Forum OSKKO - wątek

TEMAT: czyżby nowe projekty-konkursy dyrektorskie
strony: [ 1 ]
hania22-08-2003 11:33:41   [#01]

  zajrzałam na men i.......

http://www.men.waw.pl/oswiata/projekty/rozp_7.htm

http://www.men.waw.pl/oswiata/projekty/rozp_8.htm

emeryt22-08-2003 13:12:35   [#02]

a co zrobić???? jeżeli:

Dotyczy to mniejszych gmin.

Brak jest dziennika lokalnego (gminnego, powiatowego). Jedynymi dziennikami są dzienniki o zasięgu wojewódzkim.Czy traktować je jako lokalne??? i zamieszczać w dwóch dziennikach - np. Gazeta Wrocławska i lokalne wydanie Gazety Wyborczej????

2. Ogłoszenie o konkursie zamieszcza się w dwóch dziennikach: jednym o zasięgu wojewódzkim i jednym o zasięgu lokalnym.

Nie mówię już o kosztach zamieszczenia ogłoszeń ( ok. 700 zł za jedno).

I znów gminie dołożono dodatkowe  wydatki.

Leszek22-08-2003 13:56:37   [#03]

Zdzisław zajął się regulaminem, a ja kilka słów nt. projektowanych  zmian w rozporz. o wymogach wobec dyrektorów, ponieważ skutkują one także w zakresie projektu rozp. dotyczącego regulaminu konkursu.

Właściwie propozycja zmiany dotyczy tylko uzupełnienia § 1 o trzy sprawy. Reszta proponowanych zmian (w pozostałych paragrafach) tylko porządkuje zapisy prawne wynikające z uzupełnienia § 1.

Tylko trzy uzupełnienia ale jak mocno skutkujące prawnie!

Pierwsze: nie był karany karą dyscyplinarną, o której mowa w art. 76 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2003 r. Nr 118, poz. 1112 i Nr 137, poz. 1304) oraz nie toczy się przeciwko niemu postępowanie dyscyplinarne

I tu wątpliwość - co z tymi, którym kara uległa zatarciu z uwagi na czas wskazany w KN? cytuję:

KN - Art. 76. 1. Karami dyscyplinarnymi dla nauczycieli są:

1) nagana z ostrzeżeniem;

2) (uchylony);

3) zwolnienie z pracy;

3a) zwolnienie z pracy z zakazem przyjmowania ukaranego do pracy w zawodzie nauczycielskim w okresie 3 lat od ukarania;

4) wydalenie z zawodu nauczycielskiego. (kara nie podlega zatarciu)

Art. 82. 1. Kary przewidziane w art. 76 ust. 1 pkt 1-3 podlegają zatarciu, a odpis orzeczenia o ukaraniu dołączony do akt osobowych nauczyciela ulega zniszczeniu po upływie 3 lat od dnia doręczenia mu prawomocnego orzeczenia o ukaraniu, jeżeli w tym okresie nie był on karany dyscyplinarnie lub sądownie.

2. Obowiązek wykonania postanowień ust. 1 spoczywa na dyrektorze szkoły i organie prowadzącym szkoły.

Zatem proponowana zmiana w rozporz. nie bierze pod uwagę osób o zatartej karze - wszak byli kiedyś karani dyscyplinarnie. Proponuję zmianę na brzmienie: "nie był karany karą dyscyplinarną, o której mowa w art. 76 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2003 r. Nr 118, poz. 1112 i Nr 137, poz. 1304), która nie uległa zatarciu zgodnie z art. 82 ust. 1 tejże ustawy,  oraz nie toczy się przeciwko niemu postępowanie dyscyplinarne"

Drugie:nie był karany za przestępstwo popełnione umyślnie oraz nie toczy się przeciwko niemu postępowanie karne;

Dla mnie bez uwag.

Trzecie:nie był karany zakazem pełnienia funkcji kierowniczych związanych z dysponowaniem środkami publicznymi, o których mowa w art. 147 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 26 listopada 1998 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2003 r. Nr 15, poz. 148, Nr 45, poz. 391 i Nr 65, poz. 594)

I tu kolejna wątpliwość - co z tymi, którym kara uległa zatarciu z uwagi na czas wskazany w ustawie o finansach publicznych? cytuję:

Art. 147. 1. Karami za naruszenie dyscypliny finansów publicznych są:

4) zakaz pełnienia funkcji kierowniczych związanych z dysponowaniem środkami publicznymi na okres od roku do 5 lat od dnia uprawomocnienia orzeczenia.

Art. 151.

4. Prawomocne ukaranie karą przewidzianą w art. 147 ust. 1 pkt 4 podlega rejestracji w rejestrze prowadzonym przez Główną Komisję Orzekającą w sprawach o naruszenie dyscypliny finansów publicznych przy Ministrze Finansów przez czas, na jaki orzeczono zakaz pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi.

