Forum OSKKO - wątek

TEMAT: zarząd trwały
strony: [ 1 ]
miros17-10-2008 10:10:03   [#01]
Z czego wynika powierzenie dyrektorowi szkoły w zarząd trwały? Mam teraz poważną kontrolę i usłyszałem, że to ja powinienem wystąpić do burmistrza o w/w zarząd.
zgredek17-10-2008 10:20:16   [#02]

ustawa o gospodarce nieruchomościami:

Oddawanie w trwały zarząd

Art. 43.

1. Trwały zarząd jest formą prawną władania nieruchomością przez jednostkę organizacyjną.
2. Jednostka organizacyjna ma prawo, z zastrzeżeniem ust. 6, korzystania z nieruchomości oddanej w trwały zarząd, a w szczególności do:
1) korzystania z nieruchomości w celu prowadzenia działalności należącej do zakresu jej działania,
2) (69) zabudowy, odbudowy, rozbudowy, nadbudowy, przebudowy lub remontu obiektu budowlanego na nieruchomości, zgodnie z przepisami Prawa budowlanego, za zgodą organu nadzorującego,
3) (70) oddania nieruchomości lub jej części w najem, dzierżawę albo użyczenie na czas nie dłuższy niż czas, na który został ustanowiony trwały zarząd, z równoczesnym zawiadomieniem właściwego organu i organu nadzorującego, jeżeli umowa jest zawierana na okres do 3 lat, lub za zgodą tych organów, jeżeli umowa jest zawierana na okres powyżej 3 lat.

3. (71) Nieruchomości oddane w trwały zarząd ministerstwom, urzędom centralnym i urzędom wojewódzkim lub części tych nieruchomości mogą być oddawane w najem, dzierżawę lub użyczenie za zgodą ministra właściwego do spraw administracji publicznej.
4. Jednostka organizacyjna ma prawo wypowiedzenia, za zgodą organu nadzorującego, każdej umowy najmu, dzierżawy i użyczenia nieruchomości lub jej części, obciążających nieruchomość objętą trwałym zarządem, z zachowaniem trzymiesięcznego terminu wypowiedzenia.
4a. (72) Zgoda, o której mowa w ust. 2 pkt 2 i 3 oraz w ust. 4, a także w art. 47 ust. 1 i art. 48 ust. 1, nie jest wymagana w przypadku Kancelarii Sejmu, Kancelarii Senatu, Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Trybunału Konstytucyjnego, Rzecznika Praw Obywatelskich, Sądu Najwyższego, Naczelnego Sądu Administracyjnego, Najwyższej Izby Kontroli, Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Krajowego Biura Wyborczego, Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu oraz Państwowej Inspekcji Pracy.
5. (73) Nieruchomości stanowiące przedmiot własności lub przedmiot użytkowania wieczystego Skarbu Państwa oddaje się w trwały zarząd państwowej jednostce organizacyjnej, a nieruchomości stanowiące przedmiot własności lub przedmiot użytkowania wieczystego jednostki samorządu terytorialnego - odpowiedniej samorządowej jednostce organizacyjnej.
6. Wojewoda albo odpowiednia rada lub sejmik mogą ustalić, odpowiednio w drodze zarządzenia lub uchwały, szczegółowe warunki korzystania z nieruchomości przez jednostki organizacyjne.
Art. 44.
1. Trwały zarząd ustanawia się na czas nie oznaczony lub czas oznaczony.
2. Z wnioskiem o ustanowienie trwałego zarządu występuje jednostka organizacyjna.

DYREK17-10-2008 10:33:58   [#03]
Trwały zarząd jest formą prawną władania nieruchomością przez jednostkę organizacyjną

przekazuje się w trwały zarząd szkole (nie dyrektorowi)

np.

budynki o wartości ....... przekazane w trwały zarząd Szkole Podstawowej w........

działka pod budynkiem Szkoły Podstawowej o pow. 2,97 ha przekazana w trwały zarząd Szkole Podstawowej w ..... 

 

 

 

 

po ustanowieniu trwałego zarządu udziela się pełnomocnictwa (lub nie) dyrektorowi szkoły

 

 

zobacz np.:

http://www.edukacja.warszawa.pl/index.php?wiad=730

 

DYREK17-10-2008 10:36:00   [#04]

Wątek:

TRWAŁY ZARZĄD - proszę o pomoc.

miros17-10-2008 14:40:29   [#05]
Czy to oznacza, że o zarząd trwały wystepuje się tylko jeden raz? Powinien wystąpić dyrektor np. poprzedni w roku 1997? A następny (jestem dyrektorem od 2005 r.) powinien otrzymać tylko pełnomocnictwo lub nie?
DYREK17-10-2008 15:35:57   [#06]

ustawa obowiązuje od 1997r.

jeżeli nie zrobiono tego w 1997r. (gmina z własnej inicjatywy, gmina na wniosek dyrektora), to należy wystąpić teraz

 

 

 

 

