania zdrowia tylko nauczycielowi, który spełni wszystkie warunki określone w tym przepisie. Należy też przypomnieć, iż nauczyciel w okresie przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia zachowuje prawo do comiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego i dodatku za wysługę oraz prawo do innych świadczeń pracowniczych, w tym dodatków socjalnych, takich jak nauczycielski dodatek mieszkaniowy, dodatek dla nauczyciela zatrudnionego na terenie wiejskim.

Poza tym należy podkreślić, iż o udzieleniu i odwołaniu z płatnego urlopu dla poratowania zdrowia w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia decyduje wyłącznie dyrektor szkoły, który zgodnie z przepisem art. 39 ust. 3 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572, z poźn. zm.) jest kierownikiem zakładu pracy dla zatrudnionych w szkole nauczycieli i decyduje w sprawach wynikających ze stosunku pracy nauczyciela.

Stosownie zaś do art. 73 ust. 7 ustawy Karta Nauczyciela w okresie przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia nauczyciel nie może nawiązać stosunku pracy lub podjąć innej działalności zarobkowej. W przypadku stwierdzenia, że w okresie urlopu dla poratowania zdrowia nauczyciel podejmuje inny stosunek pracy lub inną działalność zarobkową, dyrektor szkoły odwołuje nauczyciela z urlopu, określając termin, w którym nauczyciel obowiązany jest do powrotu do pracy.

Kreując normy prawne dotyczące urlopu dla poratowania zdrowia, ustawodawca bowiem świadomie i konsekwentnie dążył do stworzenia nauczycielowi możliwości powstrzymania się od pracy w celu realizacji zaleconego przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego leczenia i poprawy stanu zdrowia. Powyższe potwierdził Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 7 lipca 2005 r. (syg. II PZP 5/05, OSNP 2005/24/387), w której zajął stanowisko, iż celem urlopu dla poratowania zdrowia jest poratowanie zdrowia i żeby tego dokonać nauczyciel nie może podejmować pracy ani jej kontynuować w jakiejkolwiek formie.

Przepisy ustawy Karta Nauczyciela nie definiują pojęcia działalność zarobkowa, dlatego dyrektor szkoły każdorazowo indywidualnie rozstrzyga, czy działania podejmowane przez nauczyciela w trakcie urlopu są działalnością zarobkową. Nauczyciele podczas przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia powinni w maksymalnym stopniu korzystać z niezakłóconych warunków regenerowania organizmu. W ślad za tym ustawodawca gwarantuje wypłacanie wynagrodzenia ze środków publicznych (samorządowych), pomimo niewykonywania pracy w wysokości należnej nauczycielom wykonującym zadania.

Dokonując wykładni celowościowej art. 73 ustawy Karta Nauczyciela, należy stwierdzić, iż przebywanie nauczyciela, który pełni funkcję radnego w gminie i pobiera z tego tytułu diety, na urlopie dla poratowania zdrowia wyczerpuje postanowienia ust. 7 ww. artykułu. Jednocześnie pragnę podkreślić, iż kuratoria oświaty nie są obecnie organem prowadzącym szkoły, dlatego upoważnieni są jedynie do wyrażania opinii własnej w powyższej kwestii.

Przedstawiając powyższe wyjaśnienia, uprzejmie proszę Pana Marszałka o ich przyjęcie.

Z poważaniem

Sekretarz stanu

Krystyna Szumilas
Warszawa, dnia 16 czerwca 2008 r.

Jakie jest Wasze zdanie na ten temat?
Ania Sz30-11-2008 14:49:42   [#46]
Już znalazłam wątek:
http://oskko.edu.pl/forum/watek.php?w=24509&pst=2#pst2

Jest on co prawda z bieżącego roku, inaczej przestawia się w obecnym stanie opinia MEN (patrz wyżej interpelacja)... Co myślicie?
ewagie30-11-2008 17:23:40   [#47]
To już niedługo dojdzie do tego, że na urlopie zdrowotnym nie będzie mozna telefonu doładowac w promocji bo to osiąganie zysku grożące odwołaniem z urlopu-powinno byc jasno sprecyzowane- nie pracuje W SZKOLE- bo najczęściej mu wysiadają struny głosowe albo nerwy. Natomiast np.praca w ogródku może miec w tym drugim przypadku działanie terapeutyczne.
Ania Sz01-12-2008 09:59:57   [#48]
A czy udzielilibyście urlopu dla por. zdr. n-lowi który ma 29 lat pracy zawodowej (+ 4 lata studiów), czy teoretycznie ma 22 lata pracy, moim zdaniem uprawnienia emerytalne ma (jak w art. 73 ust. 2 KN) ale pewnie zawsze jest jakieś "ale"..

Co myślicie?
Ania Sz01-12-2008 12:54:48   [#49]
Podnoszę...
dyrlo01-12-2008 14:27:28   [#50]

Jesli ma uprawnienia emerytalne (nawet te wczesniejsze) nie może iść na urlop dla poratowania zdrowia.

strony: [ 1 ][ 2 ][ 3 ]