5. Przed nawiązaniem stosunku pracy z osobą, której powierzona ma być funkcja wymieniona w art. 147 ust. 5, pracodawca występuje do Głównej Komisji Orzekającej z pytaniem, czy kandydat figuruje w rejestrze, o jakim mowa w ust. 4.

Art. 155. 1. Zatarcie kary za naruszenie dyscypliny finansów publicznych następuje z mocy prawa, jeżeli od wykonania kary lub przedawnienia jej wykonania upłynęły dwa lata.

Zatem proponowana zmiana w rozporz. także nie bierze pod uwagę osób o zatartej karze - wszak byli kiedyś karani za naruszenie dyscypliny finansów publicznych. Jeśli przepis wyższego rzędu przewiduje zatarcie śladów skazania dyscyplinarnego, to przepis niższego rzędu nie może uznawać, że zatarcie nie miało miejsca.

 Proponuję zmianę na brzmienie: "nie był karany zakazem pełnienia funkcji kierowniczych związanych z dysponowaniem środkami publicznymi, o których mowa w art. 147 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 26 listopada 1998 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2003 r. Nr 15, poz. 148, Nr 45, poz. 391 i Nr 65, poz. 594), który to zakaz nie uległ zatarciu zgodnie z art. 155 ust. 1 tejże ustawy"

Gdyby OSKKO otrzymało do opiniowania ten dokument, to byłby to mój głos w dyskusji.

A teraz zaczynam czytać drugi projekt.

Pozdrawiam

emeryt22-08-2003 15:41:52   [#04]

nad regulaminem rozważań ciąg dalszy...

par.5 ust1 - ocena formalna - oferta nie spełniajaca wymagań wskazanych w ogłoszeniu podlega odrzucenia a kandydat nie jest dopuszczony do dalszego postępowania

ust.2 -  o dopuszczeniu lub niedopuszczeniu kandydata do dalszego postępowania rozstrzyga komisja zwykłą większością głosów w głosowaniu jawnym.....

Przepraszam uprzejmie - albo nie spelnia wymagań (ściśle określone i poświadczone dokumentami) i jest odrzucony, albo spełnia i jest dalsza procedura.

Po co głosowanie???? a jak  komisja przegłosuje że kandydat pomimo,że nie spełniania wymagań  dopuści do dalszego etapu konkursu????

A jak ten kandydat konkurs wygra?????

Ewa z Rz22-08-2003 15:53:49   [#05]

Leszek

Dla mnie kara zatarta to kara niebyła...

Wg zapisu KN, jak kara ulegnie zatarciu, to niszczone mają byc dokumenty o niej mówiące. Za tem kara zatarta to taka, której nie ma (bo nie ma o niej nigdzie wzmianki). Czyli taki człowiek, w rozumieniu przepisów prawa nie był karany taką karą wogóle...

AnJa22-08-2003 16:52:38   [#06]

Kara zatarta - jak u Ewy!

zdzisławF :"albo nie spelnia wymagań (ściśle określone i poświadczone dokumentami) i jest odrzucony, albo spełnia i jest dalsza procedura"

problem w "ściśle": także to forum jest naszpikowane wyjaśnieniami  i inerpretacjami nt. ścisłości, np. czy nauczyciel geografii z uznaną zbieżnością do przyrody przez dyr. SP może startować na dyr. innej SP. Po to właśnie to głosowanie!

Leszek22-08-2003 17:45:16   [#07]

Patrząc wg zapisu i powołania się na określone paragrafy w KN i ustawie o finansach publicznych i projekt przepisów to literalnie osoba o zatartej karze była jednak karana - i teraz musi o tym napisać w oświadczeniu.

Oświadczenie literalnie ma dotyczyć zaistnienia faktu z art. 76 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, a nie art. 82,

podobnie w kolejnym przypadku.

MENiS w projektach wyraźnie wskazuje, który paragraf służy tu za podstawę zapisu.

Były już przykłady manipulowania dosłownością zapisu w ustawach.

W tej niezwykle delikatnej tematyce osobiście wolę konkretny zapis (i wskazanie konkretnych paragrafów stanowiących podstawę np. złożenia oświadczenia) niż wysłuchiwać potem żalących się na krzywdy uczynione niekonkretnością przepisów.

Pozdrawiam

Sylwek22-08-2003 17:57:06   [#08]

dalszy ciąg

A co z ważnością oceny pracy. Już tyle racji co i interpretacji. W załączniku do regulaminu nie określono. Widziałem ogłoszenia o konkursch prowadzących, gdzie np. określano i wymagano ocenę np. z ostatnich 4 lub 5 lat.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]