Forum OSKKO - wątek

TEMAT: uznanie kwalifikacji
strony: [ 1 ]
Sylwek20-08-2003 11:40:12   [#01]
Mam prośbę. Przypomnijcie mi od kiedy uznanie kwalifikacji do nauczanego przedmiotu neleży do Kuratora, gdyż wcześniej było to w gestii dyrektora szkoły. Znajoma wizytatorka twierdzi, że od września 2000r. a mnie się wydaje że od 2002r.
beera20-08-2003 11:46:15   [#02]
Do 6 pażdziernika 2000 kwalifikacje n-li uznawał dyrektor szkoły
Sylwek20-08-2003 11:52:44   [#03]
Asiu!
Serdeczne dzięki za przypomnienie. Sylwek
beera20-08-2003 11:56:15   [#04]

hm..

powinnam dodać, że od 8. 10.2002 robił to KO

w międzyczasie zaś?

wklejam Ci prawną opinię  Vulcana na ten temat

W kwestii utraty mocy obowiązującej
rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej
z dnia 10 października 1991 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli nie mających wyższego wykształcenia (Dz. U. Nr 98 poz. 433 z późn. zm.).

Ustawa z dnia 18 lutego 2000 r. o zmianie ustawy - Karta Nauczyciela oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 19 poz. 239 z późn. zm., powoływana dalej jako ustawa zmieniająca), w art. 16 zawiera normę przejściową o charakterze materialnoprawnym, o treści następującej:

"Do czasu wydania przepisów wykonawczych przewidzianych w ustawie, o której mowa w art. 1, zachowują moc dotychczasowe przepisy wykonawcze w zakresie, w jakim nie są sprzeczne z ustawą, nie dłużej jednak niż przez okres 6 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy."

W art. 1 tej ustawy zmieniającej mowa jest o Karcie Nauczyciela ("W ustawie z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela ... wprowadza się następujące zmiany ..."). Zacytowane unormowanie art. 16 odnosi się więc do przepisów wykonawczych do Karty, wydanych przed dniem wejścia w życie ustawy zmieniającej.

Ustawa ta weszła w życie 6 kwietnia 2000 r. Zgodnie z wolą ustawodawcy, wcześniejsze przepisy wykonawcze do Karty zachowywały moc najdłużej przez kolejne 6 miesięcy, zatem tylko do 6 października 2000 r., a i to warunkowo: jedynie w takim zakresie, w jakim nie były sprzeczne z regulacjami wprowadzonymi do Karty ustawą zmieniającą, co oznaczało, że wszelkie sytuacje kolizyjne pomiędzy treścią znowelizowanych unormowań Karty i "starego" aktu (przepisu) wykonawczego, należało rozwiązywać na rzecz tych pierwszych, zawartych w Karcie.

Po upływie wyznaczonego ustawą zmieniającą terminu, przepisy  wykonawcze traciły moc z mocy samego prawa, rzecz jasna o ile już wcześniej nie zostały zastąpione (w tym uchylone) drogą wydania przepisów nowych. Jest to stwierdzenie wręcz oczywiste w świetle art. 16 ustawy zmieniającej. Jedyna wątpliwość może dotyczyć zakresu jego oddziaływania: czy moc obowiązującą utraciły z upływem 6 października 2000 r. wszystkie przepisy wykonawcze do Karty sprzed 6 kwietnia 2000 r., czy tylko te, dla których delegacje ustawowe w Karcie zostały zmienione. Taka wątpliwość nie ma jednak najmniejszego znaczenia przy ustaleniu, jakie są skutki prawne komentowanej nowelizacji Karty dla mocy obowiązującej tytułowego rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 10 października 1991 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli nie mających wyższego wykształcenia.

Powołane rozporządzenie zostało wydane na podstawie delegacji ustawowej zawartej w art. 9 ust. 2 Karty Nauczyciela w tekście obowiązującym przed nowelizacją ustawą z 18 lutego 2000 r. Delegacja ta została zmieniona przez przepis art. 1 pkt 4 ustawy zmieniającej:  "w art. 9 w ust. 2 ... wyrazy "Minister Edukacji Narodowej", zastępuje się ... wyrazami "minister właściwy do spraw oświaty i wychowania" ..." . W konsekwencją tej zamiany owo rozporządzenie, czyli przepis wykonawczy do Karty, niewątpliwie podpadało pod unormowanie art. 16 ustawy zmieniającej, ze skutkami tam określonymi. Mogło więc obowiązywać najpóźniej do 6 października 2000 r., chyba że wcześniej zostałoby zastąpione nowym rozporządzeniem. Do tej daty (ani zresztą do dziś  - 20 listopada 2001 r.) nowego rozporządzenia nie wydano, a więc od dnia 7 października 2000 r. rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 10 października 1991 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli nie mających wyższego wykształcenia, nie obowiązuje.

Zaprezentowane stanowisko ma poparcie w orzecznictwie Naczelnego Sądu Administracyjnego, który identyczny pogląd wyraził na przykład w wyroku z 9 maja 2001 r., SA/Wr 169 /2001 (publikowany w: Dyrektor szkoły, nr 9/2001).

Należy jeszcze wyjaśnić, że brak aktu wykonawczego określającego, zgodnie z wielokrotnie powoływanym art. 9 ust. 2 Karty Nauczyciela, szczegółowe kwalifikacje wymagane od nauczycieli, nie oznacza, że w praktyce nie można podejmować działań prawnych dla których konieczne jest ustalenie kwalifikacji nauczyciela. Obowiązującym w tym względzie jest art. 9 ust. 1 pkt 1 Karty, według którego stanowisko nauczyciela może zajmować osoba, która "posiada wyższe wykształcenie z odpowiednim przygotowaniem pedagogicznym lub ukończyła zakład kształcenia nauczycieli i podejmuje pracę na stanowisku, do którego są to wystarczające kwalifikacje". Organ podejmujący działanie (czyli praktycznie głównie dyrektor szkoły lub placówki) musi w aktualnym stanie prawa we własnym zakresie ustalać znaczenie zwrotów ocennych przytoczonego przepisu ("odpowiednie", "wystarczające").

beera20-08-2003 11:57:36   [#05]

o :-)

minęliśmy się :-)

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]