Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Programy autorskie
strony: [ 1 ]
Grażyna26-08-2003 21:19:17   [#01]
Czy zmieniło się coś w sprawie dopuszczenia do uzytku szkolnego programów autorskich nauczycieli danej szkoły (program jest kompilacją wielu podobnych, zaopiniowany przez n-la dyplomowanego, dotyczy zajęć dodatkowych - komputerowych dla uczniów klas I-III). Na jaką podstawę prawną powołać się przy formułowaniu uchwały?

Czy   Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 24 kwietnia 2002r. w sprawie warunków i trybu dopuszczania do użytku szkolnego programów nauczania, programów wychowania przedszkolnego i podręczników oraz zalecania środków dydaktycznych. (Dz.U. z 2002r. Nr 69, poz. 635) wystarczy? Par.  8 ust. 4, 6 czy 9?
Leszek26-08-2003 23:16:10   [#02]

Raczej § 8 ust. 4 i 6 - ale czy jeśli to kompilacja to należy traktować jak autorski?

No i nowy art.22a w zmienionej ustawie o systemie oświaty - ujednolicenie w wymianie plików - prawo.

Pozdrawiam

Grażyna26-08-2003 23:47:18   [#03]

no nie do końca

Wielkie dzięki Leszku!
Pochopnie użyłam słowa kompilacja. Program jest autentycznie autorski, a jedynie nawiązuje do programu z informatyki dla klas IV-VI (a jest dla klas I-III). Więc jest autorski.
Małgorzata1026-08-2003 23:55:42   [#04]

Jeszcze o samodzielnych programach

Też mam ten problem, bo nie wiem, czy w szkolnym zestawie programów zapisać tylko numer programu, na podstawie którego tworzyłam swój?

Bo rozumiem, że zgodnie z przywołanym przez Grażynę rozporządzeniem, nie muszę nawet opiniować tego programu przez radę tylko wpisać do zestawu.

mika27-08-2003 00:26:30   [#05]
Chyba program własny to nie to samo co program autorski. Jeśli napiszmy sami to będzie program własny, zatwierdza go dyrektor.
mika27-08-2003 01:11:39   [#06]

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu

z dnia 24 kwietnia 2002 r.

w sprawie warunków i trybu dopuszczania do użytku szkolnego programów nauczania, programów wychowania przedszkolnego i podręczników oraz zalecania środków dydaktycznych.

§ 8.

 

 

4. Nauczyciele, o których mowa w ust. 1-3, oraz osoby prowadzące zajęcia dodatkowe mogą wybrać odpowiedni program nauczania ogólnego, zawodowego lub program wychowania przedszkolnego spośród programów wpisanych do wykazów, o których mowa odpowiednio w § 6 ust. 1 - 3, albo opracować własny program, samodzielnie lub z wykorzystaniem programów wpisanych do tych wykazów.

 

 

6. Program nauczania ogólnego opracowany przez nauczyciela samodzielnie lub z wykorzystaniem programów wpisanych do wykazu, o którym mowa w § 6 ust. 1, może zostać wprowadzony do szkolnego zestawu programów po uzyskaniu pozytywnej opinii nauczyciela mianowanego lub dyplomowanego, posiadającego wykształcenie wyższe z dziedziny wiedzy zgodnej z zakresem treści nauczania, które program obejmuje.

 

9. Szkolny zestaw programów dopuszcza do użytku w danej szkole dyrektor szkoły, po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej i rady szkoły, a jeżeli nie została ona powołana - opinii rady rodziców lub innego przedstawicielstwa rodziców.

 

 

 

Program autorski to program dopuszczony i wpisany do wykazu przez MENIS (interpretacja miki)

Małgorzata1027-08-2003 13:47:04   [#07]

Programy

Czy programy własne wpisujemy do szkolnego zestawu programów i w jaki sposób ?
BożenaB27-08-2003 16:05:50   [#08]

Mika

nie zgadzam się z tobą. Jeżeli opracuję własny program samodzielnie, to dlaczego uważasz, że nie jest on autorski? Autorem programu jestem niezależnie od tego czy mi go dopuści MENIS do użytku ogólnego czy tylko dyrektor do użytku w mojej szkole. Autorem jest się z faktu napisania, a nie z nadania menisu.

Grażyna27-08-2003 17:16:23   [#09]

te same pkt. rozp. cytowałam w pierwszym poście

Uważam, że jest to program autorski (w danej szkole). Dzisiaj moja nauczycielka prezentowała na radzie pedagogicznej swój program (to czy coś jest programem decyduje budowa, a nie kto zatwierdza). Następnie przedstawiła opinię niezależnego nauczyciela- na piśmie(w tym wypadku dyplomowany, ale może to  być n-l mianowany). Następnie rada pedagogicznie pozytywnie zaopiniowała program, podjęliśmy więc stosowną uchwałę, w której programowi nadaliśmy sygnaturę i wpisaliśmy go do szkolnego rejestru programów, np. SzPA 1/ 2003/2004.
A kiedy doszło do dopuszczenia przeze mnie szkolnego zestawu programów, program ten był dodany do listy właśnie z tą sygnaturą.
Robię tak od 4 lat, po zasięgnięciu swego czasu porady w KO. Ale jeśli uważacie, że jest to niedopuszczalne, to wyprowadźcie mie z błędu.
mika27-08-2003 18:01:06   [#10]
Zwał jak zwał, mi wszystko jedno ja tylko interpretowałam rozporządzenie i moim zdaniem MENIS rozróżnia programy na własne i autorskie dlatego zwróciłam na to uwagę. Uważam Grażynko, że stosowany przez Ciebie sposób umieszczania programu w szkolnym rejestrze, napisanego przez nauczyciela, jest całkowicie poprawny tylko, że jest to program własny.
violka27-08-2003 19:21:05   [#11]
jest dokładnie tak jak pisze Grażyna - ja podobnie miałam przy wprowadzaniu swojego programu autorskiego

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]