DYREK17-10-2008 15:56:47   [#07]

pełnomocnictwo wójta może być do:

wykonywania czynności zwykłego zarządu

lub

wykonywania uprawnień wynikających z ustanowienia trwałego zarządu dla szkoły

lub inne

ustanowienie trwałego zarządu dla szkoły i pełnomocnictwo dla dyrektora, to różne sprawy

 


post został zmieniony: 17-10-2008 16:00:17
miros19-10-2008 18:49:10   [#08]

Moje pytanie o zarząd trwały wzięło się stąd, że RIO wystosowało do mnie pismo z zapytaniem, dlaczego  nie wystąpiłem z wnioskiem o ustanowienie trwałego zarządu budynku zajmowanego przez moją szkołę stosownie do art. 44 ust. 2 w/w ustawy. A w drugim pytaniu RIO pisze, że budynek widnieje na stanie majątku szkoły, pomimo braku władania przez jednostkę nieruchomością w formie trwałego zarządu - i zadaje pytanie dlaczego.

Ustawa weszła w 1997 r., ja jestem dyrektorem od 2005 roku. I muszę odpisać. Do końca nie wiem co. Moja księgowa twierdzi, że budynki przekazano szkole w momencie, gdy samorządy przejmowały oświatę. I na tym koniec mojej wiedzy.

AnJa19-10-2008 18:51:55   [#09]
napisz, że nie wiedziałeś, że masz z takim wnioskiem wystapić i sądziłeś , że to onicjatywa samorządu jest
miros19-10-2008 18:56:29   [#10]
Miałem taki zamiar, ale art. 44 ust.2 mówi, że "Z wnioskiem o ustanowienie trwałego zarządu występuje jednostka organizacyjna".
AnJa19-10-2008 18:59:37   [#11]
no to napisz tylko, że nie wiedziałeś i pierwszy raz w życiu od RIO się dowiedziałeś
DYREK19-10-2008 19:43:34   [#12]

mała poprawka do #06

ustawa obowiązuje od 1998-01-01

http://isip.sejm.gov.pl/servlet/Search?todo=open&id=WDU19971150741

DYREK19-10-2008 20:01:45   [#13]

napisz, że nie wiesz dlaczego nie ustanowionego trwałego zarządu po wejściu przepisów w dniu 1.01.1998r.

warto nadmienić, ze jesteś dyrektorem od 2005r.

warto wystąpić z wnioskiem (w trakcie kontroli) o ustanowienie trwałego zarządu dla szkoły

i wtedy będzie tylko zapis w protokole kontroli (bez zalecenia):

Brak uregulowanej formy prawnej władania przez szkołę nieruchomościami, służącymi do wykonywania jej statutowej działalności.  W czasie trwania kontroli powyższą nieprawidłowość usunięto przekazując Szkole ...... nieruchomości w trwały zarząd w drodze Decyzji Wójta .................

 

miros19-10-2008 20:47:21   [#14]
Czy po wejściu przepisów automatycznie Samorząd mógł to uczynić? Czy też dopiero na wniosek dyrektora?
DYREK20-10-2008 10:03:10   [#15]

na wniosek dyrektora

ale w trybie nadzoru Samorząd powinien dyrektorowi o tym przypomnieć

jeżeli tego nie zrobił, to jest współodpowiedzialny

u nas było (w 1998) szkolenie dla dyrektorów i dostaliśmy stosowne wzory dokumentów

 

 

Wiktoria1226-02-2009 19:09:43   [#16]
Witajcie, wiem, że wiele razy już poruszaliście tematykę trwałego zarządu.
Chcę jednak zapytać, czy sformułowania w uzasadnieniu decyzji o oddaniu nieruchomości w trwały zarząd jednostce, że ma ona prawo do:
cyt. #02
"1) korzystania z nieruchomości w celu prowadzenia działalności należącej do zakresu jej działania,
2)zabudowy, odbudowy, rozbudowy, nadbudowy, przebudowy lub remontu obiektu budowlanego na nieruchomości, zgodnie z przepisami Prawa budowlanego, za zgodą organu nadzorującego,
3)oddania nieruchomości lub jej części w najem, dzierżawę albo użyczenie na czas nie dłuższy niż czas, na który został ustanowiony trwały zarząd, z równoczesnym zawiadomieniem właściwego organu i organu nadzorującego, jeżeli umowa jest zawierana na okres do 3 lat, lub za zgodą tych organów, jeżeli umowa jest zawierana na okres powyżej 3 lat.",
uzupełnione o zapis, że zarządca jest zobowiązany do przestrzegania zasad gospodarowania nieruchomością i przestrzegania ustawy Prawo Budowlane, można uznać za upoważnienie dyrektora do wykonywania wyżej wymienionych czynności. W moim rozumieniu powinien dostać oddzielne pełnomocnictwo, gdyż w samej decyzji o dyrektorze nie wspomniano, ale może się mylę?

Z góry dziękuję cierpliwym za podpowiedzi.
bogna26-02-2009 19:21:07   [#17]

te sformułowania są cytatem z ustawy o gospodarce nieruchomościami

i upowazniają (zobowiązują) dyrektora

mireko6626-02-2009 20:37:01   [#18]
Ciekawa dyskusja niech pobędzie jeszcze u góry.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]